Skocz do zawartości

Ile kosztuje ogrzewanie gazem w domu o powierzchni 150 m2?


Recommended Posts

Napisano

Sposób ogrzewania domu to jedna z najpoważniejszych decyzji, jakie musimy podjąć przy jego budowie. Przede wszystkim dlatego, że koszty ogrzewania to w naszym klimacie główna część kosztów utrzymania budynku. Jednak nie zapominajmy, że wybór sposobu ogrzewania to także decyzje o rodzaju grzejników, ogrzewania płaszczyznowego, sposobie sterowania całością.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/kotly-i-podgrzewacze/a/246-ile-kosztuje-ogrzewanie-gazem-w-domu-o-powierzchni-150-m2

Napisano
jak sie ma niska emeryture to kto kupi taki kociol ja nie zmienie dlugo poniewasz dach mi cieknie woda lejie sie do domu a niestac mnie na wymiane dachu bo musza zwalic eternit i utilizowac i zalorzyc nowy dach przy takiej drozyznie to nie realne bym zmienil piec i dach my mamy 1800 z zona a leki 800 a oplaty i nazycie zostajie 400 zlotych jak zrobic dach i ogrzewanie niech te zlodziejie pukna sie w glowe ja lekow nie wykupujie wszystkich a mam odlorzyc
  • 4 tygodnie temu...
Napisano
lepiej nie będzie pierzyny wrócą do łask, nie zapomnij o wywozie śmieci zamiast leków
  • 10 miesiące temu...
Napisano
Niestety niewłaściwa polityka dotacji do ocieplania domu i wymiany sposobu ogrzewania jest hamuje postęp w tej dziedzinie. Np. dotacje do fotowoltaiki tylko do mocy 9,99 kW ,a już zainstalowanie 15kW rozwiązuje problem grzewczy w domu. Instalacja elektryczna do ogrzewania jest najtańsza i najprostsza. Ale może lepiej zadymić Polskę elektrowniami węglowymi i kupować drogi gaz z Rosji.
  • 2 tygodnie temu...
Gość slawek03100
Napisano
Dom 165m2 (600m3 kubatura), budowa Dom „Boston 2” 2000-2007. Poddasze PU zamkniętokomurkowa 20cm, ściany styropian 12cm. Okna 2 szybowe 5 komorowe. 2021.01 - roczny koszt ogrzewania 2200zl (+ ciepła woda 1000zl).
Gość Slawek03100
Napisano
2. Ogrzewanie gazowe, kaloryfery płytowe, 22°
Napisano
Mam junkersa, pogodowke. Ostatnie rachunki za gaz mnie rozwaliły , choć czasem przepalam w normalnym piecu drzewem to i tak rachunek za dwa miesiące 1000zl. Temperatura w pomieszczeniu ustawiona na 20.5st. Na piecu pokrętło na 5. Powiedcie mi proszę jak to ustawić żeby to jedno z drugim grało. Powierzchnia około 180m.
  • 2 tygodnie temu...
Gość Dr Mazi
Napisano
Ja przy domu energooszczędnym płacę 1500-2500 na rok z ciepłą wodą i kuchnią gazową (glass). Metraż 130 m2, koszty realne zwiększające cenę budowy ( ocieplenie ścian 25 cm, strychu 75 cm, podłogi 90 cm, klimatyzacja, rekuperacja, okna passive, ogrzewanie kanałowe, likwidacja mostków ) domu lata 2012-2014 około 40% Temperatura pomieszczeń 21-23 oC
Napisano

pojęcia nie ma o realnych cenach , podaje głupie porównania cytat : gaz z sieci vel gaz z butli dwa razy droższy ...SKA TA CENA PANIE ? Może tak być ale napisz człowieku uczciwie że cena dotyczy butli dzierżawionej !!!! Mam butlę własną i płacę za gaz ok 1,3 zł za litr , dom o powierzchni przeznaczonej do ogrzewania ok 180 m2 ROCZNY podkreślam ROCZNY KOSZT OGRZEWANIA , CWU WYNOSI 3 300 ZŁ !!!!Ściany silka, ocieplenie 20 cm styropian , wylewka anhydrytowa . 

