Skocz do zawartości

Dwie kratki wentylacyjne


Recommended Posts

Napisano

Witam .

Mam pytanie otóż posiadam w dużym pokoju  aneks kuchenny nad którym są 2 kratki wentylacyjne obok siebie. Z tego co wyczytałem kratki wentylacyjne mają zadanie wyciągać zużyte powietrze, ale jedna kratka zasysa a z drugiej wieje powietrze. Czy wszystko jest prawidłowo? dodam ,że po przeciwległej stronie pokoju przy oknach pod sufitem mam 2 otwory tzw. chyba nawiewniki.

 

Pozdrawiam.

Napisano

Jeżeli nie jest to budynek z wentylacją mechaniczna nawiewno-wywiewną (patrz post wyżej), to jest to typowy objaw nieskuteczności nawiewników okiennych.

Bardzo możliwe, że drugi kanał wentylacyjny to najprostsza (o najmniejszych oporach) droga zasysania powietrza. Wówczas po otwarciu okna w pokoju zjawisko nawiewania powietrza z jednej kratki powinno zaniknąć, albo przynajmniej bardzo mocno osłabnąć.

Tak czy inaczej wentylacja działa wadliwie, bo wprawdzie wymiana powietrza w kuchni zachodzi, ale w pokoju jest już mocno ograniczona.

Napisano
3 minuty temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

a w chwili  uruchomienia nastąpi zasysanie oparów nad kuchenką. 

i cofka z kanału drugiego.

Aby wylatało, musi gdzieś wlatać - podstawowa zasada wentylacji.

To że są kratki, nieważne czy nawiewne czy wywiewne, nie oznacza wcale, że jest wentylacja.
Kratki muszą być "drożne" - w opisywanym przypadku nawiewne nie są. 

Ps. Umieszczenie w obu kratkach wywiewnych klapy/zaworu zwrotnego, może wymusić przepływ powietrza od kratki nawiewnej, jeśli kratka ta nie jest tylko atrapą i nie jest zaślepiona - zwłaszcza po włączeniu okapu.

Dodać należy, że w bloku, do kanałów wywiewnych nie wolno podpinać wentylatorów.
Taka sytuacja jest dozwolona tylko wtedy, kiedy mieszkanie ma oddzielny/indywidualny kanał wentylacyjny - musi być opinia kominiarza.

Napisano

Cześć, skorzystam z obecności osób znających temat wentylacji...

Potrzebuję w piwnicy "dołożyć" wentylację do pomieszczenia, które go nie posiada. Ściany piwnicy wychodzą około 50cm ponad poziom gruntu, więc jest miejsce by się przebić na zewnątrz. Ściany są szerokie (trójwarstwówka ze styropianem po środku i bloczkami betonowymi z zewnątrz i wewnątrz)
Pytanie jest następujące: czy są na rynku jakieś gotowe rozwiązania, do umieszczenia w takim przebitym kanale, w sensie imitujące konstrukcyjnie tzw "zetkę", lub z ew. blokowaniem przepływu powietrza w jedną ze stron? byłbym wdzięczny za jakiś link..

 

Napisano

Wentylację czyli co ?

Kratkę nawiewną, wywiewną, a może taką i taką ?

6 minut temu, Zygul napisał:

blokowaniem przepływu powietrza w jedną ze stron? byłbym wdzięczny za jakiś link..

W każdy kanał/kratkę można zainstalować klapę/zawór zwrotny, np. taki:

big_Klapa_zwrotna_CAR_2.jpg?lm=144968631

Ps. zetka służy tylko do wyprowadzenia kanału wentylacyjnego ponad grunt - nie jest klapą/zaworem zwrotnym.

Ps. Wpisz "wentylacja klapa zawór przepustnica zwrotna" w wyszukiwarkę.

Napisano
17 godzin temu, kekube napisał:

Witam .

Mam pytanie [...]

Pozdrawiam.

To już trzeci temat w którym poruszasz swoje problemy z niesprawną wentylacją. W każdym "coś" opisujesz w maleńkim fragmencie - jeśli poważnie chcesz uzyskać jakieś pożyteczne całościowo informacje, to dobrze byłoby, abyś szerzej opisał swoje mieszkanie, dom/blok (no, jest trochę opisany...), w którym ono się znajduje, jakiś szkic z opisem wszystkich kratek, ewentualnie jakieś fotki...

