Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Budowa piwnicy z lanego betonu(monolit)


Recommended Posts

Witam, chciałbym zrobić piwnicę pod częścią domu z lanego betonu (monolit) o wys 2,4m-2,6m. Piwnica będzie użytkowa( sala fitness) o wymiarach 4m na 17m. Niestety nie mogę nigdzie poszukać info na ten temat. proszę o pomoc i fachowe doradztwo.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, Waldekkk napisał:

Witam, chciałbym zrobić piwnicę pod częścią domu z lanego betonu (monolit) o wys 2,4m-2,6m

Dom juz stoi, czy dopiero będzie zbudowany?

Bo to zaden problem w projekcie  - nie wiem, jakich wiadomości nt szukasz? 

Siłownia z prawdziwego zdarzenia powinna mieć wysokość moim zdaniem przynajmniej 270.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, podczytywacz napisał:

Kto i po co wymyślił ten "lany beton"?

:takaemotka:

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Beton

 

 

"Historia:

Określany jako sztuczny kamień, beton został wynaleziony i był używany w budownictwie w Asyrii, potem w starożytnym Rzymie czasów republiki (około 200 p.n.e.). W starożytności używano mieszaniny piasku i drobnych kamieni z zaprawą wapienną do łączenia kamieni w murze i sklepieniach. Rzymianie używali jako zaprawy naturalnej pucolany pochodzącej z popiołów wulkanicznych, najpierw z Wezuwiusza, później z innych miejsc. Dodatek popiołu wulkanicznego czynił rzymski beton wodoodpornym. W okolicach odległych od wulkanów wykorzystywano zużyte drobno zmielone dachówki. Wiele zabytków starożytnego Rzymu w całym basenie Morza Śródziemnego zostało wykonanych z betonu. Niektóre z nich przetrwały do dnia dzisiejszego. Najwspanialszym przykładem jest kopuła Panteonu z kładzionego betonu, o średnicy 43,3 m, ważąca ok. 5 tys. ton powstała w latach 118–125. Inne to m.in. Termy Karakalli, mosty i akwedukty.

Na ziemiach polskich znany we wczesnym średniowieczu, wykonano z niego fundamenty kościoła na Ostrowiu Lednickim[1].

W gotyku stosowano mieszaninę zaprawy wapiennej z bardzo drobnym piaskiem do wykonywania odlewów powtarzalnych elementów dekoracyjnych.

W XIX w. (po wynalezieniu cementu portlandzkiego) upowszechnił się materiał budowlany zwany betonem. Pierwszą konstrukcję z użyciem betonu (latarnię morską Eddystone w zatoce Plymouth, zwaną Smeaton’s Tower) postawił w 1756 roku John Smeaton. Wynalezienie cementu portlandzkiego przypisywane jest innemu Anglikowi – Josephowi Aspdinowi, który w 1824 roku uzyskał patent na jego wyrób.

 

Beton – niejednorodny i wielofazowy kompozyt, powstały głównie z cementu, kruszywa i wody, które po wymieszaniu stają się ciałem lepkoplastyczno-stałym. Mieszanka ta dzięki hydratacji cementu przechodzi w ciało stałe, które w czasie dojrzewania wciąż zmienia swoje właściwości. Jest jednym z najbardziej powszechnych materiałów budowlanych we współczesnym budownictwie.


W ostatnich latach pojęcie betonu uległo znacznemu poszerzeniu, ze względu na możliwość wymiany cementu na inne spoiwa oraz zastosowania wzbogacających dodatków. Stąd można teraz nazwać beton materiałem kompozytowym uzyskanym z drobnoziarnistego wypełniacza spoiwem. Jednym z przykładów tej definicji mogą być tzw. betony żywiczne."

