Skocz do zawartości

Piec do mieszkania 37m2


Recommended Posts

Witam serdecznie,

Kupiłem mieszkanie w którym obecnie nie ma żadnej instalacji c.o/c.w.u

Mieszkanie znajduje się na parterze w kamienicy. Cały budynek jest ocieplony, nowe okna itd. Otrzymałem pozwolenie od kominiarza na montaż pieca gazowego dwufunkcyjnego z zamknięta komorą spalania, wyprowadzenie spalin przez ścianę

Pytanie takie, jaki piec mogę zastosować?

Edytowano przez maxell (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

To nie kominiarz tu decyduje. Zgodził się na rozwiązanie sprzeczne z prawem. jak napisano powyżej, w budynku wielorodzinnym wyrzut spalin przez ścianę zewnętrzną jest dopuszczalny tylko przy mocy do 5 kW. 

Jak są ogrzewane pozostałe lokale? Jeżeli kotłami gazowymi przyłączonymi do wspólnych kominów, to w takim układzie kocioł musi mieć otwartą komorę spalania i grawitacyjny wyciąg spalin.

Link do komentarza
10 minut temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

To nie kominiarz tu decyduje. Zgodził się na rozwiązanie sprzeczne z prawem.

I sprzecznie z prawem.

Kominiarz nie ma żadnych uprawnień do tego typu kominów.

W jego kompetencjach (i tylko mistrza kominiarskiego) są tylko kominy z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin, a ten taki nie jest.

Link do komentarza

A musi być na gaz?

Żeby nie kombinować i nie bawić się w 2 rodzaje mediów - załatw wszystko prądem - skoro budynek jest ocieplony to na samo ogrzewanie nie wyjdzie wiecej niż 3.5 kW a z czujnikiem temperatury pewno nie pójdziesz z torbami.

 

Grzejniki elektryczne z termostatem + podgrzewacz c.w.u. - ja bym tak zrobił.

Link do komentarza
32 minuty temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

A musi być na gaz?

Nie, nie musi :)

 

33 minuty temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Grzejniki elektryczne z termostatem + podgrzewacz c.w.u. - ja bym tak zrobił.

Jak dla mnie to OK, tylko czy do tego nie trzeba drugiej fazy? Jeśli nie (bo mam tylko jedną) o podaj przykłady takich grzejników itd, pewnie też trzeba jakiś specjalny bezpiecznik w skrzynce?

Jeśli chodzi o kable itp wszystko będzie nówka, mieszkanie jest w kompletnej demolce, jestem na etapie skucia tynków :)

Link do komentarza

grzejniki takie po 1.2 kW x3 = 3.6 kW wg mnie działają na 230 V - jak wystartują na pełną moc bez podziału 600/1200 to obciążenie na pojedynczy grzejnik będzie około 5,2 A.

 

2.5 kW na podgrzewacz cwu pojemnościowy, chociaż ja bym zamontował przepływowy i pewno 1.5 kW starczy na obsługę łazienki i kuchni, 2 kW na pralkę, 2 kW na czajnik elektryczny (włączysz na 3 minuty 3 razy dziennie) i pewno z 2 kW na piekarnik + jakiś 200-300 W na lodówkę + 300 komputer, 200 TV+ dekoder i 100 oświetlenie. I wyobraź sobie, że odpalasz wszystko razem jakimś cudem. Płyty grzewczej i zapotrzebowania na "siłę" pewno nie będzie. I teraz trzeba sobie przemyśleć jak maksymalnie możesz obciążyć poszczególne obwody elektryczne i mieć świadomość przydziału mocy na mieszkanie.

 

Dodajemy wszystkie odbiorniki i mamy około 12kW czyli przy napięciu 230V i sytuacji jednoczesnego poboru prądu ze wszystkich źródeł mamy 52A jak dobrze policzyłem to pewno wyjdą 3 obwody i 3x20 A. To do zweryfikowania.

 

Ja mam np. 12 kW ale szczerze wątpię czy jednocześnie wykorzystałem połowę z tego.

