Skocz do zawartości

przeksztalcenie budynku


Recommended Posts

Napisano

witam... czy przeksztalcając budynek gospodarczy w letni domek musze to gdzieś zglaszać ? nie powiekszam bryly budynku jedynie chce tylko wyremontować i zrobic sobie domek letniskowy? czy ktoś jest zorientowany i podpowie mi czy trzeba to zglaszac do nadzoru budowalanego czy poprostu robie sobie bez zadnych papirow?

 

Napisano

W praktyce jak ktoś podkapuje np nadopiekuńczy sasiad koleżankę Anie to uznają to za samowolę budowlaną bo użytkuje budynek niezgodnie z jego pierwotnym przeznaczeniem. Ja na "drapane" bym nie  liczył, zgłosić i tyle, to nic nie kosztuje.

Napisano
46 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Remont takiego budynku nie wymaga żadnych formalności

Tyle, że w myśl PB (art.3.7a.) to nie jest remont tylko przebudowa.

Napisano

Bardzo ma znaczenie.

Powinnaś sprawdzić czy ten budynek gospodarczy nie jest przypadkiem mieszkalnym, albo pierwotnie nie był.

Sprawdzenie jest proste - gospodarcze uwidocznione są na mapach jako "g" a podatek za 1m2 to dobrze ponad 1 zł ("mieszkalne" za 1m2 mniej niż 1 zł).

W tym roku za mieszkalny jest max. 0,75zł, a gospodarcze to max. 7.62 za 1m2.

 

Ten dom ma około 70m2 a więc nie załapuje się na uproszczony tryb zgłoszeniowy - czyli na przebudowę związaną z ewentualną zmianą sposobu użytkowania (z gospodarczego na mieszkalny), tryb pozwolenia na budowę.

Jeśli jednak okaże się że budynek jest lub był mieszkalny, w zasadzie, wykonujesz remont bez procedur administracyjnych.

 

Gdyby jednak ten budynek jest i był gospodarczy, można go też wyremontować (bez zgłoszenia) a na działce postawić na zgłoszenie, wolnostojący parterowy budynek rekreacji indywidualnej o powierzchni zabudowy do 35m2 (PB art.29.2a).

Napisano (edytowany)

Podpinam się do pytania. Podobnie jak P. Anna planuję przekształcenie budynku gospodarczego na dom mieszkalny. Z tym, że jedna ściana tego budynku postawiona jest na granicy działek. Budynek wybudowany został co najmniej 30 lat temu i teść stoczył nie małą batalię z sąsiadką, by budynek w ogóle mógł powstać. W końcu udało się uzyskać pozwolenie na budowę z tym że sąsiadka zgodziła się tylko na dach jednospadowy. Czy jest szansa na uzyskanie pozwolenia na przekształcenie tego budynku? Czy moglibyśmy podnieść trochę ściany by w przyszłości można było zrobić piętro i zmienić ten dach na dwuspadowy?

Jeśli chodzi o tą ścianę po granicy - nie będzie na niej okien ani drzwi, za ścianą znajduje się ogród sąsiada.

Do jakiego urzędu w pierwszej kolejności mam się udać?

Przesyłam mapkę z umiejscowieniem budynku z geoportalu.

Bez tytułu.jpg

Edytowano przez paulina_piech (zobacz historię edycji)
Napisano

Budynek stoi w granicy zatem sąsiad musi wyrazić zgodę na przebudowę tego domu. Trzeba też zdawać sobie sprawę z zakresu koniecznych przeróbek - zmiana przeznaczenia wymaga dostosowania budynku do obecnie obowiązujących przepisów i np. sprawa konieczności ocieplenia  ściany od strony sąsiada może zablokować ten pomysł. Najprostsze rozwiązanie - dostosować wnętrze do własnych potrzeb, a mieszkać można nawet w formalnym garażu.

Napisano
16 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Budynek stoi w granicy zatem sąsiad musi wyrazić zgodę na przebudowę tego domu.

bo ?

Jakiś obowiązujący "paragraf" ?

 

Ps. mamy 2017r.

Napisano

Nie znam się , ale napiszę...

A nie musi wyrazić zgody np na wejście na swoją działkę, chociażby w celu ocieplenia ściany, czy jej pomalowania?

Napisano
39 minut temu, uroboros napisał:

Nie znam się , ale napiszę...

A nie musi wyrazić zgody np na wejście na swoją działkę, chociażby w celu ocieplenia ściany, czy jej pomalowania?

Nie musi wyrazić zgody bo urząd z urzędu zablokuje takie ocieplenie, bo ocieplając budynek stojący na tzw ostrej granicy przekroczy ową granice tym ociepleniem. Co do pomalowania czy otynkowania powinna wyrazić zgodę ale nikt jej nie zmusi a wchodzący na jej teren ma zostawić  go tak jak zastał.

I jeszcze co do dachu to dach nie może być zwrócony spadkiem do sąsiada, a ścianka oddzielająca szczytowa musi posiadać murek p-poż, no i Jeszcze kwestia wysokości budynku stawianego na granicy o ile pamiętam to wysokość max oscyluje coś około 4 m.

A i tak ostateczne zdanie w tym temacie będzie należeć do urzędu w starostwie czy można będzie czy nie, bo odstępstwa bywają.

