Skocz do zawartości

Sno

Uczestnik
  • Posty

    6
  • Dołączył

  • Ostatnio

Wszystko napisane przez Sno

  1. Zleciłem niedawno wymianę całej hydrauliki, wszystkie rurki z PCV i średnica "wyjścia" wody wszędzie to standardowo 1/2". W zależności od pomieszczenia, ale w większości mam tam wkręcony zawór 1/2" z redukcją do 3/8", zgodnie z wężykami które były dostarczane do baterii. Jedynie chyba w kuchni były inne średnice za zaworem, bo pralka i zmywarka maja węże 3/4, ale kran klasycznie 3/8".
  2. Dziękuję serdecznie za odpowiedź, jest to województwo małopolskie ale nie jesteśmy objęci ustawą antysmogową. Mogę w takim razie śmiało prosić kominiarza o przegląd kominów i glejt ze zgodą na instalacje.
  3. Cześć, dobry wieczór, proszę o poradę, jestem pod koniec remontu parteru starego domu dwupiętrowego. Obecnie prace wstrzymuje mi jedynie kwestia związana z instalacją kominka na drewno z DGP. Jest to centralny punkt domu, w miejscu tym stała kaflowa pieco-kuchnia, którą rozebrałem na początku remontu, bo była dość zniszczona. Przewód kominowy dostępny, dostępna kratka wentylacyjna w tym samym rogu pomieszczenia. W domu został zainstalowany gaz i piec, który służy do grzania wody użytkowej i kaloryferów. Po tym czasie pojawił się obowiązek zgłaszania źródeł ciepła w domach w bazie CEEB/GUNB, gdzie zgłoszony został piec gazowy i koza znajdująca się na piętrze. Dzwoniłem do urzędu, ale na ten moment nie dostałem wiążącej odpowiedzi, może dlatego, że to piątek. Dlatego starałem się przebrnąć przez prawo budowlane art. 29 i art. 30. Z tego co zrozumiałem wystarczy ze zgłoszę fakt instalacji kominka, bez konieczności uzyskania zgody. Później jeszcze będę musiał dokonać aktualizacji danych w bazie CEEB/GUNB. Miał ktoś podobny problem, lub jest mi w stanie udzielić rady? Proszę o pomoc, lub ewentualne pytania. Z góry dziękuję.
  4. Ogrzewanie jest nowe, gazowe, a piec jest w piwnicy z kominem wyprowadzonym na zewnątrz przez ścianę. W piwnicy są okna, ustawione na mikrouchył, jest też założona wymagana kratka wentylacyjna przy centralnym kominie w piwnicy. W każdym z pomieszczeń jest założony kaloryfer. W łazience i w toalecie pod sufitem jest kratka. W łazience ma być obniżany sufit, co zasłoni kratkę, więc planowane jest zrobienie nad sufitem kanału i zamontowanie pod sufitem wentylatora, który będzie sterowany czasowo lub przez higrometr. Nie mieszkam tam jeszcze, od 3 lat parter jest nieużywany, kaloryfery skręcone na minimum. W żadnym z pomieszczeń (kuchnia, toaleta, łazienka) przez okres już 3 lat nie znalazłem śladu grzyba. Nikt też nie wspominał o grzybie kiedykolwiek wcześniej. W centralnej części domu znajduje się drugi pion kominowy, dwa przewody, przy którym jeszcze jest teraz stary piec kaflowy (idzie do rozbiórki). W tym pomieszczeniu na pewno jest jedna kratka nad piecem i jedna po przeciwnej stronie pomieszczenia, mniejsza. W miejscu pieca był planowany kominek z dystrybucją gorącego powietrza, grawitacyjnie, bez wentylatorów. Jednak po przeczytaniu paru artykułów i części rozporządzenia prawdopodobnie muszę z niego zrezygnować. Okna to "stare plastiki" całkowicie szczelne one nie są, ale pewnie nie zapewniają odpowiedniej wymiany powietrza gdy są zamknięte. Niestety w żadnym z okien kuchennych nie ma tego nawiewu. Jak się zdążyłem zorientować, to ruch powietrza powinien się odbywać z pomieszczeń brudnych do czystych, co uchylenie okien w pomieszczeniach przylegających do kuchni i łazienki powinno zapewnić. Nie mniej jednak, jak tylko zawitam na wiosce, to sprawdzę jeszcze raz jak wygląda wentylacja na ścianach i wrzucę tu jakiś schemat. Jeśli mam jeszcze na coś zwrócić uwagę, to proszę o informacje.
  5. Dziękuję za odpowiedź, przeczytam rozporządzenie. Czyli w tym momencie mogę skorzystać w tym miejscu z okapu. Będę miał niedługo plany budynku, to jeszcze to potwierdzę, ale prawdopodobnie w tym pionie są 3 przewody kominowe. Musze sprawdzić czy i co jest do nich podłączone. Edit: Guzik, bo w całym pomieszczeniu nie mogę stosować innej wentylacji, jeśli już korzystam z mechanicznej. Czyli okap jako pochłaniacz i kratka lub sam okap podłączony do komina. na to wychodzi. Jeszcze zawołam kominiarza dla sprawdzenia. Edit 2: literówki i inne
  6. Dobry wieczór, w starszym domu jednorodzinnym w kuchni znajduje się komin, do którego była wcześniej podłączona kuchnia/piec kaflowy. Komin idzie od piwnicy i kanał kominowy ma około 15 na 15 cm. Chcę ten komin wykorzystać do podłączenia okapu, jak i zrobić kratkę wentylacyjną. Średnica rury okapu to 15 cm. Komin jest na lewo od kuchenki indukcyjnej, odstaje on od ściany na około 13 cm, odległość od środka okapu do komina to 40 cm plus pewnie z 10 cm tynku i cegły. Sufit w kuchni niższy niż obecny standard, jest na wysokości 240-242 cm. Myślałem żeby wkuć przewód kominowy w ścianę, zaraz pod sufitem, kanał był by wykuty na wysokość 23 cm i 10 cm głębokość. W ścianie wtedy zamontować najpierw "łamaną" przejściówkę z przekroju okrągłego na prostokątny i dalej kanałem prostokątnym do komina. Wtedy od okapu szła by rura zakończona kolankiem wchodzącym w tą przejściówkę. Kratka natomiast znajdowała by się z przodu komina około 25cm poniżej sufitu. Drugą opcją jest podwieszenie kanału pod sufitem nad okapem znajdowała by się przejściówka z przekroju okrągłego na prostokątny. Wtedy była by prosta rura z okapu idąca do góry bezpośrednio wchodząca w przejściówkę z przekroju okrągłego na prostokątny i tam tak samo wejście w komin od boku. Taka różnica ze tylko część komina była by wykuta od lewej strony pod sufitem. Kanał musiał by się wtedy pewnie kończyć łukiem ze skrętem 90 stopni w ścianę/komin, no ale kanał ma te 22x9 cm a komin w tym miejscu jest szeroki na 15 cm. Kratka jak wcześniej około 25 cm poniżej sufitu. Sam kanał chciałem obudować płytą G-K i może wyciszyć go odpowiednią matą/wełną. W załączniku jest prosty rysunek, gdzie na czerwono jest obudowa okapu a na niebiesko ten kanał co ma się znajdować w ścianie i kratka na kominie. Opisywałem to w opcji pierwszej. Zwracam uwagę na to, że cześć stała obudowy okapu kończy się 15-17 cm od sufitu. Chcę też uniknąć sytuacji w której okap pcha powietrze w dół, ciąg w kominie jest.
×
×
  • Utwórz nowe...