Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Pomocnik

Zasada działania kolektora słonecznego

Recommended Posts

Zadaniem kolektora słonecznego jest pobieranie energii z promieniowania bezpośredniego, rozproszonego i odbitego, a następnie przekazywanie jej do instalacji grzewczej.

Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/kolektory-sloneczne-i-fotowoltaika/a/8412-zasada-dzialania-kolektora-slonecznego

Gość ocies
Monika... Aleś nam tu opis pierdykneła. Teraz to już wiem wszystko..

Z przyjemnością przeczytałem ten artykuł. Na pewno te praktyczne wskazówki pomogą niejednemu decydującemu się na montaż kolektorów. Szacuneczek autorowi.

Gość rojek
Przeczytałem i nie podoba mi się że muszę oszpecić dom żeby umyć ręce. Ja i tak muszę w zimę grzać w c.o. to po co mam płacić grubą kasę za coś czego nie używam od września do marca bo piec c.o. ogrzewa mi wodę do codziennego użytku a w lato i mam termę elektryczną. Zauważcie państwo że sprawność z latami spada a i wymiana nas nie ominie. po 5-6 latach trzeba szykować znowu kasę na wymianę, i gdzie tu oszczędność. Większość domów w Polsce nie jest dobrze izolowana i nikomu nie jest potrzebna woda w c.o. 40 st.C. tylko ok 60-70 stopni. Pozdrawiam.

Gość mariusz
rozumiem że kolega rojek nie musi się martwić czym napalić w piecu aby ta woda była gorąca . niestety wielu ludzi ma ten problem i nie zapowiada się że będzie lepiej . kolektory są coraz tańsze i zwracają się w 100 procentach - kwestia czasu ..

Cytat

rozumiem że kolega rojek nie musi się martwić czym napalić w piecu aby ta woda była gorąca . niestety wielu ludzi ma ten problem i nie zapowiada się że będzie lepiej . kolektory są coraz tańsze i zwracają się w 100 procentach - kwestia czasu ..

Nie mogą się zwrócić! Ogrzewanie wody nawet prądem jest tak tanie ( no chyba, że wodę marnujemy) że się kolektor nigdy nie zwróci.

Cytat

Tiaaaa..., czyli jakichś 135 lat. No chyba, że Św. Mikołaj w postaci różnych dotacji podaruje jakieś 85% kosztów inwestycji. Tylko dlaczego ja mam dopłacać do Twojego kolektora, to doprawdy nie rozumiem...

Gość Sabina
Ja korzystam z kolektorów słonecznych i jestem bardzo zadowolona. Dzięki zintegrowanemu ogrzewaniu mam naprawdę ciepło w domu w zimie. Inwestycja nie jest mała, ale później oszczędza się na energii, a ostatecznie wychodzi się na tym dobrze :) po spłaceniu kolektorów korzysta się z darmowej energii, przynajmniej w sporej części :)..

Gość Pan Janek
Jak chcecie miec elektrownie na dachu to prosze bardzo.Co z tego ze bedzie tansza energia i zaoszczedzimy pieniadze?Tym tokiem rozumowania wybudujcie sobie dom z azbestu-bedzie taniej.W Anglii juz jest coraz glosniej o skutkach ubocznych na zdrowiu.To dziala tak jak rentgen-promieniuje i jest szkodliwe.I pomyslcie ze bedziecie mieli taki rentgen na dachu przez 20 nlat.Codziennie promieniowanie.Wybor nalezy do was.Ja mialet to zamontowac,ale poczytalem na necie,a druga sprawa-jestem technikiem elektroenergetykiem i cos wiem na temat elektrownii i promieniowania.I wybralem zdrowie...

Gość Pan Janek
Ja mieszkam w Anglii i w tym momencie rzad angielski doplaca do kolektorow okolo 70%,czyli za 30% ceny mozna sobie zalozyc.A mimo to nie zakladam ze wzgledu na szkodliwe promieniowanie..

A co tam niby promieniuje? Słońce?

