Skocz do zawartości

Fundamenty - dom szkieletowy


Recommended Posts

Napisano

Witam,

Aktualnie jestem na etapie zakończenia  budowy ścian fundamentowych pod dom szkieletowy. Jest położona kanalizacja wewnętrzna oraz wstępnie zagęszczony piasek (październik 2017) Kolejny etap to ponowne zagęszczenie oraz  wykonanie wieńca fundamentowego na wszystkich ścianach.:

Chciałbym wykonać szalunek zewnętrzny, położyć zbrojenie 4x fi 12mm ( strzemiona co 30 cm drut fi 6mm) na wszystkich ścianach fundamentowych (również wewnętrzne) a następnie zalać całość betonem B-20 na wysokość 15 cm . Czy jest to dopuszczalne w tym przypadku ?

 

20180310_164238.thumb.jpg.5da56ef4c1f359c8a695b97f17fbcbc1.jpg

20180226_154221.jpg

20180226_154303.jpg

Napisano

Witam,

Dziękuję za odpowiedź. 

W celu:

1) Nie robić szalunku od wewnętrznej strony ścian fundamentowych (czyli w środku), jedynie od zewnątrz.

2) Wylać płytę po całości ( wieniec + wewnętrzne pomieszczenia) , zamiast osobno  zrobić wieniec na  ścianach , a następnie chudziaka 

 

odp:

Niestety projekt architektoniczny nie przewiduje wykonanie wieńca na ścianach fundamentowych, tylko wykonanie ścian fundamentowych z bloczków betonowych. W konsultacji z firmą wykonawczą ( tylko konstrukcji szkieletowej drewnianej) należy wykonać wieniec.  Natomiast na projekcie będą wprowadzone korekty przez projektanta - architekta. 

Podwalina będzie montowana za pomocą kotw chemicznych na izolacji do wieńca.

 

Prace nad wykonaniem fundamentu były rozpoczęte  w połowie września. Ze względu na warunki pogodowe została wykonana tylko  lawa fundamentowa -> ściany fundamentowe -> oraz zasyp piaskiem w środku + zagęszczenie. 

Instalacja wew. kanalizacyjna została wykonana dopiero teraz, także płyta może  być wykonana dopiero teraz.

 

Pytanie:

Czy płyta fundamentowa wewnątrz pomieszczeń nie ulegnie pęknięciom itp.  ?? 

Zastosowany beton to B-20

 

 

 

 

Napisano (edytowany)

Dla następnych budujących. Fundament dla domu szkieletowego z typową podłoga na gruncie można zrobić bardzo łatwo w ogóle nie bawiąc się w jego izolowanie. Wynosimy izolację cieplna podłogi i jastrych wyżej. Żeby izolacja cieplna podłogi przynajmniej częściowo była już na poziomie ścian szkieletowych a nie cokołu fundamentu. Coś w tym typie:

 

fundament podloga szkielet.jpg

PS. Co do tej płyty to uzgodnić sposób wykonania z architektem, który ma robić te korekty w projekcie i tyle. Opis jest na tyle niejasny, że trudno coś doradzać.

Edytowano przez Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne (zobacz historię edycji)
Napisano

Dziękuję za odpowiedź. I właśnie tak jest zaprojektowane.  Tylko zamiast chudego betonu B10  chciałbym wylać  płytę  o wysokości 15 cm z betonu B20 (wieniec + podłoga na gruncie )

 

image.png.3feb0c76ec98ea63142e4c909c62d45c.png

 

image.png.6eff75dfc452f22a96a37a4d440b0c78.png

Napisano

To jakaś hybryda, choć chyba bardziej by pasowało określenie "proteza".

Bo przecież nie będzie to płyta fundamentowa, ale będzie masywna zimna podłoga na gruncie (10cm styro).

EPS 200 jako izolację płyty, ale płyty fundamentowej jako elementu nośnego stosuje Legalett przy domach szkieletowych, tyle że trochę innej grubości.

Napisano

Oczywiście , że EPS 100 wystarczy -  błąd w projekcie . Powyższy rysunek również przedstawia  zastosowanie styropianu 10 cm  ( 4,5 cm podwalina + 4,5 cm  kantówki ), chyba że jest to poglądowo -  nie wnikam na gr. styropianu. 

 

Pytanie dotyczyło konstrukcji wieńca + płyta ?

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Własnych. Najdroższy rodzaj nauki.
    • Mogła zmienić koryto.
    • Uparty uczy się na błędach.
    • Gość generalnie doradzał wymianę tego namułu, ewentualnie właśnie postawienie na palach albo kopanie piwnicy, a tej w planach nie mieliśmy, więc raczej i tak się nie zdecydujemy. Co do konstrukcji, to szukaliśmy projektów domów murowanych. A jak murowany to zakładam, że raczej bez wymiany gleby się nie obędzie? Albo rzeczywiście zainteresować się domem z inną kosktrukcją.
    • Wygląda na to, że wszystko tam jest nieźle przewarstwione, w efekcie grunt jest mocno zróżnicowany w zależności od miejsca. Zakładając płytkie posadowienie mamy tam po usunięciu ziemi urodzajnej (pierwsze 30 cm): - I otwór - mada (0,3-0,6 m), potem piasek średni od 0,6 m aż do 3 m (tyle zbadano); - II otwór - piasek, ale tylko od 0,3 do 1 m, niestety głębiej, aż do 2,7 m, jest namuł z gruntu pochodzenia organicznego; - III - mada (0,3-0,5 m), potem piasek, ale tylko do głębokości 0,9 m i znów gruba warstwa namułu.   Z całą pewnością namuł nie nadaje się do posadowienia. Typowy fundament zagłębiony na 1 m lub głębiej nie wchodzi więc w grę. Głębokie posadowienie musiałoby być zrobione na palach. Te przebijałyby grubą warstwę namułu i sięgały warstw o dobrej nośności. Ale to już dość poważne przedsięwzięcie.  Mady są też bardzo wątpliwe jako grunt budowlany. One z zasady zawierają przynajmniej 2-3% domieszek organicznych, a to im bardzo pogarsza nośność. Chociaż bywają bardzo zróżnicowane. Jednak ta warstwa mady jest płytko położona i cienka (20-30 cm).    Celowałbym w związku z tym w lekką konstrukcję domu, raczej szkieletowego, posadowionego na płycie fundamentowej. I to płycie bardzo płytko zagłębionej. Można usunąć ziemię urodzajną oraz warstwę mady, zastępując to wszystko choćby zagęszczonym grubym piaskiem, ewentualnie zagęszczaną pospółką, tłuczniem lub żwirem aż do poziomu gruntu. Dopiero na tym umieszczamy zbrojoną płytę żelbetową (np. 30 cm). Jeżeli konstrukcja domu jest szkieletowa, czyli z izolacją cieplną wewnątrz przekroju ścian, to płyta żelbetowa nie musi być izolowana cieplnie od spodu. Robimy na niej typową izolowaną cieplnie podłogę na gruncie, tak jakby ta płyta była odpowiednikiem chudego betonu na gruncie. Ostatecznie otrzymujemy przynajmniej ok. 1 m gruntu o dobrej nośności (częściowo naturalnego piaszczystego, a częściowo uzyskanego sztucznie przez wymienienie górnych warstw na zagęszczony piasek. Dopiero na tym spoczywa żelbetowa płyta.     
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...