 

Link do komentarza

Jednofazowe zasilanie najprawdopodobniej wystarczy jeżeli ogrzewanie wody będzie z zasobnikiem a nie przepływowe. Ogrzewacz przepływowy pod którym można bez problemu wziąć prysznic to ok. 20 kW mocy, siła rzeczy 3 fazy.

Jednak zanim zaczniesz myślenie o ogrzewaniu elektrycznym trzeba sprawdzić jaki masz przydział mocy i jakie są przewody. Skoro to stara kamienica to stan instalacji może być tragiczny. Bywa jeden obwód na wszystkie gniazda, drugi na oświetlenie, a przewody 1,5 mm2.

Link do komentarza
20 godzin temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

jakie są przewody

Kamienica może ma swoje lata ale został przeprowadzony generalny remont, mamy w całym budynku nowe kable/liczniki/bezpieczniki na klatkach i w mieszkaniach, instalacja z tego co pamiętam została skonczona w zeszłym roku więc wszystko jest 'świeże'

Generalnie cały budynek został odnowiony, nowy dach, elewacja, klatka schodowa, drzwi, okna itp a moje mieszkanie jest jedyne w takiej 'rozsypce' dlatego mam problem teraz z wierceniem jakiś dziur na zew. budynku

Link do komentarza

@Jarku może 4kW (tu na pograniczu obciążenia jednej fazy) wystarczy oczywiście nie z takim komfortem jak ciepła woda z węzła czyli z sieci. Mówię oczywiście o podgrzewaczu podłączonym obok kabiny prysznicowej i dedykowanym wyłącznie do zaopatrzenia w wodę wylewki w kabinie prysznicowej.

 

Grzejniki  - https://budujemydom.pl/irbj/instalacje/instalacje-grzewcze/grzejniki-elektryczne/thermoval-grzejniki

Proszę patrzeć na te konwektorowe.

 

Podgrzewacze

https://budujemydom.pl/irbj/instalacje/instalacje-grzewcze/zasobniki-i-podgrzewacze-wody/kospel

http://www.siemens-home.bsh-group.com/pl/produkty/goraca-woda

 

 

Ps. Jarku proszę jeszcze coś od Siebie.

Link do komentarza

Panowie oglądałem wasze propozycje odnośnie ogrzewania elektrycznego i znalazłem takie piece:

http://www.buy365.pl/kospel-ekd-m3-04-06-08-pl-4-6-8-kw-400v-3n-lub-230v,id14474.html

lub

http://technika-grzewcza.eu/kospel-ekco-ln2-04.html

Producent twierdzi, że ten piec 4kW działa bez problemów na jednej fazie i piec 4kW ogrzeje mieszkanie 30-50m2 a moje to 37m2

Co o tym myślicie?