  • 1 miesiąc temu...
Gość Emerytka
Napisano
Za emeryturę żyć się nie da a co dopiero inwestować.Trzeba mieć oszczędności a wiele osób wydawało wszystko albo rozdało dzieciom.
Gość Gosc
Napisano
Grubosc izolacji to jedno a wykonanie to drugie. Według mne mówienie dom energooszcedny lub pasywny to są tylko frazesy na papierze. Wykonanie w sposób prawidłowy zwykłego domu przyniesie również niskie koszty ogrzewania tylko zrobic to prawidłowo to jest sztuka.
  • 6 miesiące temu...
Napisano
Za moment okaze sie ze twoja instalacja co jest rownowartoscia pozostalej czesci -czyli wiekszosci domu.Elektryk jeszce Ci solary na dach i garaz doradzi z super przeeodami i tak naprawde wyjdze xe ze sam dom to ulamek wydatku jaki trzeba piniesc .Pisanie ze ogrzewanie gazem coraz taniej nas wynosi to zwykle dranstwo i oszustwo jak metoda na wnuczka
  • 1 rok temu...
Napisano

Mam pytanie, ktore mnie nurtuje Otóż kontempluję podłogówkę w domu, dość spory bo przekracza 200 metrów, dół+ piętro i:

1. Rozważam podłogówkę elektryczną pod całością.

Na pewno taniej jeśli chodzi i wykonanie, pewnie mniejsza awaryjność, tylko czy pociągnę to samą fotowoltaiką, czy jednak zeżrą mnie rachunki?

2. Klasyka, czyli ogrzewanie gazowe+podłogówka, niby drożej, ale jednak sposób sprawdzony. Biorę pod uwagę kocioł gazowy. Czy ktoś posiada? 

Nie wiem jednak czy jeśli zdarzy mi się zniknąć na miesiąc w zimie czy coś się z tym nie zadzieje bo i takie historie słyszałem.

3. Jak pkt drugi, jednak z pompą ciepła, niby też drożej, ale na dłuższą metę chyba eksploartacja wyjdzie taniej.

Czy ktoś miał styczność? Szczególnie z 1. opcją?

Jakieś mankamenty, na które trzeba zwrócić uwagę? Awarie, które wam się przytrafiały?

Rady żeby przed budową zmądrzeć?

No i podpunkt ostatni, możliwe że w przyszłości przystosujemy również poddasze, co za tym idzie warto by wtedy taką instalację "Pociągnąć" dalej. Czy jest to możliwe? W których opcjach?

 

Napisano
  Dnia 11.10.2022 o 09:18, januszkarpaty napisał:

 

Na pewno taniej jeśli chodzi i wykonanie, pewnie mniejsza awaryjność, tylko czy pociągnę to samą fotowoltaiką, czy jednak zeżrą mnie rachunki?
 

Rozwiń  

Jak będziesz latem grzał to tak. Ale zimą masz za krótki dzień i zwykle pochmurny, więc tego prądu będzie dużo za mało.

 

  8 godzin temu, januszkarpaty napisał:

2. Klasyka, czyli ogrzewanie gazowe+podłogówka, niby drożej, ale jednak sposób sprawdzony. Biorę pod uwagę kocioł gazowy. Czy ktoś posiada? 

Nie wiem jednak czy jeśli zdarzy mi się zniknąć na miesiąc w zimie czy coś się z tym nie zadzieje bo i takie historie słyszałem.

