Skocz do zawartości

Recommended Posts

Najlepiej faktycznie jeśli nie wchłania brudu. Pytanie czy chcesz żeby akumulowała ciepło? Jeśli tak to b dobrym rozwiązaniem będzie cegła szamotowa (zwykła też ujdzie) i szkliwione kafle albo jakieś szkliwione płytki. To zawsze wyczyścisz. Jak akumulaqcja ciepła i tak raczej nie wchodzi w grę (np. DGP) materiał może być lżejszy, byle był odporny na ogień.
Link do komentarza
Cytat

Z czego robicie obudowę kominka? Kto już ma, to niech napisze z czego zrobił i czy obudowa daje się wyczyścić? Moi znajomi mają z jakiegoś sztucznego kamienia i plama z sadzy nijak nie chce zejść.




Jeszcze nie mamy gotowego w całości kominka ale obudowujemy go płytami gk oraz kamieniem, ale dostaliśmy do niego specjalny impregnat, który ma powodować łatwość w czyszczeniu kamienia, 1litr tego płynu kosztuje 43 zł
pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

ja mam z regipsów, taki bardzo prosty kominek, chcemy go pokryc takim stiukiem ozdobnym i to jest podobno zmywalne. Mam tez elementy marmurowe- marmur breccia- chyba powinnam go jakos zaimpregnowac?


Marmur faktycznie łatwo wchłania zanieczyszczenia i wodę. Impregnuj więc porządnie i nie ścieraj brudu "na mokro".
Link do komentarza
Cytat

a czy możecie polecić jakieś impregnaty? Jak się to robi?


Przy kominku będzie z tym spory kłopot, bo:
-preparat musi być dopuszczony do użytku wewnątrz pomieszczeń (spora część takich środków jest do elementów zewnętrznych, ale tam wymagania higieniczne są inne)
-pokryte nim powierzchnie mogą się nagrzewać (też nietypowa sytuacja)
-zrób próbkę na jakimś niewidocznym kawałku, czy nie widać jakiejś zmiany koloru.
Znajomi kiedyś czegoś takiego używali, ale jak nazywał się preparat, niestety nie pamiętam. Tamten nakładało się pędzlem, czyli typowo.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

Z czego robicie obudowę kominka? Kto już ma, to niech napisze z czego zrobił i czy obudowa daje się wyczyścić? Moi znajomi mają z jakiegoś sztucznego kamienia i plama z sadzy nijak nie chce zejść.




Płyta zawsze się pobrudzi, tak samo jak piaskowiec i ciężko jest doczyścić, wiem bo właśnie zmieniam obudowę mojego kominka na kafelki. Wiadomo, śliska powierzchnia łatwiej się doczyści i nie bezie plam. Gdybym wiedział wcześniej to bym nie ufał tym wszystkim zapewnieniom o jakichś środkach do czyszczenia, które w praktyce nic nie dają, a można wydać majątek. Pozdrawiam.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
  • 3 miesiące temu...
  • 6 miesiące temu...
Cytat

Z czego robicie obudowę kominka? Kto już ma, to niech napisze z czego zrobił i czy obudowa daje się wyczyścić? Moi znajomi mają z jakiegoś sztucznego kamienia i plama z sadzy nijak nie chce zejść.



Ja mam obudowę kominka z cegły ręcznie robionej. Wykonawca zaimpregnował ją impregnatem, co powoduje, że cegła się nie brudzi.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 4 lata temu...
Zawsze podobały mi się proste formy i po długich poszukiwaniach inspiracji w necie zdecydowaliśmy się jednak na płyty g-k i marmur, choć niektórzy odradzali, że pojawiają się na nim plamy. Kupiliśmy płyty u kamieniarza, który sam je zaimpregnował. Jak dotąd, 2 lata dość częstego palenia w sezonie grzewczym, żadnych zacieków nie ma.
Nie mam pojęcia jak nazywał się ten preparat, ale może fachowcy stosują jakieś bardziej skuteczne preparaty, oby...

Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Wybierając kamień na obudowę brałam tez pod uwagę konglomerat, ale wzory, które mi się podobały i nie wyglądały jak "salceson” lub „kasz manna" były cenowo zbliżone do marmuru. Zdecydowałam się wiec na marmur i jak dotąd nie żałuję.

Znajomi zrobili dla odmiany obudowę z płyt i okleili je hartowanym szkłem barwionym na kolor czarny, jak dla mnie wygląda to super, szczególnie jak ogień odbija się w szkle.

Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Konglomeraty...Generalnie się nadają, ale czasem jest zdrada...