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Witam serdecznie pierwszy raz na forum i proszę o poradę.   Chciałbym przeprowadzić kompleksową termo-modernizację sporego domu z lat 80-tych, tj. w pierwszym etapie wymienić okna i docieplić ściany. Dom wybudowany jest w powszechnej wówczas technice ściany 3-warstwowej, patrząc od wewnątrz: warstwa nośna pustak "Max" - pustka powietrzna ~5cm - warstwa osłonowa cegła kratówka Dom wybudowany jest bardzo solidnie bo budował go architekt dla siebie.    I tu pojawia się podstawowy problem na który nigdzie nie znalazłem żadnego fachowego opisu, stąd niniejsze pytanie na tym forum. Chciałbym wymienić okna skrzynkowe na nowoczesne drewniane oraz ocieplić ściany styropianem lub płytami PIR ale nie wiem w którym miejscu ściany zamontować okna. Teoretycznie okna powinny zostać zamontowane w warstwie nośnej, tylko że wtedy bo dodaniu docieplenia płaszczyzna okna będzie oddalona od lica ściany o ponad 30 cm, co będzie wyglądać komicznie. Czy da się zamontować okna w warstwie osłonowej z cegieł żeby uniknąć tego problemu?   Z w/w wiąże się drugie pytanie: czy do warstwy osłonowej z cegły można przymocować ocieplenie?   Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi.  
    • Takie spalanie ma plusy i minusy, na plus to bezpieczniejsze spalanie drewna, na minus niestety z dużą stratą kominową, powietrze niebiorące udziału w procesie spalania wychładza kominek.     Szyber na kominie trzeba usunąć dla własnego bezpieczeństwa.   Procesy spalania paliwa reguluje się doprowadzaniem powietrza do komory spalania, a nie zmniejszaniem przekroju kanału odprowadzającym spaliny.    Powietrze pierwotne w palenisku powinno być podawane  u dołu z „pleców”  kominka.(Powietrze doprowadzone z zewnątrz budynku).    Powietrze wtórne powinno być podawane od wnętrza paleniska  na szybę wkładu.(Powietrze doprowadzone z zewnątrz budynku, czasami z pomieszczenia, w którym znajduje się kominek, zależne od budowy kominka).   Powietrze do paleniska nie powinno być podawane z wnętrza pomieszczenia to spora strata na ogrzewaniu.   Dno kominka powinno być pełne wyłożone szamotem, ściany boczne również, u góry  nad paleniskiem powinien wisieć  deflektor. Proszę sobie kupić i postawić.   Czujnik tlenku węgla (czadu) Kidde K10LLDCO LCD (10 lat bateria)    https://allegro.pl/oferta/czujnik-czadu-kidde-k10lldco-z-wyswietlaczem-lcd-12171431511?bi_s=ads&bi_m=productlisting:desktop:query&bi_c=YzQxNjE1ZmItNGYxNS00Njk4LWE0MzUtYjYwNzA0YzNkMTExAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=bf605530-0a24-4b81-946b-75cf2d5cd1b8    
    • Napotkałem artykuł https://freelancehunt.com/pl/blog/jak-wystawic-fakture-vat-bez-wlasnej-firmy/. To pierwszy raz, kiedy dowiedziałem się, że nie jest obowiązkowe posiadanie JDG, aby wystawiać fakturę. Czy ktoś już korzysta z takiego rozwiązania? Mój budowlaniec zaproponował i nie wiem jak na to reagować
    • To dokładanie powinno wyglądać inaczej, żar przesuwasz na bok i układasz drewno, następnie masz dwa wyjścia, albo szufelką wsypujesz żar na górę wsadu bardziej od tylnej ścianki, drugi sposób to przysuwasz żar z boku drewna i spalasz go sposobem kroczącym.  Jak położysz polano na żar, to gaz drzewny się nie spali, tylko ucieknie kominem, a to spora strata w opale.  Ruszt jest zbędny, powoduje stratę w trakcie spalania drewna.
    • Ja mam piec kaflowy, ale zasady palenia są takie same. Tylko szybra nie ruszam, a reguluję jedynie dopływ powietrza. I zauważyłem, ze wyznacznikiem dobrego palenia są dwie rzeczy. Brak sadzy, o czym wspominaliśmy, oraz obecność popiołu na drugi dzień. Przy czym tu jest dokładnie odwrotnie niż z sadzą. Im więcej popiołu (czystego popiołu) w popielniku, tym lepsze było spalanie. Ekonomiczniejsze. Bo ciąg powietrza ani nie wywiewał ciepła, ani popiołu. Bo nie czarujmy się, duży ciąg oznacza wywiewanie popiołu przez komin. A wraz z nim ucieka i ciepło.    A szybra nie ruszam, bo go zwyczajnie nie mam.  Kanał z pieca do komina jest wykonany na stałe. Z tego też powodu nie kupuję czujnika czadu, bo nie ma racji bytu. Jeśli rozpalam i nie ma ciągu (bardzo rzadko, ale to się zdarza), to po prostu nie palę, bo się nie da. A jak już rozpalę i ciąg kominowy jest, to nie ma siły, wszystkie produkty spalania pójdą w komin, bo nie ma jak tej drogi zamknąć. Chyba, że ktoś zatkałby wylot komina na dachu.   Kiedyś tak bywało, w wieczór wigilijny złym sąsiadom kładziono na kominie szybę. Żeby światło prześwitywało, gdy będą szukać przyczyny.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...