Skocz do zawartości

Zakup dużej działki, podział i wydanie WZ


sunnyluk

Recommended Posts

Napisano

Witajcie,

 

Jesteśmy z żoną na etapie zakupu działki budowlanej. W okolicy, która nas interesuje jest problem znaleźć coś interesującego o powierzchni ok. 8-10 arów, ale znalazła się oferta zakupu działki prawie 25 arowej (niebieski obrys).

dzialka.thumb.png.aeae7bd268d2b8252b2443167feca2b1.png

 

W tym miejscu nie ma uchwalonego MPZP (przynajmniej tak wynika z Geoportalu i stron BIP Urzędu Miasta).

Wymyśliliśmy sobie, że ze względu na idealnie pasującą nam lokalizację i atrakcyjną cenę (ok. 65zł/m2) być może warto by było ją zakupić, a następnie podzielić na 3, jedną zostawić pod budowę a pozostałe 2 sprzedać.

 

Na czerwono zaznaczyłem wstępny plan podziału. Wiem, że od południa jest już istniejąca droga dojazdowa do posesji, ale przyjąłem, że:

1. zostawiamy sobie pierwszą z brzegu działkę - graniczącą z drogą publiczną,

2. pozostałe 2 działki łatwiej będzie sprzedać z wjazdem od północy,

3. po wstępnych rozmowach - może być problem z ewentualną zgodą na ustalenie służebności/współwłasności drogi wew. istniejącej (tej od dołu),

 

Mam wątpliwości co do prawidłowej kolejności etapów realizacji takiego przedsięwzięcia :)

1. Czy wpierw wystąpić o WZ dla całej działki 25 arowej nie będąc jeszcze jej właścicielem (np. po podpisaniu umowy przedwstępnej)?

2. Czy we wniosku o WZ mogą w jakiś sposób już zaznaczyć przyszły plan podziału? Nie chodzi mi o zagwarantowanie WZ dla działek po podziale, ale bardziej o zapewnienie mnie, że taki podział jest możliwy.

3. Wiem, że w sprawie podziału (jako osobny wniosek tylko dot. podziału) mogę wystąpić dopiero będąc właścicielem całej działki, ale gdyby były jakiekolwiek przyszłe problemy z uzyskaniem WZ dla działek po podziale - czy mogę się jakoś przed tym zabezpieczyć przed zakupem? 

4. Jaka byłaby najlepsza kolejność czynności przed i po jej zakupie?

 

Wiem, że nasz wymyślony plan podziału należy uzgodnić z geodetą, który przygotuje odpowiednie dokumenty, sprawdzi możliwości pod względem prawnym itd., ale czy już teraz moglibyście stwierdzić czy taki podział jest realny?

 

Z góry dziękujemy za odpowiedzi :)

 

 

 

 

Napisano
4 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

1. Gwarancję możliwości budowy po podziale daje tylko uzyskanie WZ na wydzielone już działki (do czasu opracowania MPZP).

2. W gminie pewnie ustalona jest minimalna powierzchnia wydzielania działek pod zabudowę i od tego trzeba zacząć. 

1. A czy nie można wystąpić o WZ na całą działkę przed podziałem z zaznaczeniem, że planuje się podział i np. wpisać we wniosku WZ dla 3 domów jednorodzinnych?

2. Dostałem informację, że w gminie na terenach nieobjętych planem nie ma ustalonej min. wielkości działki. Sąsiednie działki są wybudowane równiez na ok 7 arach. Jedynie w miejscach gdzie w gminie jest plan ustalona jest min. wielkość działki po podziale na 7 arów.

 

3 godziny temu, bajbaga napisał:

Problemem może być zabudowa środkowej działki - nie ma tam kontynuacji zabudowy.

To znaczy chodzi o tą działkę całkiem po lewej stronie (tą najszerszą)? Co w tym wypadku oznacza kontynuacja zabudowy?

Napisano

Nowa (wytyczona) środkowa (druga od Cichej) - nie ma "linii zabudowy" bo nie ma budynków do których można się odnieść.

Na pierwszej od ul. Cichej możesz postawić dom z liną zabudowy która jest przedłużeniem linii zabudowy na działce sąsiedniej 

Na działce nowej (wytyczonej), trzeciej od Cichej też można określić linię zabudowy bo sąsiadujące działki są zabudowane.

 

Tak wynika ze skrawka załączonej mapy.

Napisano

W warunkach zabudowy nikt nie będzie rozważał możliwości podziału działki. Można za to wystąpić o warunki dla 3 budynków na jednej działce, ale to nie oznacza jeszcze, że po podziale odpowiednie warunki zostaną wydane dla poszczególnych działek.

 

Zawsze można się pobudować na jednej, a potem podzielić działkę na trzy części. Do tego czasu trzeba by się zabezpieczyć odpowiednią umową cywilnoprawną pomiędzy właścicielami.

 

 

Wysłane z telefonu.

