Skocz do zawartości

Przeciek w domu - ile m3 ?


Recommended Posts

Witam

 

Miałem awarie w domu - domek letniskowy ale całoroczny, podczas ostatniej zimy i dużych mrozów doszło do awarii sieci. Omyłkowo został otwarty zawór do podlewania zieleni - instalacja idzie pod domem blisko ściany szczytowej. Przecieka kolanko przy rurze PE oraz wystrzelił zawór czerpalny - pozostał po nim otwór średnicy 15 mm. Dodam iż stało się to w domu , a przed domem jest studzienka a w niej wodomierz. 
Komunalny zakład gminy obciążył mnie dwoma fakturami - jedna za wykrycie i zabezpieczenie wycieku. Z tą się zgadzam. 
i druga za zużycie wody 180m3 w przeciągu 67h. Jednak z odczytów wodomierze ubyło Max 22-25m3. Tłumaczą że wodomierz się zaciął i nie wskazywał zużycia wody, i oszacowali z głównego na cała wioskę lub dwie. Czy jest podstawa prawna żeby mnie takim niepewnym wskazaniem obarczyć? Umowa między mna a dostawca wody jest jak każda inna, rozliczenie na podstawie opomiarowanego urządzenia , w pełni legalnego (nie minęło 5lat). 
dodatkwo żeby wylało się tyle wody to to ten domek by pływał (44m2), a uszkodzenia to delikatnie spuchnięta szafa i blat w kuchni, mokra ściana. Cała kuchnia ma Gress a dalej są panele podłogowe, tam wody nie było! 

99BE08D3-F79A-4975-BC6F-46250CCB0671.jpeg

54BFE6C5-FDBA-4C32-97AA-2B80EB76E3DF.jpeg

Link do komentarza

jak wyciek olicznikowany to ogólnie Cię zrobili w tubę (moim zdaniem)

Raz - za wykrycie awarii? No chyba, że by sobie leciało, gdyby nie ktoś od nich Cię zaalarmował

Dwa - skoro jest licznik to mogą Cię obciążyć tylko z tego licznika, bo jak inaczej? Jeżeli się zaciął to mają odczyty z poprzednich lat i tu mogą sprawdzić jakie mogłoby być faktyczne zużycie, liczą średnią itp - przy odrobinie dobrej woli można ustalić; licznik jest plombowany i do nich należy

 

a jak Cię rozliczyli z wsiowego to wpakowali Ci każdy inny  przeciek na sieci, kradzież wody w okolicy i co tylko wymyślą, bo mają różnicę

 

Link do komentarza
52 minuty temu, aru napisał:

 

 Dwa - skoro jest licznik to mogą Cię obciążyć tylko z tego licznika, bo jak inaczej?  

 

 

Dokładnie. Natomiast mniemanologię niech stosują w Samodzielnej Katedrze, podczas wykładów o wyższości Świąt Wielkanocy nad świętami Bożego Narodzenia.

1 godzinę temu, Albertkrzywicki napisał:

 Tłumaczą że wodomierz się zaciął i nie wskazywał zużycia wody, i oszacowali z głównego na cała wioskę lub dwie.  

 

Tak mogą tłumaczyć małemu Jasiowiu w przedszkolu. Zażądaj podania podstawy prawnej na piśmie.

Link do komentarza
9 godzin temu, Albertkrzywicki napisał:

Witam

 

Miałem awarie w domu 
i druga za zużycie wody 180m3 w przeciągu 67h. Jednak z odczytów wodomierze ubyło Max 22-25m3. 

Trzeba  obliczyć czy przez ten otwór  średnicy 15 mm. przy ciśnieniu z sieci, jest w stanie wypłynąć 180m3 wody, w przeciągu tych 67h.

Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
37 minut temu, Albertkrzywicki napisał:

Na szybko tylko sprawdziłem że tyle wody co mi naliczyli nie jest w stanie przepłynąć przez wodomierz.

 

To nie ma znaczenia. Przecież wyraźnie mówią, że próbują Ciebie obciążyć za wszystkie upływy w sieci, których nie mogą wykryć. Żądaj podstawy prawnej! Awaria instalacji nie jest kradzieżą i próbą oszustwa, nie mają prawa naliczać niczego, co nie zostało wykazane na liczniku.

 

Ja miałem awarię i wylało się ponad 60 metrów sześciennych wody (znaczy tyle pokazał licznik). Sęk w tym. że awaria była pod posadzką, a 3 metry dalej jest piwnica. I na jej dnie piasek był suchutki jak pieprz, co gość odczytujący licznik widział. Więc gdzie zniknęło ponad 60 kubików wody? Przecież tym można basen napełnić!

 

Nic nie zapłaciłem, ani grosza. Bo licznik nie był wymieniany od siedmiu lat i rdzy piaskowej było w nim od groma. Pokazywał co chciał. Jeszcze dostałem przeprosiny i wyrazy ubolewania za kłopot jak instalacja mi sprawiła.

