Skocz do zawartości

Właściwy kąt instalacji paneli słonecznych na dachu


Recommended Posts

Napisano
Table z której nic nie wynika, nie wiadomo nadal pod jakim kątem mam zamontować panele
  • 2 miesiące temu...
Napisano

Co za laik pisal ten artykul. Nic nie wynika z tej tabeli. Co znaczy 1 czy 2 ?

  • 1 miesiąc temu...
Napisano
do Gość bobo: nie laik, tabela gromadzi zbiór współczynników korygujących. Przy współczynniku 1 sprawność paneli dzielisz przez 1 czyli masz 100%, przy 2 dzielisz przez 2 i masz 50%. Proste?
Napisano
do PJ: no jeżeli masz dach np.35 stopni to układasz równolegle do płaszczyzny dachu i masz panele pod kątem 35 stopni. Przy dachach bardziej płaskich zastosujesz podpory w kształcie trójkąta prostokątnego o żądanym kącie. Powyżej 45 stopni pozostaje tylko odpowiednia liczba paneli równoważąca spadek sprawności tak jak to pokazuje tabela...
  • 1 rok temu...
Napisano
Witam, czy ma sens kłaść panele na dachu o pochyle 10 stopni
  • 3 miesiące temu...
Gość instalator od 10 lat
Napisano

mnie uczono w ON Rzeszowie na kursie 5 lat temu, że kąt nachylenia wylicza symulacja komputerowa, program licencjonowany niemiecki do którego jest spolszczenie, które wylicza ( dane od 1912 roku) optymalne ustawienie paneli dla danej powierzchni czy na ziemi czy na dachu. Generalnie powinno się stosować 1 stopień od południa w stronę zachodu oraz od 20 do 30 stopni( kąt nachylenia paneli) optymalnie 27 stopni.

 

generalnie panele ustawione 1 stopień od południa w stronę zachodu i kat od 20-30 stopni generalnie 27 stopni. wartość optymalna na lubelszczyżnie

 

sam używam tego programu od 8 lat symulacja produkcji na cały rok dla klientów i widząc jak amatorzy oszukują klientów to nóż mi się otwiera w kieszeni

  • 3 miesiące temu...
Gość Feather
Napisano
Może mi ktoś wytłumaczyć te wyniki w tabeli, co oznaczają, bo nie wiem jak mam to oceniać, rozumiem, że im mniejsza wartość tym lepiej, ale co w rzeczywistości co to jest za wartość, co oznacza?
Gość obserwator
Napisano
Do Fajnego Gościa: a dlaczego nie , co to przeszkadza?
Gość Richard
Napisano

Optymalny kąt nachylenia nieruchomych paneli fotowoltaicznych (od poziomu) powinien być równy szerokości geograficznej miejsca, w którym są zamontowane . * na równiku - 0 st. (poziomo) * np. dla Łodzi - 51 st. * na biegunie - 90 st. (pionowo)

 

Do Gościa Bobo 45 st. - tak to dobre nachylenie dla środkowej Europy. Dla Panamy to będzie już tylko 9 st.

 

Do Ekperci Velux 30 - 60 stopni dla Europy. W środkowej Afryce to 0 - 20 st.

Gość promyczek
Napisano
Należy wziąć pod uwagę kąt odchylenia osi Ziemi. Wartość szerokości geograficznej nie jest tożsama z kątem padania promieni słonecznych w dany punkt.
  • 3 tygodnie temu...
Gość Janosik
Napisano
Prawda o kątach nachylenia w ustawieniu południowym jest brutalna. Średniorocznie z 1000Wp wydajności osiągane dla różnych kątów nachylenia wynoszą (różnica nie przekracza 10 %): 10 : 955 kWh/kWp 20 : 1000 kWh/kWp 40 : 1030 kWh/kWp 50 : 1010 kWh/kWp 60 : 964 kWh/kWp Daje do myślenia
  • 2 tygodnie temu...
  • 9 miesiące temu...
  • 2 lata temu...
Napisano
Witam instalatorzy przekonują mnie że 10% -15% nachylenia jest bardzo dobre jeśli chodzi o województwo warmińsko-mazurskie , jest to prawdą ?
Napisano
  Dnia 24.01.2023 o 09:25, Gość Darek napisał:

Witam instalatorzy przekonują mnie że 10% -15% nachylenia jest bardzo dobre jeśli chodzi o województwo warmińsko-mazurskie , jest to prawdą ?

