Skocz do zawartości

Wyposażenie kotłowni w domu 200m2. Termet, Immergas, DeDietrich? cos innego?


Recommended Posts

Witam.

Planuje wyposażenie kotłowni do domu ok 200m2 - 3 łazienki,w każdej prysznic + w dwóch wanny, ogrzewanie podłogowe + póki co w łazienkach, garażu i pom. gosp planuje grzejniki.

Odległości od zasobnika do kranów dosyć duże, kilka-kilkanaście metrów. Ilość osób w domu - 4. Korzystanie z wanny raczej od czasu do czasu, bardziej prysznice.

Myślałem o kotle kondensacyjnym jednofunkcyjnym z zasobnikiem 200-250 litrów z dwiema wężownicami, aby przyszłościowo był możliwość podpięcia kolektorów.

Moc kotła c.o. ok, 25kW. Mój wykonawca, który też robi kotłownie, polecał Termet i DeDietrich. Natomiast dobrą ofertę ma tez Immergas, kotły podobne cenowo do poprzednich marek, ale większa oferta od Termeta jeśli chodzi o zasobniki c.w.u.

W grę wchodzą:

kotły - TERMET ECOCONDENS GOLD PLUS 25, IMMERGAS VICTRIX TERA 24 PLUS, DE DIETRICH LUMEA MPX 24, DE DIETRICH MCR HOME 24T.

zasobniki - w sumie tyko Immergas posiada z dwiema wężownicami - IMMERGAS ZASOBNIK UBS 200 SOL, na stronie Termeta i De Dietricha nie znalazłem takiego... natomiast znalazłem zasobnik na stronie Galmeta - Tower Biwal 250l

Oczywiście jeszcze do tego cyrkulacja, jakiś rozdzielacz strefowy, zmiękczacz wody, regulatory pogodowe, moduły wifi itp. Nie wiem czy nie lepiej byłoby wszystko wziąć od jednego producenta (Immergas) czy jednak dobierać od kilku różnych?

Link do komentarza

Parametry kotłów raczej się wiele nie różnią. Najlepiej żeby wszystko pochodziło od jednego dostawcy, w sensie firmy wykonawczej, który ma to poskładać w działającą całość. Automatyka jest ważna, ją też trzeba od razu uwzględniać. Jedno, że sporo kosztuje. Drugie, że powinna mieć uwzględniona obsługę instalacji solarnej. Żeby potem nie trzeba było jej zmieniać.

Link do komentarza
7 godzin temu, uroboros napisał:

Dom już stoi?

25 kW? dla 4 osób? 200 m kw? 3 łazienki?

I pewnie  dzieci "na pewno" zostaną... nie wyjadą po szkołach...

A kto bogatemu zabroni :scratching:

25kW to dużo? W projekcie mam piec 19kW, ale wykonawca stwierdził ze to stanowczo za mało, że minimum 25.. wiec i tak wybrałem minimum.

200 m2 to całość, w tym jest 36 metrów garaż:) Dzieci pewnie kiedyś wyfruną, ale domu nie buduje na całe życie, mogę go sprzedać jak się kiedyś okaże za duże. Wiem, że sa ludzie który sie czuja dobrze w mieszkaniu 40 metrowym z dwójką dzieci, ale ja cenie sobie przestrzeń:)

 

3 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Z uporem maniaka dodam: Bosch/Junkers, Buderus, Viessman. O tych markach na 100 procent wspomni sprzedawca i instalator.

Na pewno o tych markach wspomną wymienieni, bo na tym najwieksze pieniądze są, ale ja nie zamierzma kupowac pieca 2-3 tys drozej dla znaczka na nim.

Link do komentarza

Mylisz się, oczywiście zawsze masz prawo wyboru i ja z tego nie mam żadnej prowizji ale sam używam Vitodens-100 o mocy 26kW bez zasobnika. Cena tego kotła nie była zaporowa. Robiąc research przed zakupem konkretnego modelu zauważyłem, że w sklepach internetowych były sezonowe promocje i "mój" kocioł z zasobnikiem 100 l mieścił się w akceptowalnym przedziale Poza tym pojawiają się kolejne modele i obecnie cena za Vitodens 100 jest pewno jeszcze niższa.