Link do komentarza

Zakład wodociągowy próbuje zrobić swój stary numer - złapać jelenia do pokrycia niezgodności w bilansie wody. Trzeba się odwoływać. Tym bardziej, że skoro przeciek nastąpił za wodomierzem to nie m co tłumaczyć sytuacji jego niesprawnością. Jest dokładnie tak jakby otworzyć jeden zawór i puścić przez niego wodę w sposób ciągły przez 67 godzin.  I co wodomierz ma się od tego zaciąć?

Tak na marginesie, przepływ wody musiałby wynosić 2,69 m3/h, czyli ok. 0,75l/s. Mało to realne.

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Dzięki za wskazówki, zacznę od pleców i dam znać jak poszło. 
    • Cześć,  chyba znajduję się w sytuacji beznadziejnej. Od paru lat staram się uzyskać od naszej gminy informacje o możliwości jakie mam na działce rolnej rodziców, którzy chcą część tej działki wydzielić i przepisać mi, abym mógł się na niej wybudować. Mam nadzieję, że ktoś z was będzie w stanie mi pomóc.   Rodzice posiadają działkę rolną o powierzchni 0,8ha (tylko tato jest rolnikiem), działkę rolną dostała mama w spadku po babci. Rodzice tę działkę dzierżawią komuś innemu, sami jej nie uprawiają. Na tej powierzchni działki są trzy klasy ziemi, klasa RII, klasa RIIIa i RIIIb. Chcieliby wydzielić z tego około 16 arów i przepisać je na mnie (nie jestem rolnikiem) abym wraz z rodziną mógł się tam wybudować. Niestety akurat na granicy naszej działki kończy się przeznaczenie terenów pod zabudowy na planie zagospodarowania przestrzennego gminy (co ciekawe działka pod naszą ma klasę II i jest w pełni przewidziana pod zabudowę...).  Staraliśmy się już w gminie o to aby uwzględnić naszą działkę podczas aktualnego planowania jako działkę przeznaczoną pod zabudowę. Niestety, spotkaliśmy się z odmową, która była argumentowana tym, że gmina już prawie osiągnęła 100% limitu jaki mogła wykorzystać na przeznaczenie terenów pod zabudowy (nie wiem czy nas zbyli, czy rzeczywiście jest coś takiego, ale nadal zbierają wnioski od ludzi).   Próbowaliśmy dowiedzieć się co w takim wypadku mamy zrobić aby móc się tam wybudować. W gminie dostaliśmy informację o wystąpieniu o WZ, ale powiedziano nam też, że wysoka klasa ziemi to pewna odmowa. Czytałem też o nowelizacji ustawy z 2023 roku, która praktycznie to uniemożliwia. Ręce opadły. Niestety na innych działkach rolnych rodziców nie ma jak się budować bo są w szczerym polu, bez dostępu do wody, dojazdu i prądu. Jedynie ta działka jest położona przy zabudowaniach, drodze i dostępnie do sieci wody.   Czy mamy w ogóle jeszcze jakieś opcje, aby załatwić tę sprawę? Wiemy, że jest jeszcze coś takiego jak budowa zagrodowa, ale tutaj informacji o wymaganiach jest tyle, że sam już nie wiem które są prawdziwe, a które nie. Jeśli, zostaje nam tylko taka opcja, prosiłbym również o podpowiedź jak załatwić to w ten sposób i jakie wymagania musimy spełnić.   Jeżeli potrzeba, podeślę jaka to gmina i działka, proszę dać znać.   Wiem, że możemy kupić działkę budowlaną, ale niestety w naszych okolicach to koszty grubo powyżej 100 tyś zł i zanim to zrobimy, wolę się upewnić że wyczerpałem już wszystkie możliwości.   Przepraszam za troszkę narzekania, ale strasznie to irytujące, że człowiek nie może wybudować się na własnym kawałku ziemi, a przez urzędy traktowany jest jak jakiś trędowaty.   Pozdrawiam.
    • Z meblami jest tak, ze nie mogą być skoszone. I od tego trzeba regulację zaczynać. A jeśli podłoga krzywa, to trzeba najpierw pod nóżki coś podłożyć i komodę wypoziomować, a dopiero potem brać się za regulację zawiasów. I nie ma bata, musi się dać, jeśli mebel złożony prawidłowo.
    • Sprawdź najpierw przekątne, czy prawidłowo przybiłeś plecy mebelka. Kup poziomicę i wypoziomuj, wypionuj ją, wsadź coś pod nóżki, na których się opiera ta komoda.   Dopiero wtedy. Wtedy da się.
    • Szwagier kupił stan surowy w 70-tych. I co roku, na początku zimy, można wszystkie pustaki policzyć na bocznej ścianie. Masz całe okoliczności.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...