Ty się nie przyznaj, żeś jakiś elektroenergetyk, bo mi wstyd za Ciebie.

Cytat

Nooo... a elektrownie wiatrowe wiatr słoneczny ściągają... ogólnie mamy przesr.............icon_biggrin.gif

Nie mówiąc już o wietrze międzygwiezdnym...

Gość Pan Janek
Teraz nie mam czasu wam tego tlumaczyc,generalnie jest to promieniowanie radioaktywne,elektromagnetyczne,ktorego zrodlo bedziecie mieli nad glowa-na dachu.Moze jutro cos wiecej o tym napisze jak bede mial czas..

Mistrzu – to nie są „kolektory fotowoltaiczne”, tylko grzewcze. Tu ni ma prundu. icon_biggrin.gif

Cytat

Teraz nie mam czasu wam tego tlumaczyc,generalnie jest to promieniowanie radioaktywne,elektromagnetyczne,ktorego zrodlo bedziecie mieli nad glowa-na dachu.Moze jutro cos wiecej o tym napisze jak bede mial czas..

promieniowanie radioaktywne jest wszędzie. Inaczej by ci radio nie grało.

Czyżbyś sugerował, że ten glikol, przepływający w kolektorze, tak trze o rurę, że wytwarza szkodliwe radioaktywne promieniowanie, sumujące się z tym od radia ? icon_biggrin.gif Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)

Cytat

Teraz nie mam czasu wam tego tlumaczyc,generalnie jest to promieniowanie radioaktywne,elektromagnetyczne

A tą radioaktywność to który pierwiastek generuje?
Możesz podać numer na tablicy Mendelejewa... sam znajdę.
Oczywiście mówię o wartościach powyżej tła. Edytowano przez Jani_63 (zobacz historię edycji)

Cytat

.... druga sprawa-jestem technikiem elektroenergetykiem i cos wiem na temat elektrownii i promieniowania.I wybralem zdrowie...

To chyba wyjaśnia wątpliwości icon_biggrin.gif

Cytat

Czyżbyś sugerował, że ten glikol, przepływający w kolektorze, tak trze o rurę, że wytwarza szkodliwe radioaktywne promieniowanie, sumujące się z tym od radia ? icon_biggrin.gif

A nie widziałeś, jak iskry szły od tego tarcia?

Iskrzyło bo było źle poskładane. Normalnie to tarcie powinno (bez iskrzenia) generować ciepło co znacząco podnosi sprawność samego kolektora, na tyle że pokrywa straty przesyłowe.

Cytat

Iskrzyło bo było źle poskładane.

Aaaaaa..., teraz się wyślizgało i już nie iskrzy...

Gość Pan Janek
Jak widze wywolalem burze komentarzy.Wielu ignorantow probuje szydzic z tego co napisalem,bo pewnie zalozyli juz kolektory i teraz nic sie nie da z tym zrobic.Kolektory was nie zabija,ale sa szkodliwe.W kolektorach znajduje sie 50 roznych chemikalii rakotworczych jak np.kadm i arszenik.Gdy minie zywotnosc kolektorow(15-25lat)wasz dom bedzie przesiakniety toksynami.Nastepna sprawa-w kolektorach jest gas hydrogen ktory z czasem sie ulatnia i jest toksyczny,kolektory sa radioaktywne,moze to powodowac po kilkunastu latach raka skory lub utrate wzroku.W tym przypadku dziala to podobnie jak dlugie przebywanie na sloncu..

Przedtem pisałeś że są promieniotwórcze... teraz są nafaszerowane truciznami.
Rozumiem że tą największą trucizną jest Hydrogen (H, łac. hydrogenium) czyli po polsku Wodór.
To rzeczywiście bardzo trujący pierwiastek icon_lol.gif icon_lol.gif icon_lol.gif
Jakbyś jeszcze wskazał w której części kolektora on się znajduje w postaci czystej... da mi pełen obraz Twojej osoby.

