Skocz do zawartości

Budowa piwnicy z lanego betonu(monolit)


Recommended Posts

  Dnia 25.01.2021 o 20:21, podczytywacz napisał:

Kto i po co wymyślił ten "lany beton"?

Rozwiń  

:takaemotka:

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Beton

 

 

"Historia:

Określany jako sztuczny kamień, beton został wynaleziony i był używany w budownictwie w Asyrii, potem w starożytnym Rzymie czasów republiki (około 200 p.n.e.). W starożytności używano mieszaniny piasku i drobnych kamieni z zaprawą wapienną do łączenia kamieni w murze i sklepieniach. Rzymianie używali jako zaprawy naturalnej pucolany pochodzącej z popiołów wulkanicznych, najpierw z Wezuwiusza, później z innych miejsc. Dodatek popiołu wulkanicznego czynił rzymski beton wodoodpornym. W okolicach odległych od wulkanów wykorzystywano zużyte drobno zmielone dachówki. Wiele zabytków starożytnego Rzymu w całym basenie Morza Śródziemnego zostało wykonanych z betonu. Niektóre z nich przetrwały do dnia dzisiejszego. Najwspanialszym przykładem jest kopuła Panteonu z kładzionego betonu, o średnicy 43,3 m, ważąca ok. 5 tys. ton powstała w latach 118–125. Inne to m.in. Termy Karakalli, mosty i akwedukty.

Na ziemiach polskich znany we wczesnym średniowieczu, wykonano z niego fundamenty kościoła na Ostrowiu Lednickim[1].

W gotyku stosowano mieszaninę zaprawy wapiennej z bardzo drobnym piaskiem do wykonywania odlewów powtarzalnych elementów dekoracyjnych.

W XIX w. (po wynalezieniu cementu portlandzkiego) upowszechnił się materiał budowlany zwany betonem. Pierwszą konstrukcję z użyciem betonu (latarnię morską Eddystone w zatoce Plymouth, zwaną Smeaton’s Tower) postawił w 1756 roku John Smeaton. Wynalezienie cementu portlandzkiego przypisywane jest innemu Anglikowi – Josephowi Aspdinowi, który w 1824 roku uzyskał patent na jego wyrób.

 

Beton – niejednorodny i wielofazowy kompozyt, powstały głównie z cementu, kruszywa i wody, które po wymieszaniu stają się ciałem lepkoplastyczno-stałym. Mieszanka ta dzięki hydratacji cementu przechodzi w ciało stałe, które w czasie dojrzewania wciąż zmienia swoje właściwości. Jest jednym z najbardziej powszechnych materiałów budowlanych we współczesnym budownictwie.


W ostatnich latach pojęcie betonu uległo znacznemu poszerzeniu, ze względu na możliwość wymiany cementu na inne spoiwa oraz zastosowania wzbogacających dodatków. Stąd można teraz nazwać beton materiałem kompozytowym uzyskanym z drobnoziarnistego wypełniacza spoiwem. Jednym z przykładów tej definicji mogą być tzw. betony żywiczne."

Link do komentarza

Witam, planuję na wiosnę 2021 ruszyć z budową piwnicy. Mam bardzo mało czasu na budowę a będę ją robił sam to postanowiłem zrobić ją z lanego betonu aby przyśpieszyć pracę. Mam tylko 2 tygodnie urlopu i planuję zrobić szalunki do piwnicy o wymiarach 4mx17m i wysokości  min 2,4( projektant ma mi dać odpowiedź czy mogę ją pogłębić do 2,6m). Rozważam budowę z pustaków szalunkowych ale z płyt wydaje mi się bardziej ekonomicznie, ponieważ użyję ich ponownie przy wylewaniu stropu nad piwnicą a potem na podłogę na strychu. Zobaczę czy można u mnie w Jeleniej Górze lub okolicach wynająć szalunki. Pozdrawiam Waldek

Link do komentarza
  Dnia 26.01.2021 o 12:56, Waldekkk napisał:

wysokości  min 2,4

Rozwiń  

Wysokość nie jest imponująca... Nie chodzę na fitnes, ale wydaje mi się, że przestrzeń powinna być jak największa, nie przytłaczająca, z odpowiednią ilością powietrza, więc dodatkowo z dobrą wentylacją... Ale myślę, że jak w to wchodzisz - masz to dobrze obczajone...

