Skocz do zawartości

Maszt antenowy


Recommended Posts

Napisano

Witam

Problem nie dotyczy domu jednorodzinnego, ale spytać można.

Na dachu budynku znajduje się maszt antenowy, czy taki maszt podlega kontroli podczas corocznego przeglądu? Kto może taki przegląd wykonać

Napisano
34 minuty temu, pawalele napisał:

Witam

Problem nie dotyczy domu jednorodzinnego, ale spytać można.

Na dachu budynku znajduje się maszt antenowy, czy taki maszt podlega kontroli podczas corocznego przeglądu? Kto może taki przegląd wykonać

Co to za antena?

Napisano

to wygląda na antenę na pasmo 2m/70 cm UHF/HF i jest to profesjonalnie zrobione czyli klub w szkole na moje oko.

 

PS. poprawka - 2 anteny  - ta krótsza może być na pasmo 70 cm albo nawet na 23 cm. Ewentualnie do łaczności profesjonalnej czyli ze służbami kryzysowymi/mundurowymi (poza licencją amatorską KF).

 

Montaż masztu najlepiej przez profesjonalne firmy z uprawnieniami do prac wysokościowych (to jedno), serwis  - chyba co rok. Do postawienia tego masztu trzeba projekt z obliczeniami ponieważ przekracza 3 m wysokości i zgłoszenie/pozwolenie (to do zweryfikowania)

Napisano

czyli do corocznej kontroli (art 62 PB) musimy dodatkowo zlecić przegląd masztu osobie z uprawnieniami teletechnicznymi? Czy inżynier z uprawnieniami konstr-bud wystarczy?

Napisano

Generalnie sam maszt jest konstrukcją z odciągami, bez odciągów nazywamy to wieża i teraz:

maszt jako nowa konstrukcja ma nie naruszyć dotychczasowego ustroju dachu, budynku etc. i tu masz projekt i podpis konstruktora

Profesjonalny montaż instalacji antenowej to drugie - specjalista z uprawnieniami wysokościowymi oczywiście

Sprawy pozwolenia i profesjonalnego montażu to jedno  a sprawa zgody administracji/zarządcy to drugie - temat rzeka.

 

 

Maszt nie może też naruszać dotychczasowego stanu ochrony odgromowej. Musi być z uziemieniem etc.

A tak asekuruja sie zarządcy budynków

smbudowlani.pl/files/File/093_warunki_techn_montaz_anteny.doc

 

Pozwolenie/zgłoszenie na maszt na budynku - po zweryfikowaniu - http://www.rp.pl/artykul/933359-Maszt-na-dachu-nie-jest-nadbudowa--nie-wymaga-pozwolenia-na-budowe.html

 

Czyli bez pozwolenia na budowę z wyjatkiem obszarów objętych programem ochrony środowiska

http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/436176,wznoszenie-anten-na-dachach-bez-pozwolenia-na-budowe.html

 

Ale, wspominałem, ze zarządca nieruchomości może robić problemy.

 

 

 

 

Napisano
55 minut temu, pawalele napisał:

czyli do corocznej kontroli (art 62 PB) musimy dodatkowo zlecić przegląd masztu osobie z uprawnieniami teletechnicznymi? Czy inżynier z uprawnieniami konstr-bud wystarczy?

Sprawa jest skomplikowana.

Powszechnie przyjęto, że taki maszt jest częścią budynku (bo nie jest wolnostojący).

Mając to na uwadze nie są wymagane jakieś szczegółowe/dodatkowe uprawnienia budowlane.

Załatwia się to wymaganym przeglądem budynku i wpisem w książkę obiektu budowlanego.

W książce taki maszt powinien być "ujawniony".

Napisano

bajbaga i to dopiero po uzyskaniu zgody zarządcy a do tej zgody droga daleka, o ile nie jest to korzyść majątkowa z powodu użyczenia dachu dla telefonii komórkowej etc.

I teraz maszt (czyli słup z odciągami w odróżnieniu od wieży - bez odciągów) ma być postawiony zgodnie z prawem - a to zdanie zmusza nas do wykonania takiej inwestycji zgodnie z prawem budowlanym (mowa o maszcie przytwierdzonym do komina lub posadowionym na dachu i zakotwionym do odciągów a odciągi do konstrukcji nośnej dachu etc.)

Maszt taki, w przypadku ochrony odgromowej, nie może naruszać statusu tej ochrony czyli np. nie może być wyższy niż najwyższa sztyca, musi być połączony z systemem odgromowym etc.

Maszt może być wszak z włókna szklanego ale antena już nie i zarówno antena jak i kabe zasilający muszą być nadal podpięte do uziomu.

 

Amatorsko - mniej kłopotów bo można postawić maszt do 3 m wysokości a w Prawie budowlanym różnica między masztem a masztem z anteną jest "płynna".

Profesjonalnie - takie maszty lub kratownice są wyższe niż 3 m a sam system antenowy widoczny na zdjęciu ma przynajmniej 5 m wysokości.

 

Taka antena z masztem może być po orkanach lub intensywnych burzach przewrócona lub zrzucona z masztu. Nie może to zagrażać ludziom na dole. I dlatego niech nikomu nie wydaje się, że taka inwestycja to kilka rysunków na papierze i przysłowiowe TAK od Prezesa Spółdzielni.

