Skocz do zawartości

Zakup dużej działki, podział i wydanie WZ


sunnyluk

Recommended Posts

Witajcie,

 

Jesteśmy z żoną na etapie zakupu działki budowlanej. W okolicy, która nas interesuje jest problem znaleźć coś interesującego o powierzchni ok. 8-10 arów, ale znalazła się oferta zakupu działki prawie 25 arowej (niebieski obrys).

dzialka.thumb.png.aeae7bd268d2b8252b2443167feca2b1.png

 

W tym miejscu nie ma uchwalonego MPZP (przynajmniej tak wynika z Geoportalu i stron BIP Urzędu Miasta).

Wymyśliliśmy sobie, że ze względu na idealnie pasującą nam lokalizację i atrakcyjną cenę (ok. 65zł/m2) być może warto by było ją zakupić, a następnie podzielić na 3, jedną zostawić pod budowę a pozostałe 2 sprzedać.

 

Na czerwono zaznaczyłem wstępny plan podziału. Wiem, że od południa jest już istniejąca droga dojazdowa do posesji, ale przyjąłem, że:

1. zostawiamy sobie pierwszą z brzegu działkę - graniczącą z drogą publiczną,

2. pozostałe 2 działki łatwiej będzie sprzedać z wjazdem od północy,

3. po wstępnych rozmowach - może być problem z ewentualną zgodą na ustalenie służebności/współwłasności drogi wew. istniejącej (tej od dołu),

 

Mam wątpliwości co do prawidłowej kolejności etapów realizacji takiego przedsięwzięcia :)

1. Czy wpierw wystąpić o WZ dla całej działki 25 arowej nie będąc jeszcze jej właścicielem (np. po podpisaniu umowy przedwstępnej)?

2. Czy we wniosku o WZ mogą w jakiś sposób już zaznaczyć przyszły plan podziału? Nie chodzi mi o zagwarantowanie WZ dla działek po podziale, ale bardziej o zapewnienie mnie, że taki podział jest możliwy.

3. Wiem, że w sprawie podziału (jako osobny wniosek tylko dot. podziału) mogę wystąpić dopiero będąc właścicielem całej działki, ale gdyby były jakiekolwiek przyszłe problemy z uzyskaniem WZ dla działek po podziale - czy mogę się jakoś przed tym zabezpieczyć przed zakupem? 

4. Jaka byłaby najlepsza kolejność czynności przed i po jej zakupie?

 

Wiem, że nasz wymyślony plan podziału należy uzgodnić z geodetą, który przygotuje odpowiednie dokumenty, sprawdzi możliwości pod względem prawnym itd., ale czy już teraz moglibyście stwierdzić czy taki podział jest realny?

 

Z góry dziękujemy za odpowiedzi :)

 

 

 

 

Link do komentarza
4 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

1. Gwarancję możliwości budowy po podziale daje tylko uzyskanie WZ na wydzielone już działki (do czasu opracowania MPZP).

2. W gminie pewnie ustalona jest minimalna powierzchnia wydzielania działek pod zabudowę i od tego trzeba zacząć. 

1. A czy nie można wystąpić o WZ na całą działkę przed podziałem z zaznaczeniem, że planuje się podział i np. wpisać we wniosku WZ dla 3 domów jednorodzinnych?

2. Dostałem informację, że w gminie na terenach nieobjętych planem nie ma ustalonej min. wielkości działki. Sąsiednie działki są wybudowane równiez na ok 7 arach. Jedynie w miejscach gdzie w gminie jest plan ustalona jest min. wielkość działki po podziale na 7 arów.

 

3 godziny temu, bajbaga napisał:

Problemem może być zabudowa środkowej działki - nie ma tam kontynuacji zabudowy.

To znaczy chodzi o tą działkę całkiem po lewej stronie (tą najszerszą)? Co w tym wypadku oznacza kontynuacja zabudowy?

Link do komentarza

Nowa (wytyczona) środkowa (druga od Cichej) - nie ma "linii zabudowy" bo nie ma budynków do których można się odnieść.

Na pierwszej od ul. Cichej możesz postawić dom z liną zabudowy która jest przedłużeniem linii zabudowy na działce sąsiedniej 

Na działce nowej (wytyczonej), trzeciej od Cichej też można określić linię zabudowy bo sąsiadujące działki są zabudowane.

 

Tak wynika ze skrawka załączonej mapy.

Link do komentarza

W warunkach zabudowy nikt nie będzie rozważał możliwości podziału działki. Można za to wystąpić o warunki dla 3 budynków na jednej działce, ale to nie oznacza jeszcze, że po podziale odpowiednie warunki zostaną wydane dla poszczególnych działek.

 

Zawsze można się pobudować na jednej, a potem podzielić działkę na trzy części. Do tego czasu trzeba by się zabezpieczyć odpowiednią umową cywilnoprawną pomiędzy właścicielami.

 

 

Wysłane z telefonu.

 

 

 

 

 

 

Link do komentarza
3 godziny temu, bajbaga napisał:

Nowa (wytyczona) środkowa (druga od Cichej) - nie ma "linii zabudowy" bo nie ma budynków do których można się odnieść.

Tak wynika ze skrawka załączonej mapy.

OK, rozumiem. 

Czy w grę wchodzą tylko działki sąsiadujące, mające z przedmiotową działką wspólną granicę? 

