Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Ekopiece - piece kominkowe na pelet

Uczestnik
 • Posty

  59
 • Dołączył

 • Ostatnio

 • Dni najlepszy

  1

Ekopiece - piece kominkowe na pelet last won the day on października 7 2013

Ekopiece - piece kominkowe na pelet had the most liked content!

Reputacja

4 Neutralny

O Ekopiece - piece kominkowe na pelet

 • Ranga
  Początkujący

Aktyw

 • Punkty pozostałe
  26
 1. Niestety osobiście nie znam tych urządzeń. Zachęcam do przesłania pytań bezpośrednio do producenta.
 2. Odpowiedź jest krótka: nie ma prądu - nie ma pracy pieca. Na szczęście w tego typu piecach w komorze spalania paliwo jest podawane na bierząco w niewielkich ilościach. Jeżeli jest przerwa w dostawie prądu, to ta niewielka ilość peletu powinna się dość szybko wypalić. Na szczęście, bo przecież jeżeli nie ma prądu, to nie pracuje pompa, czyli nie ma chłodzenia. Jeżeli mamy problem z ciągłością dostaw prądu, to trzeba zainwestować w agregat. Natomiast to, jak piec się zachowa w momencie przywrócenia zasilania prądu, to zależy od sterowania, które posiada piec.
 3. Nie jestem pewien, czy wykonanie dużego zbiornika musi bardzo podrażać koszt instalacji. Może nie dla wszystkich jest jasne, że piec i zbiornik na pelet to dwie odrębne sprawy. Zbiornik na pelet to po prostu pojemnik z którego podajnik (ślimak) transportuje pelet do palnika w piecu. Zbiornik może być standardowy, sprzedawany razem z piecem (najczęściej metalowy prostopadłościan ustawiany obok pieca), może być niestandardowy, czyli wykonany na specjalne zamówienie, czyli ... drogi. Ale może też być to dowolny pojemnik posiadany przez klienta, np. jakaś duża beczka, silos itp. Czyli przy odro
 4. Zdaję sobie sprawę, że odpowiedź będzie "nieostra", ale pomiedzy 3 a 5 ton peletu. Przepraszam za zbytnie uogólnienie, ale zależy to od tego, jaki jest dom i jacy są domownicy.
 5. Jest to piec z podawaniem retortowym. Podstawowym paliwem jest ekogroszek, czyli rozdrobniony węgiel. W takim piecu można spalać inne paliwa o odpowiedniej frakcji, np. pelet, zboże. Ale jeżeli podstawowym paliwem ma być pelet, to proponowałbym znaleźć kogoś, kto użytkuje taki piec i sprawdzić, jak wygląda zużycie paliwa w praktyce.
 6. Czy ten ośrodek turystyczny to jeden budynek, czy kilka? O jakiej powierzchni mówimy? Czy dotychczasowe ogrzewanie, to były grzejniki elektryczne w poszczególnych pomieszczeniach? Czy istnieją jakieś instalacje CO? Czy jest pomieszczenie na kotłownię z kominem i powierzchnią na skład paliwa? Jak dotychczas była uzyskiwana CWU?
 7. Jeżeli chodzi o piece kominkowe na pelet, to są one przystosowane wyłącznie do spalania peletu. Pelet zasypuje się do zasobnika znajdującego się zazwyczaj za komorą spalania. Proces podawania (dozowania) peletu do komory spalania oraz proces spalania jest zautomatyzowany. Jeżeli można mówić o tym, że wadą jest mała komora spalania, to chyba tylko w sensie estetycznym, tzn. mniejszy przekrój szyby niż w tradycyjnych kominkach. Natomiast jeżeli chodzi o czas pracy, to po zasypaniu zasobnika do pełna, piec (zależnie od modelu i warunków pracy) może pracować kilkadziesiąt godzin. Czyli w przypadku
 8. Ceny oczywiście się zmieniają, ale czy ceny innych nośników energii są niezmienne? W przypadku peletu przynajmniej nie ma zagrożenia, że stanie się to, co kilka lat temu z ceną oleju opałowego, który przez pewien czas był sztucznie tani i wielu to skusiło a teraz tego żałują. Polska jest dużym producentem peletu, w kraju jest kilkadziesiąt poważnych prywatnych firm produkujących peletu. Nie ma monopolu ani producenta ani właściciela linii przesyłowych, więc jest to paliwo stosunkowo odporne na "humory władzy".
 9. Przydałoby się więcej informacji. Przede wszystkim powierzchnia mieszkania? Czy jest gaz z sieci? Czy piec ma zapewnić CWU? Oprócz wskazanych powyżej rozwiązań dorzucę jeszcze możliwość zastosowania pieca kominkowego z płaszczem wodnym na pelet. Wszystkie elementy kotłowni (pompa, naczynie ciśnieniowe itd.) są zintegrowane w obudowie pieca. Wystarczy podłączyć rurki od grzejników i mamy centralne ogrzewanie. Np.: http://ekopiece.net/index.php?strona=venezia-13-kw
 10. To jest chyba właściwa strona targów: http://www.progettofuoco.com/nqcontent.cfm?a_id=784 np. grupa RAVELLI wprowadza m.in. takie nowości: http://www.ecoteck.it/italian/mostra_sched...iave=B8wb51hPwx http://www.ecoteck.it/italian/mostra_sched...iave=dr1yDQu7SG http://www.ecoteck.it/italian/mostra_sched...iave=g6WEHzzwns
 11. Właśnie zakończyły się targi w Weronie, więc najprawdopodobniej w najbliższych wydaniach pism z branży grzewczo-budowlanej będzie sporo materiałów o nowościach związanych m.in. z urządzeniami na biomasę.
 12. Co rozumiesz przez przeróbkę kotła? Jeżeli chodzi o wstawienie do posiadanego kotła palnika na pelet, to proponuję skorzystać z google: "palnik na pelet".
 13. Temp. wody może być różna (można tym sterować), ale będzie w granicach 55-80 st.C a więc wyższa niż potrzebna do podłogówki. Dlatego należy zastosować mieszacz lub bufor z mieszaczem.
 14. Nie jestem teoretykiem, więc jest okazja, żeby się spytać: 1) kominek z płaszczem wodnym, to piec, czy kocioł? 2) czym się różni piec z płaszczem wodnym od kotła? Ekopiece nie potrzebują komina w tym sensie, że do prawidłowej pracy nie potrzebują ciągu kominowego, gdyż posiadają mechaniczny wyrzut spalin (wydmuchują spaliny). Spaliny trzeba odprowadzić z pomieszczenia, w którym stoi ekopiec. Jeżeli jest komin, to wyjście spalin można podłączyć do komina. Natomiast jeśli nie ma komina, to można spaliny wyprowadzić na zewnątrz przez zewnętrzną ścianę budynku, w takiej sytuacji zalecane jest
 15. Istotnie nie jest to tanie urządzenie, ale z drugiej strony ile będzie kosztowało alternatywne rozwiązanie, czyli kotłownia na paliwo stałe? Ekopiec w zasadzie zastępuje pełny koszt kotłowni.
×
×
 • Utwórz nowe...