Skocz do zawartości

SlawekT

Uczestnik
 • Posty

  25
 • Dołączył

 • Ostatnio

SlawekT's Achievements

Początkujący

Początkujący (1/4)

3

Reputacja

 1. U mnie za okna wychodzi od 19 000 do 29 000 zł ...
 2. Witam, moja ekipa za dom GLX 10 za stab surowy z odeskowaniem dachu chce wziąć 42 000 zł, tyler było uzgodnione. Było trochę zmian, więc będzie trzeba coś dopłacić. Z tego co się orientuję, nie jest to wygórowana stawka. Miałem oferty z cenami o wiele większymi, więc ta kwota 14 000 zł wydaje mi się śmiesznie niska.
 3. Witam, Jestem obecnie na etapie stanu zerowego, niedługo będa zasypywane fundamentu, ale przedtem drenaż. Glbę mam gliniastą, budynek jest na szczycie skarpy przy drodze. Skarpa kończy się starym nie kultywowanym rowem melioracyjnym. Jeszcze do połowy maja stała tam woda. Poziom tego rowu leży ok. 3m poniżej poziomu ław fundamentowych. Po wykonaniu wykopu zrobiłem badania gruntowe - wierciłem 2 m poniżej dna wykopu i była tylko twarda lekko wilgotna glina, żadnej wody nie było. Mój budynek jest podpiwniczony częściowo - nie ma piwnicy pod garażem i pomieszczeniami gospodarczymi. W związku z tym ławy fundamentowe pod niepodpiwniczoną częścią są o 1,3 m wyżej niż pod resztą udynku. Zastanawiam się więc czy robić drenaż pod całym budynkiem czy tylko pod częścią podpiwniczoną - wtedy nie byłoby opaski na około tylko drenaż biegłby wokół 3 ścian. Nie chodzi mi o oszczędność, lecz zastanawiam się czy jes sens sciągać wodę spod fundamentów części niepodpiwniczonej i kierować ją przewodami pod część podpiwniczoną. Czy moje obawy są słuszne?
 4. Gdy ja ich zapytałem, to cena jest 820 zł + VAT, więc chyba to informacja nie co nieaktualna.
 5. Schody i ganek są w projekcie, tak jak i taras. Wszystkie te elementy nie są powiązane ani zławami, anui z murami ani wieńćem budynku i to daje ekipę jakieś pole do manewru. Na dodatek satrają się mnie przekonać, że lepiej odwlec budowę tych elementów w czasie, aby po zasypaniu budynku ziemia mogła chociaż trochę osiąść. Ja się boję, że mogę się z ekipą nie dodadać na dalsze etapy budowy i potem napewno już nie będą mi chcieli tego zrobć. Więć każę im grunt przy zasypywaniu zagęzcząć co 30 cm w tych miejscach, gdzie ma stanąć ganek, schody do piwnicy no i może taras też.
 6. Pewnie mi nie uwierzycie, ale mój głowny murarz jest abstynentem i ekipę pilnuje, aby ani grama, tak przyznajmniej mówi, a ja ani razu nie złapałem ich na bani. A słyszałem o budowach, gdzie z krzaków po zejściu ekipy butelki wynoszono workami. Pytam tylko o przyzwoitość, bo jeżeli sa jakieś obyczaje i oczekiwania, a ekipa na to zasługuje, to warto zainwestować w te kilka flaszek. To pikuś przy koszcie budowy.
 7. A czy zawieńczenie stropu piwnicy tez się opija? Tak mi sugerują moi majstrzy, no chyba, że chcą się tylko napić na "krzywy ryj".
 8. Umówiłem się z wykonawca na stan surowy otwarty. Mój wykonawca teraz nie chce wykonać schodów do piwnicy z zewnątrz domu za garażam, ganku oraz wylewki pod taras. Czy ma rację? Tylko porsze o nie wypisywanie porad typu trzeba było się wcześnie umówić itp., bo ja to wiem i nic mi to nie pomoże. Uważam, ze ewentualnie mogę mu odpuścić taras, ale reszty nie. Proszę o szybką pomoc!
