Skocz do zawartości

Czy warto odizolować bloczki od ławy fundamentowej? Jeżeli tak to Czemu?


Recommended Posts

Panowie. Mam kilka pytań odnośnie fundamentów i ścian.  Wiem, że jest milion postów ale ciężko znaleźć jednoznaczną odpowiedź na niektóre pytania.

Mam fundamenty z bloczków. Czy warto odizolować bloczki od ławy fundamentowej? Jeżeli tak to Czemu?

Czy zamiast zaprawy do murowania ścian użyć gotowych zapraw w workach ? Pustak prefabet 

Link do komentarza

Dzień dobry,

 

izolacja pozioma powinna być wykonana, aby ochronić fundament przed podciąganiem wilgoci. Powinien mieć Pan taki przekrój z opisem również w projekcie budynku. Czym to wykonać? Rekomendujemy hydroizolację mineralną np. weber.tec 824, dwukrotne malowanie powinno idealnie zabezpieczyć bloczki fundamentowe.

Więcej informacji znajdzie Pan na stronie: https://www.pl.weber/hydroizolacje/hydroizolacje-mineralne/webertec-824

 

Jeśli chodzi o zaprawę do murowania ścian, to korzyścią stosowania gotowych zapraw jest z pewnością jednorodność mieszanki oraz wygoda stosowania. Ma Pan czysto na budowie i pewność, że skład zaprawy będzie stabilny. Pełną ofertę zapraw murarskich można zobaczyć na stronie: https://www.pl.weber/search-content/content_type/product/activities/zaprawy-murarskie-54 Prosimy zwrócić uwagę czy producent bloczków, które Pan wybrał, rekomenduje do nich zaprawę cienkowarstwową czy tradycyjną (grubszą) i wówczas dobrać odpowiedni produkt.

 

Zapraszamy do kontaktu.
Pozdrawiamy!

Edytowano przez Eksperci Weber (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

W domu bez piwnicy najważniejsza jest izolacja pozioma pomiędzy ścianą fundamentową a ścianą nadziemia. Dodanie izolacji poziomej niżej, pomiędzy ławą i ścianą fundamentową jest konieczne w domach podpiwniczonych. Wtedy łączymy ją z izolacją podłogi piwnicy. W domach bez podpiwniczenia izolacja na ławach ma sens tylko jeżeli poziom wód gruntowych utrzymuje się mniej więcej na poziomie ław. Inaczej nic nie daje. Wilgoć z gruntu i tak przecież wnika w ścianę fundamentową, szczególnie po jej wewnętrznej stronie.

Link do komentarza

Dodałbym że taka szczątkowa izolacja nawet przszkadza w okresowym wysychaniu razem z otaczający gruntem muru fundamentu, w wypadku braku piwnicy.

Preferowałbym też raczej w takim przypadku nieizolowane mury fundamentowe betonowe wylewane na miejscu - czyli monolit - razem z ławą.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Da się nawet w warstwie docieplenia. Nie mam teraz czasu szukać, ale kiedyś to widziałem. Poza tym istnieją okna "wysuwane" poza linię ściany, umożliwiające obserwację obszaru 180 stopni. Wiele obiektów ma takie okna, hotele szczególnie.  
    • Witam serdecznie pierwszy raz na forum i proszę o poradę.   Chciałbym przeprowadzić kompleksową termo-modernizację sporego domu z lat 80-tych, tj. w pierwszym etapie wymienić okna i docieplić ściany. Dom wybudowany jest w powszechnej wówczas technice ściany 3-warstwowej, patrząc od wewnątrz: warstwa nośna pustak "Max" - pustka powietrzna ~5cm - warstwa osłonowa cegła kratówka Dom wybudowany jest bardzo solidnie bo budował go architekt dla siebie.    I tu pojawia się podstawowy problem na który nigdzie nie znalazłem żadnego fachowego opisu, stąd niniejsze pytanie na tym forum. Chciałbym wymienić okna skrzynkowe na nowoczesne drewniane oraz ocieplić ściany styropianem lub płytami PIR ale nie wiem w którym miejscu ściany zamontować okna. Teoretycznie okna powinny zostać zamontowane w warstwie nośnej, tylko że wtedy bo dodaniu docieplenia płaszczyzna okna będzie oddalona od lica ściany o ponad 30 cm, co będzie wyglądać komicznie. Czy da się zamontować okna w warstwie osłonowej z cegieł żeby uniknąć tego problemu?   Z w/w wiąże się drugie pytanie: czy do warstwy osłonowej z cegły można przymocować ocieplenie?   Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi.  
    • Takie spalanie ma plusy i minusy, na plus to bezpieczniejsze spalanie drewna, na minus niestety z dużą stratą kominową, powietrze niebiorące udziału w procesie spalania wychładza kominek.     Szyber na kominie trzeba usunąć dla własnego bezpieczeństwa.   Procesy spalania paliwa reguluje się doprowadzaniem powietrza do komory spalania, a nie zmniejszaniem przekroju kanału odprowadzającym spaliny.    Powietrze pierwotne w palenisku powinno być podawane  u dołu z „pleców”  kominka.(Powietrze doprowadzone z zewnątrz budynku).    Powietrze wtórne powinno być podawane od wnętrza paleniska  na szybę wkładu.(Powietrze doprowadzone z zewnątrz budynku, czasami z pomieszczenia, w którym znajduje się kominek, zależne od budowy kominka).   Powietrze do paleniska nie powinno być podawane z wnętrza pomieszczenia to spora strata na ogrzewaniu.   Dno kominka powinno być pełne wyłożone szamotem, ściany boczne również, u góry  nad paleniskiem powinien wisieć  deflektor. Proszę sobie kupić i postawić.   Czujnik tlenku węgla (czadu) Kidde K10LLDCO LCD (10 lat bateria)    https://allegro.pl/oferta/czujnik-czadu-kidde-k10lldco-z-wyswietlaczem-lcd-12171431511?bi_s=ads&bi_m=productlisting:desktop:query&bi_c=YzQxNjE1ZmItNGYxNS00Njk4LWE0MzUtYjYwNzA0YzNkMTExAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=bf605530-0a24-4b81-946b-75cf2d5cd1b8    
    • Napotkałem artykuł https://freelancehunt.com/pl/blog/jak-wystawic-fakture-vat-bez-wlasnej-firmy/. To pierwszy raz, kiedy dowiedziałem się, że nie jest obowiązkowe posiadanie JDG, aby wystawiać fakturę. Czy ktoś już korzysta z takiego rozwiązania? Mój budowlaniec zaproponował i nie wiem jak na to reagować
    • To dokładanie powinno wyglądać inaczej, żar przesuwasz na bok i układasz drewno, następnie masz dwa wyjścia, albo szufelką wsypujesz żar na górę wsadu bardziej od tylnej ścianki, drugi sposób to przysuwasz żar z boku drewna i spalasz go sposobem kroczącym.  Jak położysz polano na żar, to gaz drzewny się nie spali, tylko ucieknie kominem, a to spora strata w opale.  Ruszt jest zbędny, powoduje stratę w trakcie spalania drewna.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...