 

Z tym minimum 25 kW to przesada  - wszystko zależy od zapotrzebowania na ciepło (co+ cwu). Najwięcej mocy kocioł zużywa na szybkie podgrzanie zasobnika cwu.

 

Wyobraź sobie czajnik 25 kW zamiast 2 kW. Poza tym wodę w zasobniku podgrzewasz do max 60 stopni a nie do 100 i nie w 3 minuty.

 

Forumowicze mają doświadczenia z kotłami 11-13 kW, które ogrzewają bardzo dobrze ocieplone domy i zapewniają cwu dla rodziny.

Link do komentarza

Jakie jest zapotrzebowanie tego domu na ciepło? Te dane powinny być w projekcie. Można wybrać kocioł o mocy minimalnie większej, ale jej znaczne zawyżanie nie ma sensu. Wtedy kocioł gorzej pracuje w okresach kiedy zapotrzebowanie na ciepło jest bardzo małe (np. wczesna jesień). Dodawanie zapasu mocy na c.w.u. w systemie z zasobnikiem też nie ma sensu. Kocioł i tak działa z priorytetem c.w.u., ogrzewa ją w pierwszej kolejności. Co innego kocioł, który ma ogrzewać wodę przepływowo.

Link do komentarza
2 godziny temu, piexa napisał:

25kW to dużo? W projekcie mam piec 19kW, ale wykonawca stwierdził ze to stanowczo za mało, że minimum 25.. wiec i tak wybrałem minimum.

Zmień wykonawcę, albo przynajmniej nie bierz pod uwagę jego rad.:icon_razz:

W sumie to nie ma aż tak wielkiego znaczenia jaka moc maksymalna, najważniejsze żeby schodził z modulacją palnika do 2-3 kW.

Ale tak czy inaczej nie kupuj większy niż 20 kW.

 

Link do komentarza

 

Dnia 14.08.2019 o 15:46, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Jakie jest zapotrzebowanie tego domu na ciepło? Te dane powinny być w projekcie. 

Zapotrzebowanie domu na ciepło.. który parametr o tym mówi? mam zapotrzebowanie na energie użytkową, końcową, końcowa bez urządzeń pomocniczych itp i to jest podzielone na "ogrzewanie i wentylacja" oraz "ciepła woda użytkowa". Poza tym jest błąd w rubryce powierzchnia użytkowa, jest 321 zamiast 213, więc nie wiem czy to jest przeliczone dla tej powierzchni błędnej czy dla dobrej... Dla "ogrzewania i wentylacji" jest zapotrzebowanie na en. użytkową na poziomie 13000 kWh/rok (na końcową 16000 kWh/rok), dla działu centralna woda użytkowa zapotrzebowanie na en. użytkową to 6381 kWh/rok, końcową 12638 kWh/rok.

Dom stoi ale nie cały, jeszcze nie ma dachu, same mury.

 

Co do kotłów - Vitodens-100W 19kW według cennika to koszt 7000 zł, a kocioł Termeta Ecocondens Gold Plus 20kW to 5900 zł, Immergas VICTRIX 20 X TT 2 ERP to 4000 zatem różnica dosyć znacząca, a jeszcze podzespoły, akcesoria itp to raczej różnica się powiększy, a to tyko kocioł który ma podgrzać wodę.

Link do komentarza
12 godzin temu, piexa napisał:

Co do kotłów - Vitodens-100W 19kW według cennika to koszt 7000 zł, a kocioł Termeta Ecocondens Gold Plus 20kW to 5900 zł, Immergas VICTRIX 20 X TT 2 ERP to 4000 zatem różnica dosyć znacząca, a jeszcze podzespoły, akcesoria itp to raczej różnica się powiększy, a to tyko kocioł który ma podgrzać wodę.

