Skocz do zawartości

Stary transformator w rogu działki - możliwości


seba.m.1990

Recommended Posts

Witam,

Proszę o pomoc, bo nie wiem jak ugryźć ten temat. Kupiliśmy działkę budowlaną 11a, z transformatorem Taurona sn/nn w prawym dolnym rogu. Trafo stare, brzydkie, zardzewiałe, na 4 betonowych nogach. Przewody SN idą wzdłuż prawej krawędzi działki, przewody NN idą wzdłuż dolnej granicy działki i w lewym dolnym rogu działki jest słup NN, z którego zasilany jest m.in. obecnie plac budowy sąsiada i w przyszłości mój oraz reszta ulicy. W księdze wieczystej nie ma słowa nt służebności zakładu energetycznego jeśli chodzi o te sprawy. Działkę kupiliśmy ze świadomością tego jak to wygląda, ale zastanawiamy się ostatnio czy można "coś" z tym zrobić? Pomysły:

1. Jakiś ekwiwalent finansowy za zajęcie działki przez transformator. Szukałem w Internecie, wątków mało, ale z tego co ludzie piszą - ciężki temat, ostatecznie najczęściej rozbija się o sąd i wygranie sprawy nie jest do końca takie pewne.

2, Wymuszenie wymiany tego starego "belzebuba" na coś nowszego, ładniejszego. Może położenie przewodów w ziemi zamiast linii napowietrznych.

Z kim gadać na te tematu, bo to nie jest temat na rozmowę na infolinii Taurona. Nie ukrywam, że chciałbym sprawę w miarę możliwości załatwić polubownie. Ktoś coś?

Link do komentarza
1 godzinę temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Sieć elektroenergetyczna (w tym transformator) podlega prawie służebności przesyłu i w praktyce niewiele można będzie zmienić.

 

Zgadza się.

Natomiast zdarza się często przy starych instalacjach, że o taką służebność zakład energetyczny nie zadbał.

Trzeba sprawdzić czy w swoim czasie zostały przygotowane i prawomocne niezbędne do tego celu dokumenty.

Jeśli jest to samowola (a bardzo często zdarzała się przy wykonywaniu starych inwestycji) widzę całkiem realne szanse na wszelkiego rodzaju zmiany i ugody. 

Link do komentarza

Dziękuję za odpowiedzi.
Rozumiem, że jakby były jakieś dokumenty odnośnie służebności to byłaby odpowiednia adnotacja w księgach wieczystych? Czy niekoniecznie?
Z kim rozmawiać w Tauronie na te tematy? Czy od razu z grubej rury tj. prawnik i droga sądowa?

Wysłane z mojego Redmi Note 8T przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza

Służebność przesyłu gwarantowana jest ustawowo i dla istniejących już instalacji może nie być zaznaczona w KW., Argumentacja, że tranformator jest brzydki .nie jest przesłąnką do żądania jego wymiany - mogą to zrobić z własnej inicjatywy przy modernizacji sieci. 

Edytowano przez Budujemy Dom - budownictwo i instalacje (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

W praktyce uzyskanie rekompensaty lub czegokolwiek innego jest bardzo trudne. Szczególnie w przypadku linii wykonanych przed 1997 r., kiedy to obowiązywał jeszcze dekret Bieruta o powszechnej elektryfikacji. Bo praktycznie sankcjonował on samowolę zakładów energetycznych. Więcej o tym tutaj:

http://www.wgruncierzeczyblog.pl/index.php/2015/06/26/elektryfikacja-w-dobrej-wierze-czyli-o-tym-ze-warto-przestrzegac-procedury/

