Skocz do zawartości

Projekt rekuperacji do domu GLX 10


SlawekT

Recommended Posts

Napisano (edytowany)
Witam wszystkich.
Teraz przedstawię "mój" projekt instalacji, który otrzymałej razem z prijektem. Załączam rysunki:

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg



Link do projektu domu: http://www.studioatrium.pl/projekty-domow/...0-Motto,10.html

Poza rysunkami nie dostałem nic, żadnych wyliczeń strumieni powietrza. Trochę chyba dziwne. No i nie wiadomo czemu zajęli cenrtalą kolejne pomieszczenie w piwnicy, zamiast umieścić ją w kotłowni lub stryszku.
Ciekaw jestem opinii forumowiczów,. prosiłbym tylko o opionie z uzasadnieniem, a nie typu: "projekt do bani, a ten co to robił, to debil.", bo to nikomu nic nie daje. Edytowano przez SlawekT (zobacz historię edycji)
Napisano
Dziwny ten „projekt”, a właściwie to coś. icon_biggrin.gif

Nic z tego nie wynika – no może poza lokalizacją „kratek” – co ciekawe, zarówno wentylacji mechanicznej jak i „grawitacyjnej”.
„Projektant” chyba nie bardzo wierzy w powodzenie, bo przewidział obie - co jest sprzeczne z obowiązującymi przepisami.

Nie bardzo rozumiem też sens lokalizacji centrali w piwnicy, skoro „rozprowadza” powietrze poprzez poddasze, a piwnica nie jest wentylowana mechanicznie – to logika wskazuje na umieszczenie centrali na poddaszu.

Również pomieszczenie nr. 7 jeśli jest na półpiętrze, to powinno mieć też wywiew.

Napisano (edytowany)
  Cytat

Dziwny ten „projekt”, a właściwie to coś. icon_biggrin.gif
[...]

Rozwiń  


Dziękuję za merytoryczne uwagi, przekażę firmie ASK te uwagi, zobaczymy, co powiedzą.

Gdy zaptałem o pełen projekt, to mi odpisali, ze pełen projet jest chroniony prawami autorskimi, nie mogą więc mi go wysłać, jest do wglądu w firmie.
Nieco dziwna argumentacja, powiedziałbym. No cóż, raczej nie będe jechał 520 km, aby go zobaczyć. Edytowano przez SlawekT (zobacz historię edycji)
Napisano
  Cytat

[...]

Nic z tego nie wynika – no może poza lokalizacją „kratek” – co ciekawe, zarówno wentylacji mechanicznej jak i „grawitacyjnej”.
„Projektant” chyba nie bardzo wierzy w powodzenie, bo przewidział obie - co jest sprzeczne z obowiązującymi przepisami.
[...]

Rozwiń  


Projektant mi odpisał, że nie jest uprawniony do zmiany projektu domu, więc nie może w projekcie usuwac wentalcji naturalnej. Dlatego obok wentylacji grawitacyjnej jest mechaniczna.

Co najmniej dziwne znów ...
Napisano
  Cytat

Co do zaprojektowania wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej nie jest to żaden błąd a wręcz konieczność jeśli budynek jest wyposażony w instalację gazową. Wentylacja mechaniczna pracuje wtedy jako nadciśnieniowa i część powietrza usuwana jest w sposób naturalny.

Rozwiń  


icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif


Zamiast komentarza: Rozporządzenie w sprawie WT:

  Cytat

§ 148. 2. W pomieszczeniu, w którym jest zastosowana wentylacja mechaniczna lub klimatyzacja, nie można stosować wentylacji grawitacyjnej.

Wymaganie to nie dotyczy pomieszczeń z urządzeniami klimatyzacyjnymi niepobierającymi powietrza zewnętrznego.

Rozwiń  

Napisano
  Cytat

§ 148. 2. W pomieszczeniu, w którym jest zastosowana wentylacja mechaniczna lub klimatyzacja, nie można stosować wentylacji grawitacyjnej.

Wymaganie to nie dotyczy pomieszczeń z urządzeniami klimatyzacyjnymi niepobierającymi powietrza zewnętrznego.

Rozwiń  

Oczywiście, że nie łączy się wentylacji mechanicznej z naturalną. Natomiast co do 'wiedzy" ustawodawcy" to masakra!
pomijam już, że nie ma wentylacji grawitacyjnej, ale Wymaganie to nie dotyczy pomieszczeń z urządzeniami klimatyzacyjnymi niepobierającymi powietrza zewnętrznego. czli jak jest klimatyzacja niepobierająca powietrza z zewnątrz - to może być wentylacja naturalna???? jakim cudem ona zadziała???
Napisano
  Cytat

czli jak jest klimatyzacja niepobierająca powietrza z zewnątrz - to może być wentylacja naturalna???? jakim cudem ona zadziała???

Rozwiń  


Dokładnie tak samo jak w przypadku wentylacji mechanicznej.