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, planuję na wiosnę 2021 ruszyć z budową piwnicy. Mam bardzo mało czasu na budowę a będę ją robił sam to postanowiłem zrobić ją z lanego betonu aby przyśpieszyć pracę. Mam tylko 2 tygodnie urlopu i planuję zrobić szalunki do piwnicy o wymiarach 4mx17m i wysokości  min 2,4( projektant ma mi dać odpowiedź czy mogę ją pogłębić do 2,6m). Rozważam budowę z pustaków szalunkowych ale z płyt wydaje mi się bardziej ekonomicznie, ponieważ użyję ich ponownie przy wylewaniu stropu nad piwnicą a potem na podłogę na strychu. Zobaczę czy można u mnie w Jeleniej Górze lub okolicach wynająć szalunki. Pozdrawiam Waldek

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Waldekkk napisał:

wysokości  min 2,4

Wysokość nie jest imponująca... Nie chodzę na fitnes, ale wydaje mi się, że przestrzeń powinna być jak największa, nie przytłaczająca, z odpowiednią ilością powietrza, więc dodatkowo z dobrą wentylacją... Ale myślę, że jak w to wchodzisz - masz to dobrze obczajone...

 

 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To po co 17 metrów:zalamka:?

 

Co z izolacją od gruntu (ze 20 cm dobrego styropianu) - i podłogi i ścian?

 

Okna dadzą światło (na pewno mniej, dużo mniej, niż przewidują normy na metr kwadratowy powierzchni) i nawiewy do wentylacji, a co z ogrzaniem około 170 metrów sześciennych piwnicy?

 

 

 

Edytowano przez podczytywacz (zobacz historię edycji)
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Waldekkk napisał:

Oczywiście nie będzie to fitness ale własny pokój do ćwiczeń z rowerem czy bieżnią. Myślę, że dla jednej osoby wystarczy tym bardziej, że w piwnicy będą 2 okna.

Przydałby ci się tam również przynajmnie  prysznic i WC. Może sauna :)

Najlepiej pooglądaj w necie takie pomieszczenia, wylicz, jakie urządzenia sobie wstawisz i co sobie rozwojowo zaplanujesz.

W sumie im większe, tym lepsze, choc i w 4x5m będzie komfortowo dla jednej czy dwóch osób.

 

Wysokość jest o tyle ważna, że można bez obawy wykorzystać drążek do podciągania,  podnieść sztangę do góry, poskakać i o lampe czy sufit nie zawadzić.

No i powietrza nad głową więcej. 

 

21 minut temu, podczytywacz napisał:

To po co 17 metrów:zalamka:?

 

Co z izolacją od gruntu (ze 20 cm dobrego styropianu) - i podłogi i ścian?

 

Okna dadzą światło (na pewno mniej, dużo mniej, niż przewidują normy na metr kwadratowy powierzchni) i nawiewy do wentylacji, a co z ogrzaniem około 170 metrów sześciennych piwnicy?

 

Zawsze lepiej mieć za dużo, niż za mało - miejsca.

 

Ocieplenie podłogi sie przyda - wystarczy w piwnicy 10 cm , ogrzewanie włączane okresowo. Aczkolwiek w siłowni oczekiwana jest temperatura ok 15 - 16 st. Stała będzie bez ogrzewania pewnie ok 10 nawet przy mrozach.

Ocieplenie ścian piwnicy jak najbardzie 100%. Ale ocieplenie piwnicy spowoduje zyski ciepła wyżej. Więc nic nie tracisz.

Ogrzewanie - w piwnicy tańsze niż na parterze czy piętrze. wg mnie. :) No i to nie jest 22,23 st - tylko wspomniane 16 okresowo, kiedy ćwiczysz.

Oświetlenie nie ma znaczenia, może być naturalne, może być sztuczne - przecież to jest siłownia, a nie pobyt całodzienny, całodobowy.

 

 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowany)

Witam, powierzchnia piwnicy to ok 70mkw i jest ona podzielona na kilka pomieszczeń. Duża sala do ćwiczeń, jest też zaplanowana toaleta i prysznic a także pomieszczenie do produkcji wina, nalewek itp. Ocieplenie piwnicy na pewno będzie styropianem a ogrzewanie dwojakie czyli ogrzewanie podłogowe elektryczne( planuję montaż solarów) i drugie normalne grzejnikiem wodnym( przez piwnice bedą przebiegały rury do grzejników w różnych pokojach. Całość projektu mam dopieszczony do moich wymagań. Chciałbym tylko dobrych rad jak wybudować ściany piwnicy tak wysokiej bez budowania jej z bloczków betonowych(zajmują za dużo czasu i pracy). podr

Edytowano przez Waldekkk (zobacz historię edycji)
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ławy pod wylewaną ścianę nie są potrzebne?

