Skocz do zawartości

Straciłam 1700 zł, bo zdecydowałam się na pompę ciepła!


Recommended Posts

Kupiłam prefabrykowane zestawy kominowe, przeznaczone do konkretnych funkcji i postawiłam zgodnie ze wskazaniem z gotowego projektu domu. Pomyliłam się jednak o... komin dymowy w kotłowni i niepotrzebnie wydałam 1700 zł - mówi Mira, Czytelniczka Budujemy Dom, która kominy użytkuje od 2015 r.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/kominki-i-kominy/a/25306-stracilam-1700-zl-bo-zdecydowalam-sie-na-pompe-ciepla

Link do komentarza
Gość Konrad
Super tytuł! Wychodzi z niego, że winą za starty finansowe użytkownik obciąża zakupioną pompę ciepła a nie własną nierozwagę. Przy odrobinie złych chęci możnaby zrozumieć tytuł jako zniechęcanie do montowania pomp ciepła.
Link do komentarza
Strata pieniędzy a niepotrzebne ich wydanie to jednak różnica - to po pierwsze. Po drugie ta pani robiła to w pełni świadomie "Nie chciałam niczego zmieniać, żeby nie narobić sobie kłopotów." Poza tym z artykułu można wywnioskować, że kominy mogły stać wcześniej niż decyzja o zmianie źródła ogrzewania "myślałam, że będę ogrzewać dom kotłem na paliwa stałe, lecz rzutem na taśmę zamontowałam gruntową pompę ciepła z pionowymi kolektorami dolnymi." Przy kosztach związanych z zamontowanym źródłem ciepła cena niepotrzebnego komina to jakieś "drobne"... Artykuł jednak świetnie pokazuje, że dobrze przemyślana budowa potrafi co nieco zaoszczędzić zamiast szastać pieniędzmi miotając się z pomysłami/zmianami w trakcie budowy.
Link do komentarza

Widoku domu bez komina chyba się nie doczekam :) Chociaż często słyszy się takie opinie, że przy nowoczesnych źródłach ciepła komin jest zbędnym wydatkiem, sprawę wentylacji można załatwić przez rekuperator lub wyrzutnie. Dziwi mnie tylko tak wielka zmiana planów - z kotła na pompę ciepła - to brzmi prawie jak olśnienie :)

Link do komentarza

Rura w rurze chyba bo inaczej bez komina się nie da. Świadomość w Narodzie wzrasta. Zawsze to alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań. Ustawodawcy sami to zmienią - zaczną naciskać na EKO, na rynku zostaną jedynie kotły gazowe i to te nowoczesne, może jeszcze obronią się pelleciaki. Pompa ciepła i odzysk ciepła na wiele sposobów wkroczy na rynek z rozmachem. Takie mam wizjonerskie zapędy :)

Link do komentarza

Może jest w nim bardziej laminarny przepływ spalin, może mniej "hamulców" przepływu (gładkie powierzchnie), może większa długość - przecież nie utniesz systemowej rury - przewodu poprawia ciąg, może odpowiednia reklama...

2 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Rura w rurze chyba bo inaczej bez komina się nie da.

A dwie rury obok siebie?

 

:icon_mrgreen:

Link do komentarza
3 godziny temu, uroboros napisał:

Może jest w nim bardziej laminarny przepływ spalin, może mniej "hamulców" przepływu (gładkie powierzchnie), może większa długość - przecież nie utniesz systemowej rury - przewodu poprawia ciąg, może odpowiednia reklama...

Może świstaki tam siedzą i wymuszają ciąg, a może sam nie wiesz o czym piszesz bo niby po co ktoś miałby ucinać systemową rurę prefabrykowaną ?, bo o takich jest mowa w artykule. Daje jeden segment mniej lub więcej w miarę potrzeby.

A z drugiej strony to dlaczego nie, gdyby się dajmy na  ten przykład uparł.O.o

Najpewniej to jednak reklama i nic więcej.:icon_smile:

 

 

Link do komentarza
5 godzin temu, demo napisał:

po co ktoś miałby ucinać systemową rurę prefabrykowaną

Bo jest np za długa i wystaje z komina...

5 godzin temu, demo napisał:

może sam nie wiesz o czym piszesz

Nie wiem o co chodzi, ale napisałem :icon_mrgreen:, a coooo...

Link do komentarza
  • 3 lata temu...
Gość Ale o co chodzi?
Ja też nie wiem o co chodzi, może ktoś mi wytłumaczy bo kwota instalacji pompy ciepła a wydanie 1700zl na kominy czy stanowi tak wielką stratę i problem i co ten ma artykuł nam powiedzieć
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
    • Komentarz dodany przez G: Beton nie kosztuje 200-250. Ceny z przed pandemi
    • ocieplenie dachu pur? odrazu na deski? tylko ze dach to deski membrana papa i blacha bez łąt nie beda sie parzyc deski? ale musze jakas wentylacje zrobic tym bardziej przy ociepleniu?
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...