Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Czy ktoś ma ogrzewanie nadmuchowe ?


Recommended Posts

Zdecydowanie jest to najdoższe w montażu(1) (gdyby miało być dobre) i najdroższe w eksploatacji(2). Ale za to zdecydowanie najmniej komfortowe(3). Im dom gorzej izolowany tym komfort się poprawia, do domów energooszczędnych się nie stosuje.
Dlaczego?
1) Aby można było ustawić stabilną temperaturę w pomieszczeniach o różnych potrzebach (nasłonecznienie, oświetlenie, ilość przeszklonych powierzchni...) nalezałoby zamontować siłowniki w anemostatach sterowane termostatem w każdym pomieszczeniu .
2) W wodnym centralnym ogrzewaniu, przynajmniej część nieodebranego ciepła wraca do zasobnika obniżając koszty eksploatacji. Tu nic nie wraca.
3) Ogrzewanie powietrzem jest natychmiast odczuwalne, a siłowniki z termostatami tak dokładne nie są, powoduje to spore wahnięcia temperatury. Amplituda tych wahań jest tym mniejsza im gorzej izolowany jest dom, im jego bezwładność jest większa.
Ogólnie koszty wysokie , komfort żaden i nic wspólnego z energooszczędnością. Dużo łatwiej i taniej zrobić niecentralne nadmuchowe.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 7 miesiące temu...
 • 2 miesiące temu...
Cytat

jakie są koszty szacunkowe instalacji takiego systemu ?
czy w stosunku do klasycznego centralnego opartego na kaloryferach można w znaczący sposób obniżyć koszty eksploatacji
czy jest to komfortowe ogrzewanie


Siemka.Konwektorowe grzejniki działaja jak nadmuchowe?Całuski icon_biggrin.gif
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Krzyżacy w Malborku takie mieli,też byli zadowoleni.Myślę że to dobre do sklepu i tam gdzie często otwierają drzwi.W zastosowaniu domowym to tylko kurz .Bob icon_biggrin.gif


Jak od dołu dmucha to można Marilin Monroe zagrać. icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jakoś nie zauważyłem abym był zakurzony, icon_wink.gif

A tak na poważnie, to mieszkałem 25 lat w domu z grzejnikami, a od 5 lat mam ogrzewanie nadmuchowe i wiem, że przy nadmuchowowym kurzu jest znacznie mniej bo gromadzi się on na filtrach a nie w moich płucach !
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 3 lata temu...
Nie jestem wielkim znawcą ale widziałem już kilka takich instalacji ogrzewania nadmuchowego i wyrażę swoją opinię na ten temat. Dodam, że pracuję w branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej już trochę lat więc wiem co można, a co nie.

Ogrzewanie nadmuchowe w domku jednorodzinnym jest bardzo złym pomysłem to dlatego, że ilość powietrza jaką należy dostarczać do budynku powinna wynosić ok. 5-6 wymian na godzinę (lub więcej) aby utrzymać założoną temperaturę. Standardowo dla rekuperacji przyjmuje się od 0,5 do max 1 wymiany powietrza na godzinę. Jeśli byśmy chcieli ogrzewać dom powietrzem, potrzebowalibyśmy o wiele większe urządzenie, większe przekroje kanałów (żeby nie było zbyt dużych prędkości) no i problem jest z dystrybucją powietrza tzn duża ilość kratek no i może być hałas. Dodatkowo jak tutaj już wspomniał poprzednik, przepustnice z siłownikami do regulacji to droga sprawa.

To nie jest typowy ani zalecany sposób ogrzewania domu jednorodzinnego.
Widziałem takie instalacje gdzie nadmuch ciepłego powietrza był realizowany za pomocą anemostatów sufitowych. BZDURA ! Dlaczego? Ciepłe powietrze jest LŻEJSZE od zimnego i od razu unosi się do góry. Czyli z anemostatów wiało oczywiście ciepłe powietrze ale od razu trafiało do kratek wyciągowych, które też były zamontowane pod sufitem. A przy podłodze temperatura 15 st.C. Chcecie w takich warunkach siedzieć?!


Rekuperacja owszem to dobry pomysł ale nie ogrzewanie lub chłodzenie za pomocą rekuperacji.
Jeśli jest na działce gaz to kocioł gazowy, jeśli jest dostępny tylko prąd to pompa ciepła z grzejnikami lub podłogówką. Tyle.

Nikogo tutaj nie reklamuję tylko chciałbym, żeby klienci trochę się zastanowili przed decyzją.

