Skocz do zawartości

Czy wylewać strop przed zimą?


Recommended Posts

Witam. Mieliśmy opóźnienie w budowie parteru z gazobetonu H+H 500 i becnie stoją same ściany bez stropu monolitycznego. Zapowiadają zimę 30lecia i zastanawiam się czy jest sens wylewać teraz strop jeśli beton wiąże 28dni? Co jesli przyjda mrozy ok - 20 a  beton nie zwiąże. Popęka? Czy może lepiej zostawić gole ściany tylko czy gazobeton odkryty na zimę nie rozpadnie się? Przykryć  ściany jakoś folią? 

Link do komentarza

W jakiej temperaturze wiąże mieszanka betonowa. Są różne sposoby na prowadzenie prac betoniarskich w temperaturach bliskich zeru. Pytanie - czy Inwestor ma aż taki "nóz na gardle". Wszystko zależy od zaplanowanych etapów inwestycji. Prawdopodobnie z domkiem można poczekać do wiosny. Są jednak inwestycje, które były prowadzone nawet zimą. Technologia betonu to bardzo rozwinięta dziedzina. W wielu przypadkach aura nie jest żadną przeszkodą. Kwestia harmonogramu robót i kosztów.

Link do komentarza

Tu może nie chodzi o nóż na gardle tylko mam mury z gazobetonu H+H gęstości 500 i 600 więc nie chciałbym żeby mi mokły od góry bloczki (co już się dzieje) bo jak przyjdzie duży mróz to kto wie co może się stać. Wiem że można je osłonić folią od góry ale chodzi też o dół, jak pada woda to na posadzce zbiera się woda i bloczki mokną od dołu.

Kolejna sprawa chyba lepiej jak strop wzmocni się przez zimę bu można go było obciążać na wiosnę i prowadzić dalsze prace związane z dachem?
 

Link do komentarza

Stropu jednak w tym roku nie zaleje ale chcę wylać na dniach ławy garażu 45szer i 40 głębokości a temp niebawem to za dnia ok 0 do 2 a w nocy nawet do -5 st. Czy wylewać czy wstrzymać się żeby chociaż w nocy ze 3 dni nie było przymrozków? Jak wpływa na wiązanie czy wytrzymałość betonu taki dodatek mrozoodporny dodany w betoniarni (będę zamawiał beton B25 lub B30)? 

 

Skoro już jestem przy ławach garażu to mam pytanie odnośnie zbrojenia. Docelowo ława garażu, który będzie przylegał do budynku (ale nie połączony czyli będzie samonośny, narożny), miała być taka jak domu czyli 55cm  szer i 35cm wysoka. Ale z uwagi że pod garaż będzie zalewana w wykopie i została wykopana koparką która miała do wyboru albo 65cm albo 45cm szerokość łyżki, kierownik wybrał węższą, bo to garaż, nie ma takich obciążeń jak dom. Ja chcę zwiększyć tylko grubość (wysokość) do 40 cm. Będzie wylewna bezpośrednio na glinie, bez folii, zamówię wodoodporny. Jedynie boki wyłożę folią żeby były gładsze przez co bardziej wodoszczelne i by mi się grunt nie obsypywał. Pytanie o zbrojenie: w przypadku domu projekt przewidywał jakieś dodatkowe poprzeczne zbrojenie ja na zdjęciu (wkładka 50cm co 50 cm)

 

23081c71edaa9c5bgen.jpg

 

 d9dc6db7c10ce585gen.jpg

7164f9775d037b7agen.jpg 

Jaki cel ma owa wkładka i czy stosować ją w przypadku garażu czy wystarczy że zwiększę wysokość ławy do tych 40cm?

Dodam że grubość może być zmienna +-5cm bo koparka nie wykopała idealnie płasko, co mogę to wyrównam szpadlem ale gdzieniegdzie jest różnicy aż 10 cm, a w glinie się ciężko kopie. Na pytania typu: "zapytaj kierownika", albo "nie masz w projekcie"? odpowiadam - w projekcie jest tylko zbrojenie domu i jeden przekrój ławy, chociaż jeśli ława garażu jest taka sama jak domu to przypuszczam że zakłada pewnie takie samo zbrojenie. A kierownik zajęty bardzo, a ja chcę to na dnicah zalewać. 

 

 

Edytowano przez dedert (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
1 godzinę temu, dedert napisał:

   A kierownik zajęty bardzo, a ja chcę to na dnicah zalewać. 

Kierownicy których znam, bardzo by Cię zbesztali za takie teksty. Oni potem muszą kombinować, sprawdzać i tracić trzy razy więcej czasu zanim podpiszą Ci to w dzienniku. Więc nie cuduj tylko dzwoń, kierownik od tego jest i za to bierze pieniądze.

 

PS. Żaden kierownik z tych których znam nie zezwala na wylewanie ławy dopóki nie zobaczy tego co jest w wykopach.