 

Rozwiń  

Kocioł nie wymaga byś przy nim stał gdy pracuje. Wiec twój wyjazd nie robi mu różnicy.
Natomiast jak coś się zepsuje to może się zdarzyć i w kotle gazowym i w falowniku.
W tej chwili pytanie jest czy zakład gazowy w ogóle ci gaz podłączy. Bo w mojej okolicy zawieszono budowę przyłączy.

Awarie mi się przydarzyły trzy w ciągu 8 lat mieszkania, w tym mocno kosztowna czyli wentylator, który był zintegrowany z kilkoma innymi częściami, by nie dawał się tanio naprawić (Junkers). Druga to nieszczelność na jakimś zaworku i trzecia to pęknięty rotametr na rozdzielaczu, który zrobił miniaturową fontannę. 

Ostatnie - w każdej opcji możesz sobie grzać poddasze. Albo wymieniasz kocioł/PC na mocniejszą i ciągniesz nową nitkę (można ją pociągnąć do stropu i zaślepić) albo dokupujesz nowy kocioł/PC (przy kotle trzeba rozbudowac instalację gazową) do grzania tylko góry.

Nie ma sensu na dziś kupować zbyt dużego kotła/PC, jeśli zagospodarowanie poddasza to nieokreślona przyszłość, bo na mniejszej powierzchni nie będą pracować efektywnie.
Chyba, że trafisz na jakiś model z możliwością szerokiej regulacji pracy, ale to musiałbyś wykonać obliczenia obciążeń cieplnych. 

Na dodatek technika i realia ekonomiczne zmieniają się tak szybko, że nie wiadomo co będzie najlepszym wyborem za 10 lat

Napisano
  Dnia 11.10.2022 o 09:18, januszkarpaty napisał:

Mam pytanie, ktore mnie nurtuje Otóż kontempluję podłogówkę w domu, dość spory bo przekracza 200 metrów, dół+ piętro i:

 

Rozwiń  

1. Masz już odpowiedź. Na nowych zasadach PV nie ma to za bardzo sensu. Chyba, że masz dostęp do dobrych cen prądu w taniej strefie (G12w/G13) albo taryfy antysmogowej. Wtedy taką opcje można wziąśc pod uwagę - aczkolwiek nie sądzę, żeby projektowanie całego CO pod kątem aktualnej dosępności korzystnej taryfy było dobrym posunieciem. Za 5 lat zmieni się całkowicie taryfa i co wtedy?

2. To może być najlepsza opcja pod warunkiem że zostaniesz podłączony do tego gazu ;)

3. Tak, rozwiązanie droższe, ale eksploatacyjnie tańsze. Droższe, ale pozbawione wad rozwiązania nr 1 - tutaj też jak najbardziej można skorzystać z tańszego prądu w różnych taryfach.