Pozdrawiam
inżynier Edytowano przez inż (zobacz historię edycji)
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie wiem co widziałeś, ale głupoty wypisujesz.
Pomyliłeś DGP z wymuszonym obiegiem z ogrzewaniem nadmuchowym.
Kanały dystrybucji powietrza są projektowane do przetłaczania odpowiednich mas ciepłego powietrza, a prędkość na wylocie rzadko przekracza 4m/s, więc o żadnych szumach nie może być mowy.
Powietrze nie jest całkowicie zasysane z zewnątrz (system recyrkulacji z filtrowaniem) i nie dochodzi do nadmiernego przewietrzania pomieszczeń.
WM mimo że zaprojektowania na 0,5-1 wymiany kubatury/godzinę może pracować z wydajnością znacznie mniejszą - zimą przeważnie około 100-130m3/h.
Nie twierdzą że jest to idealny rodzaj ogrzewania, ale w domach o bardzo małej akumulacyjności, np. szkieletowiec, może się sprawdzać bardzo dobrze, tym bardziej jeśli domownicy dużą cześć doby spędzają poza domem.
Jest to chyba najbardziej dynamiczny rodzaj ogrzewania, a dodanie do układu sterowania modułu GSM będzie pozwalało np na przekazanie systemowi polecenia podniesienia temperatury w momencie wyjścia z pracy.
Około 30-40minut trwa podniesienie temperatury w domu o około 5K, a takie wahania temperatury między temperaturą bytową, a nazwijmy ją spoczynkową, pozwalają na znaczne oszczędności w zużyciu energii.
Ale jak napisałem, dużo zależy od trybu życia mieszkańców i technologi w jakiej dom został wybudowany.
 • Lubię to 1
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Dzień dobry wszystkim.   Przed malowaniem potrzebuję wypełnić kilka sporych pęknięć w ścianie i stropie i potrzebuję porady w tym zakresie.   Najpierw kilka słów wprowadzenia do tematu.   Otóż chodzi o budynek 4 piętrowy (tzw. segment) z lat 90tych. Mieszkanie znajduje się na parterze. Do mieszkań były przypisane komórki lokatorskie.   Poprzedni właściciel zawnioskował o zmianę w planach budynku (gdy ten był dopiero budowany), polegającą na zamianie komórki w część mieszkania. Kilku innych lokatorów też wnioskowało o podobne zmiany.   Zmiana polegała na: 1) zastąpieniu ścianek działowych 8cm (cegła + tynk) na dostawioną ściankę 18cm (zapewne pustak + tynk) 2) wykonaniu otworu drzwiowego w ścianie nośnej z mieszkania.   Wygląda to mniej więcej tak (po lewej - jak miało być pierwotnie, po prawej - jak jest):   Po 25 latach okazało się, że pojawiły się solidne pęknięcia na krawędziach łączących tę dostawianą ściankę (w pionie i poziomie) oraz pęknięcie na łączeniu płyt stropowych. Uzyskałem informację, że "nie stanowi to zagrożenia, po prostu budynek osiadał. Ścianka jest dostawiana i strop się na niej tylko lekko opiera, pęknięcia, chociaż wyglądają na duże, nie są groźne").   Wygląda to jak poniżej. Uwaga- szczeliny były poszerzane przeze mnie celem sprawdzenia, co tam głębiej jest. Nie były takie duże same z siebie (4-8mm), zwłaszcza ta na środku sufitu (rozgrzebałem ją z ciekawości).     Tak wygląda "dziura" wybita między stropem a dostawką - duże przestrzenie, nieco kamieni (chyba). Wydaje mi się, choć mogę się mylić, że mógłbym się przebić na wylot to korytarza. Tak, jak by ta dostawka nie stykała się pustakiem ze stropem, tylko jak gdyby w przestrzeni pod samym stropem dano jakiś "wypełniacz"?     Skoro już wiem, że nie jest to groźne (tylko "szpetne"), chciałbym teraz te szczeliny czymś wypełnić, a potem zeszlifować i zamalować. Co polecacie? Piankę poliuretanową i na to tynk? Cement i tynk? Skuć szczelinę w stropie i dać siatkę? Budynek od wielu lat już nie osiada odczuwalnie (chociaż stoi na szkodach górniczych).   Pozdrawiam.
  • Gość Piotr
   Interesuje mnie takie zdalne sterowanie jak to https://www.youtube.com/watch?v=aMJxG9HBACI&list=PLCh57CwZATXDBa9NSZspzw4EJVfweRbPu&index=45 a bardziej nawet taki zdalny serwis, że twoja pompa jest podłaczona i monitorowana jest jej praca i jak się coś wykrzaczy, to nawet można zdalnie ogarnąć https://www.youtube.com/watch?v=_wF2a8yuooo&list=PLCh57CwZATXDBa9NSZspzw4EJVfweRbPu&index=44 Czy ktoś korzystał?
  • Pompa ciepła może pozyskiwać darmową energię zmagazynowaną w gruncie, wodzie gruntowej lub powierzchniowej albo w powietrzu. Największą popularnością cieszą się te ostatnie urządzenia - stosunkowo niedrogie i łatwe w montażu. Pełna treść artykułu pod adresem: https://budujemydom.pl/instalacje/pompy-ciepla/a/649-dom-z-pompa-ciepla
  • Gość Andy
   Na jaką oczyszczalnię Państwo się zdecydowali, jakiego producenta?
  • Mieliśmy szczęście, korzystając z pierwszej tury zakładania przydomowych oczyszczalni ścieków z gminnego programu dopłat, ponieważ wcześniej wydawaliśmy majątek na wywóz ścieków z szamba - mówi Władek, Czytelnik Budujemy Dom, który biologiczną oczyszczalnię użytkuje od 2005 r. Pełna treść artykułu pod adresem: https://budujemydom.pl/instalacje/woda-i-kanalizacja/a/93310-biologiczna-oczyszczalnia-zalozona-dzieki-gminnemu-programowi-doplat
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...