 

 

Link do komentarza

To po co 17 metrów:zalamka:?

 

Co z izolacją od gruntu (ze 20 cm dobrego styropianu) - i podłogi i ścian?

 

Okna dadzą światło (na pewno mniej, dużo mniej, niż przewidują normy na metr kwadratowy powierzchni) i nawiewy do wentylacji, a co z ogrzaniem około 170 metrów sześciennych piwnicy?

 

 

 

Edytowano przez podczytywacz (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  Dnia 27.01.2021 o 09:44, Waldekkk napisał:

Oczywiście nie będzie to fitness ale własny pokój do ćwiczeń z rowerem czy bieżnią. Myślę, że dla jednej osoby wystarczy tym bardziej, że w piwnicy będą 2 okna.

Rozwiń  

Przydałby ci się tam również przynajmnie  prysznic i WC. Może sauna :)

Najlepiej pooglądaj w necie takie pomieszczenia, wylicz, jakie urządzenia sobie wstawisz i co sobie rozwojowo zaplanujesz.

W sumie im większe, tym lepsze, choc i w 4x5m będzie komfortowo dla jednej czy dwóch osób.

 

Wysokość jest o tyle ważna, że można bez obawy wykorzystać drążek do podciągania,  podnieść sztangę do góry, poskakać i o lampe czy sufit nie zawadzić.

No i powietrza nad głową więcej. 

 

  Dnia 27.01.2021 o 11:26, podczytywacz napisał:

To po co 17 metrów:zalamka:?

 

Co z izolacją od gruntu (ze 20 cm dobrego styropianu) - i podłogi i ścian?

 

Okna dadzą światło (na pewno mniej, dużo mniej, niż przewidują normy na metr kwadratowy powierzchni) i nawiewy do wentylacji, a co z ogrzaniem około 170 metrów sześciennych piwnicy?

 

Rozwiń  

Zawsze lepiej mieć za dużo, niż za mało - miejsca.

 

Ocieplenie podłogi sie przyda - wystarczy w piwnicy 10 cm , ogrzewanie włączane okresowo. Aczkolwiek w siłowni oczekiwana jest temperatura ok 15 - 16 st. Stała będzie bez ogrzewania pewnie ok 10 nawet przy mrozach.

Ocieplenie ścian piwnicy jak najbardzie 100%. Ale ocieplenie piwnicy spowoduje zyski ciepła wyżej. Więc nic nie tracisz.

Ogrzewanie - w piwnicy tańsze niż na parterze czy piętrze. wg mnie. :) No i to nie jest 22,23 st - tylko wspomniane 16 okresowo, kiedy ćwiczysz.

Oświetlenie nie ma znaczenia, może być naturalne, może być sztuczne - przecież to jest siłownia, a nie pobyt całodzienny, całodobowy.

 

 

Link do komentarza

Witam, powierzchnia piwnicy to ok 70mkw i jest ona podzielona na kilka pomieszczeń. Duża sala do ćwiczeń, jest też zaplanowana toaleta i prysznic a także pomieszczenie do produkcji wina, nalewek itp. Ocieplenie piwnicy na pewno będzie styropianem a ogrzewanie dwojakie czyli ogrzewanie podłogowe elektryczne( planuję montaż solarów) i drugie normalne grzejnikiem wodnym( przez piwnice bedą przebiegały rury do grzejników w różnych pokojach. Całość projektu mam dopieszczony do moich wymagań. Chciałbym tylko dobrych rad jak wybudować ściany piwnicy tak wysokiej bez budowania jej z bloczków betonowych(zajmują za dużo czasu i pracy). podr

Edytowano przez Waldekkk (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Ławy pod wylewaną ścianę nie są potrzebne?