3 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Jasnowidzów na forum nie ma

Ja swoją czarodziejską kulę gdzieś zapodziałem i nie jestem w stanie tego wszystkiego ogarnąć... Ograniczeni jesteśmy do opisywania jakichś hipotetycznych sytuacji, przy jakichś założeniach - to do niczego nie doprowadzi! :bezradny:

17 godzin temu, kekube napisał:

posiadam w dużym pokoju  aneks kuchenny

Jak powstał ten aneks - kąt w dużym pokoju zagospodarowałeś, czy rozwaliłeś ściankę działową - inaczej mówiąc - kuchnia była kiedyś oddzielnym pomieszczeniem, ze swoimi kratkami wentylacyjnymi, czy był tam jakiś piec gazowy, czy inny, czy przypadkiem ten kanał, z którego wieje nie był/jest kanałem dymowym, może już nieczynnym, nie używanym...

 

17 godzin temu, kekube napisał:

po przeciwległej stronie pokoju przy oknach pod sufitem mam 2 otwory tzw. chyba nawiewniki.

Czy w tych otworach jest jakiś ruch powietrza i  - jeśli jest - w którą stronę i przy jakich okolicznościach ( otwarte okno, drzwi między pomieszczeniami, uruchomiony wentylator...)

Napisano
28 minut temu, uroboros napisał:

Czy w tych otworach jest jakiś ruch powietrza

Jak może być jakiś ruch skoro:

Cytat

 .....muszę się przyznać do tego , że te wloty zaślepiałem bo zimą mi chłodne powietrze wlatywało 

:wallbash:

Napisano

Ale on przyznał się do tego, że  zasłaniał wloty w łazience - chyba - a mi chodzi o te w pokoju pod sufitem, tych "chyba nawiewników" :icon_mrgreen:

Napisano (edytowany)

Jestem laikiem w tej sprawie,dlatego nie opisuje tego wszystkiego szczegółowo bo się zbytnio nie znam i nie wiem co dla was jest kluczowe w dojściu do przyczyny zawilgocenia mieszkania czy prawidłowego działania kratek wentylacyjnych . Co do poprzedniego posta z pleśnią -  W obydwu pokojach Mam przy oknach( pod sufitem ) nawiewniki tak jak na foto - które z braku podstawowej wiedzy zatkałem. Doczytałem się w necie i już są odetkane. Natomiast w tym poście ponieważ przejąłem się tą cała wentylacją ( wyrzuciłem pare zagrzybiałych mebli ):) i zastanawia mnie dlaczego na fotce gdzie jest aneks kuchenny ( to jest jeden ten sam pokoj) i są 2 kratki wentylacyjne (według tego co wyczytałem powinny zasysać powietrze)  , natomiast jedna zaciąga (test zapalniczką) a druga obok dmucha (test zapalniczką, czuć ręką) i pytanie czy to prawidłowe działanie ?? Okna są zamknięte - no ale przecież nawiewniki cały czas pompują powietrze do mieszkania ??? 

 

M.in krótko mówiąc 20m2 a aż 4 "dziury" i jak tu się wygrzać :) 

Z góry przepraszam za chaos pisemny i brak wiedzy :)

IMG_20170927_140432.jpg

IMG_20170927_140442.jpg

Edytowano przez kekube (zobacz historię edycji)
Napisano (edytowany)

zasysa do komina wentylacyjnego :) "wciąga powietrze z pokoju " jeden i drugi

No dobra czyli teraz kratki wentylacyjne działają ok? Ale co z tym oknem uchylonym ? przecież są 2 nawiewniki które wciągają powietrze do pokoju z dworu jak szalone. 

Edytowano przez kekube (zobacz historię edycji)
Napisano

W budynku funkcjonuje centralna wentylacja wywiewna  a drugi kanał służy  do podłączenia okapu kuchennego (niezależny wyciąg) Z foto wynika że okap nie jest podłączony (to za zdjęciu to pochłaniacz Oczywiste że przy zatkanych nawiewnikach wentylacja wyciągowa będzie pobierać powietrze z kanału do odprowadzenia oparów. Reszta jak w poprzednim poście.

