Skocz do zawartości

sunnyluk

Uczestnik
 • Posty

  14
 • Dołączył

 • Ostatnio

sunnyluk's Achievements

Początkujący

Początkujący (1/4)

0

Reputacja

 1. Dzięki wielkie za takie wypunktowanie nieprawidłowości. Wiem o czym rozmawiać z audytorem. Powiedz mi jeszcze proszę: - jak wyliczyłeś te 700l/dziennie? - o co chodzi z mykiem z kominkiem Patrząc więc na Ep 83 kWh/m2 jest całkiem nieźle
 2. Niestety nie mam żadnych wyliczeń z programu. Na ostatnich stronach ŚE są już tylko objaśnienia użytych zwrotów nic więcej. Jak mam przeliczyć ilość nośników na kWh? dla ogrzewania: Ilość energii elektr. 1,71 * 170m2 = 290,7 kWh Ilość gazu ziemnego 6,74 * 170m2 = 1145,8 m3 gazu Biomasa 5,59kg * 170 = 950kg drewna do kominka? przecież kocioł gazowy ma być głównym źródłem ciepła. Chyba, że sprzedający oświadczyli inaczej... tego nie wiem. Jest jeszcze taka tabelka (w której jest mowa o zasobniku na CWU, a w domu jest kocioł 2funkcyjny BEZ zasobnika).
 3. Rozmawiałem z audytorem: - w ŚE jest wzięte 136,4 m2 pow uż. + 33,6 m2 również jako pow. uż. i pewnie dlatego wychodzą m.in. wysokie wartości dla CWU, bo ponoć program liczy to automatycznie dla 170m2 pow. mieszkalnej, niezależnie od ilości osób, tak naprawdę dom ma 136,4 części mieszkalnej, bo te 33,6m2 to jest właśnie powierzchnia użytk. garażu dwustanowiskowego, - ponoć na naszą korzyść w ŚE jest wzięte pod uwagę ogrzewanie garażu, w którym rzeczywiście jest jeden grzejnik, ale grzać nim pewnie się wiele nie będzie - wsp. 0,72 jednej ściany - mam dostać wyjaśnienie jutro, bo być może "wkradł się błąd" - odnośnie jeszcze U dachu, to jako dach wzięta jest przestrzeń nad 'sufitem poddasza', która jest ocieplona 18cm wełny (ponoć to bardzo dobrze, bo sporo inwestorów tego nie ociepla) - stropodach czyli rozumiem, że 'reszta dachu', która jest ocieplona 25cm ma współczynnik 0,16 więc OK Na razie tyle się dowiedziałem.
 4. Tylko chciałem dodać, że na powyższych screenach celowo wyciąłem informacje o audytorze, pieczątka, nazwa firmy. Wiecie... RODO co prawda odnosi się do osób fizycznych, a ŚE robiła firma, jednak wolałem dmuchać na zimne. Wg pieczątki, danyh firmy na 1 stronie ŚE, audytor ma aktualne uprawnienia, jest na liście osób dopuszczonych do tworzenia ŚE, sprawdziłem to na stronie rządowej. Tak podejrzewałem, że jeśli chodzi o same wskaźniki Eu i Ek w kolumnie 'ogrzewanie i wentylacja' to ich wartości wynoszą ok 65 kWh/m2*rok więc wydaje mi się, że samo wykonanie budynku od tej strony jest akceptowalne? A co możecie powiedzieć o tych wysokich wskaźnikach w kolumnie CWU? Przy jego obliczaniu przyjmuje się np. ilość osób w gosp. domowym, średnie zużycia wody itp.? Tak, w domu jest kominek w salonie bez płaszcza wodnego. Ewentualnie będziemy nim dogrzewać, ale nie traktuję go jako drugie, pełnoprawne źródło ogrzewania. Jestem umówiony na tel. z audytorem, powinienem się dowiedzieć coś więcej choćby na temat tej dużej różnicy współczynnika przy ścianach.
 5. Jestem w trakcie procedury zakupu tego domu z rynku wtórnego dlatego chciałem, żeby było zrobione świadectwo, nawet nie wiem czy nie był w tym wypadku wymóg jego zrobienia. Czy rzetelnie zrobione? nie wiem, ale jeszcze spróbuję się skontaktować z jego wykonawcą. Samo świadectwo dostałem od sprzedających. Chciałem po prostu upewnić się trochę, bo domek jest określany jako energooszczędny. Oczywiście nie wymagam od niego nie wiadomo co, ale sądziłem, że chociaż potwierdzone zostanie spełnienie obecnych norm.
