Skocz do zawartości

VitcasPL

Uczestnik
  • Posty

    3
  • Dołączył

  • Ostatnio

VitcasPL's Achievements

Początkujący

Początkujący (1/4)

0

Reputacja

  1. Dobrym materiałem do wykonania ciepłej obudowy kominka są z pewnością płyty szamotowe. Zapobiegają bowiem przegrzewania pomieszczenia, a następnie jego szybkiego wychładzania. Dobrą alternatywą są płyty z włókien mineralnych. Wysokotemperaturowe Płyty Vitcas HT są odporne na działanie temperatury nawet do 1500 st. C i mogą być montowane m.in. w otoczeniu wkładu kominkowego. Jeśli chodzi o inne zastosowania, to budynkach krytych strzechą płyty mogą zostać zastosowane jako ochrona dachu przed wysoką temperaturą. Można z nich również zbudować ścianki działowe. Spełniają też swoją rolę jako podłoże, na którym mogą być przyklejane płytki.
  2. Budując kominek otwarty, trzeba mieć na uwadze, że ewentualne błędy mogą się przyczynić do cofania dymu do pomieszczenia. Przede wszystkim kominek musi zostać wyposażony w osobny, duży kanał dymowy. Ta część służy do odprowadzania spalin znad komory paleniskowej. Powierzchnia przekroju komina o wysokości przynajmniej 5 metrów powinna wynosić około 10% powierzchni paleniska. Komora paleniskowa musi być dostosowana do wielkości pomieszczenia, a jej tylna ściana powinna być nachylona pod kątem 80° w stronę otworu. Ścianki boczne należy ustawić ukośnie. Dzięki takiemu rozmieszczeniu ciepło będzie kierowane do pomieszczenia. Sam kominek powinien zostać umieszczony jak najbliżej komina, ponieważ przewód dymowy powinien mieć jak najmniej zgięć. Jeśli chodzi o gardziel, to jej idealny rozmiar to przynajmniej 10% powierzchni otworu komory paleniskowej. To w niej powinien być zainstalowany szyber, służący do regulowania odpływu spalin. Oczywiście poza samą konstrukcją ważne są też materiały, jakich użyjemy do wykonania kominka. Powinny to być przede wszystkim materiały ogniotrwałe. Sam kominek możemy zbudować z cegieł szamotowych. Polecam te marki Vitcas. Do ich połączenie niezbędna będzie Zaprawa Murarska VITCAS HM.
  3. To na jaki materiał powinniśmy się zdecydować, zależy od tego, czy nasza obudowa ma mieć właściwości izolacyjne czy akumulacyjne. W pierwszym przypadku dobrym rozwiązaniem będą z pewnością Płyty Kominkowe Vitcas CS. Cieszą się dużą popularnością, ponieważ oprócz właściwości izolacyjnych doskonale nadają się do tworzenia konstrukcji. Te marki Vitcas dodatkowo maję tę zaletę, że nie posiadają włókien, dzięki czemu jest to produkt niepylący, grzybo- i pleśnioodporny oraz łatwy w obróbce. Jeśli zaś chodzi o drugi typ obudowy, to tutaj dobrym rozwiązaniem są płyty szamotowe. Gdy te płyty są nagrzane, ciepło oddawane jest do pomieszczenia równomiernie, przez dłuższy czas, co zapobiega przegrzewaniu pomieszczenia, a następnie jego szybkiemu wychładzaniu.
×
×
  • Utwórz nowe...