Skocz do zawartości

Problem z elewacją


Recommended Posts

Napisano (edytowany)

Dzień dobry,

 

Piszę w sprawie porady odnośnie elewacji. 

Odebrałem dom jednorodzinny w zabudowie bliźniaczej od Dewelopera. 

W między czasie ujawniły się na elewacji problemy. Zaobserwowałem pionowe pasy co ok. 100 cm, które widać na szczytowej ścianie budynku (fotka w załączniku). 

Pasy nie są widocznie zawsze, ujawniają się gdy świeci na nie słońce ale nie tylko w momencie gdy świeci centralnie na ścianę budynku, na ścianie frontowej budynku takowe pasy się nie pojawiają. 

Wobec powyższego wysłałem zgłoszenie wady do dewelopera. Deweloper po oględzinach odniósł się, że wada nie jest zasadna ponieważ wada ma znamiona waloru estetycznego. 

Proszę o poradę co mogę z tym zrobić. Czy prawdą jest, że elewacja musi być jednolita ? Dodatkowo zaobserwowałem po czasie również, że nie zamontowano tzw. taśm startowych wokół okien od strony zewnętrznej gdzie naklejony jest styropian. Czy montaż taśma startowych jest zawsze wymogiem ? 

67416043_947253608957390_963215062590291968_n.jpg

 

Informacja od dewelopera odnośnie użytych materiałów do elewacji: "Styropian, siatka zatopiona w kleju, klej, podkład i tynk. Klej Kreisel i tynk Termoorganika"

Edytowano przez bartolomeo (zobacz historię edycji)
Napisano (edytowany)

Dziękuje. Sęk w tym, że poście przesłanym przez Pana mamy przytoczone pionowe pasy na elewacji podczas oświetlenie lampą zewnętrzną w nocy. Fotografia powyżej ukazuję natomiast stan elewacji w dzień. Czy przypuszczenie, że w miejscach gdzie widoczne są pasy jest za mało kleju jest dobrą myślą ? Zastanawiam się na opinią  rzeczoznawcy ale pytanie czy jest sens i czy uda mi się wygrać z deweloper ? Dodatkowo zastanawia mnie brak tzw. taśm startowych wokół okien od strony zewnętrznej gdzie naklejony jest styropian ? 

 

Edytowano przez bartolomeo (zobacz historię edycji)
Napisano

Widoczne na zdjęciu pionowe pasy w odstępie ok. 100 cm to tzw. zakładki siatki zbrojącej z włókna szklanego, które wykonuje się zakładając na siebie (ok. 10 cm)  kolejne warstwy zatapianej w kleju siatki. Ten efekt może być widoczny w pewnych momentach dnia, szczególnie wtedy gdy promienie słoneczne padają bardziej równolegle do powierzchni elewacji. Należy jednak zaznaczyć, że światło (naturalne lub sztuczne) nie jest kryterium odbioru robót elewacyjnych. 

W kwestii "taśm startowych" czy chodzi o uszczelnienia przyokienne  na połączeniu okna z elewacją? 

Napisano

W takim razie rozumiem, że pionowe pasy co 100 cm są czymś naturalny tak ? Mimo, że estetycznie nie wygląda to na poprawnie zrobioną elewacje.

Tak dokładnie chodzi o uszczelnienia przyokienne na połączeniu okna z elewacją, zaobserwowałem że zwyczajowo coś takiego się montuje typu taśma startowa czy listwa kampinos u mnie tego nie ma. Czy są jakieś warunki techniczne mówiące o tym, że musi to zostać wykonane ? Czym skutkuje brak takiego rozwiązania?

Napisano
21 minut temu, bartolomeo napisał:

W takim razie rozumiem, że pionowe pasy co 100 cm są czymś naturalny tak

To jest ewidentnie spieprzona robota ..

 

22 minuty temu, bartolomeo napisał:

coś takiego się montuje typu taśma startowa czy listwa kampinos u mnie tego nie ma. Czy są jakieś warunki techniczne mówiące o tym, że musi to zostać wykonane ?

Nie musi być , te listwy są montowane dla wygody ekipy od elewacji , szybciej i wygodniej jest obrabiać okna , ale jak ktoś tnie koszta to okna są oklejane zwykłą taśmą malarską i też jest to poprawne ..

Napisano
1 godzinę temu, joks napisał:

To jest ewidentnie spieprzona robota ..

Fakt,chyba pierwszy raz widzę coś takiego.
Cienko kleju do zatapiania siatki pod tynkiem,tynk o małym ziarnie (?)
Ale przede wszystkim warstwa pod tynkiem.