Ściany działowe pomiędzy dopieszczonymi pomieszczeniami też będą wylewane, czy pod nimi też ławy będą potrzebne?

Przed tym dwutygodniowym urlopem będziesz miał wykopane miejsce pod piwnicę? Ławy wylane?

Kanalizacja będzie przygotowana? Czy potem będzie kucie?

Budowanie ścian z bloczków ma swoje plusy... te dodatnie...

Link do komentarza

skoro monolit to jaka izolacja pozioma?! :krzeslo:

 

Drogi Autorze, wydaje mi się, że nie wiesz na co się porywasz chcąc szalować własnym sumptem ściany o takiej wysokości, chyba, że nie o wszystkim piszesz.

Przy takich ścianach to solidne systemowe szalunki też trzeba umieć stawiać, są oczywiście wersje "ręczne" (alu), ale nie sądzę, żeby coś takiego Ci się opłacało - oprócz samego czarteru takiego ustrojstwa płaci się jeszcze kaucję i co tam jeszcze mogą wymyślić, nie mówiąc już, ż na krótki czas takiej firmie się nie opłaca

i zapomnij o jakiś u-formach, to muszą być konkretne systemy, nie jakieś badziewie

 

a klasyczne? niezłe wyzwanie, stężenie i wyparcie musi być hiper solidne inaczej możesz duuuużo stracic, łącznie ze zdrowiem lub życiem; mam nadzieję, że masz profesjonalne wsparcie w tym temacie

 

na mój gust - jak ławy, nie płyta, to i monolitu nie warto robić, a i wcale szybciej nie będzie

o ekonomii nie wspominając

Link do komentarza
  Dnia 29.01.2021 o 10:03, aru napisał:

skoro monolit to jaka izolacja pozioma?!

Rozwiń  

podłogi

 

  Dnia 29.01.2021 o 10:03, aru napisał:

Drogi Autorze, wydaje mi się, że nie wiesz na co się porywasz chcąc szalować własnym sumptem ściany o takiej wysokości,

Rozwiń  

ściana 240 - 260 - to zwykła ściana.

A szalunki może postawić z desek szalunkowych - oczywiście fachowo.

 

  Dnia 29.01.2021 o 10:03, aru napisał:

a klasyczne? niezłe wyzwanie, stężenie i wyparcie musi być hiper solidne

Rozwiń  

 Jakie wyzwanie - jeszcze z 10, 15 lat temu głównie tak się robiło na budowach, gospodarczym sposobem tym bardziej

Oczywiście fachowo :)

 

  Dnia 29.01.2021 o 10:03, aru napisał:

na mój gust - jak ławy, nie płyta, to i monolitu nie warto robić,

Rozwiń  

co ma piernik do wiatraka?

Ława, to ława - a z czego zrobi ścianę -  to do wyboru i koloru

 

Dodam - sam bez wiedzy i doświadczenia tego nie zrobisz - ale weźmiesz jakiegoś majstra emeryta -  i bez problemu postawi z tobą, jako pomocnikiem 

 kierbud czy inspektor nadzoru sprawdzi - i będzie OK.

 

Aczkowiek - budowanie z bloczków jest wg mnie prostsze

- z drugej strony przy długich ścianach bez poprzecznych lepiej spełniają się ściany żelbetowe, czyli beton zbrojony.

 

I na koniec:

Na twoim miejscu, robiąc żelbetowe ściany piwnicy, zrobiłbym pod nią fundament płytowy - będzie bardziej to wszystko łatwiejsze i ekonomiczniejsze do ocieplenia i izolacji. 

Ale to wporozumieniu z projektantem :)

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

U siebie szalowałem fundamenty na 140cm , pofajrantami i wszystkie wekendy zajęło mi 2,5 miecha ....chata 8.5/ 9,5.....więcej już bym się nie podjął takiej roboty...

Tak więc zrobienie lanego fundamentu na wys2,4..................................odważne podejście do tematu ...Przy takiej wysokości jedna kotwa psstryknie i leci już lawinowo...

