Skocz do zawartości

Podłączenie przepływowego ogrzewacza 3F


Recommended Posts

Witam

 

Chcę poprawnie podłączyć przepływowy ogrzewacz wody 3fazowy 400v 15KW. będzie używany do prysznica. Posiadam instalację 4 przewodową (mocy mi nie brakuje). I teraz pytania. Chciałem podłączyć go przez różnicówkę 25A. Odległość od tablicy rozdzielczej 13 metrów. Przewód 4x4mm2. W tablicy nie mam już miejsca na różnicówkę. Zamontować ją lepiej obok tablicy czy obok ogrzewacza. Czy takie zabezpieczenie wystarczy żeby w razie jakiejś awarii nikogo prąd nie poraził.

Link do komentarza

Jak bym chciał zawezwać elektryka to bym tu nie pisał. Instalacje elektryczne w domu i garażach robiłem sam (jestem po odpowiednim technikum). Było to tylko wiele lat temu a że w zawodzie nie robiłem to zasięgnąć chcę opini. Napisałem przecież że moc ogrzewacza to 15kW. Prąd maksymalny na jedej fazie to 21,7A więc zabezpieczenie 25A (następne to dopiero 40A) chyba wystarczy. Tylko czy sama eska wystarczy, a nie różnicówka?. W ogrzewaczu jest miejsce do podłączenia 3 faz i uziemienia. Do tablicy rozdzielczej mam doprowadzenie 5 przewodowe ale w tablicy są podłączone tylko 3 fazy i zero. Uziemienie jest nigdzie nie podłączone i nawet nie wiem czy jest podłączone w puszce na ulicy (podłączali to wszystko jakiś rok temu fachowcy z elektrowni przy okazji wymiany kabla zasilającego). Ewentualnie dla pewności możnaby uziemienie dorobić samemu. Ogrzewacz będzie w piwnicy więc przewiercić się przez podłogę i wbić rurę stalową ocynkowaną ze 3m.

Link do komentarza
10 godzin temu, madmans1 napisał:

Jak bym chciał zawezwać elektryka to bym tu nie pisał. Instalacje elektryczne w domu i garażach robiłem sam (jestem po odpowiednim technikum). Było to tylko wiele lat temu  

Tak przeważnie pisują ludzie mający niewyobrażalnie wysokie mniemanie o własnych umiejętnościach. Tylko jak to pogodzić z tym co napisałeś wcześniej? 

Dnia 11.01.2019 o 00:17, madmans1 napisał:

 Posiadam instalację 4 przewodową (mocy mi nie brakuje) . I teraz pytania. Chciałem podłączyć go przez różnicówkę 25A.  

Otóż stosowanie różnicówek w układzie 4-przewodowym jest prawnie zabronione i to od wielu lat! Jaka jest więc Twoja znajomość zagadnień instalacji?

 

Boję się cokolwiek podpowiadać, bo zdaje się, że i tak wiesz najlepiej. I na pewno nie zrobisz tego dobrze. Poczytaj: 

Wyłącznik różnicowoprądowy, czyli RCD

Edytowano przez retrofood (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
1 godzinę temu, madmans1 napisał:

Zakładając że przewód uziemienia jest podłączony w skrzynce w ulicy czy schemat który narysowałem jest poprawny?

Jeśli podgrzewacz znajduje się na ulicy to będzie poprawny. Najlepiej w osi jezdni.

W każdym innym przypadku nie będzie, przy czym żadne modły tu nie pomogą. Nawet jak zmienisz wiarę na beduińską.

Jak już wspomniałem, możesz sobie uważać co chcesz, ale widać od początku, że nie wiesz co czynisz. Gorzej, że nie sam poniesiesz konsekwencje, lecz mogą je ponieść Twoje dzieci. Niczemu nie winne.

Edytowano przez retrofood (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
18 godzin temu, madmans1 napisał:

Jak bym chciał zawezwać elektryka to bym tu nie pisał. Instalacje elektryczne w domu i garażach robiłem sam (jestem po odpowiednim technikum)

Starch się bać.

Które to technikum kończyłeś?

 

Może lepiej nie mów.

 

Po raz trzeci Ci napiszę - zwróć się do elektryka.

Link do komentarza

Pomoc można uzyskać, ale przy założeniu, że pytający ma szanse sam sobie - i osobom współmieszkającym - nie zaszkodzić...

Zresztą słusznie poradził

Dnia 11.01.2019 o 09:29, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

To powinien zrobić elektryk

oraz

Dnia 11.01.2019 o 04:03, MrTomo napisał:

Zawezwij elektryka z uprawnieniami

 

Piszesz:

22 godziny temu, madmans1 napisał:

Instalacje elektryczne w domu i garażach robiłem sam (jestem po odpowiednim technikum).

garażowe technikum???

Link do komentarza
1 godzinę temu, madmans1 napisał:

To się pośmialiśmy. Zamiast napisać co jest źle i jak powinno być to lepiej wyśmiać. To po ch takie forum na którym pomocy uzyskać nie można. 

Przecież Ci napisałem. Post #6. 

Cytat

stosowanie różnicówek w układzie 4-przewodowym jest prawnie zabronione i to od wielu lat!

Nie zareagowałeś, więc do kogo masz żale i pretensje? Prawo czegoś zabrania, więc jakiś powód tego istnieje! Nie uważasz, jako elektryk z wykształcenia,  że powody tegoż być muszą? Podałem Ci linka abyś zapoznał się z tematyką. Przeczytałeś? Nie, bo po co, Ty wiesz lepiej. Więc radź sobie sam, nie zwalaj winy na forum.

Link do komentarza

No i za waszą radą zwróciłem się do elektryka. Przyjechał pomierzył i podłączył. Instalację mam 5 przewodową. Podłączył dokładnie tak jak na moim rysunku (więc nieświadomie dobrze narysowałem). Twierdziliście że jak ma ta różnicówka działać dla tego obwodu..... po czym wezwany elektryk podłącza ją właśnie tak..... To ja już komentować nie będę. Mimo wszystko dziękuję za zainteresowanie i pozdrawiam

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...