Napisano

Dziękuję bardzo za odpowiedzi. Czy można ta jedną jedyną ścianę ocieplić od środka? Czy urząd może odrzucić mój wniosek tylko z tego powodu, że nie można ocieplić tej ściany? Proszę mi wybaczyć moje może głupie pytania, ale w sprawach budowlanych i prawa budowlanego jestem laikiem. 

 

Jeśli chodzi o wejście na posesję sąsiadów z tym nie powinno być problemu. Sasiadka na szczęście nie odziedziczyła wrednych genów po babci.

Napisano

Wyczytałam gdzieś, że będą mi potrzebne projekty instalacji elektrycznej, CO i kanalizacyjnej. Czy elektryk pracujący głównie przy oświetleniu drogowym może mi taki projekt zrobić? Uprawnienia do zabawy z prądem jakieś miec musi. Znajomy hydraulik położy rury, podlaczy wodę i ścieki, ogrzewanie tez rozprowadzi, ale czy ma takie uprawnienia żeby zaprojektować to wszystko?

  • 2 lata temu...
Napisano

Witam .... ja również mam taki problem . Otóż na mojej działce o powierzchni 10arow stoi budynek 30m2. Czy była by możliwość przerobienie tego budynku na mieszkalny 

Napisano

Polecam zacząć od geodety takie poszukiwania.

 

P.S. teraz dopatrzyłem posty z 2017 roku i coś mi się zdaje, że jeden z większych problemów to w przypadku zmiany gosp. na mieszkalny będzie brak ściany ognioodpornej. Moim zdaniem urząd od razu poprosi od odpowiednią dokumentację. Taka moja teoria, choć nie wiem jak dany urząd podejdzie, bo jak każdy wie - co wieś inna to urząd ciut inaczej interpretuje takie sprawy.

Napisano (edytowany)
Dnia 20.01.2020 o 23:12, Pani mari napisał:

Witam .... ja również mam taki problem . Otóż na mojej działce o powierzchni 10arow stoi budynek 30m2. Czy była by możliwość przerobienie tego budynku na mieszkalny 

Aby dom był mieszkalny, musi spełniać aktualne wymogi techniczne - np. izolacja przegród.

Ponadto musi być zgodny z MPZP lub WZ.

Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Z tym ze rury sitech+ są grubsze i z tego co wiem mogą łatwiej popękać w wyniku pracy. Jest przewidziane miejsce na dodatkowa izolacje akustyczną
    • Chciałbym podzielić się z Wami moim ostatnim odkryciem w zakresie aranżacji wnętrz – chodzi o lamele pcv , które całkowicie odmieniły wygląd mojego salonu. Od dłuższego czasu szukałem czegoś, co nada ścianie nowoczesnego, ale i przytulnego charakteru. Tapety, farby, panele drewniane – wszystko to nie do końca spełniało moje oczekiwania. Przypadkiem trafiłem na stronę Luckydekor i postanowiłem zaryzykować. To był strzał w dziesiątkę! Montaż był zaskakująco prosty, lamele są lekkie, ale bardzo solidne. Efekt wizualny przerósł moje oczekiwania – ściana zyskała głębię, elegancję i zupełnie nowy charakter. Co ważne – lamele pcv są też łatwe w utrzymaniu, odporne na wilgoć i nie wymagają żadnej specjalnej pielęgnacji. Jeśli ktoś z Was szuka ciekawego rozwiązania do salonu, sypialni czy nawet przedpokoju, naprawdę polecam rozważyć lamele pcv. To tani, szybki i efektowny sposób na nowoczesne wnętrze. Szczególnie warto zajrzeć na wspomnianą stronę – wybór kolorów i wzorów naprawdę robi wrażenie!
    • Krótki unboxing pilarki tarczowej Dewalta DCS579N Akcja serwisowa zepsutej piły szablastej DCS382N zakończona sukcesem!    
    • Witam. Mam problem z wodą zalewającą mi garaz. Garaz to duzy budynek o dlugosci ściany 50m. Większość sciany stanowia bramy wjazdowe. Wjazd jest podlany progiem aby woda sie nie wlewala. Problem w tym, ze ostatnia brama jest w dolku i woda z polowy podworka i reszty dachu garazu plynie wlasnie tam i przelewa sie przez próg i zalewa garaz. Jedyna możliwość jaka ja widze to przekopac przy samej ścianie i tych bramach wjazdowych dziure i polozyc jakis drenaż aby woda spod tej ostatniej bramy odplywala w drugi rog podworka gdzie jest dolek i studzienka. Nie bylo by problemu gdyby do tego garazu wjezdzaly tylko samochody. To zwykla plastikowa drena by moga byc. Problem w tym, ze mozna to zakopac na max 20cm i do tego garazu wjezdzaja maszyny przekraczajace 20t wagi... Z czego zrobic ten odplyw aby to wytrzynalo? Myslalem nad metalowa rura. Tylko, ze to bedzie rdzewiec i predzej czy pozniej przerdzewieje. Myslalem tez nad metalowym profilem 100x100x3 ale to ta sama sytuacja z rdza. Jest cos innego co tam wytrzyma
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...