Link do komentarza

zeniu, jak masz pisać bzdury to sobie odpuść, przeczytaj co spłodziłeś i dokonaj samokrytyki,

szczególnie 4-ty cytat i po nim komentarz oraz te twoje "i na koniec"; rozumiem, że coś piecze, ale po co z siebie robisz wała? nie masz bladego pojęcia co to za robota

 

poniekąd joks  naświetlił od strony praktycznej te zagadnienie, kto to robił to wie ile krwi i potu wymaga taka zabawa

Link do komentarza
  Dnia 29.01.2021 o 18:05, joks napisał:

Nie twierdzę że taki fundament nie jest do zrobienia

Rozwiń  

A kto tak twierdzi?:icon_eek:

Tylko nie trzeba porywać się z motyką na słońce... czas przygotowania, materiały szalunkowe, WIEDZA, PRAKTYKA...

Wiadomo - to jest do zrobienia, wszak nie święci garnki lepią, ale jest tu wiele problemów do przeskoczenia o których wspominamy...

 

 

  Dnia 29.01.2021 o 12:45, podczytywacz napisał:

masz jakiś projekt tej piwnicy, zbrojenia ścian?

Rozwiń  

projekt ław? projekt budynku pod którym ta piwnica ma się znaleźć?

Link do komentarza
  Dnia 29.01.2021 o 14:35, joks napisał:

U siebie szalowałem fundamenty na 140cm , pofajrantami i wszystkie wekendy zajęło mi 2,5 miecha ....chata 8.5/ 9,5.....więcej już bym się nie podjął takiej roboty...

Rozwiń  

Toteż napisałem, że prostsze w robocie są bloczki.

Albo zlecenie roboty firmie z szalunkami stalowymi.

 

Natomiast przesadzacie z tymi niebezpieczeństwami.

Co to są ściany o wysokości 260 w porównaniu do szalowania żelbetowej klatki schodowej?

 

A że pracochłonne - pamiętam jak ojciec chałpę kiedyś stawiał - wszystko wszalunkach z desek - piwnice wysokość 220, część stropów żelbetowych, część ackerman, filary żelbetowe z podciągami. Nie bylo żadznych kłopotów - dobry cieśla i dwóch pomocników - gotowe.

I nie było alternatywy - stalowe moduły były na państwowych budowach, i to nie na wszystkich :icon_wink:

 

Więc nie przesadzać - napisalem, że tego sam nie zrobi, potrzebny cieśla z doświadczeniem na budowie i tyle.

 

Dawniej tak na wsi najdalszej budowały ekipy miejscowe - i było OK. Tyle że z betonu, bo stali brakowało.

To co -teraz nagle się nie da?:takaemotka:

Link do komentarza
  Dnia 29.01.2021 o 21:44, podczytywacz napisał:

I uważasz, że te dwa tygodnie urlopu, no i pracy - nawet z emerytowanym cieślą z doświadczeniem - na wykopy, ławy, szalowanie, zbrojenie, wylewanie i rozszalowanie - wystarczy?

Rozwiń  

a czy nie napisałem?:

  Dnia 29.01.2021 o 12:20, zenek napisał:

Aczkowiek - budowanie z bloczków jest wg mnie prostsze

Rozwiń  

I w ogóle - 2 tygodnie na to wszystko to nawet dla dużej ekipy fachowej z szalunkami modulowymi -  chyba za krótko :13_upside_down:

Tym bardziej, że nie wiadomo, czy ta piwnica jest tylko pod częścią, czy pod całym domem,

 

A i tak pewnie najpierw by były fundowane fundamenty 9 czy płyta, lub płyty na różnych poziomach - potem reszta.

  Dnia 29.01.2021 o 21:55, aru napisał:

kto tak robi w przypadku domów jednorodzinnych

Rozwiń  

Przy tzw budowie gospodarczym sposobem (samodzielnym) - gdy nie ma dostępu do szalunków modulowych?