Czy może jest jakiś obszar brany pod uwagę?

 

Rozumiem też, że łatwiej byłoby uzyskać WZiZT dla "środkowej działki po podziale" w przypadku, gdy na działce 1 i 3 od ul. Cichej powstaną już domy?

 

Poniżej większy wycinek sąsiedniej zabudowy.

 

dzialka2.thumb.png.89db19495ce8b38685a7171c350a763e.png

 

8 minut temu, bajbaga napisał:

Istnieje opcja wydania WZiZT "podziałowego".

O właśnie o to mi chodziło tylko nie potrafiłem nazwać :)

 

Czy do złożenia wniosku o wydanie WZiZT "podziałowego" potrzebuję mieć jako załącznik do wniosku szkic podziału stworzony przez geodetę na odpowiedniej mapie?

 

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • dom w papawerach z Archonu EX 19 G2 z Archipelagu Szukaj pod hasłem dom z przeszklonym szczytem. Sama forma wykończenia pokrycia dachu czy ścian to kwestia do ustalenia w czasie adaptacji, wiec się nie sugeruj tynkami czy dachówką zamiast boazerii i blachy
    • Komentarz dodany przez Ak: Czy ktoś poleci podobny projekt domu?
    • Firma Blachy Pruszyński osobom poszukującym urozmaiconego pokrycia dachowego oferuje panele na rąbek w czterech odsłonach profilowań. Panele, które są ułożone na dachu, dzięki delikatnym przetłoczeniom, wyglądają lekko i kojarzą się z nowoczesną architekturą. Sprawdzą się zarówno na nowo budowanych domach jednorodzinnych, jak i dużych obiektach, a także budynkach zabytkowych i poddanych renowacji. Pełna treść artykułu pod adresem: https://budujemydom.pl/stan-surowy/dachy-i-rynny/aktualnosci/114900-panele-na-rabek-w-czterech-odslonach-profilowan
    • Cześć. Jakie oczyszczalnie przydomowe wg Was są dobrym wyborem dla 4 osób?   W projekcie przewidziano oczyszczalnię Bio Hybryda 2500. Widzę, że nadal jest w sprzedaży. Czy to dobra oczyszczalnia? A może jest coś lepszego w podobnej cenie lub coś tak dobrego, że warto dopłacić?  
    • Dzień dobry, Nasze zalecenia dotyczące montażu blachy trapezowej TP-26 SUPER: MONTAŻ - Konstukcja wsporcza z łat drewnianych 40×50 mm, 40×60 mm, 32×100 mm montowanych w maksymalnym rozstawie 350 mm mierzonym od tych samych krawędzi. - Należy sprawdzić i jeżeli to konieczne przeprowadzić jej niwelację zapewniającą kąty proste na połaci oraz jej równą płaszczyznę. - W części okapowej rekomendowane jest użycie pasa nadrynnowego zaciągowego jako elementu nośnego do montażu arkuszy. Arkusze należy przygotować, wykonując w ich części startowej tzw. zaciąg, element zaczepowy o pas. - Mocowanie arkuszy w górę fali w rozstawie wkrętów maksymalnie co 700 mm, za pomocą wkrętów samowiercących typu TORX 4,8 x 60 mm w kolorze pokrycia. Należy zwrócić uwagę na siłę dokręcenia wkrętów, powinna zapewnić odpowiednie przyleganie arkusza do podkonstrukcji bez wgniecenia górnej części fali. Należy odpowiednio wyregulować siłę dokręcenia wkrętów używając do tego np. sprzęgła wkrętarki. - Zaleca się wykonanie wlotowej szczeliny wentylacyjnej okapu o przekroju min. 200 cm2 /1mb oraz w celu jej zabezpieczenia przed owadami i gryzoniami wykonanie specjalnej obróbki z blachy perforowanej. - Zalecana wylotowa szczelina wentylacyjna powinna mieć przekrój czterokrotnie mniejszy od wlotowej, licząc na jedną stronę połaci ( 50 cm2 /1mb). Zapewnia ją pozostawienie 60 mm szczeliny pomiędzy arkuszami przeciwległych połaci w kalenicy oraz obustronny montaż listwy podkalenicowej, w której specjalnie zaprojektowania perforacja zapewnia optymalny przepływ powietrza, chroniąc kalenicę przed wdmuchiwaniem wody opadowej i śniegu. Listwa podkalenicowa do TP26 SUPER jest także elementem nośnym do montażu obróbki kalenicy np. PROSTA PLUS. CIĘCIE - Do cięcia blach należy używać nożyc elektrycznych z głowicą rotującą. Po zakończeniu montażu bezwzględnie oczyścić powierzchnię z opiłków, wkrętów itp. W przypadku uszkodzenia powierzchni należy jak najszybciej wykonać niezbędny (punktowy) retusz, przy zastosowaniu lakieru odpowiedniego z oryginalnym kolorem blach. - W przypadku użycia szlifierki kątowej do cięcia blach powlekanych lub innych materiałów będących w zasięgu powstającego na skutek cięcia strumienia gorących opiłków, następuje utrata gwarancji. Reklamacje nie będą uwzględniane. __________________________ Blacha trapezowa TP-26 SUPER https://pruszynski.com.pl/produkt/blachy-trapezowe/blacha-trapezowa-na-dach/tp26super-blacha-trapezowa-na-dach/
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...