Ściany działowe pomiędzy dopieszczonymi pomieszczeniami też będą wylewane, czy pod nimi też ławy będą potrzebne?

Przed tym dwutygodniowym urlopem będziesz miał wykopane miejsce pod piwnicę? Ławy wylane?

Kanalizacja będzie przygotowana? Czy potem będzie kucie?

Budowanie ścian z bloczków ma swoje plusy... te dodatnie...

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.01.2021 o 13:24, Waldekkk napisał:

Chciałbym tylko dobrych rad jak wybudować ściany piwnicy

No to jeśli nie murowane - to wylewane.

Czyli po zrobieniu ław fundamentowych robisz izolację poziomą fundamentów, potem szalunki i wylewanie ścian piwnic - betonowe lub żelbetowe - wg projektu. Potem strop.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

skoro monolit to jaka izolacja pozioma?! :krzeslo:

 

Drogi Autorze, wydaje mi się, że nie wiesz na co się porywasz chcąc szalować własnym sumptem ściany o takiej wysokości, chyba, że nie o wszystkim piszesz.

Przy takich ścianach to solidne systemowe szalunki też trzeba umieć stawiać, są oczywiście wersje "ręczne" (alu), ale nie sądzę, żeby coś takiego Ci się opłacało - oprócz samego czarteru takiego ustrojstwa płaci się jeszcze kaucję i co tam jeszcze mogą wymyślić, nie mówiąc już, ż na krótki czas takiej firmie się nie opłaca

i zapomnij o jakiś u-formach, to muszą być konkretne systemy, nie jakieś badziewie

 

a klasyczne? niezłe wyzwanie, stężenie i wyparcie musi być hiper solidne inaczej możesz duuuużo stracic, łącznie ze zdrowiem lub życiem; mam nadzieję, że masz profesjonalne wsparcie w tym temacie

 

na mój gust - jak ławy, nie płyta, to i monolitu nie warto robić, a i wcale szybciej nie będzie

o ekonomii nie wspominając

 • Lubię to 3
 • Dziękuję 1
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, aru napisał:

skoro monolit to jaka izolacja pozioma?!

podłogi

 

2 godziny temu, aru napisał:

Drogi Autorze, wydaje mi się, że nie wiesz na co się porywasz chcąc szalować własnym sumptem ściany o takiej wysokości,

ściana 240 - 260 - to zwykła ściana.

A szalunki może postawić z desek szalunkowych - oczywiście fachowo.

 

2 godziny temu, aru napisał:

a klasyczne? niezłe wyzwanie, stężenie i wyparcie musi być hiper solidne

 Jakie wyzwanie - jeszcze z 10, 15 lat temu głównie tak się robiło na budowach, gospodarczym sposobem tym bardziej

Oczywiście fachowo :)

 

2 godziny temu, aru napisał:

na mój gust - jak ławy, nie płyta, to i monolitu nie warto robić,

co ma piernik do wiatraka?

Ława, to ława - a z czego zrobi ścianę -  to do wyboru i koloru

 

Dodam - sam bez wiedzy i doświadczenia tego nie zrobisz - ale weźmiesz jakiegoś majstra emeryta -  i bez problemu postawi z tobą, jako pomocnikiem 

 kierbud czy inspektor nadzoru sprawdzi - i będzie OK.

 

Aczkowiek - budowanie z bloczków jest wg mnie prostsze

- z drugej strony przy długich ścianach bez poprzecznych lepiej spełniają się ściany żelbetowe, czyli beton zbrojony.

 

I na koniec:

Na twoim miejscu, robiąc żelbetowe ściany piwnicy, zrobiłbym pod nią fundament płytowy - będzie bardziej to wszystko łatwiejsze i ekonomiczniejsze do ocieplenia i izolacji. 

Ale to wporozumieniu z projektantem :)

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
 • Zmieszany 1
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U siebie szalowałem fundamenty na 140cm , pofajrantami i wszystkie wekendy zajęło mi 2,5 miecha ....chata 8.5/ 9,5.....więcej już bym się nie podjął takiej roboty...

Tak więc zrobienie lanego fundamentu na wys2,4..................................odważne podejście do tematu ...Przy takiej wysokości jedna kotwa psstryknie i leci już lawinowo...