 

Ja bym jednak wynajął ekipę do wylania płyty i tej piwnicy - wszystko za tym przemawia - ale temat był, jak zrobić to bez zlecenia ekipie.

Link do komentarza
  Dnia 29.01.2021 o 22:04, zenek napisał:

2 tygodnie na to wszystko to nawet dla dużej ekipy fachowej z szalunkami modulowymi -  chyba za krótko

Rozwiń  

No więc od razu należało to uświadomić Waldekkk'owi, tak jak my to usiłujemy powiedzieć, a nie pisać o emerytowanym majstrze, czy cieśli...

 

 

 

  Dnia 29.01.2021 o 22:04, zenek napisał:

Tym bardziej, że nie wiadomo, czy ta piwnica jest tylko pod częścią, czy pod całym domem,

Rozwiń  

Otóż to, chociaż autor pisze:

  Dnia 24.01.2021 o 20:17, Waldekkk napisał:

piwnicę pod częścią domu

Rozwiń  

ale nic nie mówi o:

obraz.png.a336627cbe0f8382542a464a3da04e40.png

..........................................................................................................................................................

 

 

Link do komentarza
  Dnia 29.01.2021 o 22:15, podczytywacz napisał:

No więc od razu należało to uświadomić Waldekkk'owi, tak jak my to usiłujemy powiedzieć

Rozwiń  

od razu to pisałeś o czymś innym :12_slight_smile:

 

Poza tym ja np. uważam że piwnica betonowo-żelbetowa jest o wiele lepsza od tej z użyciem bloczków - w większości przypadków.

Dlatego nie odradzałem żelbetu.

  Dnia 29.01.2021 o 22:18, aru napisał:

zeniu - coraz żałośniej :bezradny:, ale brnij dalej, zachęcam :hahaha2:

Rozwiń  

durne jak zwykle, te twoje posty

Constans - trzymasz poziom :yahoo:

Link do komentarza
  Dnia 29.01.2021 o 22:19, zenek napisał:

durne jak zwykle, te twoje posty

Rozwiń  

Nie durne... brnij dalej... robi się coraz zabawniej...

 

  Dnia 29.01.2021 o 22:19, zenek napisał:

od razu to pisałeś o czymś innym

Rozwiń  

Pisałem o tym, co musi ogarnąć przed wylewaniem i czy MUSI wylewać...

  Dnia 29.01.2021 o 22:19, zenek napisał:

w większości przypadków.

Rozwiń  

Tu nie omawiane są teoretyczne przypadki - większość przypadków - tylko TEN JEDEN... wylewanie fundamentów 17x4m, na WYSOKOŚĆ ok 2,6m ze zbrojeniem W DWA TYGODNIE przez amatora

Link do komentarza
  Dnia 29.01.2021 o 22:57, aru napisał:

czyli 4x2 + 17x2 = 42 mb, tak? uuuu - grubo...

ale wokół JG dużo lasów, drewna styknie (?)

Rozwiń  

 

  Dnia 29.01.2021 o 23:02, podczytywacz napisał:

I coś jeszcze w poprzek... jakieś działowe... 17m w linii prostej to niemało...

To ze cztery, pięć gruszek betonu...

Rozwiń  

Ale będzie jeszcze stropy szalował itp.

Policzcie sobie, ile to szalowania - chyba ży wy po jednym stropie byście szalowali :takaemotka:

Chyba że wyznajecie płytę żerańską :yahoo:

 

Poza tym nie musi na raz to robić, nie wiadomo, jaki tam projekt  - może na dwa razy, na trzy - w zależności od fundamentów itd....

