Skocz do zawartości

Jak zmienić prąd budowlany C11 na G11 w domku letniskowym ?


Recommended Posts

Napisano

Mam pytanie . Wystąpiłam do ENEI o zmianę taryfy z C11 ( prąd budowlany ) na G11 ( prąd zwykły ) , dostałam odpowiedź odmowną . Mam domek na zgłoszenie 35m. Chcą ode mnie zaświadczenie o zakończeniu budowy ale w przypadku domku na zgłoszenie nikt mi takiego zaświadczenia nie wyda . Co robić ?

Napisano
5 godzin temu, Ursyn napisał:

Mam pytanie . Wystąpiłam do ENEI o zmianę taryfy z C11 ( prąd budowlany ) na G11 ( prąd zwykły ) , dostałam odpowiedź odmowną . Mam domek na zgłoszenie 35m. Chcą ode mnie zaświadczenie o zakończeniu budowy ale w przypadku domku na zgłoszenie nikt mi takiego zaświadczenia nie wyda . Co robić ?

 

Do użytkowania domu jednorodzinnego (niezależnie od tego, czy budowa była realizowana w oparciu o pozwolenie czy na zgłoszenie) można przystąpić co do zasady po zawiadomieniu organu nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy, jeżeli organ ten, w terminie 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia, nie zgłosi sprzeciwu w drodze decyzji.

 

Do zawiadomienia o zakończeniu budowy domu do 70 m2 należy m.in. dołączyć, (jeżeli nie wyznaczono kierownika budowy), dwa oświadczenie inwestora:

o dokonaniu pomiarów powierzchni użytkowej budynku i poszczególnych lokali mieszkalnych, w sposób zgodny z przepisami rozporządzenia o szczegółowym zakresie i formie projektu budowlanego,

zgodności wykonania budynku z projektem budowlanym oraz przepisami techniczno-budowlanymi.

 

 

Dotyczy domu do 70 m2 zabudowy. Do zawiadomienia  o zakończeniu budowy obiektu budowlanego budując  lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie inwestor jest obowiązany dołączyć m.in. protokoły badań i sprawdzeń przyłączy i instalacji, zapewniających użytkowanie obiektu budowlanego zgodnie z przeznaczeniem, sporządzone przez osoby posiadające uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności lub osoby.

Napisano

1. Najpierw w tym domku musi być wykonana instalacja elektryczna. Przede wszystkim z wymaganymi zabezpieczeniami, ale generalnie musi spełniać takie same wymogi jak i w większym obiekcie. 

2. Elektryk sporządza oświadczenie o stanie instalacji. 

3. Występujemy do zakładu energetycznego (operatora systemu) z wnioskiem o zmianę taryfy, co wymaga sporządzenia nowej umowy. Ewentualnie może być konieczne wykonanie nowego przyłącza - zakładam, że tu nie jest. 

4. Najlepiej pojechać osobiście i wyjaśnić, że w tym przypadku, czyli budynku rekreacji indywidualnej o powierzchni zabudowy do 35 m2 wybudowanego na podstawie zgłoszenia zamiaru budowy, prawo nie przewiduje obowiązku zgłoszenia zakończenia takiej budowy. W związku z tym nikt nie wydaje też jakichkolwiek zaświadczeń o zakończeniu budowy. 

5. Warto od razu zgłosić w urzędzie gminy, że taki budynek już jest, gdyż musi zostać uwzględniony przy obliczaniu wysokości podatku od nieruchomości. Ewentualnie można nawet poprosić nie tylko o decyzję ws. wymiaru podatku, ale też o jakieś zaświadczenie, że na działce jest taki budynek istniejący. To dla wyjątkowo uciążliwego zakładu energetycznego. 

6. Jeżeli racjonalne argumenty wreszcie trafią do zakładu energetycznego to przyjadą ich elektrycy i sporządzą protokół z opisem tego jaka instalacja elektryczna jest na miejscu, jakie są ewentualne urządzenia o większej mocy, jaki jest przewidywany pobór energii, czy przyłącze jest wystarczające itd. 

7. Na tej podstawie zakład energetyczny przygotuje nową umowę. 

 

Od razu uprzedzam, że w praktyce często panuje totalna samowola ze strony energetyki. Wszystko zależy więc od tego czy trafimy na rozsądnych ludzi. Jeżeli pojawią się jakieś żądania to proszę od razu pytać na jakiej podstawie są one wysuwane. Często takiej podstawy nie ma w ogóle lub jest mocno naciągana. Klient indywidualny jest przy tym traktowany niczym kłopot sam w sobie. 

W ostateczności pozostaje zwrócić się do Urzędu Regulacji Energetyki. Ale to dopiero, gdy nie uda się porozumieć i będziemy mieć oficjalnie, na piśmie, dlaczego zakład energetyczny dalej odmawia.

Napisano (edytowany)
41 minut temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

 Od razu uprzedzam, że w praktyce często panuje totalna samowola ze strony energetyki.  

I to jest właściwe wyjaśnienie wszystkiego. Państwowi monopoliści odzyskują pozycję, jaką za Gomułki i później miała kolej. Samowola i sobiepaństwo rządzą w kraju już chyba wszędzie. A miały te organizacje służyć społeczeństwu... 