Zarządca budynku /deweloper powinien uświadomić najemcę o funkcjonowaniu wentylacji i roli nawiewników, którymi można regulować intnrsywność wymiany powietrza ale nie zatykać.  Warto zaprosić np. konserwatora, uświadomił i sprawdził działanie wentylacji. 

Napisano (edytowany)

Test pokazał, że nawiewniki są niedrożne - zapchane, czy jakoś tak podobnie.

Cały problem leży w nich -  mieszkasz na parterze, sprawdź od zewnątrz czy nie są czymś "przysłonięte".
Jeśli nie są - trzeba będzie je udrożnić/przepchać, albo wymienić na sprawne.

 

4 minuty temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

W budynku funkcjonuje centralna wentylacja wywiewna 

:icon_eek:

Panie Cezary - skąd taka pewność ?
Coś przeoczyłem ?

Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Napisano (edytowany)

Ps. Tak na oko - w kuchni są zainstalowane kratki, a nie anemostaty.
Przepisy wymagają aby anemostaty były z regulacją, przy grawitacyjnej, kratki też powinny mieć regulowaną przesłonę (kryzę).

10 minut temu, kekube napisał:

Kurcze ale przez nawiewniki leci powietrze 

Zrób jeszcze zdjęcie kratki wywiewnej w łazience (zamknij okno i sprawdź zapalniczką czy ciągnie czy dmucha).

Ps. A co w tym drugim pokoju (sypialni) z nawiewnikiem ?

Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Napisano (edytowany)

Czyli tak nawiewniki nie spełniają roli ? ale są drożne.

rozumiem tutaj z postu Pana Cezarego ,że ten  otwór wentylacyjny ( przez który niby wlatuje powietrze do pokoju, przy zamkniętym oknie ) powinien iśc do okapu ? no ale okap nie jest podłączony czyli tak może zostać? w tym przypadku mam w pokoju o powierzchni 20m2 - 2 nawiewniki które pompują powietrze do pokoju z zewnątrz , jeden kanał wentylacyjny który wyciąga powietrze z pokoju i jeden który wdmuchuje powietrze do pokoju z zewnątrz , czy to nie za dużo wdmuchiwania powietrza jak na taki mały metraż?? ZImą piec pęknie od grzania :)

 

Ps. W drugim pokoju mniejszym 10m2 (w którym był problem z plęsnią przy zatkanym nawiewniku - bo tam jest jeden-  nawiewnik jest odetkany - wszystko jest odetkane już )

Kratka wentylacyjna w lazience - zasysa "wciąga" powietrze z łazienki do komina.

Edytowano przez kekube (zobacz historię edycji)
Napisano
7 minut temu, kekube napisał:

że ten  otwór wentylacyjny ( przez który niby wlatuje powietrze do pokoju, przy zamkniętym oknie )

Zaklej ten otwór (tymczasowo) i sprawdź (zapalniczką) co się dzieje na kratce w kuchni i łazience, przy zamkniętym oknie

Napisano

Powinieneś mieć/dostać od dewelopera instrukcję jak obsługiwać wentylację... Też jestem skłonny uznać, że jest w tym bloku centralna wentylacja wywiewna. Udaj się do zarządcy bloku tak jak radzi Cezary, niech wyśle jakiegoś konserwatora, który Cię uświadomi w sprawie tej wentylacji... Opowiedz mu jakie masz wątpliwości, pokaż zapalniczką jak płyną strumienie powietrza... Te nawiewniki są - chyba - regulowalne...

Napisano

Przy zatkanym otworze z którego wychodziło powietrze przy zamkniętym oknie, poozostałe 2 ( ten obok i w łazience ) zasysają powietrze z pokoju do komina.

Napisano
2 minuty temu, uroboros napisał:

Też jestem skłonny uznać, że jest w tym bloku centralna wentylacja wywiewna.

Jakiś czas temu, był omawiany podobny problem.
Obstawiam, że jak tam, tak i tu ktoś usunął klapę zwrotną z tej kratki od (niby) pochłaniacza. 

Dotyczyło to wentylacji grawitacyjnej - objawy były dokładnie takie same.