Ale to się w głowach wam nie mieści :scratching:

Link do komentarza
  Dnia 30.01.2021 o 10:29, zenek napisał:

Poza tym nie musi na raz to robić,

Rozwiń  

Oj, zeniu, zeniu...:zalamka: żebyś Ty jeszcze, oprócz chęci błyśnięcia intelektem, zechciał trochę czytać O CO CHODZI :wallbash:

 

  Dnia 26.01.2021 o 12:56, Waldekkk napisał:

Mam bardzo mało czasu na budowę a będę ją robił sam to postanowiłem zrobić ją z lanego betonu aby przyśpieszyć pracę. Mam tylko 2 tygodnie urlopu i planuję zrobić szalunki do piwnicy o wymiarach 4mx17m i wysokości  min 2,4

Rozwiń  

 

 

 

 

Edytowano przez podczytywacz (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  Dnia 30.01.2021 o 11:55, podczytywacz napisał:

żebyś Ty jeszcze, oprócz chęci błyśnięcia intelektem, zechciał trochę czytać O CO CHODZI :wallbash:

 

  Dnia 26.01.2021 o 12:56, Waldekkk napisał:

Mam bardzo mało czasu na budowę a będę ją robił sam to postanowiłem zrobić ją z lanego betonu aby przyśpieszyć pracę. Mam tylko 2 tygodnie urlopu i planuję zrobić szalunki do piwnicy o wymiarach 4mx17m i wysokości  min 2,4

Rozwiń  
Rozwiń  

 

 A doczytałeś, że jeszcze napisał ?:

 

  Dnia 26.01.2021 o 12:56, Waldekkk napisał:

Zobaczę czy można u mnie w Jeleniej Górze lub okolicach wynająć szalunki. Pozdrawiam Waldek

Rozwiń  

 

Na tym zakończę to bicie piany :13_upside_down:

Link do komentarza

Witam, widzę, ze zamiast doradztwa wynikającego z własnego doświadczenia z budowy dostaję same zakazy i nakazy i takie tam nic nie znaczące kłótnie między forumowiczami. Zostałem też nazwany w ciemno amatorem chociaż nikt mnie nie zna. Pracuje już ponad 30 lat i nie tylko na budowach. Mam 2 szkoły techniczne i trochę coś tam wiem na temat budowy. Napisałem ten post aby wymienić się doświadczeniem przy takiej budowie( najpierw pomyśle 2 razy a potem zabieram się do pracy). Teraz trochę dodatkowego info dla osób które chcą mi pomóc własnym doświadczeniem a nie tylko wiedzą teoretyczną. Mój dom będzie budowany przez 5 lat, bo tyle czasu jeszcze mi zostało do końca mojego kontraktu. Dom więc będę budował przeważnie sam ale inne ekipy budowlane też będą musiały mi pomóc np przy budowie dachu. Wracając do samej piwnicy to oczywiście, że wcześniej będą gotowe wykopy, wylana ława lub płyta fundamentowa oraz wszystko inne gotowe do szalunku. Będę miał ok 3 tygodni wolnego latem i chcę w tym czasie przygotować szalunki do wylania betonu na ściany piwnicy. Wcześniej przygotuję zbrojenia do ściany piwnicznej i w ciągu 1 dnia za pomocą dźwigu ustawimy już zbrojenie. Moja piwnica jest tylko pod połową domu i jest prawie w prostokącie co ułatwi mi szalunek. Wymyśliłem ,że między ścianami( 4m szerokości) wstawię stare belki 8x16cm które mam z demontażu starego dachu. Posłużą jako rozpórki między ścianami( belek mam ok 100szt. co wypada po 6szt na 1mb ściany). Działka jest na stoku i duża część piwnicy będzie na powierzchni. Zamierzam wykorzystać do szalunku płyty wiórowe lub inny materiał ale wolałbym płyty. Robiłem coś takiego na budowie i było ok, ale byłem tylko pomocnikiem a nie głównym wykonawcą. Projekt mojego domu jest jeszcze u projektanta w związku z coronawirusem plany te otrzymam dopiero w marcu. Plany czytać umiem i sam zobaczę jak to projektant zaplanował( zna moje preferencje i poinformował mnie, że nie ma przeszkód z lanym betonem - jest dużo lepszy niż budowa z bloczków betonowych). Jestem stałym bywalcem na różnych forach( np winiarskim) i tam każdy stara się pomóc drugiemu koledze na forum niż takie dołowanie jeden drugiego. Każdy jest omylny i uszanujmy dobre chęci innych wyprowadzając ich z błędu. Pozdrawiam Waldek

ps oczywiście, że pamiętam o przygotowaniu miejsca w ścianie na przyłącza jak i na 2 okna, ale główne przyłącza dochodzą z drugiej strony domu

Link do komentarza
  Dnia 30.01.2021 o 20:28, Waldekkk napisał:

dostaję same zakazy i nakazy

Rozwiń  

 

 

Drogi, kochany Waldku!!!

