Skocz do zawartości

Częściowe zamurowanie okna


dedert

Recommended Posts

Napisano (edytowany)

Może ktoś podpowiedzieć jak poprawnie zamurować część okna piwnicznego nad którym będzie słup żelbetonowy? Okno musi być zamurowane na ok 20 cm bo na krawędź okna wchodzi słup żelbetonowy i wystąpi w tym miejscu "reakcja pionowa" z tego co mówi konstruktor. Jest tutaj co prawda strunobeton ale mówi że lepiej zamurować na 20 cm. Domyślam się że takie zamurowanie musi być przewiązanie ze starymi bloczkami i samo wbicie/wklejenie kotwy/prętów może nie wystarczyć?

Czy zrobić to w taki sposób jak poniżej czyli wykuć po poł bloczka żeby było wiązanie? I czy można wykuć bloczek poza krawędź strunobetonu? Nad strunobetonem jest od razu wieniec 25x25

 

2c7be983f96ef8ccgen.jpg

 

78600966f696f6d6gen.jpg

 

 

 

 

 

 

Edytowano przez dedert (zobacz historię edycji)
Napisano

To zagadnienie konstrukcyjne, które musi zweryfikować konstruktor. Chodzi o bezpieczeństwo ponieważ zmienia się ustrój konstrukcyjny.. Słup może spowodować klawiszowanie nadproża po dodatkowym obciążeniu. W tym otworze okiennym by się przydał, ale tylko są moje rozważania, słup żelbetowy w osi słupa nad nim. Chodzi o to by nie obciążyć dodatkowo mimośrodowo nadproża, które de facto jest podparte jako belka. Dodatkowo nadproże strunobetonowe stanie się podstawa słupa i zmieni się rozkład sił.

 

 

Napisano

A czy podstawą słupa nie jest wieniec? To przecież w niego są wklejone pręty startery. Konstruktor mówi koniecznie podmurować. Nie powiedział jak. 

 

Nie wiem o czym pan pisze o "osi słupa nad nim". Słup będzie ciągnął się przez cały parter, wieniec stropu i ścianę kolankową a kończył na wieńcu na ścianie kolankowej. Jest to słup krawędzi okna narożnego. 

Napisano (edytowany)

Ściany piwnicy są akurat z bloczków betonowych wiec chyba mocniejsze od cegły. Oczywiście na zaprawie cementowej. Ale czy mam tak przewiązac jak narysowałem? Wykuć kawałki bloczków (na przemiennie co drugi) na chociaż 20 cm i wmurować nowe? Tu nie stosować kotw mocowanych w spoinach poziomych? 

To jest to miejsce. Myślę czy zrobić tak, wykuć w czerwonych liniach:

 

137eabb622afb553gen.jpg

 

 

Mnie jeszcze interesuje drugiej przeciwległe okno narożne w kuchni ale już bez słupa. Czy tu też nie ma reakcji pionowej na środek okna? 

80419c57a95f66b0gen.jpg

Edytowano przez dedert (zobacz historię edycji)
Napisano
12 godzin temu, dedert napisał:

A czy podstawą słupa nie jest wieniec? To przecież w niego są wklejone pręty startery. Konstruktor mówi koniecznie podmurować. Nie powiedział jak. 

jeśli słup stoi na wieńcu, a pod spodem jest nadproże żelbetowe okienka niedużego - to po kiego grzyba ta podpórka. Ja bym to przedyskutował z konstruktorem jeszcze raz.

Niewiele da to male podmurowanie, jeśli już. To by trzebaa było pół okna zamurować.

12 godzin temu, dedert napisał:

Mnie jeszcze interesuje drugiej przeciwległe okno narożne w kuchni ale już bez słupa. Czy tu też nie ma reakcji pionowej na środek okna? 

Jw.

Napisano

Tak tylko na szybko chciałem się pochwalić pięknym rakiem w belce czy też nadprożu garażu. Belka wysokości 50 cm, 6x16 dołem, 4x12 górą i dziś wyszedł taki rak w miejscu jak zaznaczone na modelu 3D. Rak na głębokość myślę że ok 4 cm

 

ace3fcf21b7c1348gen.jpg

 

acb0401a67c9629fgen.jpg

 

 

ebdd53f96cf85f22gen.jpg

 

 

Jak widać jest to miejsce gdzie belka kończy podparcie. Chciałem to zostawić o zakleić betonem z gruszki podczas zalewania stropu ale majster chyba nie chciał by ktoś to zobaczył i wziął cement+piasek i szybko załatał dziurę. Czy w tym miejscu rak jest groźny? 