 • Lubię to 2
 • Dziękuję 1
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

zeniu, jak masz pisać bzdury to sobie odpuść, przeczytaj co spłodziłeś i dokonaj samokrytyki,

szczególnie 4-ty cytat i po nim komentarz oraz te twoje "i na koniec"; rozumiem, że coś piecze, ale po co z siebie robisz wała? nie masz bladego pojęcia co to za robota

 

poniekąd joks  naświetlił od strony praktycznej te zagadnienie, kto to robił to wie ile krwi i potu wymaga taka zabawa

 • Haha 1
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale zenek z emerytowanym majstrem

5 godzin temu, zenek napisał:

bez problemu postawi

Co może zdarzyć się potem, to jego wyobraźnie nie załapuje...

 

 

36 minut temu, aru napisał:

po co z siebie robisz wała?

Po co? może lubi ten stan... bo to przecież nie pierwszy raz... :zalamka:

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie twierdzę że taki fundament nie jest do zrobienia ....ale samo przygotowanie jest wysoce problematyczne

Robiłem 4ero metrowe szalunki i nic się nie stało ....ale to wymaga czasu i wiedzy....

Z tych czterometrowych zdjęć nie mam ale takie ciut niższe...

obraz.thumb.png.2f8d0203c8ded2470f3b52c8dfd1981e.png

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, joks napisał:

Nie twierdzę że taki fundament nie jest do zrobienia

A kto tak twierdzi?:icon_eek:

Tylko nie trzeba porywać się z motyką na słońce... czas przygotowania, materiały szalunkowe, WIEDZA, PRAKTYKA...

Wiadomo - to jest do zrobienia, wszak nie święci garnki lepią, ale jest tu wiele problemów do przeskoczenia o których wspominamy...

 

 

6 godzin temu, podczytywacz napisał:

masz jakiś projekt tej piwnicy, zbrojenia ścian?

projekt ław? projekt budynku pod którym ta piwnica ma się znaleźć?

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, joks napisał:

U siebie szalowałem fundamenty na 140cm , pofajrantami i wszystkie wekendy zajęło mi 2,5 miecha ....chata 8.5/ 9,5.....więcej już bym się nie podjął takiej roboty...

Toteż napisałem, że prostsze w robocie są bloczki.

Albo zlecenie roboty firmie z szalunkami stalowymi.

 

Natomiast przesadzacie z tymi niebezpieczeństwami.

Co to są ściany o wysokości 260 w porównaniu do szalowania żelbetowej klatki schodowej?

 

A że pracochłonne - pamiętam jak ojciec chałpę kiedyś stawiał - wszystko wszalunkach z desek - piwnice wysokość 220, część stropów żelbetowych, część ackerman, filary żelbetowe z podciągami. Nie bylo żadznych kłopotów - dobry cieśla i dwóch pomocników - gotowe.

I nie było alternatywy - stalowe moduły były na państwowych budowach, i to nie na wszystkich :icon_wink:

 

Więc nie przesadzać - napisalem, że tego sam nie zrobi, potrzebny cieśla z doświadczeniem na budowie i tyle.

 

Dawniej tak na wsi najdalszej budowały ekipy miejscowe - i było OK. Tyle że z betonu, bo stali brakowało.

To co -teraz nagle się nie da?:takaemotka:

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

I uważasz, że te dwa tygodnie urlopu, no i pracy - nawet z emerytowanym cieślą z doświadczeniem - na wykopy, ławy, szalowanie, zbrojenie, wylewanie i rozszalowanie - wystarczy?

Dnia 26.01.2021 o 13:56, Waldekkk napisał:

Mam tylko 2 tygodnie urlopu i planuję zrobić szalunki do piwnicy [...]

 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wg zenia - tak, a dawniej pewnie nawet krócej :hahaha2:

 

w zasadzie wystarczy jedno, proste,  pytanie - kto tak robi w przypadku domów jednorodzinnych? jakieś konkretne przypadki? tak w segmencie dla śmiertelników?