Napisano
4 minuty temu, Buster napisał:

Cienko kleju do zatapiania siatki pod tynkiem

Takie kwiatki wychodzą gdy klej nakłada się gładką pacą stalową zamiast pacą zębatą .....sporo czasu kiedyś mi zajęło i nerwów żeby swoich chłopaków z brygady zmusić do używania grzebienia ..

Mniej wprawni radzą sobie z takim czymś dwukrotnym szpachlowaniem klejem .

Napisano

Tak tynk cienkowarstwowy silikonowy. Czy możecie doradzić w jaki sposób walczyć z deweloperem? Robić odkrywkę, opinię rzeczoznawcy? PS. Sprawdziłem także poziomy/piony elewacji poziomica i tutaj też jest dramat. 

  • 4 miesiące temu...
Napisano
20 godzin temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Jest sprawdzony sposób na odnowienie i zabezpieczenie elewacji.

jak się spojrzy na tę elewację na filmie w ok. 5min 30 sek. - to widać, że ten kolor położony jest niezbyt starannie,ze smugami,cieniami. Jak na reklamę - trochę słabo.

Napisano
1 minutę temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Bez przesady, nawet artysta musi na kilka kroków od obrazu odejść do tyłu, żeby mieć inna perspektywę.

No ale chyba artysta nie robi tego przy gruntowaniu obrazu - a elewacja to jak grunt (chyba że grafitti - ale to ie ten wypadek) - musi być idealnie równie pokryta.

 

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Hej, Obecnie jestem na etapie elektryki w budynku (SSZ + wod-kan gotowy). Na przełomie lipca/sierpnia zaplanowane mamy tynki i rekuperacje. W sierpniu chcemy się zająć podłogówką. Nasuwa nam się kilka technicznych pytań, może któryś z kolegów koleżanek byłby w stanie podpowiedzieć. Kilka kwestii na temat budynku poniżej. - Dom na płycie z poddaszem użytkowym - Na parterze gotowa podłoga na wysokości 24 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience, kotłowni i kuchni płytki - Na poddaszu gotowa podłoga na wysokości 19 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience płytki - Podłogówka we wszystkich pomieszczeniach - Wylewka anhydrytowa 5cm   Moje pytania: 1) Sporządziłem małą tabelkę z grubościami styropianu jakie chciałbym zastosować. Czy grubość jaką zostawiłem na wykończenie podłogi jest wystarczająca? Czy grubości styropianu można dobrać jakoś optymalniej?   2) Z racji tego, że w niektórych pomieszczeniach będą panele, a w niektórych płytki, grubość styropianu będzie się różnić między nimi. W jaki sposób prowadzi się rurki od ogrzewania podłogowego pomiędzy takimi pomieszczeniami, bo podejrzewam, że trzeba uniknąć spadków itp. Czy rurki do tych pomieszczeń prowadzi się w warstwie styropianu?   3) Czy biorąc pod uwagę punkt 2, na etapie podłogówki muszę wykonać jakąś dodatkową przerwę dylatacyjną między tymi pomieszczeniami? Czy tym zajmują się już posadzkarze?   4) W jaki sposób ułożyć styropian przy klatce schodowej na poddaszu? Czy zakończyć układanie w jakiejś odległości od krawędzi schodka/krawędzi klatki? Tak aby umożliwić lepsze zakotwiczenie barierek?   Z góry dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam    
    • No widze ze z plaszczem wodnym bardziej problemowy montaz itd. A jakie rodzaje kominkow z dgp co warto wziąść pod uwage ?
    • Choroba - drobna dziurkowatość liści drzew pestkowych albo drobna plamistość.  Wiśnie są bardzo podatne i w zasadzie nie da się prowadzić sadu bez ochrony chemicznej. Drzewka należy pryskać przeciwko tej chorobie wczesną wiosną - dwukrotnie. Teraz tylko wygarbić liście i spalić lub wyrzucić (nie kompostować).
    • Wie ktoś dlaczego w tym roku wiśnie zrzucają już liście? Nie jest to susza, bo po sąsiedzku są śliwy i jabłoń, które nawet nie myślą się zażółcić. A wiśnia jakby miała już październik. Przecież zielone, soczyste, wiśniowe liście dodawałem do soku z aronii, a to bywało w sierpniu. W dodatku wiśnia nie miała owoców, bo wszystko wymarzło na etapie tuż po kwitnieniu. I raczej nie są to szkodniki, bo liście nie mają żadnych widocznych uszkodzeń, są takie jesienne. 
    • Podbudowa pod komin jest kluczowym elementem zapewniającym stabilność i bezpieczeństwo konstrukcji komina. Należy o to zadbać już na etapie fundamentów. Na płycie robimy izolację poziomą, a na niej murujemy bloczki betonowe. To na nich staną kominy systemowe. Zaczynamy również murować pustaki wentylacyjne pod sufitem, które przejdą niedługo przez strop.    
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...