  • 3 tygodnie temu...
Napisano

Musi być :) zamiast słupa żelbet niech będzie w taki sposób. Przy okazji dowiedziałem się że do kleju chemicznego musi być mocny pistolet co mi przysprawiło dużo nerwów w trakcie klejenia. 

Napisano (edytowany)

Prościej mi było w ten sposób. Słupek trzeba by było pewnie i tak zabetonować, zabudować. A tak mam naturalny układ pustaków bo możliwe że zrobię surowy wystrój w tym pokoju:

 

060a391853178d9egen.jpg

 

 

Edytowano przez dedert (zobacz historię edycji)

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Mam nadzieję, że te papiery wypełniają ludzie, którzy mają pojęcie o tym. I mam nadzieję, że te papiery są mniej skomplikowane niż te z Czystego Powietrza. Bo tu są po prostu takie kruczki, że zwykły Kowalski nie ma szans na poprawne wypełnienie. To nawet nie są kruczki, bo to po prostu na chłopski rozum jest nie do zrozumienia. Po prostu trzeba w tym siedzieć, jak moja koleżanka w gminie i trzeba mieć jeszcze chęci, żeby iść na skróty i wiedzieć co przejdzie a co nie. Poza tym wydaje mi się że jak to jest wysyłane przez Urzęd Gminy, to oni chyba inaczej do tego podchodzą niż do wniosku od Kowalskiego. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Właśnie nie. To jest zwyczajny zestaw dokumentów technicznych, które wystawiają głównie wykonawca i operator energetyczny, A tam są ludzie, którzy takich papierów tworzą dziesiątki, więc dla nich to nic skomplikowanego. Tu są papiery jednorodne, więc nie ma wielkiego pola manewru.
    • Jak te wnioski są tak zawiłe i skomplikowane jak w Czystym Powietrzu, to obstawiam, że jak ludzie sami piszą, to większa połowa może być na wstępie cofana. Ja bym już nie miał z czego osiwieć, ale nie ma bola samemu bez pomocy urzędnika np z gminy wypełnić dobrze ten wniosek. Zwrot za pianę PUR już sobie odpuściliśmy, bo za 4tys zwrotu stwierdziliśmy że szkoda się babrać. A jeszcze niestety byłem ograniczony czasowo, bo mieliśmy to bardzo rozciągnięte w czasie, bo najpierw okna i drzwi, w międzyczasie pokrycie dachu, elewacja i dopiero piana. Za 24tys, które odzyskaliśmy w zasadzie w ostatniej chwili, bo za 2 tygodnie już środki się skończyły, to naprawdę zakrawa na skórkę za wyprawę. Bo nerwów i straconego czasu nas to bardzo sporo kosztowało. A kuriozum było to, że musiałem zamontować na szybko grzejniki na nieocieplonym poddaszu, bo wstrzymaliby całą wypłatę tylko za dwa okna na poddaszu. A to, że nieocieplone to już ich nie interesowało, grzejniki mają być. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Przecież błędnych wniosków nie przyjmują. Poza tym nigdzie nie ma informacji ile wniosków zaakceptowano w ciągu 2024 roku, ani ile rozpatruje się miesięcznie w roku bieżącym. To jest chore. Składa się ludziom obietnice na podstawie których ci ludzie podejmują decyzje o dużym wpływie ekonomicznym na sytuację rodzinną, a potem państwo wypina się zadem na tych ludzi. A spróbuj człowieku jeden dzień spóźnić się z opłaceniem paru złotych należności... Mnie skarbówka ścigała za 20 groszy (tak, tak, 0,20 PLN, kiedyś nie było zaokrąglania w podatkach) niedopłaty w PIT ileś tam. Dwie dniówki tłumaczeń mnie to kosztowało, a ile pracownicy skarbówki stracili czasu, tego nie wiem. Sto razy taniej by było jakby któryś wyjął 20 groszy z kieszeni i dopłacił za mnie. Ale nie, musiała być pokazówka.   PS. Te dwadzieścia groszy to już była suma ogólna z karnymi odsetkami, nie pamiętam ile wynosiła należność pierwotna. Do dzisiaj mam uczulenie na pracowników skarbówki.
    • Witam. Jak najlepiej zrealizować dgp na piętrze , bo nie zostało to przewidziane. foto parter - widać gdzie kominek będzie. foto pietro - zaznaczone niebieską linią gdzie jest pietro niżej kominek. Jak najlepiej zrealizować na piętrze dgp - jaki pomysł ?
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...