Ten 26kW jest za 5944 z wysyłką :)https://www.tukado.pl/produkt-21-Viessmann_VITODENS_100-W_1F_26_kW_-_Kociol_gazowy_-13389691497999-12689194568845.html?purmo

Także tu bym lepiej poszukał.

Teraz kocioł 19kW + zasobnik 100 L w promocji w pakiecie za 6 779,00 zł loco sklep. Paradoksalnie mam wrażenie, że kotły mniejszych mocy były droższe  - tak wynikało z mojego rozpoznania rok temu.

Kocioł Immergas - faktycznie w tej cenie z groszem + darmowa wysyłka.

 

Dnia 14.08.2019 o 15:52, demo napisał:

Zmień wykonawcę, albo przynajmniej nie bierz pod uwagę jego rad.:icon_razz:

W sumie to nie ma aż tak wielkiego znaczenia jaka moc maksymalna, najważniejsze żeby schodził z modulacją palnika do 2-3 kW.

Ale tak czy inaczej nie kupuj większy niż 20 kW.

 

Tak, modulacja jest bardzo ważna - dobry wynik to 1:8 a są już kotły z modulacją 1:10 i chyba gdzieś widziałem 1:12. Załóżmy, że masz podgrzewacz elektryczny o mocy 12 kW pojemnościowy. 150 l podgrzeje on bardzo szybko do zadanej temperatury - powiedzmy max 50 stopni Celsjusza. Teraz wyobraź sobie, ze masz kocioł gazowy o tej samej mocy max i w lecie lub poza sezonem grzewczym podgrzewa wyłącznie cwu i to nie non-stop.

 

Przykład kotła małej mocy to Vitodens 200-W 1,9-13kW, który jest poza Twoim pułapem cenowym, ale moduluje w zakresie 1.9 - 13 kW

Link do komentarza

Termet Ecocondens GOLD PLUS 20 z tego co widzę w opisie ma 3,0 - 21,0 kW czyli 1:7, Immergas Victrix 20 X TT ma tez 3:20,5, De Dietrich niestety ma kotły jednofunkcyjne albo 15 albo 24, nic pośrodku, a i ta 15 ma modulacje 3,4-15,8. Vitodens 200 rzeczywiście dobra modulacja, ale cena troche opór.

Link do komentarza
  • 5 tygodnie temu...
Dnia 13.08.2019 o 23:34, piexa napisał:

Witam.

Planuje wyposażenie kotłowni do domu ok 200m2 - 3 łazienki,w każdej prysznic + w dwóch wanny, ogrzewanie podłogowe + póki co w łazienkach, garażu i pom. gosp planuje grzejniki.

Odległości od zasobnika do kranów dosyć duże, kilka-kilkanaście metrów. Ilość osób w domu - 4. Korzystanie z wanny raczej od czasu do czasu, bardziej prysznice.

Myślałem o kotle kondensacyjnym jednofunkcyjnym z zasobnikiem 200-250 litrów z dwiema wężownicami, aby przyszłościowo był możliwość podpięcia kolektorów.

Moc kotła c.o. ok, 25kW. Mój wykonawca, który też robi kotłownie, polecał Termet i DeDietrich. Natomiast dobrą ofertę ma tez Immergas, kotły podobne cenowo do poprzednich marek, ale większa oferta od Termeta jeśli chodzi o zasobniki c.w.u.

W grę wchodzą:

kotły - TERMET ECOCONDENS GOLD PLUS 25, IMMERGAS VICTRIX TERA 24 PLUS, DE DIETRICH LUMEA MPX 24, DE DIETRICH MCR HOME 24T.

zasobniki - w sumie tyko Immergas posiada z dwiema wężownicami - IMMERGAS ZASOBNIK UBS 200 SOL, na stronie Termeta i De Dietricha nie znalazłem takiego... natomiast znalazłem zasobnik na stronie Galmeta - Tower Biwal 250l

Oczywiście jeszcze do tego cyrkulacja, jakiś rozdzielacz strefowy, zmiękczacz wody, regulatory pogodowe, moduły wifi itp. Nie wiem czy nie lepiej byłoby wszystko wziąć od jednego producenta (Immergas) czy jednak dobierać od kilku różnych?