Edytowano przez aru
czeski błąd (zobacz historię edycji)
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, podczytywacz napisał:

I uważasz, że te dwa tygodnie urlopu, no i pracy - nawet z emerytowanym cieślą z doświadczeniem - na wykopy, ławy, szalowanie, zbrojenie, wylewanie i rozszalowanie - wystarczy?

a czy nie napisałem?:

9 godzin temu, zenek napisał:

Aczkowiek - budowanie z bloczków jest wg mnie prostsze

I w ogóle - 2 tygodnie na to wszystko to nawet dla dużej ekipy fachowej z szalunkami modulowymi -  chyba za krótko :13_upside_down:

Tym bardziej, że nie wiadomo, czy ta piwnica jest tylko pod częścią, czy pod całym domem,

 

A i tak pewnie najpierw by były fundowane fundamenty 9 czy płyta, lub płyty na różnych poziomach - potem reszta.

9 minut temu, aru napisał:

kto tak robi w przypadku domów jednorodzinnych

Przy tzw budowie gospodarczym sposobem (samodzielnym) - gdy nie ma dostępu do szalunków modulowych?

 

Ja bym jednak wynajął ekipę do wylania płyty i tej piwnicy - wszystko za tym przemawia - ale temat był, jak zrobić to bez zlecenia ekipie.

 • Haha 1
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, zenek napisał:

2 tygodnie na to wszystko to nawet dla dużej ekipy fachowej z szalunkami modulowymi -  chyba za krótko

No więc od razu należało to uświadomić Waldekkk'owi, tak jak my to usiłujemy powiedzieć, a nie pisać o emerytowanym majstrze, czy cieśli...

 

 

 

8 minut temu, zenek napisał:

Tym bardziej, że nie wiadomo, czy ta piwnica jest tylko pod częścią, czy pod całym domem,

Otóż to, chociaż autor pisze:

Dnia 24.01.2021 o 21:17, Waldekkk napisał:

piwnicę pod częścią domu

ale nic nie mówi o:

obraz.png.a336627cbe0f8382542a464a3da04e40.png

..........................................................................................................................................................

 

 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, podczytywacz napisał:

No więc od razu należało to uświadomić Waldekkk'owi, tak jak my to usiłujemy powiedzieć

od razu to pisałeś o czymś innym :12_slight_smile:

 

Poza tym ja np. uważam że piwnica betonowo-żelbetowa jest o wiele lepsza od tej z użyciem bloczków - w większości przypadków.

Dlatego nie odradzałem żelbetu.

1 minutę temu, aru napisał:

zeniu - coraz żałośniej :bezradny:, ale brnij dalej, zachęcam :hahaha2:

durne jak zwykle, te twoje posty

Constans - trzymasz poziom :yahoo:

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, zenek napisał:

durne jak zwykle, te twoje posty

Nie durne... brnij dalej... robi się coraz zabawniej...

 

8 minut temu, zenek napisał:

od razu to pisałeś o czymś innym

Pisałem o tym, co musi ogarnąć przed wylewaniem i czy MUSI wylewać...

11 minut temu, zenek napisał:

w większości przypadków.

Tu nie omawiane są teoretyczne przypadki - większość przypadków - tylko TEN JEDEN... wylewanie fundamentów 17x4m, na WYSOKOŚĆ ok 2,6m ze zbrojeniem W DWA TYGODNIE przez amatora

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, aru napisał:

czyli 4x2 + 17x2 = 42 mb, tak? uuuu - grubo...

ale wokół JG dużo lasów, drewna styknie (?)

 

11 godzin temu, podczytywacz napisał:

I coś jeszcze w poprzek... jakieś działowe... 17m w linii prostej to niemało...

To ze cztery, pięć gruszek betonu...

Ale będzie jeszcze stropy szalował itp.

Policzcie sobie, ile to szalowania - chyba ży wy po jednym stropie byście szalowali :takaemotka:

Chyba że wyznajecie płytę żerańską :yahoo:

 

Poza tym nie musi na raz to robić, nie wiadomo, jaki tam projekt  - może na dwa razy, na trzy - w zależności od fundamentów itd....

