Skocz do zawartości

Gdzie można postawić zbiornik na gaz płynny i jak dobrać jego wielkość?


Recommended Posts

Odpowiedź eksperta: Inwestor decydujący się na ogrzewanie domu gazem płynnym może zdecydować się na zbiornik naziemny lub podziemny. Ma to nie tylko znaczenie estetyczne (zbiornika schowanego pod ziemią po prostu nie widać), ale także pozwala na zachowanie mniejszych odległości od innych obiektów – co może mieć znaczenie na małych działkach.

 

Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/kotly-i-podgrzewacze/porady/13452-gdzie-mozna-postawic-zbiornik-na-gaz-plynny-i-jak-dobrac-jego-wielkosc

 

Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Gość Sąsiad
Witam, moj sasiad wlasnie zalozyl sobie ogrzewanie gazowe ze zbiornikiem naziemnym, niestety nie zachowal odleglosci, tzn. zbiornik jest w odleglosci 1m od ogrodzenia dzielacego nasze posesje, oraz 1m od linii elektrycznej zasilajacej sasiednie gospodarstwa (linia idzie nad ogrodzeniem). Wydaje mi sie ze nie zachowal tez odleglosci 3m od swojego budynku... Czy na postawienie takiego zbiornika potrzebne jest jakies pozwolenie, czy ktos sprawdza to przed montazem?? Gdzie to mozna zglosic? Jakie konsekwencje moga byc za takie ustawienie zbiornika??
Link do komentarza
  • 8 miesiące temu...
  • 2 lata temu...
Gość Zbyszek
Czy zbiornik naziemny można ogrodzić np. betonowym płotem oczywiscie bez dolnego przęsła by zachowany został przewiew. Zachowam dystans 1 m od zbiornika kształt ogrodzenia to litera U dopełniona siatką z furtką.
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...

Zbiornik musi być postawiony z zachowaniem odległości od budynku/ogrodzenia etc. Zbiorniki muszą mieć UDT i podłączenie przez uprawnionego gazownika. Sąsiad tu nie ma nic do gadania. Trzeba załatwić temat z dostawcą, potem mapka, wpis o płycie przez uprawnionego Kierownika Budowy. Potem decyzja z urzędu Gminy/Powiatu, uruchomienie i tyle.

Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Od trzech lat współwłaściciel działki na której stoi mój zbiornik postawił dwa kampingi w odległości 1,45m od zbiornika teraz żąda ode mnie abym zabrał zbiornik który stoi tam od 12 lat czy ma do tego prawo bo jest on za blisko butli.
Link do komentarza
54 minuty temu, Gość Tomek napisał:

Od trzech lat współwłaściciel działki na której stoi mój zbiornik postawił dwa kampingi w odległości 1,45m od zbiornika teraz żąda ode mnie abym zabrał zbiornik który stoi tam od 12 lat czy ma do tego prawo bo jest on za blisko butli.

 

A jak stawiałeś to miałeś jego zgodę? Na podstawie czego postawiłeś?

Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Gość Juro63
Absurdu-czy ow sąsiadł wydał zgodę na postawienie zbiornika z zachowaniem odległości to proszę się nie martwić iż to on świadomie naraża na utratę swego mienia oraz życia ludzkiego dalsze postępowanie głosić organom ścigania nagrywać po takim zajściu może dojść do uszkodzenia
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Komentarz dodany przez agata: czy ktos wie czy kostka z brukbet jest warta uwagi? przymierzamy sie w koncu do zakupu
    • To chyba chybiony i fałszywy argument, bo klimatyzator jednak dmucha powietrzem zagrzanym do o wiele wyższej temperatury niż te 22 stopnie, chcąc osiągnąć zadaną temperaturę i pewnie to jest o wiele wyższa temperatura niż 30 st. Nie mierzyłem ale tak na wyczucie to znacznie przkracza trzydziestkę. Więc to akurat w drugą stronę działa, jeśli chodzi o tę "róznicę temperatur", czyli na korzyść hydrauliki. 
    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...