Skocz do zawartości

Jak wyregulować grzejniki?


Recommended Posts

Gość Zbigniew
Napisano
Zawsze powinno się kryzować metoda prób i błędów, czyli w sezonie grzewczym. Teoria - teorią (obliczenia), ale trzeba sprawdzić praktycznie, czy grzejniki grzeją równomiernie. Nie wskazane jest nadmierne dławienie (nastawa na 1), gdyż przy takiej nastawie grzejniki prawie wcale nie grzeją oraz zawór się może zamulać. Porada. Jeśli zmieniamy nastawę wstępną, to róbmy to powoli - gdy grzejnik działa zbyt mocno, nastawę redukujmy o 1 jednostkę, a jak zbyt słabo- zwiększajmy o 1 jednostkę. Gdy efekt nie jest zadowalający - jeszcze korygujemy o jedną jednostkę. Na ostatniej kondygnacji można z powodzeniem dawać nawet na 7. Nastawa "N" to maksymalny przepływ (jakby bez kryzowania) i wykorzystuje się ją do przepłukania zamulonego zaworu (nastawia się na N na pewien czas, np. 15 minut i zwiększony przepływ powinien wymyć muł, piasek, paprochy z zaworu).
  • 1 rok temu...
Napisano
9 godzin temu, Gość Mirek napisał:

A jak regulować podłogówkę

Powoli, bez nerwów, po kilku, kilkunastu dnich  znajdziesz  z grubsza warunki pracy, a charakterystykę  poznasz przez okres grzewczy...

Gość Technik
Napisano
Dobry artykuł, prawie łopatologicznie wyjaśnia co i jak. Proszę o podobny o podłogówce i sposobach regulacji.
  • 4 tygodnie temu...
Napisano
Co jest nie tak, mam w mieszkaniu 6 grzejników z czego 5 jest ciepłych tylko do połowy, góra gorąca a od połowy w dół lodowate.
  • 5 miesiące temu...
  • 7 miesiące temu...
Napisano
Brak na w/w szkicu zaznaczonych w treści rysy i w ogóle dokładnego opisu narysowanych części laik nic nie skojarzy.
Gość Henryk Zehnder
Napisano
Oj będzie się działo jak nieświadomi tego co robią ludzie zabiorą się za zmianę nastaw... będzie dużo pracy dla instalatorów by to poprawiać 😁
  • 1 miesiąc temu...
Napisano

Mam pytanko w temacie. Bliźniak, 4 kaloryfery w pokojach na górze plus 1 kaloryfer i podłogówka w łazience. Kaloryfery zimne lub ledwo ciepłe u góry, całkiem zimne na dole. Głowica na 5, piec na 45*, pełny przepływ wody, odpowietrzone. Czy zmniejszenie przepływu wody sprawi, że kaloryfery będą grzać bardziej?

Dodam, ze temperatura w pokojach ok. 18*.

Napisano

Zmniejszenie przepływu zmniejsza moc grzejników. Wtedy spada średnia temperatura grzejnika, bo temperatura zasilania jest ta sama, ale obniża się temperatura powrotu. Przecież właśnie to zjawisko wykorzystujemy używając zaworów i głowic termostatycznych na grzejnikach.

Do sprawdzenia lub zmiany jest kilka rzeczy.

Jaka jest temperatura na powrocie z grzejników? To można przynajmniej w przybliżeniu sprawdzić używając termometru przylgowego założonego na rurce powrotnej. 

Czy podłogówka grzeje wystarczająco? Czy po zamknięciu przepływu przez podłogówkę temperatura grzejników rośnie? 

Jeśli tak to czy przepływ przez grzejniki nie jest nadmiernie zdławiony przez nastawy wstępne zaworów lub samą konstrukcję grzejnika? Po zdjęciu głowicy widać jaka jest nastawa wstępna zaworu. Ewentualnie przepływ może być zdławiony zaworem na powrocie z grzejnika. Po zdjęciu nakrętki na zaworze regulujemy go kluczem imbusowym (6-kątnym).