Gdybyś taki/ten post umieścił jako pierwszy, czy drugi - zupełnie inaczej wyglądałaby rozmowa!!!

Po pierwszym - wydawałeś się być zielonym amatorem, który wyrywa się z motyką na słońce! Mam dwa tygodnie urlopu i wylewam ściany piwnicy 17x4m!

Dlatego ja próbowałem uświadomić zielonemu amatorowi zakres robót do przygotowania samego szalowania i wylewania 5 gruszek betonu!

Nie tylko ja pokazywałem ogrom wykonania takiej roboty przez dwa tygodnie, które okazały się około trzema tygodniami i przed tem ileśtam czasu na wiązanie zbrojeń i przygotowanie ław!!!

Nic o tym nawet nie wspomniałeś i nagle się oburzasz, że widzimy nierealność wykonania tego wszystkiego W DWA TYGODNIE!!!

 

Nie miej pretensji, że po Twoim pierwszym poście rozmowa poszła tak jak poszła... Przeczytaj go i pomyśl, jak inaczej można go zrozumieć z naszej strony!!!

 

 

  Dnia 30.01.2021 o 20:28, Waldekkk napisał:

Wymyśliłem ,że między ścianami( 4m szerokości) wstawię stare belki

Rozwiń  

Między ścianami, czy między szalunkami ścian?

Projektant budynku zna te Twoje pomysły?

Link do komentarza

Witam, dzięki za odp. oczywiście nie mam żadnych pretensji, bo nie obrażam się z powodu krytyki tylko ją analizuję czy zasłużyłem na nią. Owszem nie napisałem całego wyjaśnienia od razu ale niestety nie mam za mało czasu w ciągu tygodnia na neta. Dalej upieram się przy zastosowaniu mojego planu( czy gotowe szalunki na wynajem będą konkurencyjne to się okaże jak się dowiem więcej szczegółów- w tym cenowych) co do ich zastosowania. Po rozpoczęciu budowy( a na 1 ogień idzie budowa garażu wolnostojącego i jednocześnie pomieszczenia gospodarczego o wymiarach 4,5m szerokości na 10 m długości) co jest w planie na tegoroczny start przy budowie domu i może latem zrobię wykopy i płytę fundamentową pod piwnicę. to tyle i aż tyle na ten rok. Budowa samej piwnicy i stropu na niej to dopiero następny rok realizacji. Czas w zimie wykorzystam na montaż zbrojenia do piwnicy. I tak co roku coś pomalutku do przodu. Dla zainteresowanych dobrą radą przy budowie podam, że postanowiłem budowę ścian domu z bloczków komórkowych typu Ytong albo podobnych o szerokości 48cm aby nie docieplać styropianem. W dalszych planach jest montaż fotowoltaiki na ogrzewanie domu i codzienny użytek. Mam za to duży problem z kanalizą ale to temat na inny dział. Mam działkę z dużym spadkiem terenu( ok 5m )i nie wiem jak zrobić kanalizę pod górkę tak z 3 m. Pozdrawiam Waldek

Link do komentarza
  Dnia 30.01.2021 o 21:37, Waldekkk napisał:

Jakie chciałbyś inne wymiary??

Rozwiń  

Wymiary całego budynku... planowana wysokość...

 

Rozmawiaj z projektantem budynku, bo nie wydaje mi się, że możesz osobno robić ławy/fundamenty pod piwnicę, a osobno (z jakąś dylatacją???) pod resztę budynku...

