Skocz do zawartości

Recommended Posts

Napisano
Najlepiej faktycznie jeśli nie wchłania brudu. Pytanie czy chcesz żeby akumulowała ciepło? Jeśli tak to b dobrym rozwiązaniem będzie cegła szamotowa (zwykła też ujdzie) i szkliwione kafle albo jakieś szkliwione płytki. To zawsze wyczyścisz. Jak akumulaqcja ciepła i tak raczej nie wchodzi w grę (np. DGP) materiał może być lżejszy, byle był odporny na ogień.
Napisano
ja mam z regipsów, taki bardzo prosty kominek, chcemy go pokryc takim stiukiem ozdobnym i to jest podobno zmywalne. Mam tez elementy marmurowe- marmur breccia- chyba powinnam go jakos zaimpregnowac?
Napisano
Cytat

Z czego robicie obudowę kominka? Kto już ma, to niech napisze z czego zrobił i czy obudowa daje się wyczyścić? Moi znajomi mają z jakiegoś sztucznego kamienia i plama z sadzy nijak nie chce zejść.




Jeszcze nie mamy gotowego w całości kominka ale obudowujemy go płytami gk oraz kamieniem, ale dostaliśmy do niego specjalny impregnat, który ma powodować łatwość w czyszczeniu kamienia, 1litr tego płynu kosztuje 43 zł
pozdrawiam
Napisano
Cytat

ja mam z regipsów, taki bardzo prosty kominek, chcemy go pokryc takim stiukiem ozdobnym i to jest podobno zmywalne. Mam tez elementy marmurowe- marmur breccia- chyba powinnam go jakos zaimpregnowac?


Marmur faktycznie łatwo wchłania zanieczyszczenia i wodę. Impregnuj więc porządnie i nie ścieraj brudu "na mokro".
Napisano
Cytat

a czy możecie polecić jakieś impregnaty? Jak się to robi?


Przy kominku będzie z tym spory kłopot, bo:
-preparat musi być dopuszczony do użytku wewnątrz pomieszczeń (spora część takich środków jest do elementów zewnętrznych, ale tam wymagania higieniczne są inne)
-pokryte nim powierzchnie mogą się nagrzewać (też nietypowa sytuacja)
-zrób próbkę na jakimś niewidocznym kawałku, czy nie widać jakiejś zmiany koloru.
Znajomi kiedyś czegoś takiego używali, ale jak nazywał się preparat, niestety nie pamiętam. Tamten nakładało się pędzlem, czyli typowo.
  • 3 tygodnie temu...
Napisano
Cytat

Z czego robicie obudowę kominka? Kto już ma, to niech napisze z czego zrobił i czy obudowa daje się wyczyścić? Moi znajomi mają z jakiegoś sztucznego kamienia i plama z sadzy nijak nie chce zejść.




Płyta zawsze się pobrudzi, tak samo jak piaskowiec i ciężko jest doczyścić, wiem bo właśnie zmieniam obudowę mojego kominka na kafelki. Wiadomo, śliska powierzchnia łatwiej się doczyści i nie bezie plam. Gdybym wiedział wcześniej to bym nie ufał tym wszystkim zapewnieniom o jakichś środkach do czyszczenia, które w praktyce nic nie dają, a można wydać majątek. Pozdrawiam.
Napisano
A nie orientujesz się z czego przy kominkach robią fugi między płytkami lub kaflami? Podejrzewam, że zwykła fuga może być zbyt mało odporna na wysoką temperaturę.
  • 1 rok temu...
  • 3 miesiące temu...
Napisano
Najbardziej efektownie wygląda kamienna obudowa kominka,pod płytę gk. Wtedy wygląda naprawde bardzo ładnie. Płytki tez są w porządku,ale szybko się brudzą.
  • 6 miesiące temu...
Napisano
Cytat

Z czego robicie obudowę kominka? Kto już ma, to niech napisze z czego zrobił i czy obudowa daje się wyczyścić? Moi znajomi mają z jakiegoś sztucznego kamienia i plama z sadzy nijak nie chce zejść.



