Skocz do zawartości

Recommended Posts

Mam pytania o złącza typu SFH czy kątowniki ABR. Mianowicie jest tego sporo i nie wiem na co się zdecydować, na jaką firme i rodzaj. Chodzi o przypadki łączenia krokwi z murłatą (35st) w sytuacji kiedy murłata posiada juz jakieś pęknięcia. Czy wzmocni ją zlacze sfh, czy może najpierw zastosować jakieś wkręty z podwójnym gwintem. Czy złącza sfh są produkowane tylko przez simpson,  czy są też jakie słabsze podrobki?

 

Mam jeszcze takie połączenie platwi, w których niema słupów w narożniku tylko oddalone o ok 70 cm. Platwie są połączone po jednym spaxie. Wydaje mi się że jak dojdzie ciężar dachówki to płatwie mogą zacząć się rozwarstwiac, chociażby w miejscach gdzie pękają z przesuszania. Czy coś takiego powinno być wzmocnione również jakimś złączem?

 

9b3c6b8e0e9b3890med.jpg

 

Link do komentarza
12 godzin temu, dedert napisał:

Mam pytania o złącza typu SFH czy kątowniki ABR. Mianowicie jest tego sporo i nie wiem na co się zdecydować, na jaką firme i rodzaj. 

 Formalnie to projektant powinien podejmować decyzję odnośnie obliczeń statyczno-wytrzymałościowych i doboru typu połączenia, do tego opis w projekcie, można zaprosić na budowę i skonsultować  z jakimś konstruktorem, stan więźby.

Cytat

Chodzi o przypadki łączenia krokwi z murłatą (35st) w sytuacji kiedy murłata posiada juz jakieś pęknięcia. Czy wzmocni ją zlacze sfh, czy może najpierw zastosować jakieś wkręty z podwójnym gwintem. Czy złącza sfh są produkowane tylko przez simpson,  czy są też jakie słabsze podrobki?

Przy takim kącie i spękanym drewnie lepszym rozwiązaniem jest złącze:

Zlacze-krokwiowo-platwiowe-SFHS--lewe-pr

Cytat

Mam jeszcze takie połączenie platwi, w których niema słupów w narożniku tylko oddalone o ok 70 cm. Platwie są połączone po jednym spaxie. Wydaje mi się że jak dojdzie ciężar dachówki to płatwie mogą zacząć się rozwarstwiac, chociażby w miejscach gdzie pękają z przesuszania. Czy coś takiego powinno być wzmocnione również jakimś złączem?

Najlepsza konsultacja na miejscu. Obejrzeć to naocznie co tam cieśle wyprodukowali, ale spękanie konstrukcji dachowej to normalne zjawisko.

Deskowanie dachu długimi deskami naprzemiennie wzmacnia całą konstrukcję w jednolity element.

    

Link do komentarza
1 godzinę temu, dedert napisał:

Tylko czy jeśli murlata jest spękana, w niektórych miejscach dość głęboko to czy przed zamontowaniem tych blach krokwiowych warto jeszcze dozbroić murłatę jakimiś wkrętami ściągającymi?

Nie ma potrzeby, wbijamy gwoździe pierścieniowe, czy wkręcamy  wkręty ciesielski  omijając te miejsca, w tych blachach jest tyle otworów do wykorzystania, że się da. W dodatku blachy  wzmocnią też murłaty, szczeliny nie powinny się powiększać już.    

Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
14 godzin temu, dedert napisał:

Tylko ze jest kilka takich miejsc na murlacie gdzie szpilki wieńca są blisko krokwi i tam już blach nie mogę dać. Najlepiej by było chyba wymienić podkladkę szpilki na jakąś szerokości murlaty z otworkami pod wkrety

Możesz dać, tylko trzeba odkręcić nakrętkę, zdjąć podkładkę, wyciąć otwór na śrubę w złączu, zamontować blachę, założyć podkładkę i dokręcić nakrętkę.   