 

 

Gotowe szalunki - jeśli takie zamówisz - zmontujesz przy pomocy dźwigu, lub przynajmniej ciągnika z widłami do paleciaka...

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To moja instalacja wydaje mi się ze to typ zamknięty choć kompletnie na tym się nie znam. Kocioł na węgiel znika chcę przejść na zasilenie lpg z Gaspolu i pytam o kotły bo dostałem 2 opcje -kocioł gazowy firmy Termet: Gold Plus II 20 + Termet SG Plus 120 + regulator Termet ST-292 v3 + czujnik temp. zewn -VIESSMANN Vitodens 100-W B1HF + 100 litrów zasobnik na ciepłą wodę oczywiście mogę wybrać co innego stąd mój post by poznać opinie większej ilości osób. zasobnik wody ACV SMART 210 litrów wymiennik stal nierdzewna to moj pomysł wydaje mi się ze jest całkiem oki ale co do kotłów to brak pomysłu.  
    • A jaka ta "podłoga' jest teraz? Z czego zrobiona?
    • Jak nie planujesz izolacji od ziemi, czyli jak masz ściany piwnicy nieocieplone, to w miarę wyrównywnujesz powierzchnię, kładziesz folie budowlaną, wywijasz ją na wysokość docelowej wylewki, kładziesz rurki takie najlepiej pół cala dzieląc całą powierzchnię np na 3 części lub na 4. Pozimujujesz je za pomocą kupek z betonu. Po zastygnięciu wylewasz beton B20 lub B25, rozprowadzasz łatą i gotowe. Pracę możesz podzielić na te części, które są odgrodzone rurkami, będzie Ci łatwiej zaciągać. Potem w zależności od temperatury i wilgotności, a to trzeba organoleptycznie ocenić, zacierasz pacą sttropianową. Przy niskiej wilgotność w granicach 40-50% można to już zacierać po 4-5 godzinach, przy wyższej odpowiednio dłużej, czyli po 6-7 godzinach. Kałdziesz najlepiej płytę styropianową tak, żeby można było na niej stanąć i dostać się do całej powierzchni. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Po rozejrzeniu sie w temacie, bylo oczywiste, ze tylko frezowy .     Ulatwianie sobie pracy jest bardzo bliskie memu sercu. Nie lubie sie przemeczac . Oczywiscie, nie potrzebuje RR w postaci Makity z filmiku, znalazlam cos takiego: marka Tokachi ale to tylko tak z japonska wyglada.         @animus   Dzieki za troske o moje bezpieczenstwo w czasie pracy z rozdrabniaczem . Jesli chodzi o pilarke, to chyba to nie bedzie akumulatorowa. Zreszta, w tej chwili pilniejszym zakupem jest rozdrabniarka, bo zapasy drewna do kozy powinny wystarczyc do lata.    
    • Oczywiście wiem, że "wylewka zrób to sam" to temat wałkowany 100 razy, a tutoriali jest dwa razy tyle, natomiast moje pytanie jest nieco inne. Chciałbym wyrównać sobie podłogę w piwnicy własnymi siłami. zależy mi na tym aby materiał, którego użyję, był możliwie idiotoodporny. Nie wiem czy zwykły cement taki jest, czy też 21 wiek uraczył nas czymś jeszcze łatwiejszym w użyciu. Nie zależy mi szczególnie na tym aby podłoga nie miała pęknięć (tych estetycznych) ani żeby był to idealny poziom. Ważniejsze jest żeby było równe aniżeli idealnie poziome.    Dobrym przykładem jak ja widzę te różnice jest moje pytanie jakiś czas temu a propos tego jak poradzić sobie z montażem haka w suficie, który był z pełnej cegły, która lubiła się kruszyć. Można było albo - wkładać drewniane listewki rozporowe, papier toaletowy, ślinę i zaklęcia jak to robili nasi dziadowie przez stulecia i być oldskulowym lub - wlać kotwę chemiczną i powiesić na tym słonia   pomyślałem, że może z wylewką cementową vs (tu wstaw coś innego) jest podobnie
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...