Skocz do zawartości

Projekt rekuperacji do domu GLX 10


SlawekT

Recommended Posts

Witam wszystkich.
Teraz przedstawię "mój" projekt instalacji, który otrzymałej razem z prijektem. Załączam rysunki:

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg



Link do projektu domu: http://www.studioatrium.pl/projekty-domow/...0-Motto,10.html

Poza rysunkami nie dostałem nic, żadnych wyliczeń strumieni powietrza. Trochę chyba dziwne. No i nie wiadomo czemu zajęli cenrtalą kolejne pomieszczenie w piwnicy, zamiast umieścić ją w kotłowni lub stryszku.
Ciekaw jestem opinii forumowiczów,. prosiłbym tylko o opionie z uzasadnieniem, a nie typu: "projekt do bani, a ten co to robił, to debil.", bo to nikomu nic nie daje. Edytowano przez SlawekT (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Dziwny ten „projekt”, a właściwie to coś. icon_biggrin.gif

Nic z tego nie wynika – no może poza lokalizacją „kratek” – co ciekawe, zarówno wentylacji mechanicznej jak i „grawitacyjnej”.
„Projektant” chyba nie bardzo wierzy w powodzenie, bo przewidział obie - co jest sprzeczne z obowiązującymi przepisami.

Nie bardzo rozumiem też sens lokalizacji centrali w piwnicy, skoro „rozprowadza” powietrze poprzez poddasze, a piwnica nie jest wentylowana mechanicznie – to logika wskazuje na umieszczenie centrali na poddaszu.

Również pomieszczenie nr. 7 jeśli jest na półpiętrze, to powinno mieć też wywiew.

Link do komentarza
Cytat

Dziwny ten „projekt”, a właściwie to coś. icon_biggrin.gif
[...]



Dziękuję za merytoryczne uwagi, przekażę firmie ASK te uwagi, zobaczymy, co powiedzą.

Gdy zaptałem o pełen projekt, to mi odpisali, ze pełen projet jest chroniony prawami autorskimi, nie mogą więc mi go wysłać, jest do wglądu w firmie.
Nieco dziwna argumentacja, powiedziałbym. No cóż, raczej nie będe jechał 520 km, aby go zobaczyć. Edytowano przez SlawekT (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

[...]

Nic z tego nie wynika – no może poza lokalizacją „kratek” – co ciekawe, zarówno wentylacji mechanicznej jak i „grawitacyjnej”.
„Projektant” chyba nie bardzo wierzy w powodzenie, bo przewidział obie - co jest sprzeczne z obowiązującymi przepisami.
[...]



Projektant mi odpisał, że nie jest uprawniony do zmiany projektu domu, więc nie może w projekcie usuwac wentalcji naturalnej. Dlatego obok wentylacji grawitacyjnej jest mechaniczna.

Co najmniej dziwne znów ...
Link do komentarza
Cytat

Co do zaprojektowania wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej nie jest to żaden błąd a wręcz konieczność jeśli budynek jest wyposażony w instalację gazową. Wentylacja mechaniczna pracuje wtedy jako nadciśnieniowa i część powietrza usuwana jest w sposób naturalny.



icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif


Zamiast komentarza: Rozporządzenie w sprawie WT:

Cytat

§ 148. 2. W pomieszczeniu, w którym jest zastosowana wentylacja mechaniczna lub klimatyzacja, nie można stosować wentylacji grawitacyjnej.

Wymaganie to nie dotyczy pomieszczeń z urządzeniami klimatyzacyjnymi niepobierającymi powietrza zewnętrznego.


Link do komentarza
Cytat

§ 148. 2. W pomieszczeniu, w którym jest zastosowana wentylacja mechaniczna lub klimatyzacja, nie można stosować wentylacji grawitacyjnej.

Wymaganie to nie dotyczy pomieszczeń z urządzeniami klimatyzacyjnymi niepobierającymi powietrza zewnętrznego.


Oczywiście, że nie łączy się wentylacji mechanicznej z naturalną. Natomiast co do 'wiedzy" ustawodawcy" to masakra!
pomijam już, że nie ma wentylacji grawitacyjnej, ale Wymaganie to nie dotyczy pomieszczeń z urządzeniami klimatyzacyjnymi niepobierającymi powietrza zewnętrznego. czli jak jest klimatyzacja niepobierająca powietrza z zewnątrz - to może być wentylacja naturalna???? jakim cudem ona zadziała???
Link do komentarza
Panowie, prosiłbym o spokojną dyskusję i nie obrażanie siebie nawzajem, bo robi się pyskówka zamiast dyskusji. Czy kotś może się wypowiedzięć na temat rekuperatorów firmy ASK (Renowent)?

Swoją drogą wykonawca polecony przez ASK stwierdziła, że nie będzie się opierał na ich projekcie, tylko będzie robił wg własnego wyczucia i doświadczenia, czyli chyba wg szkoły, ktróą reperezentuje pan Brzęczkowski.