Witam, 

Jeżeli jest Pan zdecydowany na wybór sprawdzonego gazowego kotła kondensacyjnego, zachęcam do sprawdzenia oferty kotłów z rodziny Logamax Plus marki Buderus. Nasze kotły posiadają szeroki zakres modulacji mocy palnika w zakresie 12-100% oraz łatwy w obsłudze zintegrowany panel sterowania z ekranem LCD. Przy wyborze producenta kotła kondensacyjnego należy również mieć na uwadze jego renomę oraz sprawdzić, czy posiada fachowy i rozbudowany serwis. Autoryzowani Instalatorzy marki Buderus gwarantują dobór i montaż kotła, przeprowadzenie pierwszego uruchomienia oraz w przyszłości pomagają przy wykonaniu okresowych przeglądów technicznych i ewentualnych napraw po okresie gwarancyjnym. 
W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji o naszych kotłach gazowych zachęcam do odwiedzenia strony internetowej: http://www.buderus.pl/produkty/kategorie-produktow/kotly-gazowe/
Pozdrawiam, 
________________________________ 
Konsultant Buderus
 

Link do komentarza
  • 1 rok temu...

Wszystko zależy od zapotrzebowania na ciepło budynku, komfortu cieplnego w pomieszczeniach (czyli temperatury na termostacie - zakładam 21-23 stopnie) i systemu sterowania odbiorem ciepała. Ważny jest tu również system ogrzewania i powierzchnia grzejna. Na oko wystarczy w zupełności. Tu na forum są stali bywalcy, którzy kotłem o mniejszej mocy ogrzewaja domy o podobnej powierzchni i podobnie ocieplone. Ode  mnie na razie tyle w temacie.

Link do komentarza

Dokładnie tak jak napisał kolega powyżej - należałoby policzyć zapotrzebowanie budynku na ciepło (straty w pomieszczeniach). A tu trzeba uwzględnić jeszcze okna, izolację dachu itp. Chociaż prawdopodobnie wystarczy. Jaka była moc dotychczasowego kotła i jak często ją w pełni wykorzystywano? Kocioł był zasypowy czy z podajnikiem?

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Witam,

 

Witam,

 

Kocioł Buderus Logamax Plus GB192 jest bardzo dobrym wyborem. Jest to produkt najwyższej klasy w tej kategorii kotłów (kotły wiszące małych mocy).

Pojemność zasobnika zależy od zużycia ciepłej wody w gospodarstwie domowym. W naszej ofercie znajduję się szeroki wybór zasobników o różnej pojemności, dzięki czemu z pewnością zostanie on dopasowany do Pana potrzeb. Aby odpowiednio dobrać kocioł do Pana domu, należałoby wykonać odpowiednie obliczenia zapotrzebowania na ciepło. Dobierając moc kotła musimy kierować się zapotrzebowaniem budynku na potrzeby centralnego ogrzewanie ale również brać pod uwagę szybkość podgrzewu ciepłej wody użytkowej w podgrzewaczu pojemnościowym. Z tego względu bardziej rekomendowane jest zastosowanie kotła o mocy 25kW. 

 

W ofercie marki Buderus znajdują się kotły o szerokim zakresie modulacji mocy palnika w zakresie 12-100% posiadające bardzo łatwy w obsłudze zintegrowany panel sterowania z ekranem LCD. W celu doboru odpowiedniego kotła zachęcam do kontaktu z jednym z naszych Autoryzowanych Instalatorów, których wyszukiwarkę można znaleźć na stronie www.buderus.pl. Możliwy jest również kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (BOK) tel. 801 777 801.

Bardziej szczegółowe informacje o naszych kotłach gazowych znajdują się na stronie internetowej: http://www.buderus.pl/produkty/kategorie-produktow/kotly-gazowe/

W razie pytań lub wątpliwości, pozostaję do dyspozycji.

Pozdrawiam,

________________________________

Konsultant Buderus

 

Edytowano przez Eksperci Buderus - technika grzewcza (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...