Zwróć uwagę na to, że mieszkanie jest na parterze i grawitacja też może wytworzyć niezły cug.

Napisano (edytowany)
  • Mieszkanie mam nowe od dewelopera więc nikt nie mógł grzebać w kratkach.
  • w tym plastiku od nawiewników  jest tam taka klapeczka która luźno lata jak palcem dotykam góra dół :) - w sumie daje ona tyle co chyba pół otworu albo cały
Edytowano przez kekube (zobacz historię edycji)
Napisano
1 minutę temu, kekube napisał:

Przy zatkanym otworze z którego wychodziło powietrze przy zamkniętym oknie, poozostałe 2 ( ten obok i w łazience ) zasysają powietrze z pokoju do komina.

Zmierz średnicę tego kanału od pochłaniacza, kup klapę/zawór zwrotny i zainstaluj go pod kratką (możesz też na stałe zaślepić ten wlot kanału.

Przy okazji kup kratkę/anemostat regulowany na kratkę wyciągową w kuchni i łazience -  będziesz miał mozliwość regulacji wentylacji. 

Napisano
2 minuty temu, bajbaga napisał:

ktoś usunął klapę zwrotną z tej kratki od (niby) pochłaniacza

Nie kojarzę tamtych rozważań, ale kekube powinien w rozmowie z konserwatorem i tę sprawę poruszyć...

 

2 minuty temu, kekube napisał:

taka klapeczka która luźno lata

Ta klapeczka powinna być swego rodzajem "zaworu zwrotnego" i uchylać się wtedy, gdy ciągnie wentylacja i tworzy się podciśnienie w mieszkaniu...

Napisano
4 minuty temu, kekube napisał:

Mieszkanie mam nowe od dewelopera więc nikt nie mógł grzebać w kratkach.

Ale wykonawca mógł coś spierdzielić - tak było w tym innym przypadku. Wykonawca nie zainstalował klapy zwrotnej - a w zasadzie niby zainstalował, tyle, że niesprawną.

Napisano

Ok rozumiem . Jeszcze mam pytananie czy zimą koniecznie (do takiego metrażu 20m2) potrzebne są 2 nawiewniki przy oknach drożne ?? bo z nich porządnie leci i tak powietrze. Dodam tylko gdy miałem problem z grzybem to było zatkane w domu wszystko co popadnie :) ( nawet wentylacyjny ) a grzyb i tak o dziwo wystąpił tylko w 2 pokoju, w tym z aneksem nic nie było...  ,albo nie będę lepiej kombinował.

Napisano
1 minutę temu, kekube napisał:

Jeszcze mam pytananie czy zimą koniecznie (do takiego metrażu 20m2) potrzebne są 2 nawiewniki przy oknach drożne

Jak zainstalujesz na wywiewach w kuchni i łazience regulowane kratki/anemostaty, to będziesz mógł regulować intensywność wentylacji. 

Napisano
9 minut temu, kekube napisał:

tak czy siak będzie leciało zimne powietrze

Ile wyciągnie, to tyleż samo musi wlecieć:bezradny:.

Napisano

Ile ma wyciągnąć - sam ustawisz

Ale to wszystko zrób po konkretnej rozmowie z zarządcą, bądź konserwatorem.

Napisano (edytowany)

Ok, tylko wydaję mi się ,że ciąg kratki "wyciągającej" powietrze z pokoju jest bardzo delikatny, niewyczuwalny/ nie adekwatny do tego co czuję przy nawiewnikach - sorki ,że się tak droczę ( próbuje się jak najwięcej dowiedzieć/wyciągnąć wniosków) 

Jeszcze mam pytanie, przeglądam allegro i ta do wyciągów zamontuje anemostaty wyciągowe, ale widzę też są anemostaty nawiewne - to się tyczy kratki z której dmucha? czyli jest mi nie potrzebny jeśli zasłonie, czy one tez służą do nawiewników w pokoju,że mogę je wymienić na te co mam i sobie regulować w jakiś sposób nawiew?? Czy lepiej nie ingerować w to... 