Edytowano przez retrofood (zobacz historię edycji)
  • 9 miesiące temu...
Napisano
Dnia 25.07.2023 o 13:21, animus napisał:

U nas też utarło się pojęcie, jak na zgłoszenie to reszta już na dzika, żadnych  badań, inwentaryzacji w ziemi itd.

 

Się mi przypomniało jak kiedyś miałem robić pomiary instalacji na jednym z obiektów byłej HSW, a ponieważ sondy pomiarowe miałem bardzo długie to poszedłem do miejscowych energetyków aby dali mi plany kabli zakopanych w otoczeniu, żebym czasem w jakiś nie trafił. Powiedzieli mi wtedy, ze jestem pierwszym, obcym elektrykiem w historii, który o tym pomyślał. Albo reszta stosowała sondy o długości 30 cm. Co w naszym obecnym klimacie dokładnie zafałszowuje wyniki.

  • 4 miesiące temu...
Napisano

Cześć, mam podobny problem.

 

Jestem właścicielem stadniny koni. Na miejscu znajduje się wybieg + mały "domek techniczny" - jest to typowa holenderka.

 

Mam tam prąd budowlany, a chciałbym uzyskać taryfę G. Poczytałem trochę artykułów i jest to możliwe. 

https://wspolczesnydom.pl/zmiana-mocy-przylaczeniowej-koszt-wniosek-i-procedura/

 

Powiedzcie czy ktoś przerabiał z Was podobny temat?

Napisano
5 godzin temu, Peper1970 napisał:

dostałem odp od Enea, że budynek nie jest budynkiem mieszkalnym i nie ma możliwości zmiany

 

W tym temacie jest przecież napisane co robić przy takich odpowiedziach.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Cześć wszystkim Zastanawiam się nad klimatyzacją do mieszkania i trochę się gubię w tych wszystkich modelach, mocach, funkcjach itd. Mieszkanie ma około 50 m², ale wiadomo — są ściany, różne pokoje, kuchnia otwarta na salon itd.   Macie może jakieś doświadczenia z doborem klimatyzacji? Czy np. lepiej dać jedną mocniejszą jednostkę w salonie, czy osobno do każdego pomieszczenia? No i czy warto dopłacać do jakichś „bajerów” typu WiFi, jonizacja, itp., czy to tylko marketing?   Znalazłem też stronę z paroma fajnie opisanymi rzeczami (jak dobrać moc do metrażu itd.), może komuś się przyda: https://airflowklima.pl   Chętnie poznam Wasze opinie, bo temat niby prosty, ale im więcej czytam, tym bardziej się zastanawiam
    • Poziomy rzek tak się zmieniają, że dzisiaj 1,5m od brzegu za tydzień może się stać już 3 metrami a wtedy już kara się należy:) Niestety kolego. Smutna prawda. Gówna się nie rusza bo można się upaćkać.
    • Najlepiej byłoby skuć przylegające ściany tarasu jak najniżej, możliwie całkowicie. Przed położeniem na ściany jakiejkolwiek izolacji musisz jak dobrze oczyścić i organoleptycznie wysuszyć. Zaizoluj jakąś masa KMB, dysperbity mogą po czasie zniknąć. Jeśli chodzi o grubość izolacji to użyj takiej ale ten kawałek ściany nie odstawał za bardzo od reszty i żeby to miało "ręce i nogi". Zazwyczaj na ściany fundamentowe nie przesadza się z grubością styropiany czy XPS'a.   P.S. A dlaczego go skuwasz? 
    • Mam pytanie bo  wyburzam taras przylegający do ściany domu. Jest on wysoki na .5 m. Chciałabym go zrównać z ziemią. Mam pytanie jak zabezpieczyć ścianę i czym ocieplić oraz do jakiego momentu skuwać taras przylegający do ściany? Ściany wokół mam ocieplone styropianem ok 20 cm. Chciałabym aby część ściany, która zostanie odkryta nie wystawała a była ocieplona i zabezpieczona przed wilgocią. 
    • Dzień dobry,  Sprawa dotyczy odrzucenia wniosku o pozwolenie na budowę domku jednorodzinnego. W opinii starostwa powiatowego, zjazd z działki na drogę gminną przebiega przez działkę BBB (pas wydzielony pod poszerzenie drogi), która w księdze wieczystej ma przypisanego właściciela - prywatna osobę. Uzyskaliśmy stanowisko urzędu w gminie, iż działka BBB została wywłaszczona w 2005r. na drogę i formalnie należy do tejże gminy. Brak wpisu w księdze wieczystej wynika z niedopatrzenia notariusza-gminy.  Starostwo powiatowe nie przyjmuje dokumentu sporządzonego przez gminę i potwierdzającego gminną własność działki i tym samym uniemożliwia inwestorowi uzyskanie pozwolenia na budowę.   Prośba o pomoc w rozwiązaniu tej kwestii. Jakim innym dokumentem z gminy przedstawić starostwu , jaki art. prawny możemy przytoczyć.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...