Skocz do zawartości

Zawór 3/8 czy 1/2?


Piotr_Budowniczy

Recommended Posts

Nie do końca wiem, o co Ci chodzi z tymi zaworami...

 

6 godzin temu, Piotr_Budowniczy napisał:

Do jakich celów jest 3/8 i 1/2?

Jest jeszcze 3/4 cala... i calowe... i dwucalowe... i jeszcze większe... zależnie od wielkości instalacji i ilości cieczy transportowanej rurociągiem...

 

Ale Tobie chodzi zapewne o rozmiary gwintów, stosowanych w armaturze łazienkowej...

Tak się przyjęło, że gwinty 3/8 cala miewają kocówki wężyków do niektórych baterii umywalkowych - i w związku z tym należy zakupić zawór 1/2 cala na wlocie i 3/8 na wylocie zaworu... Niektórzy producenci kompaktów WC również stosują na wlocie do "plecaka"/spłuczki 3/8 cala...

Węże zasilające pralki i zmywarki mają przeważnie końcówki 3/4 cala, - z innymi prawdę powiedziawszy się nie spotkałem (przy tego typu urządzeniach) - zatem potrzebny jest zakup odpowiedniego zaworu -1/2 na 3/4 cala...

Duża część armatury ma gwinty 1/2 cala, więc kupujemy zwór 1/2 na 1/2 cala...

 

Oczywiście mówię tu o typowej, domowej instalacji w mieszkaniach, gdzie cała instalacja jest wykonana z rur stalowych 1/2 cala, czy PP 20, czy alupexach 20...

 

W domkach mogą być stosowane  - przy zasilaniu domu, centralnego ogrzewania -rury o większych, albo i mniejszych średnicach, zatem w tych częściach instalacji należy stosować zawory i inny osprzęt o odpowiednich rozmiarach..

 

 

 

 

 

Kurde... nic nie wspomniałem o miedzi...:zalamka:

Link do komentarza
11 godzin temu, podczytywacz napisał:

:scratching:     :icon_rolleyes:      :bezradny:

 

Rozwiń to, bo

 

 

No jest wejście i wyjście zaworu.

Wejście gdzie wchodzi woda.

Na wyjściu wychodzi.

 

Zatem na wejściu 1/2 cala domyślnie wszędzie? Jakie rurki domyślnie się stosuje w takich instalacjach - bo to zależy od rurek / przyłączy?

 

 

Chodzi o to że chce mieć już takie rzeczy przygotowane, żeby potem nie latać z jęzorem na wierzchu po castoramach podczas robót majstra.

Link do komentarza
1 godzinę temu, Piotr_Budowniczy napisał:

No jest wejście i wyjście zaworu.

Wejście gdzie wchodzi woda.

Na wyjściu wychodzi.

No, popatrz, nie wpadłbym na to... chyba...

 

A może zaproś majstra i przy herbacie opowiedz mu co chcesz mieć i gdzie, jakie masz mieć, i jakiego producenta wyposażenie (np baterie, WC), on sobie pozapisuje co będzie mu potrzebne i sam kupi, no i przyniesie paragon na przykład... I nie kupi tego w jakichś marketach, tylko w dedykowanych hurtowniach... będzie taniej...

Albo zapisze Ci na kartce i sam kupisz... też nie w marketach...

 

Generalnie lokalówka, czyli instalacja wewnątrz mieszkania jest wykonywana z rurek 1/2",albo z 20 PP, czy alupexa, czy może innych... Taki przekrój rurki zazwyczaj wystarcza do doprowadzenia wystarczającej ilości wody przy ciśnieniu wody w wodociągu...

Czyli podłącza się armaturę 1/2", z wyjściami odpowiednimi do zakupionego osprzętu...

Link do komentarza
Dnia 30.10.2023 o 09:14, Piotr_Budowniczy napisał:

Pytanie dla niektórych bardzo oczywiste, ale jestem w tym zielony, więc wybaczcie.

 

 

Przy planowaniu instalacji w nowej łazience mam zagwozdkę które zawory przyłączeniowe lepiej zastosować: 3/8 czy 1/2 ?

 

I ktoś wie po co się stosuje te 2 standardy? Do jakich celów jest 3/8 i 1/2?

To zależy od wygody prowadzenia instalacji, podejśc etc. Tak wybierz, żeby wszystko podłączyć bez kłopotu.

Link do komentarza

Zleciłem niedawno wymianę całej hydrauliki, wszystkie rurki z PCV i średnica "wyjścia" wody wszędzie to standardowo 1/2". W zależności od pomieszczenia, ale w większości mam tam wkręcony zawór 1/2" z redukcją do 3/8", zgodnie z wężykami które były dostarczane do baterii. Jedynie chyba w kuchni były inne średnice za zaworem, bo pralka i zmywarka maja węże 3/4, ale kran klasycznie 3/8".

Link do komentarza

Generalnie lepiej zakładać 1/2 cala. Redukcję z 1/2" na 3/8" zawsze można zrobić złączką albo nawet samym wężykiem (są wersje redukcyjne z 1/2" na 3/8"). Tylko do pralek i zmywarek standardem jest większa średnica 3/4", tam innych się nie stosuje. Do reszty armatury są dwa standardy bez jakiegoś specjalnego uzasadnienia. Kiedyś to 1/2" dominowało, teraz mam wrażenie, że np. do spłuczek 3/8" spotyka się częściej. 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...