Skocz do zawartości

wybór koloru elewacji domu


Recommended Posts

Moja koleżanka właśnie zrobiła dach na swoim domu - dachówka w kolorze stalowym - bardzo ładna, ale teraz ma problem w związku kolorem elewacji. Pytał mnie, który kolor będzie dobry, ale nie mam pojęcia co pasuje do takiej dachówki. Z brązami jest mniejszy problem - łatwiej coś dobrać...
Link do komentarza
Cytat

Witam, Mam pytanie:Czym kierować się w wyborze koloru elewacji domu?



Elewacja nie powinna absorbować więcej niż 20% energii promieniowania słonecznego (dlatego właśnie dobre są jasne kolory)..Ciemny kolor elewacji może powodować nadmierne nagrzewanie się ściany latem ,a zimą jej wychłodzenie.
Link do komentarza
Kolor domu powinien współgrać z otoczeniem. Kolory ciepłe, pastelowe, wg mnie, lepiej wyglądają przy zielonym otoczeniu, zielonej okolicy. Na osiedlach, gdzie działki budowlane są mniejsze i jest większe zagęszczenie domów można pokusić sie na kolory bardziej "odważne".
W pobliżu mojego domu (teren wiejski, zielone pola, las) jest jeden w korze błękitnym z czarnym dachem i prawdę mówiąc patrząc latem na ten domek robi mi się od razu zimno. icon_biggrin.gif
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Też jestem za jasnymi barwami, ale po co się upierać przy czerwonym (to chyba klasyczny?) dachu. Nie zaakceptuję tylko zielonej dachówki bo mi się zielony dach nie podoba. Ale granat, różne odcienie brązu - jest sporo ładnych barw które ożywiają dom. A większość i tak wybierze czwrwoną dachówkę.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Też jestem za jasnymi barwami, ale po co się upierać przy czerwonym (to chyba klasyczny?) dachu. Nie zaakceptuję tylko zielonej dachówki bo mi się zielony dach nie podoba. Ale granat, różne odcienie brązu - jest sporo ładnych barw które ożywiają dom. A większość i tak wybierze czwrwoną dachówkę.



A po co inowacje skoro jest to kolor sprawdzony i praktyczny?
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Cytat

ja mam miedzianą dachówkę i elewacja będzie taka piaskowa, kolor sprawdziłam konkretnie na innym domu- poprostu odpatrzyłam:) Bo jednak wiele osób mówi że to co wyszło znacznie się różni od tego co im się wydawałao kiedy wybierali:)


Tak się dzieje dlatego, że wybieramy z reguły na próbnikach, a na całej ścianie wygląda już zupełnie inaczej. Ja swój zrobię też piaskowy, lub taki odrobinę ciemniejszy krem . Cokół o trzy tony ciemniejszy i w kolorze cokołu obramowania okien + złoty dąb na okna bramę garażową i drzwi i na ten sam kolor obróbki z drewna (podbitka, nogi wiaty, wiązary), orynnowanie w kolorze miedzi i czerwony dach, komin w kolorze cokołu. Myślę, że będzie ok, bo ja lubię jasne i ciepłe kolory.
Pozdrawiam
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Ja mieszkam na śląsku całe życie i owszem powietrze troszkę się polepszyło, ale nadal pozostają miejsca gdzie bez zatkanego nosa nie przejedziesz. Ale jeśli chodzi o gęstość powietrza to na obwodnicy trójmiasta jest chyba największa zwłaszcza w środku lata, w środku upalnego dnia, w środku koreczka pod Redą. icon_wink.gif
Pozdrawiam
Link do komentarza
Ostatnio byłam na południu Niemiec i tam bardzo dużo domów było pokryte ciemnym grafitowym łupkiem. Wygląda to super, nawet nie przypuszczałam że ciemna elewacja może wyglądać tak fajnie i bardzo bardzo oryginalnie. Namawiam Was, niech ktoś z Was zaryzykuje i pomaluje swój dom na ciemno i prześle fotkę na forum:)) ja jestem niestety tchórzem:(
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Myśmy to wałkowali 3 lata temu wtedy wyslalem skany z podręcznika:    
    • Ja mam rurę w geowłókninie, także jak miałaby się zamulić, to na samym dnie, bo w 90% jest obsypana kamieniem, a dla mnie bardziej logicznym jest odsączenie nawet tego 1cm nawet z mułu, niż żeby było kilka centymetrów kamieni zatopionych w wodzie. Ale ekspertem nie jestem, posłuchałem tylko rady tego kto robi to na codzień i wydało mi się to bardziej logiczne niż położenie rury na kamieniach. Btw rura leży na geowłókninie, więc nie bardzo ma się czym zamulić. A kamień miałem dosyć dobrze wypłukany, więc nawet z niego niewiele tam osiadło. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • a co cię śmieszy - podręcznik niemiecki? Niemców nie lubię - ale na budowlance się znają Ja tego nie wymyśliłem - ale zasięgam najlepszych rad, jak coś robię, a nie majstrów z okolicy (choć czasem się znajdzie b. dobry)   Podręcznik fachowy zaleca nawet trzy różne frakcje kamienia drobny przy rurce drenarskiej, zwłaszcza tej z PCV - żeby jej nie uszkodzić i dopiero po warstwie tego drobnego dawać grubszy kamień. To samo pod rurą - drobny kamień. I tak samo przy geowłókninie - żeby jej nie podziurawić. Dla mnie to logiczne - choć pracochłonne.   to może mnie poucz, co cię rozśmieszyło?    nie ja to wymyśliłem - ale to logiczne, że jak dasz na dno wykopu, to się szybko zamuli rura, bo z tego kamienia też osiądzie pył, a poza tym rura powinna być oddzielona od podłoża. Dlatego daje się płytka warstwę tego drobnego kruszywa pod dren. 
    • Ok, może być nawet 500 milimetrów, lepiej nawet brzmi. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • To nie pół metra a 50 cm i jest ok, przecież buduje się dom na te 30-60 lat, po co coś ciągle poprawiać.   Dziś zalecana grubość minimum to 30 cm, a dla domów energooszczędnych  35 cm.   Jak ja budowałem dom w XX wieku, to przyjeżdżali ludzie i pukali się w czoło, po co to daję albo tamto i czemu tyle, albo np. czemu okna montuję w warstwie izolacji.  -okno nie w murze?  -to wypadnie.  Okna nie wypadły, stoją, czy wiszą do dzisiaj. Nie minęło 30 lat i ludzie zaczęli tak wstawiać okna.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...