Skocz do zawartości

Maksymalna temperatura instalacji c.o.


archango

Recommended Posts

Witam,

 

Mam już letni piec zasypowy z możliwością palenia od góry, gdy wrzucę kilka łopat węgla to temperatura wody spokojnie sięga 85*C. Stąd pytanie, jest jakiś sposób na ograniczenie maksymalnej temperatury c.o. tak, by móc wrzucać większe zasypy paliwa, np. na całą noc? Czytałem o zaworach 4-drogowych, ale nie jestem pewien, czy to byłoby tak skuteczne.

 

Dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam!

Link do komentarza

Samo obniżenie temperatury wody trafiającej do grzejników nic tu nie da. Przecież od tego spalanie w kotle nie będzie przebiegać wolniej, mniej intensywnie. Co więcej, całe ciepło wytworzone w kotle trzeba z niego odebrać, inaczej woda się po prostu zagotuje.

Żeby wydłużyć czas palenia trzeba zmniejszyć szybkość spalania paliwa w kotle. Przede wszystkim manipulując ilością podawanego powietrza. Znaczenie ma też grubość węgla. Tu trzeba manipulować ustawieniami dolotu powietrza, miarkownika ciągu lub dmuchawy, jeżeli kocioł jest wyposażony w wentylator. 

W niektórych kotłach udaje się osiągnąć całkiem dobre efekty przez tzw. palenie od góry. Wówczas zamiast rozpalać od razu na ruszcie, a potem zasypywać żar paliwem, rozpalamy na górze zasypu paliwa. Chodzi o to, żeby następnie strefa spalania przechodziła samoczynnie ku dołowi, a przy tym w danym czasie paliła się tylko względnie nieduża porcja paliwa. Palenie od góry wymaga jednak pewnej wprawy. 

 

Link do komentarza

Wydłużenie okresów między załadunkiem wymaga ograniczenia szybkości spalania, co osiąga się przez regulacje dopływu powietrza. Oczywiście efektem będzie tez obniżenie temp. zasilania, a w praktyce problem może rozwiązać przez zamontowanie np.  miarkownika ciągu bądź rozbudowanie układu o elektroniczny regulator nawiewu. 

Edytowano przez Budujemy Dom - budownictwo i instalacje (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Zawór czterodrogowy jest też ważny, docelowo temperatura zasilania powinna być taka, jaka jest oczekiwana przez Ciebie na grzejnikach, czyli jeżeli będziesz miał 65C° w kotle, bo taka jest zalecana w kotłach węglowych, a minimalna 60C°, to w/w zaworem możesz sobie sterować tak, by tą żadąną temperaturę osiągnąć. Także jak już opanujesz temperaturę palenia, możesz pomyśleć nad zaworem 4D. Natomiast jest to wydatek rzędu 1500zł z robocizną, ważne są dwie sprawy, bo to dwie najczęstsze pomyłki przy montażu zaworu 4D, zawór nie może mieć mniejszej średnicy niż rura wychodząca z kotła i muszą być dwie pompki, a najlepiej trzy, przed zaworem na zasilaniu CWU, za zaworem i na powrocie, ta trzecia opcjonalnie.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka







Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...