Skocz do zawartości

dom w granicy co z ociepleniem


Recommended Posts

  Cytat

Mój dom stoi w granicy( jest to stary dom). Chcemy go ocieplić styropianem 10 cm ale sąsiedzi wyrażają zgode na 5 cm. Czy mają takie prawo?

Rozwiń  


Rzeczywiście dziwna sprawa icon_eek.gif . Sąsiedzi raczej nie zgadzają się ze względu na to że trzeba wejść ze sprzętem i rusztowaniami, coś się zawsze zniszczy, będzie hałas itp. Ale to nie ma znaczenia 5 czy 10 cm.

Inni są tacy co się nie zgadzają nie, bo nie.

Chyba że to kolejna forma wyrafinowanego sąsiada, jak powiesz ok niech będzie 5 to oni powiedzą, że jednak 3 by ich zadowoliło icon_rolleyes.gif
Link do komentarza
Z racji zachowania dobrych stosunków sąsiedzkich – „odkup” od nich ten „zabrany plac” (wyjdzie około 1m2 powierzchni).
Wylicz; ile kosztuje grunt w okolicy (z wrodzonej dobroci zastosuj przelicznik x 1,5), powierzchnię (x 2 - aby nie byli pokrzywdzeni), wylicz podatek za następne 100lat za ten „odkupiony” kawałek.
Łącznie pewnie będzie od 100 do 200zł. Niech pokwitują odbiór „kasy” i podpiszą zgodę. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Polskie prawo na to: idź do sądu. Przed sądem możesz domagać się odkupienia cześci gruntu swoich sąsiadów. Odpowiednio motywując swoje żądanie nie powinno to być problemem. Problemem natomiast będzie wycena przez sąd tego kawałka ziemi:/ Nie będzie to zwykła rynkowa wartość, pewnie trzeba będzie doliczyć do tego jakieś odszkodowanie.
Link do komentarza
  Cytat

Kochany, prawo własności uber alles
nie umotywujesz tego wystarczająco
a specustawy nie zastosujesz
na pinb nie ma co zwalać, bo oni tu nie grają żadnej roli

Rozwiń  



O PINB mówię nie w tym konkretnym przypadku, ale o stosowaniu szeroko pojętego prawa budowlanego w ogóle. a co do tego konkretnego przypadku to warto zajrzeć do KCywilnego, zwłaszcza tzw. prawa sąsiedzkiego. Nie zawsze prawo własności uber alles Edytowano przez corvi (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Na razie obstawiałbym wilgoć. Bardzo prawdopodobne, że obecną tam w wyniku jakiegoś przecieku i zalania stropu. Na pierwszym zdjęciu wygląda to jak plama/zaciek sięgająca dalej od krawędzi ściany, w głąb pomieszczenia.  Żeby coś podpowiedzieć z sensem trzeba mieć informację o tym co jest po drugiej stronie tego stropu i ściany. Płaski dach, strych, to ściana zewnętrzna czy wewnętrzna? Czy jest tam izolacja cieplna i gdzie? Co do rozróżnienia wilgoć czy grzyb, to akurat szczególnie łatwo o zagrzybienie w miejscach zawilgoconych. 
    • Dzień dobry, Wybór między blachodachówką a panelami na rąbek stojący typu „click” często sprowadza się do kompromisu między czasem realizacji a efektem końcowym. Blachodachówka, szczególnie w wersji modułowej, daje się szybko zamontować, co wynika z jej wymiarów, łatwości transportu oraz prostoty w docinaniu i dopasowaniu do połaci. To rozwiązanie szczególnie chętnie wybierane przy inwestycjach, gdzie liczy się tempo prac i ograniczenie kosztów związanych z robocizną. Panele na rąbek wymagają więcej precyzji – zarówno w przygotowaniu podkonstrukcji, jak i w samym montażu. Montaż tych paneli zajmuje więcej czasu i wymaga większego doświadczenia ze strony wykonawcy, ale efekt wizualny oraz szczelność połączeń przewyższają rozwiązania klasyczne. To rozwiązanie często stosowane przy projektach nowoczesnych lub tam, gdzie dach jest mocno wyeksponowany. W praktyce o wyborze powinien decydować nie tylko wygląd, ale też stopień skomplikowania dachu, dostępność ekipy z doświadczeniem w danym systemie oraz oczekiwania inwestora co do trwałości i estetyki. Przy prostych połaciach obie opcje są funkcjonalne, ale przy bardziej wymagających geometrach panele na rąbek mogą wymagać więcej pracy na detalu. ___________________________________ Panele dachowe na rąbek PD-510 https://pruszynski.com.pl/produkt/pokrycia-dachowe/panele-dachowe-blacha-na-rabek-stojacy/
    • Dzień dobry, chętnie wykonam badania gruntu pod domy jednorodzinne. Mogę też zweryfikować badania geologiczne przedstawione przez sprzedającego. Pomogę w decyzji o zakupie działki. Doradzę co zrobić jak na działce nawiercimy wodę lub co począć jak jej nie ma. Działam w województwach małopolskim, świętokrzyskim i na podkarpaciu. Zapraszam do kontaktu na priv.
    • Dzień dobry, sprawdzę i napiszę odpowiedź na PW. Marcin
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...