Na którym biegu pracuje pompa c.o.? Wymuszenie szybszego przepływu może pomóc.

Jeżeli zmiana przepływu nie wystarczy, to pozostaje podniesienie temperatury wody w obiegu. Za maksimum dla ogrzewania podłogowego uznaje się 55°C. Ale nawet podniesienie jej z 45 do 50°C powinno dać odczuwalną różnicę. 

 

  • 2 miesiące temu...
Napisano
Czy ktoś w ogóle mierzy temperaturę na zasilaniu i odpływie grzejnika strasznie duchowe są te opisy

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Załączam zdjecia. Może coś da się wywnioskować z tego. Całe szczęście że sąsiad postanowił postawić swoje ogrodzenie, jak poinformował będzie to „murek” cokolwiek to znaczy dla niego. Więc nawet ta usypana ziemia nie będzie opierać się na moim ogrodzeniu. Jak dla mnie może postawić ogrodzenie murowane po całości nawet i na 10m wzwyż. Pomiędzy moim ogrodzeniem a jego jest wolna przestrzeń jakieś 40cm- tu się okazało że ta przestrzeń jest „moja” bo deweloper  postawił ogrodzenie nie po linii granicy. Na ostatnim zdjęciu widać wykop na moje oko nie mniej niż 1,5m do owego „murku” by ziemia się nie osuwała. No specem nie jestem ale na 99% wymaga to zgody kogoś z „góry”.
    • Witam . Ja ze swojej strony jako monter instalacji hydraulicznych i grzewczych mogę polecić firmę IZOMIX i ich sklep internetowy sklep.izomix.pl Jak tylko zabraknie mi choćby 1mb otuliny to wysyłali mi zawsze w ten sam dzień, a na drugi już miałem. Mają tam właśnie materiały izolacyjne do rur, kanałów, poddaszy itp
    • Nie sądziłam że zgoda na użytkowanie i zakończenie budowy może być wydana jeszcze w trakcie budowy…poza tym terenu nie mógł podnieść po zakończeniu budowy bo na tym terenie postawił dom- logiczne- najpierw teren potem dom.  Swoją drogą, teraz trochę przypominam sobie, mój dom jest podniesiony o 1,5m do równego poziomu z drogą i to jest zapisane w projekcie budowlanym. 
    • Decyzja o zakończeniu budowy i zgoda na użytkowanie mogła zostać wydana na podstawie dokumentów, bez opcji wizyty na placu budowy, więc nikt w urzędzie może nie wiedzieć o pracach przy podniesieniu terenu. Albo prace te zaczęły się dopiero po odbiorze. Idź do urzędu, bo tutaj to będziemy gdybać. Tak na marginesie nie wierzę, żeby sąsiad miał pozwolenie na takie podnoszenie poziomu swojej działki.
    • Jeżeli kocioł ma wyprowadzenie (czopuch) poziomo, to otwór w kominie trzeba zrobić na konkretnej wysokości. Jeżeli zaś odprowadzeni ma być w kotle zrobione od góry, to najłatwiej jest wszystko dopasować, gdy otwór w kominie jest wysoko. Wtedy mamy długą pionową rurę czopucha, co ma zarówno dobre, jaki złe strony.  Pionowa rura zajmuje miejsce obok komina. W przypadku kominka zwykle nie jest to problem, ale kotłowni , przy kotle, może przeszkadzać. Pionowa stalowa rura czopucha nagrzewa się szybko, co wspomaga ciąg przy rozpalaniu.  Rura oddaje ciepło do otoczenia. Ale ciepło może też oddawać tradycyjny murowany komin. On też gromadzi je na dłużej. Kominy prefabrykowane często są izolowane, więc ten efekt już nie bardzo występuje. Trzeba więc rozważyć: - jaki jest komin;  - czy czopuch i komin oddają ciepło do tego samego pomieszczenia (komin może być za ścianą);  - czy dodatkowe ogrzewanie wnętrza przez czopuch (długą stalową rurę) jest pożądane. W małych kotłowniach bywa to raczej wadą, niż zaletą.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...