Śledziłem wasze wcześniejsze dyskusje panowie i na chwilę obecną uważam, że projekt wykonany przez inżyniera z za biurka niewiele jest wart. Widać to chociazby na przykładzie szkiców, które zamieściłem. Podobnie u mnie wygląda z kosztorysem zrobionych przez panów inżynierów "pożal sioę Boże" kosztorysantów.
Nie ufałbym też na 100 % fachowcom, który podchodzą od razu do montażu bez przemyślenia i projektu na zasadzie "będzie Pan zadowolony, będzie Pan zadowolony!).
Najlepiej, gdy projekt zrobi wykonawca i bedzie umiał go obronić od strony technicznej.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Mam do czynienia z różnymi projektami, różnymi firmami, które je wykonują. Do projektów jednak należy podchodzić z dystansem, ponieważ druk nie jest trójwymiarowy i nie ma w nim uwzględnionych skosów, wysokości jętek, spadku krokwi itp.
Należy w takich przypadkach polegać na znajomości tematu osoby, która będzie wykonywać instalacje.

Edytowano przez kerado28 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Guzik prawda. Zadzwoniłem z ofertą do takiej firmy i od razu padło pytanie: Budynek był ogrzewany? To nie mamy o czym gadać. I deski poszły w piec.
    • Witam,   Potrzebuję porady kogoś kto projektuje schody betonowe w miarę prostym programie i może podzielić się opinią na temat tego programu.   Dzięki za wszelkie informacje.
    • Dzień dobry,   Przedstawiam Państwu ofertę fimy WOOD-FERT: skup i sprzedaż starego drewna, rozbiórka starych drewnianych domów, stodół.   Oferujemy szeroki asortyment drewnianych produktów: deski, płyty, panele, belki – każdy z nich niesie ze sobą historię i jest gotowy do przyjęcia nowej roli. Od ścian obiciowych po unikalne meble – nasze drewno dodaje charakteru każdemu projektowi.   Masz stodołę, szopę, dom, wiatrak lub inną konstrukcję drewnianą? Skupujemy stare drewno, dając mu nowe życie. Odkryj z nami wartość drzemiącą w Twoich drewnianych konstrukcjach. Jeśli stoisz przed wyborem, co zrobić ze starą konstrukcją drewnianą, wybierz opcję, która przyczynia się do Twojego zysku – sprzedaj nam swoje stare drewno. Działamy na terenie województw: świętokrzyskiego, mazowieckiego, lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, podkarpackiego i śląskiego. Odkupimy Twoje stare deski, belki i inne elementy drewniane. Oferujemy kompleksową rozbiórkę – od dachu, aż po fundamenty. Niezależnie od rozmiaru i kondycji Twojego budynku, gwarantujemy uczciwe wyceny i płatność gotówką.   Od 2016 roku jesteśmy na rynku międzynarodowym, dostarczając starannie wyselekcjonowane, stare drewno, stare deski z Polski. Nasze doświadczenie i położenie pozwalają na dostarczanie drewna, które jest nie tylko estetycznie wyjątkowe, ale i trwałe z zachowaną dozą historii. Jako wiodący specjaliści w obróbce i sprzedaży starego drewna, dostarczamy produkty najwyższej jakości na terenie całej Europy. Nasze unikalne stare deski, płyty, panele i belki doskonale sprawdzą się w projektach wnętrzarskich oraz przy tworzeniu niepowtarzalnych mebli. Nasze bogate doświadczenie na rynku międzynarodowym pozwala nam obsługiwać klientów z różnych zakątków Europy. Elastycznie dostosowujemy się do różnych potrzeb i wymagań, zapewniając kompleksową obsługę – od momentu wyboru materiału, aż po jego dostawę.   https://woodfert.eu/skup-starego-drewna/
    • Tak, to komin systemowy : SKORSTEN PLUS, wykonawca mi go wybrał bo ja się nie znam na tym. Nawet nie wiem, czy jest dobry czy nie. Na tej stronie jest cały jego opis :  https://www.skorsten.pl/skorsten-plus  a tu mały fragment : ...to uniwersalny system kominowy przeznaczony do odprowadzania spalin z urządzeń na każdy rodzaj paliw. Stosowany z kotłami c.o. opalanymi zarówno paliwami stałymi, ciekłymi jak i gazowymi. Jest to najbardziej uniwersalny komin, który pozwala na zastosowanie w większości systemów grzewczych znajdujących się w ofercie rynkowej.   W środku jest ceramiczny wkład w otulinie z wełny mineralnej. A tak wygląda komin w przekroju :   Trzy mniejsze, przekreślone prostokąty to wentylacja.   Ta okładzina na nim, to styropian przyklejony na klej cementowy a na nim jeszcze siatka z włókna szklanego zatopiona chyba w tymże kleju i jako ostatnia warstwa, tynk cienkowarstwowy, częściowo widoczny. Wykonawca postawił mnie przed faktem dokonanym i sam zrobił to ocieplenie komina (używając płyt twardszego styropianu pozostałego po izolacji podłogi) na zewnątrz budynku ponad dachówkami, które kończy się jak widać na zdjęciach na poddaszu zaraz pod deskowaniem. Gdzieś powyżej jest zdjęcie jak to wygląda z zewnątrz. Znalazłem jeszcze takie oznaczenie kodowe : EN13063-1 T600 N1 D 3 G50, EN13063-2 T400 N1 W 3 O50 i EN13063-3 T600 N1 D 3 G50 .   Przyznam, że dalej nie wiem czy kontynuować z tą okładziną na poddaszu czy nie ? A co z moim pierwszym pytaniem :  
    • Dawno nie dyskutowaliśmy, a nadarza się okazja.    
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...