Ten gatunek "kamienia" powstaje z resztek / odpadków poprodukcyjnych w kamieniołomach. Wrzuca sie to do jednego wora z jakąś masą i po zastygnięciu tnie w plasterki i poleruje. Tak jak bloki "prawdziwych" kamieni...To świetny interes dla kamieniarzy (tych przez duże K), ale nie ukrywajmy...produkt dla ubogich - na pewno doskonały na parapety, półki czy schody. Czasem trafiały się żywice, które nie dawały rady w temperaturze przy kominku. Ot taka przestroga i pytanie, czy ta chemia zawsze da radę...A jak nawet da, to co z niej wylezie po podgrzaniu przez szybę kominka (nawet do 200 o C) ?!
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
To na jaki materiał powinniśmy się zdecydować, zależy od tego, czy nasza obudowa ma mieć właściwości izolacyjne czy akumulacyjne. W pierwszym przypadku dobrym rozwiązaniem będą z pewnością Płyty Kominkowe Vitcas CS. Cieszą się dużą popularnością, ponieważ oprócz właściwości izolacyjnych doskonale nadają się do tworzenia konstrukcji. Te marki Vitcas dodatkowo maję tę zaletę, że nie posiadają włókien, dzięki czemu jest to produkt niepylący, grzybo- i pleśnioodporny oraz łatwy w obróbce. Jeśli zaś chodzi o drugi typ obudowy, to tutaj dobrym rozwiązaniem są płyty szamotowe. Gdy te płyty są nagrzane, ciepło oddawane jest do pomieszczenia równomiernie, przez dłuższy czas, co zapobiega przegrzewaniu pomieszczenia, a następnie jego szybkiemu wychładzaniu.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Da się nawet w warstwie docieplenia. Nie mam teraz czasu szukać, ale kiedyś to widziałem. Poza tym istnieją okna "wysuwane" poza linię ściany, umożliwiające obserwację obszaru 180 stopni. Wiele obiektów ma takie okna, hotele szczególnie.  
    • Witam serdecznie pierwszy raz na forum i proszę o poradę.   Chciałbym przeprowadzić kompleksową termo-modernizację sporego domu z lat 80-tych, tj. w pierwszym etapie wymienić okna i docieplić ściany. Dom wybudowany jest w powszechnej wówczas technice ściany 3-warstwowej, patrząc od wewnątrz: warstwa nośna pustak "Max" - pustka powietrzna ~5cm - warstwa osłonowa cegła kratówka Dom wybudowany jest bardzo solidnie bo budował go architekt dla siebie.    I tu pojawia się podstawowy problem na który nigdzie nie znalazłem żadnego fachowego opisu, stąd niniejsze pytanie na tym forum. Chciałbym wymienić okna skrzynkowe na nowoczesne drewniane oraz ocieplić ściany styropianem lub płytami PIR ale nie wiem w którym miejscu ściany zamontować okna. Teoretycznie okna powinny zostać zamontowane w warstwie nośnej, tylko że wtedy bo dodaniu docieplenia płaszczyzna okna będzie oddalona od lica ściany o ponad 30 cm, co będzie wyglądać komicznie. Czy da się zamontować okna w warstwie osłonowej z cegieł żeby uniknąć tego problemu?   Z w/w wiąże się drugie pytanie: czy do warstwy osłonowej z cegły można przymocować ocieplenie?   Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi.  
    • Takie spalanie ma plusy i minusy, na plus to bezpieczniejsze spalanie drewna, na minus niestety z dużą stratą kominową, powietrze niebiorące udziału w procesie spalania wychładza kominek.     Szyber na kominie trzeba usunąć dla własnego bezpieczeństwa.   Procesy spalania paliwa reguluje się doprowadzaniem powietrza do komory spalania, a nie zmniejszaniem przekroju kanału odprowadzającym spaliny.    Powietrze pierwotne w palenisku powinno być podawane  u dołu z „pleców”  kominka.(Powietrze doprowadzone z zewnątrz budynku).    Powietrze wtórne powinno być podawane od wnętrza paleniska  na szybę wkładu.(Powietrze doprowadzone z zewnątrz budynku, czasami z pomieszczenia, w którym znajduje się kominek, zależne od budowy kominka).   Powietrze do paleniska nie powinno być podawane z wnętrza pomieszczenia to spora strata na ogrzewaniu.   Dno kominka powinno być pełne wyłożone szamotem, ściany boczne również, u góry  nad paleniskiem powinien wisieć  deflektor. Proszę sobie kupić i postawić.   Czujnik tlenku węgla (czadu) Kidde K10LLDCO LCD (10 lat bateria)    https://allegro.pl/oferta/czujnik-czadu-kidde-k10lldco-z-wyswietlaczem-lcd-12171431511?bi_s=ads&bi_m=productlisting:desktop:query&bi_c=YzQxNjE1ZmItNGYxNS00Njk4LWE0MzUtYjYwNzA0YzNkMTExAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=bf605530-0a24-4b81-946b-75cf2d5cd1b8    
    • Napotkałem artykuł https://freelancehunt.com/pl/blog/jak-wystawic-fakture-vat-bez-wlasnej-firmy/. To pierwszy raz, kiedy dowiedziałem się, że nie jest obowiązkowe posiadanie JDG, aby wystawiać fakturę. Czy ktoś już korzysta z takiego rozwiązania? Mój budowlaniec zaproponował i nie wiem jak na to reagować
    • To dokładanie powinno wyglądać inaczej, żar przesuwasz na bok i układasz drewno, następnie masz dwa wyjścia, albo szufelką wsypujesz żar na górę wsadu bardziej od tylnej ścianki, drugi sposób to przysuwasz żar z boku drewna i spalasz go sposobem kroczącym.  Jak położysz polano na żar, to gaz drzewny się nie spali, tylko ucieknie kominem, a to spora strata w opale.  Ruszt jest zbędny, powoduje stratę w trakcie spalania drewna.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...