Ale to się w głowach wam nie mieści :scratching:

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, zenek napisał:

Poza tym nie musi na raz to robić,

Oj, zeniu, zeniu...:zalamka: żebyś Ty jeszcze, oprócz chęci błyśnięcia intelektem, zechciał trochę czytać O CO CHODZI :wallbash:

 

Dnia 26.01.2021 o 13:56, Waldekkk napisał:

Mam bardzo mało czasu na budowę a będę ją robił sam to postanowiłem zrobić ją z lanego betonu aby przyśpieszyć pracę. Mam tylko 2 tygodnie urlopu i planuję zrobić szalunki do piwnicy o wymiarach 4mx17m i wysokości  min 2,4

 

 

 

 

Edytowano przez podczytywacz (zobacz historię edycji)
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, podczytywacz napisał:

żebyś Ty jeszcze, oprócz chęci błyśnięcia intelektem, zechciał trochę czytać O CO CHODZI :wallbash:

 

Dnia 26.01.2021 o 13:56, Waldekkk napisał:

Mam bardzo mało czasu na budowę a będę ją robił sam to postanowiłem zrobić ją z lanego betonu aby przyśpieszyć pracę. Mam tylko 2 tygodnie urlopu i planuję zrobić szalunki do piwnicy o wymiarach 4mx17m i wysokości  min 2,4

 

 A doczytałeś, że jeszcze napisał ?:

 

Dnia 26.01.2021 o 13:56, Waldekkk napisał:

Zobaczę czy można u mnie w Jeleniej Górze lub okolicach wynająć szalunki. Pozdrawiam Waldek

 

Na tym zakończę to bicie piany :13_upside_down:

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, widzę, ze zamiast doradztwa wynikającego z własnego doświadczenia z budowy dostaję same zakazy i nakazy i takie tam nic nie znaczące kłótnie między forumowiczami. Zostałem też nazwany w ciemno amatorem chociaż nikt mnie nie zna. Pracuje już ponad 30 lat i nie tylko na budowach. Mam 2 szkoły techniczne i trochę coś tam wiem na temat budowy. Napisałem ten post aby wymienić się doświadczeniem przy takiej budowie( najpierw pomyśle 2 razy a potem zabieram się do pracy). Teraz trochę dodatkowego info dla osób które chcą mi pomóc własnym doświadczeniem a nie tylko wiedzą teoretyczną. Mój dom będzie budowany przez 5 lat, bo tyle czasu jeszcze mi zostało do końca mojego kontraktu. Dom więc będę budował przeważnie sam ale inne ekipy budowlane też będą musiały mi pomóc np przy budowie dachu. Wracając do samej piwnicy to oczywiście, że wcześniej będą gotowe wykopy, wylana ława lub płyta fundamentowa oraz wszystko inne gotowe do szalunku. Będę miał ok 3 tygodni wolnego latem i chcę w tym czasie przygotować szalunki do wylania betonu na ściany piwnicy. Wcześniej przygotuję zbrojenia do ściany piwnicznej i w ciągu 1 dnia za pomocą dźwigu ustawimy już zbrojenie. Moja piwnica jest tylko pod połową domu i jest prawie w prostokącie co ułatwi mi szalunek. Wymyśliłem ,że między ścianami( 4m szerokości) wstawię stare belki 8x16cm które mam z demontażu starego dachu. Posłużą jako rozpórki między ścianami( belek mam ok 100szt. co wypada po 6szt na 1mb ściany). Działka jest na stoku i duża część piwnicy będzie na powierzchni. Zamierzam wykorzystać do szalunku płyty wiórowe lub inny materiał ale wolałbym płyty. Robiłem coś takiego na budowie i było ok, ale byłem tylko pomocnikiem a nie głównym wykonawcą. Projekt mojego domu jest jeszcze u projektanta w związku z coronawirusem plany te otrzymam dopiero w marcu. Plany czytać umiem i sam zobaczę jak to projektant zaplanował( zna moje preferencje i poinformował mnie, że nie ma przeszkód z lanym betonem - jest dużo lepszy niż budowa z bloczków betonowych). Jestem stałym bywalcem na różnych forach( np winiarskim) i tam każdy stara się pomóc drugiemu koledze na forum niż takie dołowanie jeden drugiego. Każdy jest omylny i uszanujmy dobre chęci innych wyprowadzając ich z błędu. Pozdrawiam Waldek

ps oczywiście, że pamiętam o przygotowaniu miejsca w ścianie na przyłącza jak i na 2 okna, ale główne przyłącza dochodzą z drugiej strony domu

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Waldekkk napisał:

dostaję same zakazy i nakazy

 

 

Drogi, kochany Waldku!!!

Gdybyś taki/ten post umieścił jako pierwszy, czy drugi - zupełnie inaczej wyglądałaby rozmowa!!!