Link do komentarza
10 godzin temu, dedert napisał:

Pytalem sie projektanta i mówi że dach nierozporowy, on by żadnych blach nie dawal, a na rogu platwi w tym dachu dziala bardzo mała siła. W każdym bądź razie coś spróbuję dać mimo wszystko "na oko". Przy platwiach moze jakieś wieszaki:

To jedynie coś na poderwanie, np. przy murłatach bym zastosował, natura ostatnio zrobiła się bardziej narowista.  

Link do komentarza

Myslalem że tak się montuje krokwie do platwi a krokwie do murłaty tak:

 

023e69805be2b5f8med.jpg

 

Ma to jakieś znaczenie?

Teraz tak patrzę na to zdjęcie wyżej i nie wydaje mi się żeby te cienkie boczne blaszki bez wzmocnien potrafiły naprostować krokiew która jest przechylona. Predzej w ten sposób jak w poprzednim poście mocujac blachę pionowo.

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Dnia 20.07.2023 o 15:30, dedert napisał:

Pytanie tylko na wkrety czy gwoździe?

I zastanawia mnie czemu na jednej ze stron sprzedawcy zlacz pokazują ten sposób montażu:

2e2fd408b01ac3a8med.jpg

Wydawało mi się ze to powinno leżeć poziomo na górze murlaty 

 

 

Czyli tak można montować zarówno przy krokwiach na platwiach jak i krokwiach na murłacie?

Link do komentarza
  • 7 miesiące temu...
A czy w takich złączach krokiew-murłata wkręca sie tyle wkrętów ile jest otworów? Nie rozłupie sie krokiew? 
IMG-20240326-WA0000.thumb.jpeg.d62cf4635cf7e4da6591d9badd75f1ed.jpeg
Montowałem identyczne, wkręcałem po 4 wkręty na każdą sztukę, ale do kantówek 7/14 swobodnie leżących, więc ja nie musiałem mieć tego mocno przykręconego, ale w Twoim przypadku sam musisz ocenić ile wkrętów dać, myślę że optymalnie będzie dać po 8 wkrętów, czyli 4 do krokwi i 4 do murłaty. Ja wierciłem wcześniej właśnie dlatego żeby się nie rozłupało wiertłem 3mm do wkrętów 5mm.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka



Link do komentarza

Tylko mnie bardziej interesuje tez odleglosc od granicy krokwi i w moim wypadku żeby wiecej krokwi chwyciło musialbym podnieść łącznik i pewnie uciąć ten kawałek czerwony bo będzie przeszkadzać przy ociepleniu izolacją? Murłata jest na środku wieńca (w jego osi)

photo_editor_ds_1711492787110.thumb.jpg.b9cbc8d0f05fcc09e014174555da08fb.jpg 

photo_editor_ds_1711492829892.thumb.jpg.fd55ee5bd858ebb9b8d0640ea185a16a.jpg

 

Link do komentarza

Ja bym tego nie ucinał, bo naruszysz konstrukcje tego łącznika, nie będzie już taki sztywny jak powinien być. Wełnę można naciąć i zaciągnąć na łącznik i będzie ok. Aru ma racje, więcej tych wkrętów jednak bym dał, bo ten łącznik przy tej krokwi na 4 wkrętach na tak duży element to słabo wygląda.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka



Link do komentarza
Dnia 26.03.2024 o 23:44, AncioJancio napisał:

Tylko mnie bardziej interesuje tez odleglosc od granicy krokwi i w moim wypadku żeby wiecej krokwi chwyciło musialbym podnieść łącznik i pewnie uciąć ten kawałek czerwony bo będzie przeszkadzać przy ociepleniu izolacją? Murłata jest na środku wieńca (w jego osi)

photo_editor_ds_1711492787110.thumb.jpg.b9cbc8d0f05fcc09e014174555da08fb.jpg 

Tak jest dobrze, wystającą krawędź, możesz odciąć jedynie na zimno gilotyną, (ocynk),  ale tylko ze skosa czyli połowa tego kwadratu. Ja bym zostawił.  

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...