Jeśli jesteś pewny na 100% że będziesz te poddasze adoptować w przyszłości, to najlepiej dać urządzenie z dobraną pod oba wiarianty modulacją mocy. Oczywiście wykonanie wczesniej stosownych obliczeń dla samego dołu i całości powinno być twoim obowiązkiem. I mam na myśli tutaj profesjonalny audyt energetyczny, a nie obliczenia które standardowo są dołączane do projektu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Komentarz dodany przez Pan dobra rada: Zanim kupicie pompę ciepła, naprawdę warto zajrzeć na stronę rankingpomp.pl – można tam porównać różne modele, zobaczyć opinie innych użytkowników i sprawdzić, co najlepiej sprawdzi się w konkretnym domu. Ja tak zrobiłem i dzięki temu uniknąłem nietrafionego zakupu. Duża pomoc przy wyborze!
    • Komentarz dodany przez Artur: Zamontowałem pompę ciepła z dofinansowaniem z programu “Czyste Powietrze” i po dwóch sezonach mogę śmiało powiedzieć, że była to dobra decyzja. Wybrałem sprawdzony model, montaż poszedł sprawnie, a rachunki za ogrzewanie spadły zauważalnie. Dom dobrze ocieplony, więc pompa daje radę nawet zimą. Cały proces z dotacją też przebiegł bez większych problemów. Jeśli ktoś się zastanawia – warto działać, póki program jeszcze trwa.
    • Oczekujesz niższych rachunkach za energię, cieplejszym domu i solidnym wsparciu finansowym na modernizację? Program "Czyste Powietrze 2025" otwiera przed właścicielami domów zupełnie nowe możliwości, a produkty KRISHOME - od okien po bramy garażowe - spełniają wszystkie wymagania. Pełna treść artykułu pod adresem: https://budujemydom.pl/stan-surowy/okna-i-drzwi/a/115391-program-czyste-powietrze-2025-kompletna-stolarka-krishome-jako-twoj-bilet-do-dofinansowania
    • Prof. Łukasz Łuczaj, botanik z Uniwersytetu Rzeszowskiego, co roku zachęca, by nie kosić trawy wiosną. W tym roku poszedł o krok dalej, zaapelował na portalach społecznościowych, by zakazać używania kos i kosiarek spalinowych na cztery wiosenne tygodnie. Na swoim profilu na Facebooku napisał: "Nasza planeta potrzebuje radykalnych działań. Bioróżnorodność terenów nieleśnych potwornie spadła w ostatnich latach. Zanikły bogate w gatunki łąki i pastwiska zamiast tego większość terenów trawiastych w Polsce to albo trawniki koszone nisko co tydzień nawet, albo zarośla zupełnie niekoszone porośnięte inwazyjną nawłocią kanadyjską".   Zwrócił uwagę na hałas, który produkujemy, używając kosiarek spalinowych: "Wręcz nie da się żyć po prostu w miejscowościach, gdzie zabudowa jest gęstsza: co chwilę słychać warkoczące kosiarki". Zaproponował wprowadzenie zakazu koszenia jakichkolwiek terenów, także traktorami, do 1 czerwca. Jak uzasadnił "umożliwi to odrodzenie się Flory Łąkowej, zwiększenie bioróżnorodności trawników i zwiększy ilość pokarmu dla ptaków. Stworzy także kryjówki dla owadów".   Profesor przypomina, że nisko skoszony trawnik jest niemal martwym ekosystemem: "W bardzo krótko skoszonej trawie rozwija się tylko kilka gatunków pospolitych kwiatuszków i kilka gatunków traw. Tak krótka trawa nie może też być pokarmem dla gąsienic motyli, a takie organizmy jak mrówki czy koniki polne nie mogą się schować przed ptakami". I apeluje: Wzywam polski rząd do delegalizacji kos spalinowych i kosiarek elektrycznych. - Delegalizacja maszynowych kosiarek także umożliwi odrodzenie się zwyczaju koszenia kosą ręczną. Mechaniczne dozwoliłbym jedynie dla rolników, którzy wykaszają większe tereny, ale tylko po 1 czerwca. Okres do 1 czerwca powinien być wypełniony śpiewem ptaków, a nie warkotem kosiarek - podkreśla.   Na Zachodzie Europy i w Ameryce jest ruch, który nazywa się "No Mow May", czyli "Maj Bez Koszenia". Bardzo wiele szkody robi się majowym koszeniem, kiedy trawa dopiero rośnie. Takie koszenie jest bardzo inwazyjne, szczególnie kiedy jest powtarzane. Ono eliminuje wiele gatunków. Gdybyśmy pozostawili trawę do czerwca, zakwitłyby w niej złocienie, firletki, jaskry, bodziszki, dzwonki, a tak mamy mało zróżnicowany i ubogi garnitur gatunków: mniszek, kilka gatunków do niego podobnych, kilka gatunków koniczyny i traw. W tym roku jest taka wielka susza, a ludzie niemiłosiernie koszą już trawę, na razie nic nie odrasta.
    • Takie trzy żarłacze pasiaste wyłowiłem wczoraj z oczka.  
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...