Edytowano przez kekube (zobacz historię edycji)
Napisano (edytowany)

ja mam coś takiego 

http://allegro.pl/cisnieniowy-nawiewnik-scienny-sc-em-a-i6684006386.html

, chodzi o to czy np mogłbym zamienic to na np 

http://allegro.pl/kratka-anemostat-zawor-nawiewny-125-ramka-opaska-i5641622799.html , czy to są poprostu dwie inne rzeczy , jednak z tego co widzę to są zupełnie 2 inne rzeczy, ten anemostat służy poprostu do kanału wentylacyjnego. 

 

Ps. 

nawiewnik jest kompatybilny z kratką wywiewną Alize Auto hmm ma to coś wspólnego z tym?

 

http://allegro.pl/kratka-alize-auto-wm-brookvent-wentylacja-mech-i5210782493.html

Edytowano przez kekube (zobacz historię edycji)
Napisano (edytowany)

Anjos (firma ) EM A (oznaczenie chyba) -  taki mam.

tej konkretnej firmy i modelu nie widzę w necie, ale są innych firm z tym samym oznaczenem 

http://allegro.pl/cisnieniowy-nawiewnik-scienny-sc-em-a-i6684006386.html

http://www.harmann.pl/produkty/nawiewniki-i-kratki/wentylator/em-a.html

 

Chodzi o to czy te nawiewniki w ilości 2 nie przesadzają z ilością dostarczanego powietrza z zewnątrz do tak małego pokoju. Czy aby nie jest to przesadą ( nie robić z pokoju lodówki ), czy np nie pobawić się w przytkanie jednego i obserwacji wilgotności w pomieszczeniu np za pomocą Higrometu ??

 

Edytowano przez kekube (zobacz historię edycji)
Napisano

Wychodzi na to, że jakby nie patrzeć to masz nawiewniki o zbyt dużej wydajności.

Prawdę mówiąc jeden jest więcej niż wystarczający.

wydajnosc-zwykly.jpg

Jeśli w aneksie jest kuchnia elektryczna, a w sypialni też jest nawiewnik, to można jeden z 2 nawiewników "wyłączyć" (wypełnić kanał wełną mineralną i zaślepić wlot i wylot - nawet tylko na czas zimy).

Regulowane kratki i klapa zwrotna - niezbędne.

Ps. Jak już masz zdemontowany nawiewnik, to warto go przeczyścić (delikatnie) i ewentualnie lekko nasmarować olejem wszelkie części ruchome w miejscu zamontowania.

Napisano

No właśnie i o to mi chodziło... dodatkowo będę mierzył wilgotność w razie czego .

W aneksie - kuchnia elektryczna,

Drugi pokój 10m2 też ma taki jeden nawiewnik.

Co do regulowanych kratek (wywiew) czy w przypadku zatkania jednego otworu nawiewu - będzie potrzebna?? , skoro nawiew zimnego powietrza będzie mniejszy( po zatkaniu jednego otworu )  to po co "ograniczać" (bo taką role ma regulowana kratka?) wywiew w tym momencie ?

Napisano (edytowany)

WIem , tylko regulowana kratka z tego co rozumiem ma za zadanie "zredukować" odprowadzane powietrze z pokoju , czy to dobrze? (

 

chyba ,że chodzi o ta zasade : Strumień powietrza zewnętrznego doprowadzanego do pomieszczeń…,… powinien wynikać z wielkości strumienia powietrza wywiewanego"

czyli jeżeli ogranicze wywiew powietrza przez kratki to ograniczę też nawiew powietrza przez nawiewy? ale czy przez to nie wzrośnie wilgotność powietrza ponieważ będzie to powietrze zbytnio "stało" w pokoju??

Edytowano przez kekube (zobacz historię edycji)
Napisano (edytowany)

Przy kuchence na prąd i jednej łazience 100m3/h usuwanego powietrza jest wręcz "normowe".

1 godzinę temu, kekube napisał:

ale czy przez to nie wzrośnie wilgotność powietrza ponieważ będzie to powietrze zbytnio "stało" w pokoju??

około 100m3/h tak ustawioną wydajność podają użytkownicy WM dla domu w zimie - nie hodują grzybów, a wilgotność oscyluje wokół wartości 50%.

Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Każda inwestycja budowlana czy instalacyjna, niezależnie od jej skali, powinna być prowadzona w sposób zgodny z prawem, zasadami sztuki budowlanej i dobrymi praktykami branżowymi. Jednym z absolutnie kluczowych elementów takiej realizacji jest rzetelna dokumentacja z prowadzonych prac.   W Raccoon 24 Home od początku naszej działalności przykładamy do tego ogromną wagę. Bo dla nas liczy się nie tylko to, co widoczne na zewnątrz, ale też pełna transparentność i pewność, że każda instalacja została wykonana zgodnie z projektem, normami i oczekiwaniami inwestora.   Co powinna zawierać dokumentacja robót instalacyjnych?   Podczas prowadzenia prac instalacyjnych — czy to przy ogrzewaniu, klimatyzacji, wentylacji czy instalacjach wodnych — dokumentacja powinna obejmować: Dziennik budowy lub robót — w przypadku instalacji realizowanych w ramach zgłoszenia lub pozwolenia na budowę. Protokóły z wykonanych prób szczelności — instalacji wodnych, gazowych, wentylacyjnych. Protokoły odbioru częściowego i końcowego — dla każdej wykonanej instalacji. Protokół uruchomienia instalacji — potwierdzający poprawną pracę systemów. Protokół pomiarów i testów eksploatacyjnych — np. wydajności wentylacji, ciśnienia w instalacji C.O., parametrów pracy klimatyzacji. Dokumentację powykonawczą — czyli aktualny rysunek/schemat instalacji z naniesionymi zmianami wykonawczymi.   Kartę gwarancyjną i instrukcję użytkowania urządzeń oraz instalacji. Brak tych dokumentów to nie tylko problem w przypadku awarii czy reklamacji, ale też ryzyko przy odbiorach technicznych i problematyczne rozliczenia z inwestorem czy deweloperem.     👉 Pobierz wzór protokołu odbioru robót instalacyjnych (PDF)   Dlaczego dokumentacja jest tak ważna dla Ciebie jako inwestora?   Masz pełen wgląd w zakres wykonanych prac i potwierdzenie, że wszystko odbyło się zgodnie ze sztuką.   Łatwiejsze serwisowanie i eksploatacja — protokoły i dokumentacja powykonawcza pomagają w późniejszych modernizacjach i naprawach. Bezpieczeństwo prawne i techniczne — w przypadku kontroli, odbiorów czy ewentualnych sporów. Możliwość dochodzenia gwarancji — na podstawie podpisanych protokołów i kart gwarancyjnych.   W Raccoon 24 Home masz to w standardzie W naszej firmie każda instalacja objęta jest kompletną dokumentacją powykonawczą i protokolarną. Niczego nie robimy na słowo. Po zakończeniu robót klient otrzymuje komplet dokumentów, w tym:   protokół odbioru końcowego protokół prób szczelności protokół uruchomienia instalacji dokumentację powykonawczą   Dzięki temu masz pewność, że każda instalacja została wykonana zgodnie z projektem i przepisami.   Do pobrania — wzór protokołu odbioru robót instalacyjnych Aby ułatwić inwestorom i wykonawcom właściwe prowadzenie dokumentacji, przygotowaliśmy dla Ciebie gotowy, uniwersalny blankiet protokołu odbioru robót instalacyjnych.       Możesz go wykorzystać przy każdej inwestycji — niezależnie, czy zlecasz nam instalację, czy współpracujesz z inną ekipą. To bezpłatne narzędzie, które pomoże Ci uporządkować dokumentację i zabezpieczyć swoje interesy.   Pamiętaj: instalacja to nie tylko urządzenia i rury w ścianie. To również dokumenty, które chronią Twój budżet i bezpieczeństwo budynku na lata.   W Raccoon 24 Home nie musisz o to prosić — u nas kompletna dokumentacja to standard, a nie dodatkowa opcja.         Michał Rzepczyński +48 698 000 441  office@raccoon24.pl                       e0bdea_5761a534884c4d0988db213df10adb7f.pdf.pdf
