Skocz do zawartości

trawnik czy łąka?


Recommended Posts

Cytat

Jaka "wysoka" rośnie taka łąka?


Wystarczy wyjechać poza miasto i zmierzyć icon_wink.gif A tak poważniej to ok 0,8-1,5m. Pomysł jest jak najbardziej "jakiś" ale tylko w sytuacji gdy decydujemy się na dom w sielsko-wiejskim stylu. Inaczej będzie to wyglądało jak przysłowiowy "kwiatek do kożucha". Realizacja jest banalnie prosta. Przeznaczony teren należy skopać. Jak się komuś nie chce biegać po łące i zbierać nasion to można kupić gotowe mieszanki lub samemu wymieszać: dziewannę, łubin, słoneczniki, bławatki, maki, rumianki, trawy, trochę zbóż, kopry, ...
Link do komentarza
Bardzo fajny pomysł, jednak faktycznie taki ogród nie wszędzie będzie ładnie wyglądał...Wcześniej miałam właśnie w planie taką łąkę,ale działkę którą miałam kupić otaczały właśnie takie piękne widoki...To jest dobry pomysł gdy ma się dużą działkę.Ja miałam kupić 3000m2 i ze względu na to wokół domu wyznaczyć chciałam strefę "uporządkowaną",która płynnie przechodziłaby w łąkę z kilkoma wyznaczonymi ścieżkami.Zobaczcie jakie piękne widoki:
Łąka w ogrodzie

Teraz moja działka będzie miała 1500m2(i trochę bardziej w mieście icon_cry.gif )ale wiem,że część musi być trochę bardziej naturalna i niekoszona-tylko trzeba bardzo umiejętnie wkomponować ten teren w resztę ogrodu-a jak to zrobię?-mam kilka pomysłów,ale jak nadejdzie wiosna, sprawdzę co na tej działeczce da się zrobić w praktyce icon_wink.gif
Link do komentarza
Zazdroszczę Wam mi bardzo podobają się łąki kwietne, ale niestety mam za małą działkę na takie cudo chociaż może uda mi się wygospodarować kawałeczek nad rowem bo takie łąki wspaniale przyciągają motyle. No zobaczymy, na razie to niech ten śnieg idzie precz bo jak tak dalej pójdzie to jeszcze w maju będzie padać icon_sad.gif
Link do komentarza
Cytat

Nawiązując do bardzo ciekawej stronki o ogrodach ekologicznych- co sądzicie o zastąpieniu części trawnika łąką kwietną? To podobno zdecydowanie mniej wymagające rozwiązanie. Jak to zrobic? Jaka "wysoka" rośnie taka łąka?


Pomysł bardzo mi się podoba icon_smile.gif
Link do komentarza
Taki fajny temat a tu cisza icon_sad.gif Jedynie Czapi wyraża chęć rzeczywistego posiadania takiej urokliwej łączki. To ja dodam, że u mnie też przewidziany jest dziki fragment. Tak około 100m2 na granicy mini-sadu (ok 10 drzew). Czytam, że wiele osób planuje sad, więc myślę, że jest to dobre sąsiedztwo dla łąki. Oprócz roślin, które wymieniłam wcześniej z pewnością nie zabraknie malw.
Link do komentarza
W obecnym ogrodzie(1000m2) mamy też "coś" w stylu łąki,aczkolwiek może mało jest tam roślin kwitnących.Nie wiem czy kazdy ma czas na zagospodarowanie ogrodu 1000m2-ale ja na pewno nie!Mamy wydzieloną część która jest pod kontrolą(koszona) z rabatami kwiatów,krzewami ozdobnymi itp. Ale w rogach działki bardziej w głębi-zostawiamy trochę wysokiej trawy-rosną w niej urocze rumiany polne.Poza tym ,jeśli zostawimy trochę tej trawy-będą miały z ich nasion pożytek drobne ptaszki icon_biggrin.gif
Nie wyobrażam sobie aby nie mieć takiego kawałka w ogrodzie,szczególnie duzym.Ale rozumiem,ze posiadając działkę 600m2 raczej byłoby to trudne.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
  • 4 tygodnie temu...
Łąka kwietna to rozwiązanie z pewnością bardziej ekologiczne i ekonomiczne.

