Skocz do zawartości

Jak podlaczyc kabel z 3 końcówkami do oprawki żarówki?


Recommended Posts

Dzień dobry, chciałabym dowiedzieć się jak mam podlaczyc kabel z 3 końcówkami do oprawki żarówki, a dokładniej co zrobic z  żółtym kabelkiem. Widziałam tylko jak podlaczyc kabel z niebieską i brązowa końcówką, a ja mam niebieską, brązową i żółta koncowkę. Co zrobic z tą żółtą? 

Link do komentarza
6 godzin temu, Alicja003 napisał:

Dzień dobry, chciałabym dowiedzieć się jak mam podlaczyc kabel z 3 końcówkami do oprawki żarówki, a dokładniej co zrobic z  żółtym kabelkiem. Widziałam tylko jak podlaczyc kabel z niebieską i brązowa końcówką, a ja mam niebieską, brązową i żółta koncowkę. Co zrobic z tą żółtą? 

A co tam dziergasz, czy to będzie lampa przenośna, na jakimś przewodzie zakończona wtyczką, a może te trzy żyły przewodu wystają z sufitu?  

Link do komentarza
12 godzin temu, Alicja003 napisał:

Dzień dobry,

A, witamy!

 

8 godzin temu, retrofood napisał:

fotkę poproszę.

 

I proszę SPRAWDZIĆ, czy kolory tych "KABLI" odpowiadają założeniom/przeznaczeniem... żeby się nie okazało, że monter pomylił  kolorów przy układaniu "kabli", czyli przewodów...

Link do komentarza

W przenośnej lampie żólto-zielona żyła przewodu jest żyłą ochronną (PE, do uziemienia). W stałym punkcie oświetleniowym (do żyrandola cy kinkietu) też powinno tak być, ale jak jest tego nie wie nikt. Zanim nie sprawdzi próbnikiem i choćby żarówką. Wykorzystywanie tej żyły jako fazowej bez dodania jakiegokolwiek oznaczenia to powszechna przypadłość. :( 

Jest sporo opraw – żyrandoli, kinkietów itd., które mają styk, z którym należy połączyć właśnie tę żyłę. Oczywiście, jeżeli faktycznie jest żyłą ochronną.  

Link do komentarza
2 godziny temu, podczytywacz napisał:

To pytaczka dysponuje przewodem do podłączenia żarówki z żyłami o średnicy 15mm2???

Nie chodzi o średnicę, tylko znakowanie takiej żyły, no to chyba oczywiste jest.

No własnie, jak widać nie dla każdego. 

Cóż poradzić. 

 

Link do komentarza
Dnia 9.07.2024 o 21:42, podczytywacz napisał:

Jeśliś taki dokładny, to do oporu...

Przecież pytaczka ma przewód góra 3x2,5 i taką żyłę żółto-zieloną powinieneś był zaprezentować, a nie 16mm2

 

"Pytaczka" ma żyłę, widzi ją i nie trzeba jej tego prezentować. Niech se durny dowcipniś swoją żółtą żyłę trzyma u siebie w gaciach, tu jest zbędna.

O fotkę prosiłem by się zorientować, czy Autorce chodzi o "kabelki" z instalacji czy w lampie. Bo opis jest niedokładny.

Ale widać, że sprawa pilna nie jest.

Link do komentarza

Jeżeli nie jest to przenośna lampka to najważniejsze i tak będzie sprawdzenie do czego faktycznie służy ta żyła. A różne rzeczy można zobaczyć w instalacjach. Nawet e samych przyłączach ludzie z zakładu energetycznego potrafią wykorzystać tę żółto zieloną żyłę jako fazową i tego w ogóle nie oznaczyć. :(

Edytowano przez Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
12 minut temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

 Nawet e samych przyłączach ludzie z zakładu energetycznego potrafią wykorzystać tę żółto zieloną żyłę jako fazową i tego w ogóle nie oznaczyć. :(

 

