Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
aklybok

kominek a kurz

Recommended Posts

Mój brat ma kominek z wkładem i strasznie u niego się kurzy... do tej pory rozmawiałem z 3- 4 osobami, które również mają ten sam problem- kurz! Moje pytanie brzmi: Czy są jakieś rozwiązania zapobiegające temu zjawisku? Czy można mieć kominek i nie malować ścian co roku? Pozdrawiam serdecznie!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Mój brat ma kominek z wkładem i strasznie u niego się kurzy... do tej pory rozmawiałem z 3- 4 osobami, które również mają ten sam problem- kurz! Moje pytanie brzmi: Czy są jakieś rozwiązania zapobiegające temu zjawisku? Czy można mieć kominek i nie malować ścian co roku? Pozdrawiam serdecznie!Systemu DGP(Dystrybucja gorącego powietrza) z filtrem powietrza, którego zadaniem jest zatrzymywanie kurzu. Filtr montowany jest zazwyczaj nad kominkiem w taki sposób, aby był do niego łatwy dostęp (konieczny podczas okresowego czyszczenia).

Trzeba też zwiększyć wilgotność w pomieszczeniach -nawilżacz powietrza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Filtry i porządny nawilżacz mogą zmniejszyć to zjawisko, ale obawiam się, że tego zjawiska nie da się wyeliminować. Niestety jest to uciążliwość związana z pracą kominka.
Po pierwsze kominek zwiększa cyrkulację powietrza w pomieszczeniu, po drugie na obudowie kominka dochodzi do spalania/spiekania się kurzu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Smugi w okolicach kratek to pewna przywara systemów powietrznych, trudno będzie całkowicie się ich pozbyć.
Smugi, które pojawiają się (zwłaszcza na kratce czołowej w kominku) wokół kratek są wynikiem przypalania się kurzu, który unosi się w powietrzu, jak i tego, który znajduje się w powietrzu przepływającym przez okap kominka.

Nie jest to tylko problem kominków - proszę zwrócić uwagę na wygląd ścian nad grzejnikami po roku, lub dwóch użytkowania. Kominek rozgrzewa się znacznie mocniej, więc zjawisko narasta.

Nie ma panaceum na ten problem - w przypadku użytkowania kominka - malowanie okolic kratek w jego okapie raz na 3-4 lata - to przykra konieczność...

Można ograniczyć to zjawisko na kilka sposobów - przede wszystkim instalując filtr (np. matę z włókniny) na przewodzie doprowadzającym świeże powietrze do kominka (jeśli takowy jest) - w ten sposób oczyszczamy powietrze przechodzące przez okap kominka. Konieczne jest też dbanie o czystość w pomieszczeniu w którym znajduje się kominek, by kurz nie unosił się wraz z ogrzanym powietrzem.

Warto też, podczas sprzątania w domu, przetrzeć kratki (a najlepiej wyjąć je - zwykle jest to bardzo proste bo montowane są one na zatrzask) i przemyć mokrą szmatką.

Jeśli jednak występują one w kratkach daleko od kominka i mają znaczną postać (taką, że okolica kratki wymaga malowania częściej niż raz na 3-4 lata) to może oznaczać głębszy problem - na przykład rozszczelnienie wkładu kominkowego. Co niestety nie jest rzadkim przypadkiem, zwłaszcza w produktach z ciut niższej półki. Wtedy wraz z ciepłym powietrzem znajdującym się wokół wkładu zasysany jest do pomieszczenia dym z kominka, który potęguje brudzenie.

Najłatwiej sprawdzić, czy wkład jest rozszczelniony oglądając okap kominka (np. przez kratkę, lub po jej wyjęciu) jeśli okolica wokół (a zwłaszcza nad wkładem) jest mocno pobrudzona, oznacza to że wkład jest do remontu (więc trzeba albo wezwać firmę kominkową do uszczelnienia wkładu, albo go wymienić).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie mam kominka tylko kozę.
3 sezon w użyciu.
Żadnej konieczności malowania !
Sprzątanie z kurzu raz na tydzień. Może to brak kratek powoduje. Dodatkowy plus dla mojej kozy icon_smile.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jednym z podstawowych, najczęściej spotykanych, powodów "pylenia" z obudowy kominka jest technologia wykonywania obudowy.

Drugi, co wcale nie znaczy, że mniej istotnym jest dobór wkład kominkowego. Większość wkładów pobiera powietrze do spalania z pomieszczenia oraz przez wysuwane szuflady popielnikowe, konia z rzędem temu kto otwierając taką szufladę nie nabrudzi przed kominkiem!

Typowym pomysłem na kominek jest składzik drewna pod paleniskiem czyli w miejscu, gdzie mamy darmowe suszenie drewna i kory, duża cyrkulacja ogrzewanego powietrza unosi ten idealnie dosuszony kurz na wkład gdzie jest on spiekany i w formie super drobnego pyłu cyrkuluje w pomieszczeniu.

Proponowane rozwiązania to, po pierwsze stosowanie wkładów z całkowitym poborem powietrza do spalania z poza budynku, wyjmowanie popiołu poprzez popielnik wyjmowany do góry. Unikamy w ten sposób źródeł brudu z paleniska.

Po drugie należy zrezygnować ze składowania i dosuszania drewna w obiegu ogrzewanego powietrza, dobrym rozwiązaniem jest szklany pojemnik na opał stojący obok obudowy.

Po trzecie wykonanie obudowy z materiałów nie będących potencjalnym źródłem pylenia np płyty glinokrzemianowe, szamot.

Po czwarte bezwzględne utrzymanie czystości w okolicy kominka i okresowe odkurzanie
wnętrza obudowy. Alternatywa dla kominka przekazującego ciepło poprzez cyrkulacje powietrza tzw DGP, jest system oparty na grzaniu przez promieniowanie w którym ciepło "jak ze słońca " nie powoduje unoszenia się kurzu, ale to już zupełnie inna technika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
korzystamy z kominka kilka miesiecy bardzo intensywnie. Sa delikatne przyszarzenia ściany przy kratkach od DGP, ale te kratki sa schowane w kątach pokoju, przy podłodze- nie rzuca sie to wogóle w oczy. Nie jest to jakis problem naparwde.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czyli trzeba w miarę czysto mieć w domu to i spalonego kurzu będzie mniej.

Natomiast nie rozumiem wywodu że przy pobieraniu z zewnątrz nie będzie kurzyło ..
Mimo pobierania powietrza z zewnątrz (do palenia) w domu krazy powietrze wewnętrzne ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Alternatywa dla kominka przekazującego ciepło poprzez cyrkulacje powietrza tzw DGP, jest system oparty na grzaniu przez promieniowanie w którym ciepło "jak ze słońca " nie powoduje unoszenia się kurzu, ale to już zupełnie inna technika.


Warto byłoby o niej napisać!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Przeczytaj w ostatnim numerze Świat kominków art na stronie 129 " Czyste grzanie"
Może kilka wniosków z artykułu ? Nie każdy ma dostęp do fachowej prasy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...