 6. Witam, Proszę o sprawdzenie doświadczonych budowniczych poniższych fragmentów świadectwa energetycznego. Budynek oddany do użytkowania w tym roku, budowany od 2016 w standardowej technologii. Czy jest się czego obawiać przy tak wysokich współczynnikach w świadectwie energetycznym? Świadectwo wydane w tym miesiącu. Wg niego budynek nie spełnia aktualnej normy, całkowite Ep wynosi ok. 132 kWh/m2*rok. Zastanawiają mnie jednak tak duże rozbieżności np. przy współczynnikach choćby ścian zewnętrznych (0,72), gdzie ściany są tak samo ocieplone, bez dużych przeszkleń. Bryła budynku bardzo prosta, dach dwuspadowy, garaż w bryle budynku. Jest rekuperacja. Ocieplenie styro 15cm, pod dachem wełna 25cm. Materiały ze średniej półki cenowej. Budynek jest nowy, zakończona budowa. Ogrzewanie kocioł gazowy dwufunkcyjny bez zasobnika, brak podłogówki. Bardzo zastanawiają mnie wysokie wartości wskaźników dla CWU. Procentowy udział przygotowaniu CWU sięga prawie 40% przy Ek. Patrząc tylko na wskaźnik rocznego zapotrzebowania EU dla samego ogrzewania i wentylacji jest 67,75, nawet Ek jest niższe w tym wypadku i wynosi 64,46 a Ep 70,91 - czy dobrze rozumiem, że to świadczy o tym, że budynek jednak jest dobrze ocieplony, a problem wysokich całkowitych wskaźników bierze się z wysokich wartości dla CWU?
 7. Witam, mam prośbę o ocenę wykonania izolacji fundamentów, niskiego lub braku cokołu i zabezpieczenia progu drzwi tarasowych. Czy takie wykonanie jest poprawne? Jest drenaż wokół domu. Czy nie będę miał problemu z wilgocią? wykonawca twierdzi, że nie...
 8. OK, rozumiem. Czy w grę wchodzą tylko działki sąsiadujące, mające z przedmiotową działką wspólną granicę? Czy może jest jakiś obszar brany pod uwagę? Rozumiem też, że łatwiej byłoby uzyskać WZiZT dla "środkowej działki po podziale" w przypadku, gdy na działce 1 i 3 od ul. Cichej powstaną już domy? Poniżej większy wycinek sąsiedniej zabudowy. O właśnie o to mi chodziło tylko nie potrafiłem nazwać Czy do złożenia wniosku o wydanie WZiZT "podziałowego" potrzebuję mieć jako załącznik do wniosku szkic podziału stworzony przez geodetę na odpowiedniej mapie?
 9. 1. A czy nie można wystąpić o WZ na całą działkę przed podziałem z zaznaczeniem, że planuje się podział i np. wpisać we wniosku WZ dla 3 domów jednorodzinnych? 2. Dostałem informację, że w gminie na terenach nieobjętych planem nie ma ustalonej min. wielkości działki. Sąsiednie działki są wybudowane równiez na ok 7 arach. Jedynie w miejscach gdzie w gminie jest plan ustalona jest min. wielkość działki po podziale na 7 arów. To znaczy chodzi o tą działkę całkiem po lewej stronie (tą najszerszą)? Co w tym wypadku oznacza kontynuacja zabudowy?
 10. Witajcie, Jesteśmy z żoną na etapie zakupu działki budowlanej. W okolicy, która nas interesuje jest problem znaleźć coś interesującego o powierzchni ok. 8-10 arów, ale znalazła się oferta zakupu działki prawie 25 arowej (niebieski obrys). W tym miejscu nie ma uchwalonego MPZP (przynajmniej tak wynika z Geoportalu i stron BIP Urzędu Miasta). Wymyśliliśmy sobie, że ze względu na idealnie pasującą nam lokalizację i atrakcyjną cenę (ok. 65zł/m2) być może warto by było ją zakupić, a następnie podzielić na 