Skocz do zawartości

Jaka cena za aranżacje 100 mkw domku.


Recommended Posts

Witam. Zakupilismy z żoną wymażony domek i teraz trzeba go wykonczycz, kuchnia, pokoje, lazienki plytki etc. Zastanawim sie ile może wziąć dobry architekt za wykonanie projektu. Mielismy rozmowe  poleconym architektem ale wycenil swoje prace na prawie 15k zl. Wliczyl wizualizacje, dobór materiałów, chodzenie po sklepach- kompleksowo ( tak chcemy). Stwierdzilismy ze troche duzo (150zl/mkw). Dodam ze jestesmy z Plski centralnej. 

Link do komentarza

Ale te 15 k dla architekta to za co ?? - toż to rozbój w biały dzień

Sami nie potraficie dobrać płytek, mebli , umywalki i baterii itd ?

 

PS

przypomniałem sobie jak mój syn za projekt kuchni chciał zapłacić 5 tys (w cenie wizualizacja na laptopie) + 10 tys za realizację z materiałami .

Sam mu zrobiłem projekt z wizualizacją na kartce, znalazłem solidną firmę do jego realizacji i zapłaciłem za wszystko 8 tys .

Na ale jak nie macie czasu aby chodzić po marketach , szukać wykonawcy i macie dużo kasy - czemu nie - można i tak

 

Pozdr

 

 

 

Link do komentarza

ale te +50 zł to za latanie z klientem po sklepach.

 

"Ale te 15 k dla architekta to za co ?? - toż to rozbój w biały dzień" - za jego wiedzę.

Nie każdy chce zarabiać najniższą, za miesiąc pracy, płacąc ZUS i podatki, amortyzując oprogramowanie do tworzenia wizualizacji kupione za kilkadziesiąt tysięcy (a zwykle to kilka oprogramowań - CAD, 3DMAX, program do oświetlenia).

 

Wiadomo, że jeśli kogoś stać na najtańsze meble z sieciówek to koszt architekta jest dla niego kwotą nie do przeskoczenia. 

Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Dnia 4.04.2018 o 22:26, wojciech_pi napisał:

Ale te 15 k dla architekta to za co ?? - toż to rozbój w biały dzień

Sami nie potraficie dobrać płytek, mebli , umywalki i baterii itd ?

 

:icon_lol:

 

przecież każdy Janusz i Grażyna potrafi sam sobie dobrać płytki i meble i baterie i kolory ścian...

 

image.png.4887b9cf505fe859bf482d0456f7574e.png

image.png.ff65928b10d70eea6bee674b924b823b.pngimage.png.ff65928b10d70eea6bee674b924b823b.png

image.png.36bd619cb78b1f5c2da04d1b86848c2a.png

Edytowano przez solange63 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

ostatnie nie jest z Polski, sadząc po oknie i piecyku. 

 

Ale solange ma rację pokazując te zdjęcia. Ogromna rzesza ludzi nie ma żadnego wyczucia kolorystycznego, nie wspominając o najprostszej ergonomii.

Czasem, jak trafiam na oferty sprzedaży mieszkań czy domów to się zastanawiam, skąd ludziom wpadły do głowy tak koszmarne pomysły. I czasem widać, że tam były pieniądze, tylko okropnie zmarnowane. 

Wpadłbyś na pomysł zestawienia fioletowych płytek z pomarańczowo-brązowymi szafkami:

b-65948-166219-sprzedam-mieszkanie-z-gar

mieszkanie-stargard.jpg

Mnie od patrzenia zęby bolą.

 