 9. Witam wszystkich. Mam pytanie o izolację pionową ścian fundamentowych - budynejk podpiwniczony. W projekcie jest zagruntowanie dysperbitem, a potem dwie warstwy papy. Mój wykonawca i kierownik budowy twierdzą, że teraz nikt nie kładzie papy na ściany fundamentowe. Wykonawca chce położyć 2 warstwy środka emulsyjnego Tytan Disprobit. Kierownik skolei zaleca użyć Izohan Izobud WM, warstwa przynajmniej 2mm. Pierwsza opcja powinna być tańsza, bo Disprobit kosztuje ok. 45 zł/20 l. W materiałach nie jest podane, jak gruba warstwa powstacje. Z kolei Izohan kosztuje 140 zł/20 l. ABy nałożyć 2 mm, potrzeba ok. 3,0 kg/m2. To by mnie kosztowało ok. 3 000 zł. Nie wiem czy warto tyle zainwestować. Może ktoś doradzi?
 10. Ale ja pytałem nie o sens izolacji kanałów prowadzonych np. w nieogrzewanym poddaszu nieużytkowym, bo jest to oczywiste. Ale duża (jeśli nie większa) część kanałów biegnie pionami poprzez ogrzewane pomieszczenia mieszkalne. Pytam o sens izolacji tych kanałów i któryś raz jest tak, że nikt nie umie podać przekonujących argumentów "za". Pewnym argumentem jest wyciszenie szumu powietrza. Jaka jest róznic w koszcie między kanałami izolowanymi a nieizolowanymi?
 11. Czytałem ten artykuł, ale poza marketingowym bełkotem nie ma tam rzeczowych argumentów dot. przewagi przewodów esztywnych nad elastycznymi. Mowa o złej jakosci przewodów elastycznyc. A jak się będzie miała sytuacja, gdy użyjemy dobrej jakosci przewodów elastycznyc i ułożymy je zgodnie z zasadami sztuki. Czy nadal przewody sztywne będą lepiej pracowały? Nie jestem fachowcem. Poprostu pytam. Nie lubię dogmatów. A tu wrzędzie spotykam się z opiniami, że przewody sztywne sa poprostu lepsze i już i bez dyskusji. Dzięki za radę, kazdej nie będe pytał, ale jedną już pytałem. A jak będziesz te przewody czyścił? Przy okazji pytanie: po co izolowac przewody biegnące w ogrzewanej części mieszkania?Co w tym złego, gdy będzie możliwa wymiana ciepła za nim powietrze zostanie wdmuchnięte przez anamostat lub po jego zassaniu przez anemostat?
 12. A jaka to różnica czy rury są sztywne czy elastyczne? Inaczej nimi wciąga lub dmucha? Moim zdaniem, jeżeli przewody elastyczne zostaną należycie położone i połączone, powinny pracować nie gorzej niż sztywne. Przewody eleastyczne pozwalają na większe niechlujstwo montażowe niż sztywne i to jest przyczyną problemów, a nie sztywność, bąź elastyczność przewodów.
 13. Witam, mi policzyli 10 800 zł netto za więźbę, ilosć drena 13,1 m3. Daje to ok. 1 000 zł brutto za 1 m3 drewna
 14. U mnie to nie zbędny wydatek, ponieważ stałe przyłącze dostanę dopiero za 1,5 roku w najlepszym razie.
 15. Witam kolego, niepotrzebie założyłeś, że zaczynam od tego, co opisałem w pierwszym poście. Mam już podpisaną umowę z zakąadem energetycznym na przyłącze stałe - opłata wstępna ponad 1800 zł. Podłączą mnie za 1,5 roku. Mam tez umowę i warunki techniczne na budowę przyłącza prowizorycznego. Opłąciłem to kwotą 60 zł. Teraz jest kwestia tylko wykonawstwa. u mnie słup jes koło działki i pewnie będzie to kwestia pociągnięcia kab la 10 m. Na wycenie am pozycję YDY 5x10 mm - 10 mb. Działke mam już dość długo i w sumie mogłem się wcześniej zortientować i złożyć wniosek o przyłącze 2 lata temu.
×
×
 • Utwórz nowe...