3, jedną zostawić pod budowę a pozostałe 2 sprzedać. Na czerwono zaznaczyłem wstępny plan podziału. Wiem, że od południa jest już istniejąca droga dojazdowa do posesji, ale przyjąłem, że: 1. zostawiamy sobie pierwszą z brzegu działkę - graniczącą z drogą publiczną, 2. pozostałe 2 działki łatwiej będzie sprzedać z wjazdem od północy, 3. po wstępnych rozmowach - może być problem z ewentualną zgodą na ustalenie służebności/współwłasności drogi wew. istniejącej (tej od dołu), Mam wątpliwości co do prawidłowej kolejności etapów realizacji takiego przedsięwzięcia 1. Czy wpierw wystąpić o WZ dla całej działki 25 arowej nie będąc jeszcze jej właścicielem (np. po podpisaniu umowy przedwstępnej)? 2. Czy we wniosku o WZ mogą w jakiś sposób już zaznaczyć przyszły plan podziału? Nie chodzi mi o zagwarantowanie WZ dla działek po podziale, ale bardziej o zapewnienie mnie, że taki podział jest możliwy. 3. Wiem, że w sprawie podziału (jako osobny wniosek tylko dot. podziału) mogę wystąpić dopiero będąc właścicielem całej działki, ale gdyby były jakiekolwiek przyszłe problemy z uzyskaniem WZ dla działek po podziale - czy mogę się jakoś przed tym zabezpieczyć przed zakupem? 4. Jaka byłaby najlepsza kolejność czynności przed i po jej zakupie? Wiem, że nasz wymyślony plan podziału należy uzgodnić z geodetą, który przygotuje odpowiednie dokumenty, sprawdzi możliwości pod względem prawnym itd., ale czy już teraz moglibyście stwierdzić czy taki podział jest realny? Z góry dziękujemy za odpowiedzi
 11. No tak, jeśli nie zmenią ceny to nie ma co się nawet zastanawiać. W tej samej cenie lub niższej można w okolicy mieć podobną. Jeśli chodzi o przepompownie to pewnie zależy w jakiej technologii jest budowana, starsza, nowsza. U nas w okolicy jest dość sporo takich kilkuletnich i gdy się obok nich podjedzie jest cisza i nic nie czuć. Oczywiście, nie wiadomo jak jest na codzień, podczas upalnego lata itd. No nic, trzeba będzie szukać dalej chyba, że cena będzie baaardzo atrakcyjna
 12. To znaczy: - obecny właściciel sprzedaje w cenie 100 zł/m2, gdyż na działce jeszcze nic nie ma, przedsiębiorstwu komunalnemu, - przedsiębiorstwo musi ją kupić, gdyż w projekcie, który rozpoczyna się właśnie realizować, jest ona tutaj umieszczona - przedsiębiorstwo chce działkę odsprzedać, bo jej aż tak wielkiej nie potrzebuje (przepompownia zajmie ok 25 m2) Działka jest w śląskim. Nie są to Katowice ani inne większe miasto, raczej peryferia. Nie wiem ile przedsiębiorstwo będzie za nią chciało, ale mając informację za ile ją kupiło, biorąc pod uwagę średnie ceny i obecność pompowni, chciałbym mniej więcej oszacować ile można by cenę obniżyć...
 13. Witam, Jestem aktualnie na etapie zakupu działki budowlanej. Posiadam informację o sprzedaży działki, na której planowana jest budowa przepompowni ścieków. Przepompownia wraz z kanalizacją będzie budowana do maks. 2 lat. Przepompownia ma być z tych mniejszych (bez agregatu), ogrodzona, posadowiona w jednym z rogów 10-arowej działki. Działkę będzie kupować od obecnego właściciela przedsiębiorstwo komunalne za cenę 100 000 zł, a następnie będzie do sprzedania. Czy ma ktoś z Was doświadczenie z tego rodzaju działką? Czy taka przepompownia może być bardzo uciążliwa? I najważniejsze pytanie: ile bylibyście w stanie zapłacić za tak "uzbrojoną" działkę?
×
×
 • Utwórz nowe...