Zakłada się na świeższym podłożu lub w miejscu gdzie możliwe będzie podlewanie podczas suszy.

Teren należy wcześniej przygotować pozbywając się wcześniejszej roślinności. Najlepiej całość spryskać herbicydem i zaorać. Istotne jest dokładne zbronowanie, czy ręczne rozdrobnienie gleby, w której będą kiełkować nasiona wybranej mieszanki kwiatowej. Po wstępnym przygotowaniu terenu warto zaczekać ok.2 tygodnie aby wzeszły chwasty, które ponownie usuwa się chemicznie lub mechanicznie. Ziemię można wzbogacić z wierzchu warstwą ziemi ogrodniczej przemieszaną z piaskiem i gliną. Po dokładnym wymieszaniu i zgrabieniu terenu można wysiewać nasiona.

Zalecanymi terminami siewu jest wczesna wiosna (marzec-maj) oraz późna jesień (listopad). Terminy letnie też są możliwe o ile zapewnimy odpowiednią wilgotność podłoża. Wysianych nasion nie przykrywa się glebą zato warto je przycisnąć do podłoża za pomocą wału. Pozwoli to nasionom szybciej podciągnąć wodę z podłoża i skiełkować.

Intensywność koszenia łąki związana jest z jej użytkowaniem. Jeśli zależy nam na jej kwitnieniu ? powinno się kosić ją tylko raz w roku na początku lata (czerwiec-lipiec).

Większość roślin łąkowych jest wieloletnia, dlatego nie będzie trzeba co roku uzupełniać i dosiewać nasiona.
Link do komentarza
Łąka sprawdza się wyłącznie na dużych działkach, poza zwartą zabudową. W przeciwnym wypadku sąsiedzi będą marudzić, ze im się chwasty sieją, a i nieuporządkowany wygląd łąki będzie przywodzić na myśl bałagan a nie ogród.
Łąka wymaga przestrzeni i naturalistycznego wyglądu ogrodu.
Dziwnie będzie wyglądać łąka pośród róż wielkokwiatowych, bukszpanów i żywotników.

Gotowe mieszanki łąkowe na rożne gleby (suche, piaszczyste, wilgotne, gliniaste) sprzedaje pan Łuczaj.

Łąka ma jedną wadę - nie można po niej chodzić boso. Twarde łęty wbijają się w stopy a na dodatek zagraża użądlenie przez pszczoły pracujące pośród kwiatów.

Na działkach, w zwartej zabudowie, polecałabym klasyczny trawnik, który można urozmaicić dosiewając tzw. minikoniczyny (karłowa odmiana koniczyny) oraz stokrotek. Takie trawnik nieco wyżej się kosi (nie na 3-4 cm, tylko 5-6 cm)
Link do komentarza
Cytat

Łąka sprawdza się wyłącznie na dużych działkach, poza zwartą zabudową. W przeciwnym wypadku sąsiedzi będą marudzić, ze im się chwasty sieją, a i nieuporządkowany wygląd łąki będzie przywodzić na myśl bałagan a nie ogród.


Oj, co racja, to racja!
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...
Może dobrym pomysłem jest połaczenie takiego trawnnika i łąki - na przykład zrobienie łąki "pod płotem"... I wilk syty i owca cała... Ja mam dużą dzialkę /chcę zagospodarować ok. 6000 m/ ale nie wyobrażam sobie obsiania całości taką łaką... Tym bardziej, że łaki i pola będę miała naokoło. Kawałek trwaki musi być - choćby po to, żeby po niej na bosaka polatać... A... i żeby mąż miał na co od czasu do czasu przy koszeniu narzekać.
Link do komentarza
Cytat

Mam pytanie: czy sąsiedzi mający uprawy rolne mogą się sprzeciwiać takiej łące? Dodam że posiadam działkę rolną otoczoną właśnie jakimiś zbożowymi uprawami...