 

 

 

 

 

 

Napisano
32 minuty temu, misiekfisiek82 napisał:

W warunkach zabudowy nikt nie będzie rozważał możliwości podziału działki.

Istnieje opcja wydania WZiZT "podziałowego".

Napisano
3 godziny temu, bajbaga napisał:

Nowa (wytyczona) środkowa (druga od Cichej) - nie ma "linii zabudowy" bo nie ma budynków do których można się odnieść.

Tak wynika ze skrawka załączonej mapy.

OK, rozumiem. 

Czy w grę wchodzą tylko działki sąsiadujące, mające z przedmiotową działką wspólną granicę? 

Czy może jest jakiś obszar brany pod uwagę?

 

Rozumiem też, że łatwiej byłoby uzyskać WZiZT dla "środkowej działki po podziale" w przypadku, gdy na działce 1 i 3 od ul. Cichej powstaną już domy?

 

Poniżej większy wycinek sąsiedniej zabudowy.

 

dzialka2.thumb.png.89db19495ce8b38685a7171c350a763e.png

 

8 minut temu, bajbaga napisał:

Istnieje opcja wydania WZiZT "podziałowego".

O właśnie o to mi chodziło tylko nie potrafiłem nazwać :)

 

Czy do złożenia wniosku o wydanie WZiZT "podziałowego" potrzebuję mieć jako załącznik do wniosku szkic podziału stworzony przez geodetę na odpowiedniej mapie?

 

 

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Informacja z programu Mój Prąd z 1 lipca: "Zgodnie z §3 ust. 5 Regulaminu trwającego naboru wniosków o dofinansowanie, z uwagi na znaczne zwiększenie ilości zarejestrowanych wniosków, przewidywany czas oceny zostaje zwiększony do 240 dni roboczych. Przypominamy również, że jest to jedynie przewidywany czas rozpatrzenia wniosku. Błędy we wnioskach wydłużają czas oceny i procedowania wniosków."
    • Czyste Powietrze to nieco inna bajka, faktycznie jeszcze bardziej mroczna, ale o niej przynajmniej mówią. Natomiast o Mój Prąd 6,0 w ogóle nie słychać nigdzie, jakby nagle przestała istnieć. Była tylko informacja w marcu, ze rozpatrywanie przedłużają do czerwca. I zapadła cisza.
    • @retrofood, z tego co można zaobserwować na oficjalnym profilu FB NFOŚiGW https://www.facebook.com/NarodowyFunduszOchronySrodowiskaiGospodarkiWodnej/ to, delikatnie mówiąc, programy z dotacjami nie zbierają pozytywnych opinii. To sygnał, że program wsparcia ma problemy z płynnością działania.    W przyszłym tygodniu opublikujemy artykuł o problemach z programem Czyste Powietrze, za którego organizację, tak jak za program Mój Prąd, odpowiada NFOŚiGW.
    • Witam, mamy projekt kanalizacji, ale jest on dość ubogo przedstawiony i wydaje się, że nieprzemyślany - główna rura idzie pod klatką schodową, pod którą jest schowek, z podłoga obniżoną o jakieś 57cm względem podłogi w domu. Chciałbym zrobić zmianę i prosiłbym o sprawdzenie czy taka zmiana wydaje się poprawna. Kanalizacja według projektu jest to brązowa linia. Moja propozycja to zielona linia (ciemnozielona - Fi160, jasnozielona F110): To jest rzut parteru. Na poddaszu użytkowym mam dwie łazienki znajdujące się nad pionem kanalizacyjnym po lewej stronie (ten oznaczony jako "I"). Nad drugim pionem (oznaczonym jako "II") nie ma nic do przyłączenia, to chyba tylko odpowietrzenie. Pierwsza zmiana, to przeniesienie pionu z kuchni do biura - tak czy inaczej będzie to pod łazienką na poddaszu. Chce tu zastosować rurę niskoszumową Fi160 i odpowiednie mocowania by maksymalnie zredukować możliwość hałasu. Mogę na poddaszu tę rurę przedłużyć do dachu i zrobić tam odpowietrzenie? Druga zmiana to poprowadzenie linii przez małą łazienkę zamiast przez schowek (który jest obniżony o 57cm). Trzecia zmiana to drugi pion. Jeśli to tylko odpowietrzenie (bo na poddaszu nie ma tam żadnych odpływów) to czy jest sens kuć ścianę, jak obok mam komin z wolnym szybem wentylacyjnym w kominie, który tez wystaje 50cm ponad dach? Na kominie nad tym szybem dam daszek i wydaje mi się, że to będzie to samo co idąca tuż obok rura w ścianie. Czwarta zmiana to dodanie odpływu liniowego w garażu. Nie chce by ktoś mi powiedział czy to jest dobrze i brał za to odpowiedzialność. Chce porady i opinii. Jak będę wiedział, czy to ma sens, czy może kompletna katastrofa, to wtedy uderzę do projektanta i z nim będę dalej rozmawiał.
    • Czy Redakcja nie może zapytać rzecznika prasowego ministerstwa?
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...