Nie bijmy w zakłady energetyczne, bo one same niewiele już robią, Takie roboty są zlecane firmom zewnętrznym, a te mają pracowników takich, jakich mają. Mogą nawet nie zauważyć... ;)

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Komentarz dodany przez Jacek: Od 1998 instaluję napędy. I żadnego z tu przedstawianych nie polecałbym. A Nice w szczególności. Bida z nędzą. Oferta, lekko liczącząc, sprzed 15 lat. Panowie redaktorzy świat nie stoi w miejscu. W automatyce również.
    • Witam. Chcę pomalować boazerię na ciemniejszy kolor, ponieważ obecnie jest ona już wyblakła. Czym ją pomalować, żeby nie zasłonić słojów na drewnie? Czy powinienem ją wcześniej zmatowić? Jest już dosyć matowa, bez lakieru.
    • Od pewnego czasu kolejny raz słyszymy o  końcu fotowoltaiki , tym razem z powodu planowanego  nowego podatku.  Różni blogerzy i Youtuberzy kolejny raz straszą kompletną nieopłacalnością fotowoltaiki ku uciesze grupy ludzi która nie zdecydowała się na montaż własnej elektrowni. A jak będzie w rzeczywistości, kto straci, a kto może spać spokojnie,  wyjaśnię za chwilę.   Kto zapłaci podatek od fotowoltaiki, cały film:    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt zmian w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych, który przewiduje nową definicję „budynku”. Zmiana ta może prowadzić do opodatkowania fotowoltaiki. Według nowej definicji budowli,  panele fotowoltaiczne będą traktowane jako część budowli, co oznacza, że będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Zmiany zaproponowane przez resort finansów zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, w tym  paneli fotowoltaicznych. . Podatkiem od nieruchomości  objęte zostaną  wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej, także panele . W przypadku urządzeń energetycznych do podstawy opodatkowania będzie się wliczało nie tylko samą sieć, ale także urządzenia. Obłożenie ich 2% podatkiem od budowli doprowadzi do zahamowania transformacji energetycznej i ograniczenie nowych inwestycji. Zwiększenie kosztów dla inwestorów przełoży się na wyższe ceny energii dla konsumentów. Koszty podatkowe podnoszą  ogólne koszty całej inwestycji , co bezpośrednio przełoży się na cenę prądu powstającego w farmach fotowoltaicznych.   Jeszcze przed wyborami obiecywano nam  przywrócenie starego systemu rozliczania fotowoltaiki, znanego jako net-metering, z którego nie mogą korzystać osoby podłączające panele od kwietnia 2022 roku. Jednak już  dwa miesiące po objęciu rządu, minister klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kluska, wykluczyła powrót do tego systemu.  A jak wiadomo, wszystkie osoby które są na starych zasadach po 15 latach od uruchomienia instalacji także przejdą na nowy system rozliczeniowy.  I teraz bardzo ważna informacja:  Prosumenci i ich domowe instalacje fotowoltaiczne nie będą opodatkowani na bazie nowego prawa podatkowego – zapewnia Ministerstwo Finansów. Tak że wiele szumnych tytułów o kolejnym końcu fotowoltaiki z powodu podatku dla prosumentów jest zwykłym wprowadzeniem w błąd  lub podawaniem półprawdy.
    • jak można go uszczelnić na wierzchu? ważne żeby było szczelnie. Lastryko przecieka widze w różnych miejscach, najbardziej wzdłuż szczelin dylatacynych.
    • pęknieć jest dużo. Przeciekają szczeliny dylatacyjne wypełnione na razie pasem szkła. Nie wiem co z tym zrobić.. stare lastryko może przeciekać przecież  w miejscach niewidocznych dla oka. Na forach ciągle pojawiają się ,,handlarze żywicy" zachwalając pod niebiosa. Myslałam o skuciu lastryka, pojawiły się opinie że je będzie trudno oddzieli od płyty betonowej i finalnie wszytko runie. Zastanawiam się też co zrobić z płytą betonową jeśli ona też przecieka. Zalanie masą wyrównującą wystarczy? ech...:(
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...