Po pierwszym - wydawałeś się być zielonym amatorem, który wyrywa się z motyką na słońce! Mam dwa tygodnie urlopu i wylewam ściany piwnicy 17x4m!

Dlatego ja próbowałem uświadomić zielonemu amatorowi zakres robót do przygotowania samego szalowania i wylewania 5 gruszek betonu!

Nie tylko ja pokazywałem ogrom wykonania takiej roboty przez dwa tygodnie, które okazały się około trzema tygodniami i przed tem ileśtam czasu na wiązanie zbrojeń i przygotowanie ław!!!

Nic o tym nawet nie wspomniałeś i nagle się oburzasz, że widzimy nierealność wykonania tego wszystkiego W DWA TYGODNIE!!!

 

Nie miej pretensji, że po Twoim pierwszym poście rozmowa poszła tak jak poszła... Przeczytaj go i pomyśl, jak inaczej można go zrozumieć z naszej strony!!!

 

 

22 minuty temu, Waldekkk napisał:

Wymyśliłem ,że między ścianami( 4m szerokości) wstawię stare belki

Między ścianami, czy między szalunkami ścian?

Projektant budynku zna te Twoje pomysły?

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, dzięki za odp. oczywiście nie mam żadnych pretensji, bo nie obrażam się z powodu krytyki tylko ją analizuję czy zasłużyłem na nią. Owszem nie napisałem całego wyjaśnienia od razu ale niestety nie mam za mało czasu w ciągu tygodnia na neta. Dalej upieram się przy zastosowaniu mojego planu( czy gotowe szalunki na wynajem będą konkurencyjne to się okaże jak się dowiem więcej szczegółów- w tym cenowych) co do ich zastosowania. Po rozpoczęciu budowy( a na 1 ogień idzie budowa garażu wolnostojącego i jednocześnie pomieszczenia gospodarczego o wymiarach 4,5m szerokości na 10 m długości) co jest w planie na tegoroczny start przy budowie domu i może latem zrobię wykopy i płytę fundamentową pod piwnicę. to tyle i aż tyle na ten rok. Budowa samej piwnicy i stropu na niej to dopiero następny rok realizacji. Czas w zimie wykorzystam na montaż zbrojenia do piwnicy. I tak co roku coś pomalutku do przodu. Dla zainteresowanych dobrą radą przy budowie podam, że postanowiłem budowę ścian domu z bloczków komórkowych typu Ytong albo podobnych o szerokości 48cm aby nie docieplać styropianem. W dalszych planach jest montaż fotowoltaiki na ogrzewanie domu i codzienny użytek. Mam za to duży problem z kanalizą ale to temat na inny dział. Mam działkę z dużym spadkiem terenu( ok 5m )i nie wiem jak zrobić kanalizę pod górkę tak z 3 m. Pozdrawiam Waldek

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

input=output więc pretensje miej do siebie

a dalej to zapewne  poprowadzi Cię praktykant zeniu

 

tak z ciekawości to w końcu ile masz tych metrów biegnących ścian, bo pisanie 17x4m i wysokość 2,40 czy tam 2,60 nie jest precyzyjne

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przed chwilą, Waldekkk napisał:

Jakie chciałbyś inne wymiary??

Wymiary całego budynku... planowana wysokość...

 

Rozmawiaj z projektantem budynku, bo nie wydaje mi się, że możesz osobno robić ławy/fundamenty pod piwnicę, a osobno (z jakąś dylatacją???) pod resztę budynku...

 

 

Gotowe szalunki - jeśli takie zamówisz - zmontujesz przy pomocy dźwigu, lub przynajmniej ciągnika z widłami do paleciaka...

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Waldekkk napisał:

jak najbardziej precyzyjna 17m długości na 4 m szerokości a wysokość 2,6m i czego tu nie wiedzieć. Prosta sprawa dla każdego człowieka. Jakie chciałbyś inne wymiary??

czyli 17X2 + 4x2=42mb o wysokości 2,60?

szalunki systemowe?

dwa tygodnie?

sam?

 

tak to ma lecieć?

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No, nie dwa, a prawie trzy... tygodnie...

 

A wymiary? - ponad 30 m3 betonu...

 

Sam - to takie hasło tylko...