Ps. Nie ma też samochodów.
Napisano
noooooo skoro Bez Dyplomu Bo Nie potrafił się Uczyć twierdzi, że nie ma wentylacji grawitacyjnej to nie ma

a cuda?
cóż - zdarzają się, możesz pan na to zwalać, bo i tak tego nie pojmiesz
Napisano
Panowie, prosiłbym o spokojną dyskusję i nie obrażanie siebie nawzajem, bo robi się pyskówka zamiast dyskusji. Czy kotś może się wypowiedzięć na temat rekuperatorów firmy ASK (Renowent)?

Swoją drogą wykonawca polecony przez ASK stwierdziła, że nie będzie się opierał na ich projekcie, tylko będzie robił wg własnego wyczucia i doświadczenia, czyli chyba wg szkoły, ktróą reperezentuje pan Brzęczkowski.

Śledziłem wasze wcześniejsze dyskusje panowie i na chwilę obecną uważam, że projekt wykonany przez inżyniera z za biurka niewiele jest wart. Widać to chociazby na przykładzie szkiców, które zamieściłem. Podobnie u mnie wygląda z kosztorysem zrobionych przez panów inżynierów "pożal sioę Boże" kosztorysantów.
Nie ufałbym też na 100 % fachowcom, który podchodzą od razu do montażu bez przemyślenia i projektu na zasadzie "będzie Pan zadowolony, będzie Pan zadowolony!).
Najlepiej, gdy projekt zrobi wykonawca i bedzie umiał go obronić od strony technicznej.
  • 1 miesiąc temu...
Napisano (edytowany)
Mam do czynienia z różnymi projektami, różnymi firmami, które je wykonują. Do projektów jednak należy podchodzić z dystansem, ponieważ druk nie jest trójwymiarowy i nie ma w nim uwzględnionych skosów, wysokości jętek, spadku krokwi itp.
Należy w takich przypadkach polegać na znajomości tematu osoby, która będzie wykonywać instalacje.

Edytowano przez kerado28 (zobacz historię edycji)

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Hej, Obecnie jestem na etapie elektryki w budynku (SSZ + wod-kan gotowy). Na przełomie lipca/sierpnia zaplanowane mamy tynki i rekuperacje. W sierpniu chcemy się zająć podłogówką. Nasuwa nam się kilka technicznych pytań, może któryś z kolegów koleżanek byłby w stanie podpowiedzieć. Kilka kwestii na temat budynku poniżej. - Dom na płycie z poddaszem użytkowym - Na parterze gotowa podłoga na wysokości 24 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience, kotłowni i kuchni płytki - Na poddaszu gotowa podłoga na wysokości 19 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience płytki - Podłogówka we wszystkich pomieszczeniach - Wylewka anhydrytowa 5cm   Moje pytania: 1) Sporządziłem małą tabelkę z grubościami styropianu jakie chciałbym zastosować. Czy grubość jaką zostawiłem na wykończenie podłogi jest wystarczająca? Czy grubości styropianu można dobrać jakoś optymalniej?   2) Z racji tego, że w niektórych pomieszczeniach będą panele, a w niektórych płytki, grubość styropianu będzie się różnić między nimi. W jaki sposób prowadzi się rurki od ogrzewania podłogowego pomiędzy takimi pomieszczeniami, bo podejrzewam, że trzeba uniknąć spadków itp. Czy rurki do tych pomieszczeń prowadzi się w warstwie styropianu?   3) Czy biorąc pod uwagę punkt 2, na etapie podłogówki muszę wykonać jakąś dodatkową przerwę dylatacyjną między tymi pomieszczeniami? Czy tym zajmują się już posadzkarze?   4) W jaki sposób ułożyć styropian przy klatce schodowej na poddaszu? Czy zakończyć układanie w jakiejś odległości od krawędzi schodka/krawędzi klatki? Tak aby umożliwić lepsze zakotwiczenie barierek?   Z góry dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam    
    • No widze ze z plaszczem wodnym bardziej problemowy montaz itd. A jakie rodzaje kominkow z dgp co warto wziąść pod uwage ?
    • Choroba - drobna dziurkowatość liści drzew pestkowych albo drobna plamistość.  Wiśnie są bardzo podatne i w zasadzie nie da się prowadzić sadu bez ochrony chemicznej. Drzewka należy pryskać przeciwko tej chorobie wczesną wiosną - dwukrotnie. Teraz tylko wygarbić liście i spalić lub wyrzucić (nie kompostować).
    • Wie ktoś dlaczego w tym roku wiśnie zrzucają już liście? Nie jest to susza, bo po sąsiedzku są śliwy i jabłoń, które nawet nie myślą się zażółcić. A wiśnia jakby miała już październik. Przecież zielone, soczyste, wiśniowe liście dodawałem do soku z aronii, a to bywało w sierpniu. W dodatku wiśnia nie miała owoców, bo wszystko wymarzło na etapie tuż po kwitnieniu. I raczej nie są to szkodniki, bo liście nie mają żadnych widocznych uszkodzeń, są takie jesienne. 
    • Podbudowa pod komin jest kluczowym elementem zapewniającym stabilność i bezpieczeństwo konstrukcji komina. Należy o to zadbać już na etapie fundamentów. Na płycie robimy izolację poziomą, a na niej murujemy bloczki betonowe. To na nich staną kominy systemowe. Zaczynamy również murować pustaki wentylacyjne pod sufitem, które przejdą niedługo przez strop.    
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...