sprzedam-mieszkanie-w-bloku-chobienice-2

Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Krótko mówiąc, instalacja nowoczesnej instalacji z grzejnikami i kotłem gazowym będzie kosztować średnio 20-30 tysięcy złotych. Więc cena jest odpowiednia.
    • Hierarchia nie jest dziwna, jest zwyczajna. Taka sama jak wszędzie na świecie. Podstawowym dokumentem prawnie obowiązującym są ustawy parlamentarne. I wydane na ich podstawie rozporządzenia. Bo żaden minister nie może edytować rozporządzeń, jeśli ustawa mu tego nie zleca i do tego nie upoważnia. I to są akty prawne, obowiązujące powszechnie! Wszystkich i zawsze.   Natomiast norma państwowa obowiązuje prawnie wtedy i tylko w takim zakresie, w jakim rozporządzenie do niej odsyła. Czy też na nią się powołuje. Są też normy branżowe (w instalatorstwie normy SEP-owskie), które kiedyś obowiązywały, ale to są już dawne dzieje. Teraz są to tylko zalecenia, które można stosować, ale obowiązku nie ma. Chociaż wypadałoby wtedy wiedzieć, dlaczego się od ich postanowień odstępuje.   Z tego powodu wyrobnicy ściśle stosują się do postanowień norm, bo tak jest po prostu bezpieczniej. Nie trzeba rozumieć dlaczego ma być tak, a nie inaczej, wystarcza stwierdzić, że tak stanowi norma.  Ale ci, którzy sami rozumieją co i po co robią, oraz w jakich warunkach, bywa  ze od norm odstępują, bo mają lepsze rozwiązania. I potrafią je uzasadnić.   Cały rozdział do końca. I to dokładnie!
    • Nie trzymam się ale staram się trzymać...już mam przykłady za sobą w swoim mieszkaniu gdzie nie jest to możliwe. Do którego paragrafu, rozdziału doczytać? Możesz zasugerować, czy po prostu do końca?   @retrofooddzięki, teraz b. rzeczowo.  to jak to się ma do tego:? https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20220001225/O/D20221225.pdf trochę dziwne hierarchia hmmm.   Rozumiem, że dok z linku najważniejszy: "I to jest dokument podstawowy..."
    • No właśnie. Przepisami obowiązującymi w każdej sytuacji, jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690, wraz z późniejszymi zmianami.   https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20220001225/O/D20221225.pdf Instalacji elektrycznej dotyczy rozdział 8, od paragrafu 180. A jednym z najważniejszych paragrafów jest ten z nr 183, ale radzę dokładnie przestudiować wszystkie.   I to jest dokument podstawowy. Bo nawet Polskie Normy nie są dokumentem obowiązującym, a jedynie zalecanym. Od postanowień normy można odstąpić w sytuacjach uzasadnionych. Przykład podałem wyżej. Nie da się prowadzić instalacji w strefach do siebie prostopadłych, jeżeli pomieszczenie ma ściany ukośne. Albo okrągłe. A takie są i wcale nierzadko. Innym przykładem był kiedyś nakaz obejmowania połączeniami wyrównawczymi wszelkich elementów metalowych w łazienkach. A więc literalnie go stosując, należało uziemiać zawiasy szafek, albo klucze w zamkach. Co jest absurdem totalnym.      Całej instalacji nie ma technicznego sensu prowadzić np. w podłodze, bo np. lampy wiszą najczęściej na suficie, albo na ścianach. Ale np. większość instalacji gniazdek wtyczkowych - już tak. Łatwiej i taniej prowadzić ją w podłodze. Nie wszystkie oczywiście, bo musimy mieć na uwadze postanowienia paragrafu 188, pkt 2: § 188.  1... 2. W instalacji elektrycznej w mieszkaniu należy stosować wyodrębnione obwody: oświetlenia, gniazd wtyczkowych ogólnego przeznaczenia, gniazd wtyczkowych w łazience, gniazd wtyczkowych do urządzeń odbiorczych w kuchni oraz obwody do odbiorników wymagających indywidualnego zabezpieczenia.   Bo zasadą jest prowadzenie przewodów w liniach prostych, równolegle do krawędzi ścian i stropów. A odległości,  czyli wymiary w strefach, to już jest wymysł speców z SEP. Natomiast Ty się tego trzymasz, jak rąbka mamusi spódnicy. Niepotrzebnie.        
    • @retrofood Dla mnie pod takim czymś kryją się przepisy:   Jeżeli Cię dobrze zrozumiałem to "...przepisach pomocniczych" to te strefy możemy traktować jako zalecenia...prowadź tak, jeżeli się da... Z Twojej wypowiedzi zrozumiałem również, że zastrzeżeniem jest, że w prawej stronie przewody/rurki mam co powiedzmy 5cm. Przy prowadzeniu tylko przewodów one byłby obok siebie.     Możesz wskazać jak albo krótko opisać co masz na myśli, może coś pominąłem w tych artykułach. Przy tak ogólnym sformułowaniu mogę rozumieć, że miałem prowadzić całą instalację np.: w podłodze lub w suficie w tedy tak, na pewno bardziej da się uniknąć prowadzenia w większości przewodów w ścianach.  
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...