Ja mam obudowę kominka z cegły ręcznie robionej. Wykonawca zaimpregnował ją impregnatem, co powoduje, że cegła się nie brudzi.
  • 2 tygodnie temu...
Napisano
A ktoś z was ma może po prostu pomalowaną obudowę kominka z minimum kamiennych obramówek? Nie przepadam za marmurami a kamień, który pokazał Golba jest ponoć nie do umycia więc zastanawiam się na minimalną ilością jakiejś wstawki kamiennej coś na styl poniższego, czy to zda egzamin?
Brak obrazka
  • 4 lata temu...
Napisano
ja mam zabudowany kominek piaskowcem. Jest to matowy piaskowiec, który został zaimpregnowany eby jak najdłużej utrzymał swój pierwotny wygląd i nie wchłaniał zanieczyszczeń.
Napisano
Zawsze podobały mi się proste formy i po długich poszukiwaniach inspiracji w necie zdecydowaliśmy się jednak na płyty g-k i marmur, choć niektórzy odradzali, że pojawiają się na nim plamy. Kupiliśmy płyty u kamieniarza, który sam je zaimpregnował. Jak dotąd, 2 lata dość częstego palenia w sezonie grzewczym, żadnych zacieków nie ma.
Nie mam pojęcia jak nazywał się ten preparat, ale może fachowcy stosują jakieś bardziej skuteczne preparaty, oby...

  • 4 tygodnie temu...
Napisano

Granit i marmur są często wykorzystywane jako obudowa kominka, ale coraz popularniejszy jest też konglomerat. W jego skład wchodzą tylko naturalne komponenty, w tym głównie kwarc. Poczytaj sobie trochę o czym warto pamiętać, jeśli chce się mieć kominek oraz o walorach estetycznych konglomeratu :icon_smile:

Napisano
Wybierając kamień na obudowę brałam tez pod uwagę konglomerat, ale wzory, które mi się podobały i nie wyglądały jak "salceson” lub „kasz manna" były cenowo zbliżone do marmuru. Zdecydowałam się wiec na marmur i jak dotąd nie żałuję.

Znajomi zrobili dla odmiany obudowę z płyt i okleili je hartowanym szkłem barwionym na kolor czarny, jak dla mnie wygląda to super, szczególnie jak ogień odbija się w szkle.

  • 2 miesiące temu...
Napisano
Konglomeraty...Generalnie się nadają, ale czasem jest zdrada...

Ten gatunek "kamienia" powstaje z resztek / odpadków poprodukcyjnych w kamieniołomach. Wrzuca sie to do jednego wora z jakąś masą i po zastygnięciu tnie w plasterki i poleruje. Tak jak bloki "prawdziwych" kamieni...To świetny interes dla kamieniarzy (tych przez duże K), ale nie ukrywajmy...produkt dla ubogich - na pewno doskonały na parapety, półki czy schody. Czasem trafiały się żywice, które nie dawały rady w temperaturze przy kominku. Ot taka przestroga i pytanie, czy ta chemia zawsze da radę...A jak nawet da, to co z niej wylezie po podgrzaniu przez szybę kominka (nawet do 200 o C) ?!
  • 2 miesiące temu...
Napisano
To na jaki materiał powinniśmy się zdecydować, zależy od tego, czy nasza obudowa ma mieć właściwości izolacyjne czy akumulacyjne. W pierwszym przypadku dobrym rozwiązaniem będą z pewnością Płyty Kominkowe Vitcas CS. Cieszą się dużą popularnością, ponieważ oprócz właściwości izolacyjnych doskonale nadają się do tworzenia konstrukcji. Te marki Vitcas dodatkowo maję tę zaletę, że nie posiadają włókien, dzięki czemu jest to produkt niepylący, grzybo- i pleśnioodporny oraz łatwy w obróbce. Jeśli zaś chodzi o drugi typ obudowy, to tutaj dobrym rozwiązaniem są płyty szamotowe. Gdy te płyty są nagrzane, ciepło oddawane jest do pomieszczenia równomiernie, przez dłuższy czas, co zapobiega przegrzewaniu pomieszczenia, a następnie jego szybkiemu wychładzaniu.
  • 2 tygodnie temu...
Napisano
Glinokrzemiany jako izolator , ewentualnie na całość gdy ma być "zimna zabudowa" , natomiast przy ciepłych obudowach kafle lub tynkowany szamot, są jeszcze różne płyty z betonów z dodatkiem np szamotu.
Przykład obudowy z tynkowanego szamotu oraz elementy z kafli ceramicznych