Link do komentarza

Oczywiście że zadzwonię do niego, jak będzie chciał to przyjedzie ale jak nie znajdzie czasu to znając go każe zalewać (tak jak było w przypadku stropu, pojawił się tyko raz dzień przed zalewaniem a podczas zalewania sam chodziłem i poprawiałem brak podkładek pod zbrojeniami), a ja też nie mam czasu na niego czekać bo nie jest z mojego miasta. Chodzi mi też o pogodę.

Edytowano przez dedert (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
26 minut temu, dedert napisał:

nie zasypuje tylko jak już to pogłębię do rodzimego.

ale jak nie będzie idealnie równo to chyba nic złego się nie stanie że ława będzie mieć w jakichś odcinkach 45 cm głębokości a w innych 40? Dam większe podkładki betonowe, a zbrojenie ułożę w poziomie.

Nie zapomnij o uziomie fundamentowym, link na dole mojego postu.

Link do komentarza

Nie wiem skąd, elektryk coś mówił o dodatkowym przewodzie że gmina montuje już w skrzynkach uziemienie, więc nie ma konieczności dawać bednarek. Nie znam się na tym, jak się dowiem to napisze. Czy jest to możliwe?

Bednarkę nawet kupiłem i miałem zamiar spawać ale obeszło się, nie wiem czy słusznie. Mam nadzieję że elektryk nie zrobił mnie w konia

Edytowano przez dedert (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
15 minut temu, dedert napisał:

Nie wiem skąd, elektryk coś mówił o dodatkowym przewodzie że gmina montuje już w skrzynkach uziemienie, więc nie ma konieczności dawać bednarek. Nie znam się na tym, jak się dowiem to napisze. Czy jest to możliwe? 

Nie jest. Nawet nie chce Ci się przeczytać o co chodzi, a linka podałem.

Masz jeszcze inny

https://budujemydom.pl/instalacje/instalacja-odgromowa/a/23314-rodzaje-uziomow-uziom-otokowy-uziomy-pionowe

Link do komentarza

Ok zapoznam się. Tylko czy robienie uziomu w ławach garażu gdy nie ma go w ławach domu ma sens? Co prawda skrzynka rozdzielcza będzie w garażu. A odnośnie samego uziomu czy instalacji odgromowej to w momencie gdy zalewałem pierwsze ławy słyszałem od znajomych takie opinie:

- nie spawaj bednarki do ławy bo ci je rozsądzi gdy piorun trzaśnie. Chyba że to może nastąpić przy źle zrobionej bednarce. Czy tu nie powinno być ciągłości, spawane pręty zbrojeniowe lub pociągnięty przez ławy jakiś drut ciągły? 

- instalacja odgromowa zbiera pioruny (ktoś w okolicy niedawno założył i dostał strzała) 

 

Link do komentarza
34 minuty temu, dedert napisał:

Ok zapoznam się. Tylko czy robienie uziomu w ławach garażu gdy nie ma go w ławach domu ma sens?  

 

Uziom ma być pod nogami a nie u sąsiada, bo tam Ci na pewno nie pomoże.

No i musisz zdecydować, czy będziesz słuchał pieprzenia znajomych, czy jednak poznawał opracowania fachowców.

https://budujemydom.pl/instalacje/instalacja-odgromowa/a/23266-skutki-wyladowan-atmosferycznych

https://budujemydom.pl/instalacje/instalacja-odgromowa/a/23267-jak-sprawdzic-czy-instalacja-odgromowa-jest-niezbedna

Link do komentarza

Jakie macie pomysły na zabezpieczenie na zimę dołu ścian przed stojącą na posadzce wodą? 

4d44272fc2822cd3gen.jpg

 

Górę planuje okryć paskami folii żeby woda nie stała na bloczkach, a dół? Pomimo że pod ścianami jest papa to woda po deszczu stoi na stropie ok 1-2 cm i ta ilość jest wchłaniana przez ściany. Moim pomysłem jest zaizolowanie na jakieś 5-10 cm pędzelkiem masą KMB jaka mi została po izolacji ścian piwnicy. Nie wiem jak to się będzie trzymać na gazobetonie. Co myślicie? Gazobeton to H+H 500 i 600 gęstosci. Bo rozumiem że na podłodze też układam później jakąś izolację przeciwwilgociową, pod ewentualne ogrzewanie podłogowe?

Edytowano przez dedert (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Tak mało już swój chudziak i podeskowalem i zakleiłem wszystkie otwory na zimę żeby woda do środka nie leciała bo obecnie mam tam narzędzia i miejsce do prac. A miejsc gdzie zbiera się woda jest kilka, chyba nawet tyle ile pokoi bo strop wibrowany był listwą wibracyjną więc nie jest równy i gładki, są widoczne fale. 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...