 

Da radę!

 

Przecież:

1 godzinę temu, Waldekkk napisał:

Pracuje już ponad 30 lat i nie tylko na budowach. Mam 2 szkoły techniczne i trochę coś tam wiem na temat budowy

 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Chcę złożyć wniosek o przyłączenie prądu na budowę oraz na przyłączenie prądu docelowego, ponieważ w następnym roku chcemy się zacząć budować. Projekt nie jest jeszcze gotowy, więc cieżko mi powiedzieć czy już podczas budowy będą panele oraz czy zdecydujemy się na pompę ciepła czy tylko gaz. W związku z tym, że w moim rejonie długo na to się czeka, chcę złożyć wniosek wcześniej by nie obudzić się z ręka w nocniku.   Myślałem o: Na budowę  - 3 fazowy 6 kW Do domu - 3 fazowe 14 kw (rozważam 17 kW)   Czy moce nie będą za słabe? Możliwe, że będą panele, panele + pompa ciepła albo inne warianty, i stąd moje pytanie czy ewentualne 14 lub 17 nie będzie za słabe? Czy poza kosztem przyłącza (nie jest to kluczowe) będzie duża różnica w rachunkach (to jest istotne  )?
  • Architekt, w urzędzie itp mówili, że działka jest budowlana przez MZPZ który wskazuje że działki MN są budowlane. Nikt, a w tym my nie zauważył wcześniej, że ten wskazany pkt może to wykluczyć.    Urząd bardzo proobywatelski i stwierdził, że faktycznie 20 lat temu geodeta nie mógł wykonać takiego podziału oraz urząd nie powinien zatwierdzić takiego planu, więc będziemy zmieniać MPZP dla tej działki. Więc wszystko wyjaśnione. Dobrze, że urząd realnie chce pomóc :)
  • To jest lakier wodny i w spoinach są pozostałości tego lakieru moim zdaniem, ale pewności nie mam. https://profiparkiet.pl/wp-content/uploads/2016/09/AquaSeal_EcoGold_TM_PL.pdf "Lakier Bona Traffic HD to najmocniejszy i najszybciej schnący lakier na świecie. Umożliwia ponowne korzystanie z podłogi po zaledwie 12 godzinach od nałożenia. Został opracowany z myślą o pokrywaniu dużych powierzchni." źródło: https://www1.bona.com/pl/webchannel/oferta-profesjonalna/powloki/lakiery/lakiery-do-drewna/bonatraffic-hd-sm-ml2-3x495l/   Dziwna ta kombinacja lakierów różnych marek. Możliwe, ze tak Ci spece robią, ale zgodnie z instrukcją, po pierwszym lakierze można chodzić po 12 godzinach a ten drugi to lakier ...jak wynika z fragmentu opisu. Trochę mnie dziwi takie "sztukowanie".
  • Załóżmy, że 3000 kWh. Dalej będę trzymał się mojej wersji "wyliczeń" i szacunków w oparciu o wcześnej wskazane linki i wychodzi mi max 2,75-3 kWp. Można tę wartośc skorygować o szczytowy dzienny pobór energii w picu i oczekiwaniami, że to zapotrzebowanie zapewni nam zimą uzysk z paneli PV. Zima pompa pobierze w szczycie 2.5 kW przy założeniu, że COP spadnie do 2 i do tego mamy jeszcze oświetlenie, TV i kuchenkę, ale pompa też nie pracuje non-stop a 4 palników w kuchni z poborem 3 kW tez ni odpalamy non-stop. Tak czy inaczej - można szacować tym wzorem, ale trzeba go zmodyfikować i już nie brać pod uwagę wskaźnika opust. Ek – ilość zużywanej rocznie energii [kWh] a – procentowy udział bieżącej konsumpcji własnej [%] b – procentowy udział ilości energii oddanej do sieci [%] opust – 0,8 za 1 kWh w przypadku instalacji do mocy 10 kW za 1 kWh , 0,7 kWh, w przypadku instalacji o mocy 10-50 kW. a+b = 100% Uzysk – roczna produkcja energii z 1 kWp zainstalowanej mocy przez instalację PV [kWh] źródło: https://columbusenergy.pl/blog/fotowoltaika-jaka-moc-instalacji-pokryje-moje-zapotrzebowanie/
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...