Dobre pytanie. Dorzucę jeszcze - czy sąsiedzi z wypielęgnowanymi trawnikami mogą się przeciwstawiać w jakiś konkretny sposób takiej łące?
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 1 miesiąc temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Przepraszam za brak konkretow. Dzialka rolna 0.7h jest polozona 130km a 0.3h 20km od miejsca gdzie planowana jest budowa domu. Jeszcze dodam że niedawno takie odległości nie stanowiły zadnego problemu poniewaz znajoma właśnie na takiej zasadzie się wybudowała.
    • Tak z ciekawości jaka moc tego Panasonica? To jest T-cap? Pytam, bo zanim zamontowałem kocioł gazowy też brałem pod uwagę T-capa 9kw. Tylko teraz jak policzyłem ile mocy zwykle używamy na gazie to wychodzi nie do wiary, ale kocioł zwykle chodzi na 6% mocy z 19kw, max było 12% przy mrozach nie wiem czy -10 czy więcej, przy czym % jest liczony od minimalnej mocy, czyli w moim przypadku od 3kw. Na CWU ustawione jest 50% i zasobnik 140L grzeje kilka minut, nie mierzyłem, ale raczej nie więcej niż 5-10 minut. I teraz mam wątpliwości, czy taki T-cap 9kw nie byłby po prostu za duży? Nie wiem czy te wskazania mocy na Termecie są rzeczywiste, ale jak już złapie temperaturę, a zwykle to jest 35°C na zasilaniu, to możliwe żeby chodził na 4-5Kw? Najwyższą jaką ustawiliśmy to było 42°C. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Komentarz dodany przez Darek: Farba do płytek to sprytny trik na odnowienie kafelek w łazience czy kuchni. Zacznij od solidnego przygotowania – umyj płytki środkiem odtłuszczającym, usuń brud i lekko je zmatuj papierem ściernym. Wybierz farbę ceramiczną, np. epoksydową, która wytrzyma wilgoć i codzienne zużycie. Nałóż podkład, jeśli jest wymagany, a potem dwie cienkie warstwy farby – wałkiem na dużych obszarach, pędzlem w trudno dostępnych miejscach. Między warstwami zrób przerwę 12-24 godzin. Fugi pomaluj osobno lub zostaw w oryginalnym kolorze dla efektu. To szybka alternatywa dla remontu, dająca nowy wygląd tanim kosztem. Po skończeniu daj farbie kilka dni na utwardzenie, unikając wody. Proste, a efektowne! https://www.nowin.pl/2023/12/21/farba-do-plytek-jak-pomalowac-kafelki-w-lazience-lub-kuchni/
    • Komentarz dodany przez zecia: Pomalowanie kafelek farbą do płytek to ekonomiczny sposób na nową łazienkę lub kuchnię. Najpierw przygotuj powierzchnię – oczyść ją z brudu i tłuszczu (np. benzyną ekstrakcyjną), a potem delikatnie zeszlifuj, by farba dobrze chwyciła. Wybierz farbę przeznaczoną do ceramiki, np. akrylową z utwardzaczem, odporną na wodę i zarysowania. Nałóż grunt, jeśli zaleca producent, a następnie dwie warstwy farby – wałkiem na płasko, pędzlem w kątach. Odczekaj 12-24 godziny między warstwami. Fugi możesz zamalować lub zostawić dla kontrastu, używając cienkiego pędzla. To sposób na szybką zmianę bez bałaganu. Po malowaniu chroń kafelki przed wilgocią przez kilka dni, aż farba stwardnieje. Styl i świeżość gwarantowane!
    • Pomalowanie płytek podłogowych to najprostszy i tani sposób na ich odświeżenie lub zmianę wyglądu. Użycie farby sprawdza się w sytuacji, gdy stare płytki są w dobrym stanie, bez pęknięć i wykruszeń, ale nie pasują stylistycznie lub kolorystycznie do wystroju wnętrz. Pełna treść artykułu pod adresem: https://budujemydom.pl/wykanczanie/podlogi-i-posadzki/a/112881-malowanie-plytek-podlogowych-jak-odnowic-stare-plytki
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...