Można jednak spróbować. Z mojego doświadczenia wynika, że ZE przyjmują bardziej ugodowa postawę, gdy zażąda się od nich wykazania na jakiej podstawie i kiedy postawiono słupy lub transformator na działce. Bo to dla nich kłopot i nie mają porządku w tego rodzaju dokumentacji. Jest to przynajmniej sposób, żeby przyspieszyć wykonanie przyłącza na tej działce, gdzie stoją słupy.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Przeważnie dawni pracownicy energetyki. Zlecanie im wykonawstwa ma ten plus, ze wszelkie papiery załatwiają między sobą i nagle się okazuje, że wszystko jest zrobione na tip - top.     Ale na koszt wnioskodawcy. Więc lepiej już zlecić to bezpośrednio, bo jeden pośrednik mniej. Oczywiście, byle komu zlecić nie da rady  i żadne uprawnienia nie pomogą.     Nie tylko w dziale technicznym. Inni pracownicy też odpowiednio skierują.     To zależy na kogo prawnie jest istniejące. Nie możesz mieć dwóch, a jeśli zostawisz stare, a złożysz wniosek o nowe, to zapłacisz za każdy kilowat mocy przydzielonej. Tu trzeba mieć wszystkie informacje aby to odpowiednio rozegrać. Za przydział mocy się płaci.     Nie. Najlepiej podać powód, że to wyniesienie układu pomiarowego na zewnątrz. Wtedy, jeśli nie będzie zmiany wielkości zabezpieczeń przedlicznikowych, to nic nie zapłacisz za przydzial mocy. Ten wykonawca, który wykona nowe przyłącze powinien wszystko Ci załatwić, aby było jak najkorzystniej.   To jest naprawdę taki układ, że ja załatwiłem u siebie wymianę przyłącza w ciągu 24 godzin i żadnych papierów nie tworzyłem. Wykonałem tylko jeden telefon. Gość przyjechał o 17-tej wieczorem, pooglądał sytuację, oznajmił, że o 7 rano następnego dnia się stawia z ekipą i do południa następnego dnia wszystko było zrobione, licznik przeniesiony.  Tylko ja nie miałem sąsiada.   PS. Do kogo zadzwonić, dowiedziałem się "na wsi". Ludzie wiedzą, kto takie sprawy załatwia.
    • Obiekt istniejący, przecież jedno przyłącze już jest, umowa i pobór prądu też są. Proszę jednak spróbować popytać kto w okolicy wykonuje zlecenia dla energetyki. Bo w ogóle tej instalacji najpierw powinien przyjrzeć się elektryk. Podstawowa sprawa to choćby to jakimi przewodami zrobiono to przyłącze,  przewidując jakie obciążenie pobieraną mocą. Może się okazać, że jest ono po prostu przeciążone, gdy musi zasilić dwa gospodarstwa domowe. Wtedy zrobienie nowego przyłącza i tak będzie techniczną koniecznością.  Ponadto nawet jak się je zrobi to przecież trzeba uzgodnić przeniesienie zabezpieczenia starego przyłącza w inne miejsce (do sąsiada). Pod względem papierkowej roboty też trzeba będzie zmienić starą umowę i z tym może być niezłe zamieszanie.
    • Każdy ma licznik w swojej części domu. Teraz jest tak, że na strychu jest jedno zabezpieczenie bezpiecznikiem 25A. Nie ma zabezpieczeń po obu stronach, bo jakby było to by to działało tak jak piszesz.  Byłem w dziale przyłączeń w Malborku, niestety Pan który tam siedział dam nam tylko wniosek o nowe przyłącze.    Jeszcze takie pytanie - to wnioskować o nowe przyłącze musimy tak, jakbyśmy w ogólne nie mieli żadnego? (Bo wnioski się różnią w zależności od tego, czy to nowy obiekt czy istniejący) i czy nie będziemy musieli podawać informacji na temat instalacji sąsiadów? 
    • Komentarz dodany przez Mojka: Zależało mi żeby mieć funkcjonalną łazienkę i taka jest. Na toalecie zamontowaliśmy deskę myjącą, jest też spora wanna z deszczownicą no i dużo miejsca do przechowywania
    • Od kilku lat moda łazienkowa nieustannie cyrkuluje wokół kilku standardowych trendów i tak naprawdę co sezon poznajemy jedynie ich wdzięczne modyfikacje. Przyczyną dla której niezmiennie oscylujemy pomiędzy ewoluującymi stylami glamour, boho, skandynawskim czy też industrialnym, są ich wspólne wartości. Ekologia i personifikacja – to słowa klucze, które otwierają drzwi do każdej nowoczesnej łazienki, bez względu na stylistyczną bazę według której została zaprojektowana. Pełna treść artykułu pod adresem: https://budujemydom.pl/wystroj-wnetrz/lazienka/a/113806-jak-urzadzic-nowoczesna-lazienke-trendy-lazienkowe-na-rok-2025
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...