Nie wspomniałem jeszcze o kosztach: projekt masztu z posadowieniem, etc., montaż przez wykwalifikowana ekipę, konserwacja ujęta w umowie z Zarządcą, pokrycie kosztów ewentualnych szkód w wyniku przewrócenia masztu (przyczyna dowolna)

 

Reasumując:

1. zagadnienie konstrukcyjne, montażowe etc.

2. zagadnienie bezpieczeństwa dla mieszkańców po ewentualnym uszkodzeniu i w czasie nadawania (są tez anteny nadawczo odbiorcze), koszt badania nowego stanu ochrony odgromowej (ale to już czarne scenariusze)

3. zagadnienie ochrony odgromowej

4. zagadnienie stanowiska zarządcy

Wiem co mówię i przedstawiłem najczarniejszy scenariusz :) Niektórzy mieli lżej i szybciej ale to wynika z wielu kwestii, których na forum o tej tematyce nie będę poruszał.

Napisano

Gra - tyle, że ja odnosiłem się do sytuacji "zastanej" i do pytań:

19 godzin temu, pawalele napisał:

Na dachu budynku znajduje się maszt antenowy, czy taki maszt podlega kontroli podczas corocznego przeglądu? Kto może taki przegląd wykonać

 

3 godziny temu, pawalele napisał:

czyli do corocznej kontroli (art 62 PB) musimy dodatkowo zlecić przegląd masztu osobie z uprawnieniami teletechnicznymi? Czy inżynier z uprawnieniami konstr-bud wystarczy?

 

Ps. Ktoś pytał o możliwość i przepisy związane z zamiarem postawienia masztu? :D

 

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Wszystko zależy, do czego to pomieszczenie będzie używane, czyli jakie temperatury mogą, mają być wewnątrz tego pomieszczenia gospodarczego.   Można rozważyć izolację przeciwwilgociową zamiast termicznej.
    • Chyba wypróbuje do oczka. Nie mam glonów jakoś bardzo dużo ale sprawdzimy. Nic się nie powinno stać, wystarczy nie przesadzić.
    • Od paru lat mieszkam na wsi. Na działce jest studnia kopana, która kiedyś służyła do pobierania wody dla celów wszelkich, ale po wybudowaniu lokalnego wodociągu została zaniedbana. Jej zadaszenie z czasem zgniło i spróchniałe, zazielenione deski wpadły do środka. Nikomu to nie przeszkadzało, bo nikt stamtąd wody nie czerpał. Ja, wodę z tej studni zacząłem czerpać do podlewania ogródka. Tylko że woda zimna musi się przecież ogrzać, ale chociaż wypompowywałem czystą, to już po kilku godzinach we wiaderkach na wierzchu pojawiał się zielony kożuch. ilość glonów była w niej potężna.  Kilka razy próbowałem wypompować całą wodę, ale niewiele to dało. zimy glonom też nie szkodziły. Aż w ubiegłym roku wyczytałem, że naukowcom w Odrze udało się zniszczyć siedliska złotej algi za pomocą perhydrolu (dla niewtajemniczonych, jest to nadtlenek wodoru, o stężeniu 30%, produkuje się z niego m.in. wodę utlenioną, rozcieńczając perhydrol dziesięciokrotnie, do 3% stężenia). W dodatku inne organizmy poza glonami nie poniosły żadnego szwanku. Zainteresowałem się tematem, niestety, w handlu preparat o takim stężeniu jest dostępny tylko dla profesjonalistów, Bo uznano, że dla osób nieszkoonych jest zbyt niebezpieczny. Ale jest dostępny w stężeniu 12%. Nabyłem więc 5-litrową banieczkę i wiosną przeprowadziłem eksperyment, wlewając całą zawartość do studni. No i nadeszło lato, ciepły okres, a glonow w wodzie nie ma!!! Wodę wypompowuje, zostawiam w wannach i woda nie zielenieje, nawet po kilku dniach!   Piszę to dlatego, że może ktoś też ma kłopoty z glonami w wodzie. Warto wypróbować. 
    • Taras jest na zagłębionym ( około 1m) pomieszczeniu gospodarczym, przylega do budynku, ale dystansuje go 10 cm styroduru, pomieszczenie to jest nieogrzewane. Czy w tej sytuacji ma sens docieplenie styrodurem ścian bocznych zewnętrznych (części fundamentowej zagłębionej około 1m)i naziemnej (około 1m) jak również samej płyty tarasu?
    • Oferujemy profesjonalny montaż  i serwis klimatyzacji w Krakowie i okolicach – zarówno w domach jednorodzinnych, mieszkaniach, jak i w biurach czy lokalach usługowych. Zapewniamy dobór odpowiednich urządzeń, estetyczne wykonanie i pełne wsparcie posprzedażowe. Projektujemy i montujemy nowoczesne systemy wentylacji mechanicznej, które zapewniają prawidłową cyrkulację powietrza i eliminują wilgoć. Realizujemy montaż nowoczesnych pomp ciepła – ekologicznych i bezobsługowych źródeł ciepła dla domów i firm. Pomagamy dobrać odpowiedni system grzewczy, a także świadczymy serwis i wsparcie posprzedażowe.   Sprawdź ofertę https://realklim.pl
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...