DSC01446.jpg

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Załączam zdjecia. Może coś da się wywnioskować z tego. Całe szczęście że sąsiad postanowił postawić swoje ogrodzenie, jak poinformował będzie to „murek” cokolwiek to znaczy dla niego. Więc nawet ta usypana ziemia nie będzie opierać się na moim ogrodzeniu. Jak dla mnie może postawić ogrodzenie murowane po całości nawet i na 10m wzwyż. Pomiędzy moim ogrodzeniem a jego jest wolna przestrzeń jakieś 40cm- tu się okazało że ta przestrzeń jest „moja” bo deweloper  postawił ogrodzenie nie po linii granicy. Na ostatnim zdjęciu widać wykop na moje oko nie mniej niż 1,5m do owego „murku” by ziemia się nie osuwała. No specem nie jestem ale na 99% wymaga to zgody kogoś z „góry”.
    • Witam . Ja ze swojej strony jako monter instalacji hydraulicznych i grzewczych mogę polecić firmę IZOMIX i ich sklep internetowy sklep.izomix.pl Jak tylko zabraknie mi choćby 1mb otuliny to wysyłali mi zawsze w ten sam dzień, a na drugi już miałem. Mają tam właśnie materiały izolacyjne do rur, kanałów, poddaszy itp
    • Nie sądziłam że zgoda na użytkowanie i zakończenie budowy może być wydana jeszcze w trakcie budowy…poza tym terenu nie mógł podnieść po zakończeniu budowy bo na tym terenie postawił dom- logiczne- najpierw teren potem dom.  Swoją drogą, teraz trochę przypominam sobie, mój dom jest podniesiony o 1,5m do równego poziomu z drogą i to jest zapisane w projekcie budowlanym. 
    • Decyzja o zakończeniu budowy i zgoda na użytkowanie mogła zostać wydana na podstawie dokumentów, bez opcji wizyty na placu budowy, więc nikt w urzędzie może nie wiedzieć o pracach przy podniesieniu terenu. Albo prace te zaczęły się dopiero po odbiorze. Idź do urzędu, bo tutaj to będziemy gdybać. Tak na marginesie nie wierzę, żeby sąsiad miał pozwolenie na takie podnoszenie poziomu swojej działki.
    • Jeżeli kocioł ma wyprowadzenie (czopuch) poziomo, to otwór w kominie trzeba zrobić na konkretnej wysokości. Jeżeli zaś odprowadzeni ma być w kotle zrobione od góry, to najłatwiej jest wszystko dopasować, gdy otwór w kominie jest wysoko. Wtedy mamy długą pionową rurę czopucha, co ma zarówno dobre, jaki złe strony.  Pionowa rura zajmuje miejsce obok komina. W przypadku kominka zwykle nie jest to problem, ale kotłowni , przy kotle, może przeszkadzać. Pionowa stalowa rura czopucha nagrzewa się szybko, co wspomaga ciąg przy rozpalaniu.  Rura oddaje ciepło do otoczenia. Ale ciepło może też oddawać tradycyjny murowany komin. On też gromadzi je na dłużej. Kominy prefabrykowane często są izolowane, więc ten efekt już nie bardzo występuje. Trzeba więc rozważyć: - jaki jest komin;  - czy czopuch i komin oddają ciepło do tego samego pomieszczenia (komin może być za ścianą);  - czy dodatkowe ogrzewanie wnętrza przez czopuch (długą stalową rurę) jest pożądane. W małych kotłowniach bywa to raczej wadą, niż zaletą.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...