Gość adiqq
Cytat

Jak chcecie miec elektrownie na dachu to prosze bardzo.Co z tego ze bedzie tansza energia i zaoszczedzimy pieniadze?Tym tokiem rozumowania wybudujcie sobie dom z azbestu-bedzie taniej.W Anglii juz jest coraz glosniej o skutkach ubocznych na zdrowiu.To dziala tak jak rentgen-promieniuje i jest szkodliwe.I pomyslcie ze bedziecie mieli taki rentgen na dachu przez 20 nlat.Codziennie promieniowanie.Wybor nalezy do was.Ja mialet to zamontowac,ale poczytalem na necie,a druga sprawa-jestem technikiem elektroenergetykiem i cos wiem na temat elektrownii i promieniowania.I wybralem zdrowie...

kolektor słoneczny elektrownią na dachu?
Panie Janku, chyba się panu pojęcia pomyliły...proponuję wpierw wrócić do wujka google, zorientować się o co tak naprawdę chodzi a potem zabierać głos w dyskusji icon_mrgreen.gif

Cytat

Jak widze wywolalem burze komentarzy.Wielu ignorantow probuje szydzic z tego co napisalem,bo pewnie zalozyli juz kolektory i teraz nic sie nie da z tym zrobic.Kolektory was nie zabija,ale sa szkodliwe.W kolektorach znajduje sie 50 roznych chemikalii rakotworczych jak np.kadm i arszenik.Gdy minie zywotnosc kolektorow(15-25lat)wasz dom bedzie przesiakniety toksynami.Nastepna sprawa-w kolektorach jest gas hydrogen ktory z czasem sie ulatnia i jest toksyczny,kolektory sa radioaktywne,moze to powodowac po kilkunastu latach raka skory lub utrate wzroku.W tym przypadku dziala to podobnie jak dlugie przebywanie na sloncu..

tutaj już widzę o kolektorach jest...czego to ludzie nie wymyślą.... ohmy.gif

Gość Escobar
Panie Janku prosze nie pisać głupot, jak wiadomo kolektor jest elementem pasywnym i nie może on "generować" żadnego promieniowania. Pełni on jedynie funkcję absorbera. A jeżeli chodzi o te wszystkie chemikalia to większy wpływ na Pańskie zdrowie mają te, które zjada pan codziennie w jedzeniu kupowanym w sklepach. No a z tym hydrogenem to tez trochę fantazja poniosła..

Gość Ja
Nie działa dziadostwo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Cytat

Bo się zepsiuło!

Cytat

Noc jest

Gość Jerzy
Kolektory rurowe firmy WATT użytkuję i jeszcze nie miałem z nich pożytku nawet przy temp. zewnętrznej 30 st i pełnym słońcu. Ludzie to najgorszy bubel.

Cytat

Kolektory rurowe firmy WATT użytkuję i jeszcze nie miałem z nich pożytku nawet przy temp. zewnętrznej 30 st i pełnym słońcu. Ludzie to najgorszy bubel.

Może masz coś nie tak złożone.

Cytat

Zmień firmę. Założą ci chłodnicę.

Gość m
Ja mam Watt i działają b dobrze. Całe lato woda ciepła.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

• Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

• Najnowsze posty

• Witam. Chcialbym zakupic dzialke na budowe domu jednorodzinnego i na tej dzialce chcialbym miec mozliwosc postawienia zakladu , czyli budynku w ktorum moglbym prowadzic swoja dzialalnosc gospodarcza . Dosc glosna ale na tyle wygluszony bylby budynek aby nie przeszkadzal innym. Mysle o stolarni i maszynie cnc do wyrobu roznych rzeczy. Widzialem dzialki z mozliwoscia dzialanosci ale bez zaklocen. Rozumiem ze chodzi bardziej o biuro w domu niz o np. warsztat samochodowy. Moj halas bylby porownywalny z warsztatem ale mozna wygluszyc na tyle aby bylo bardzo cicho. Chodzi mi tak naprawde o to ze wiekszosc dzialek to dzialki budowlane bez jakichkolwiek moiwosci takich dodatkowych warsztatow czy malej hali wyciszonej. Jaka dzialke kupic i na co mam patrzec czy uwarzac aby taka hale/maly zaklad stolarski wybudowac kolo domu. Wiem ze przeznaczenie dzialki jest zapisane czesto ale mozna to jakos dodac, zmienic bez problemow czy sie nie da? Czasowo nie spiesze sie nawet jakby to mialo trwac 2-3 lata . Prosze o jakies wskazowki . Myslalem juz o roznych rodzajach dzialek ale zawsze cos niepasuje. Chcialbym z kims porozmawiac kto juz takie cos kiedys osiagnal majac zwykla dzialke budowlana i przerobil to jakos. Do kogo trzeba z tym uderzyc? Jezeli cos pominalem to z checia dopisze po odpowiedzi.  Pozdrawiam i dziekuje
    • Witam Miejsca jest dużo mogę ,dać nawet 20 cm styropianu. Ale tyle nie trzeba chyba .Pod spodem jest część mieszkalna to jakaś termo izolacja musi być. Na posadzce wystają mi  jakieś  metalowe ceowniki ok 7  cm  zresztą jest ich 3 o różnej wysokości. Budynek  był stawiany w latach kryzysowych więc budowano z czego było a nie z czego powinno Musiał bym w warstwie termo izolacji schować te ceowniki. Gość który mi robił ocieplenie wyjechał mi  10 cm ponad płytę. Nie wiem co miał na myśli i nie wiem jak to teraz powiązać.  
    • Witam Mam kilka pytań dotyczących działki rolnej o powierzchni około 11 arów z wydanymi WZ dopuszczającymi "budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego wraz z infrastrukturą". Grunty w obrębie nieruchomości oznaczone są jako "grunty orne klasy V (RV) o powierzchni 0.1075ha oraz grunty zadrzewione i zakrzewione klasy V (Lz-PsV) o powierzchni 0.0052 ha". Mam już trochę mętlik w głowie jeśli chodzi o odrolnienie i klasy gruntu, stąd kilka pytań (niektóre same się wykluczają): 1. Czy grunty tej klasy w ogóle wymagają wyłączenia z produkcji rolnej? Czy można bez problemu przeznaczyć na cele nierolnicze i można się wybudować oraz organizować ogród? 2. Jeśli chodzi o ewentualne wyłączenie z produkcji rolnej, to co proponujecie? Wyłączenie tylko powierzchni pod dom, garaż, podjazdy etc i pozostawienie reszty jako rolnej? Czy lepiej od razu całość? Z góry dziękuję za pomoc  
    • Bardzo dziękuje za Wasze odpowiedzi.    Jednym z głównych powodów dla którego chciałem zaczęrpnąć opinii innych, jest fakt, że jestem po rozmowie z kilkoma firmami murarskimi. Tylko 1/3 fachowców nie narzekała na MAXy i usłyszałem odpowiedź w stylu: "jak Pan ma już takie pustaki, to będziemy z takich budować".    Dom będzie ocieplony steropianem o grubości 20 cm. Dokładnie taką warstwę ocieplenia mam wpisaną w projekt. Jeśli chodzi o kondycję pustaków, to są zabezpieczone folią i przechowywane na paletach pod dachem od czasu zakupu. Pustak ze zdjęcia był eksploatowany przez kilka lat na działce i wygląda dużo gorzej od tych na paletach.    
    • Witam,mam pytanie odnosnie pompy cyrkulacyjnej cp-15.Chodzi o to ze taka pompe mialem zainstalowana przy zasobniku wody i zawsze bylo ok,tzn.po odkreceniu wody niemal od razu leciala w kranie goraca woda.Jednak po wymianie tej pompy na inna,dwustopniowa,trzeba dluzsza chwile czekac na ciepla wode.Co moze byc przyczyna?czy to moze byc wina samej pompy czy szukac przyczyny gdzie indziej?Dziekuje za wszelka pomoc i rady.Pozdrawiam.
  • Popularne tematy

• Utwórz nowe...