Rozwiń  

 

spójrz na tabelkę powyżej. To zależy od ustawienia w stosunku do stron świata. 

  • 2 miesiące temu...
Napisano
Komentarz dodany przez Artur:
Ja rozumiem ta tabelkę tak że panel który zamontujemy dokładnie na południe i pod kątem od 30 do 45 będzie miał największą produktywność. Przekręcając panel w osi i czym bardziej od kierunku południowego tym bardziej tracimy na wydajności . Dla instalacji zamontowanej idealnie wschód zachód najlepszym kątem paneli będzie 15 stopni .
Napisano

To tabele ze współczynnikami korygującymi. Ta większa bardziej kolorowa, ma wpisane wartości w procentach. Przykładowo, przy ustawieniu wprost na południe najlepszy wynik (100) uzyskujemy przy kącie nachylenia pomiędzy 30 i 40%. Ale np. przy ustawieniu wprost na wschód przy tym samym kącie nachylenia dachu uzyskamy ok. 85% ilości energii względem ustawienia wprost na południe.

Jest tu jednak bardzo ważne zastrzeżenie. To są średnie wartości dla całego roku. Jeżeli zależy nam na wykorzystywaniu ciepła z kolektorów głównie w sezonie wiosenno-letnim to korzystne jest zmniejszenie kąta nachylenia (np. do 20°). Wtedy uzysk energii będzie większy latem, ale za to mniejszy w sezonie jesienno-zimowym.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To trzeba zainteresować sprawą jakiegoś dziennikarza, najlepiej reportera.
    • Z tego co wiem, obecnie do samego PnB nie wymaga się już pisemnych gwarancji od dostawców mediów. Ale najlepiej i tak zasięgnąć informacji w miejscowym wydziale budownictwa, bo interpretacja prawa przez urzędników bywa różna.
    • Witam,   Z tego co udało mi się wyszukać i zrozumieć, w celu uzyskania pozwolenia na budowę potrzebne są min. warunki przyłączenia mediów.   Czy ktoś orientuje się jak to jest w kwestii uzbrojonej działki budowlanej, czy chcąc uzyskać „pozwolenie na budowę” lub czy wykonując „zgłoszenie budowy” mimo wszystko będę potrzebował warunki przyłączenia mediów?   Pytanie wydaje się absurdalne bo przecież media są już na działce, ale prawo często niestety działa inaczej niż myślimy.   Pozdrawiam,
    • Budowa jest w toku, przynajmniej na papierach. Zostało wydane pozwolenie na budowę budynku jednorodzinnego, został założony dziennik budowy, na bramie wisi nawet tablica informacyjna oznajmiająca budowę domu, zostały zainstalowane skrzynki: elektryczna z prądem budowlanym, na geoportalu wszystko pięknie wrysowane... Papier przyjmie wszystko, a ciężki sprzęt jeździ sobie bezkarnie po drodze o ograniczonym tonażu, gdyż inwestor ma pozwolenie na przejazd ciężkim sprzętem ze względu na rozpoczętą inwestycję. 
    • A to Polska właśnie.      Wszystko się zgadza i powołujesz się na odpowiednie przepisy. Taka sytuacja jednak w tej chwili nie leży w kompetencjach PINB. Dopóki nie ma nic wybudowanego nie PINB a Wydział Budownictwa jest właściwym organem mającym obowiązek zająć się tą sprawą. Choć wydaje się to nieco dziwne, ale tak jest i musisz się zwrócić do właściwego organu. Do pisma warto dołączyć jakieś wyroki sądowe w podobnych sprawach, które znajdziesz bez problemu w necie, a także jakąś opinię prawną np. takie coś: https://prawobudowlane-blog-buniak.pl/samowolna-zmiana-zagospodarowania-terenu/ dlatego że Wydziały Budownictwa interpretują zapisy na które się wyżej powołujesz, bardzo dowolnie. Więc warto naprowadzić ich na właściwy tor rozumowania. Dla normalnie działającego Wydziału Budownictwa już samo utwardzenie całej działki powinno być dowodem na zmianę sposobu zagospodarowania niezgodnego z WZ i oczywiście do tego datowane zdjęcia, bo przed kontrolą zapewne ucieknie z pojazdami.   To co piszę nie jest teorią bo miałem dwa podobne do Twojego przypadki na dwóch niemal sąsiadujących ze sobą działkach. Jedna sprawa została definitywnie załatwiona, druga jest jeszcze w toku z dobrymi rokowaniami.    
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...