    • Dziś niemal każdy inwestor prywatny i biznesowy, planując budowę domu, halę czy modernizację budynku, zadaje sobie jedno pytanie: kiedy zacznie się zwrot z inwestycji w instalacje? Koszty energii rosną, a systemy ogrzewania, chłodzenia, wentylacji i zasilania to nie tylko kwestia komfortu, ale też realnego wpływu na domowy i firmowy budżet. Problem w tym, że większość firm wykonawczych, kiedy słyszy od klienta hasło „zwrot z inwestycji”, zaczyna dopytywać, kalkulować, wyceniać wersję „podstawową” i „wzmocnioną”, a często finalnie proponuje rozwiązania na styk — takie, które formalnie spełnią wymogi projektu, ale realnie nie zapewnią maksymalnych oszczędności i bezawaryjności przez długie lata.   W Raccoon 24 Home nie pytamy, czy chcesz mieć instalację zoptymalizowaną pod szybki zwrot inwestycji. My od razu robimy instalacje w wersji wzmocnionej. Zawsze. Bez wyjątków. Co to znaczy wzmocniona instalacja?   W praktyce oznacza to, że każdą instalację, jaką wykonujemy — czy to ogrzewanie podłogowe, centralę wentylacyjną, instalację wodną czy systemy zasilania odnawialnego — projektujemy i montujemy w taki sposób, by:   zwiększyć jej trwałość wydłużyć bezawaryjny okres działania zminimalizować straty energii przyspieszyć zwrot inwestycji dzięki oszczędnościom na eksploatacji     Jak to robimy? Na przykład:   W ogrzewaniu płaszczyznowym stosujemy więcej rur niż minimum technologiczne. Dzięki temu system szybciej nagrzewa pomieszczenia, pracuje przy niższych temperaturach zasilania, co zmniejsza zużycie energii i przedłuża żywotność źródła ciepła. Montujemy przewymiarowane emitery ciepła, czyli większe grzejniki lub pętle podłogówki, niż wynika to z obliczeń na styk. Efekt? Lepsza wydajność przy niższym koszcie eksploatacji. System grzeje krócej, rzadziej się załącza, a Ty oszczędzasz na rachunkach.     W instalacjach wodnych i kanalizacyjnych stosujemy większe średnice rur tam, gdzie to ma sens dla bezpieczeństwa i komfortu użytkowania. W wentylacji zawsze przewymiarowujemy kanały i stosujemy lepsze izolacje, co zmniejsza opory przepływu, poprawia wydajność i ogranicza koszty pracy rekuperatora. Po co to wszystko? Żeby Twoje rachunki równały się zero.   W Raccoon 24 Home nie traktujemy instalacji jako zbędnego kosztu, tylko jako realny składnik Twojego domowego lub firmowego bilansu energetycznego. Dzięki odpowiednio zaprojektowanym i wykonanym instalacjom możesz osiągnąć bilans niemal zerowy albo znacząco ograniczyć zapotrzebowanie na energię z sieci. Wielu wykonawców ogranicza się do minimum wymaganego w projekcie lub normach. My wiemy, że warto pójść dalej. Bo im bardziej wydajna i trwała instalacja, tym mniejsze jej koszty eksploatacji i większe oszczędności dla Ciebie.   Zwrot z inwestycji — jak go przyspieszyć?   Kluczem jest odpowiedni mix energetyczny, który nie tylko zapewni Ci niezależność, ale też pozwoli zredukować rachunki praktycznie do zera.   W naszej ofercie możesz połączyć:   pompę ciepła — jako główne źródło ciepła i chłodzenia fotowoltaikę — która zasili pompę ciepła, dom i magazyn energii przydomową elektrownię wiatrową — jako uzupełnienie bilansu w okresach niskiego nasłonecznienia   Taki zestaw pozwala na uzyskanie maksymalnego efektu energetycznego i finansowego. A dzięki temu, że instalacje wykonujemy w wersji przewymiarowanej i wzmocnionej, działają one stabilnie, bez awarii i z wyższą wydajnością przez wiele lat.       Dlaczego inne firmy tego nie robią? Bo liczą na krótkoterminowy zysk i klienta, który nie zadaje pytań. Większość wykonawców chce wykonać usługę możliwie najniższym kosztem własnym, z minimalną ilością materiału, by zwiększyć swoją marżę. My w Raccoon 24 Home patrzymy inaczej. Dla nas liczy się długofalowa relacja i rekomendacje zadowolonych klientów, a to można osiągnąć tylko dzięki jakości i uczciwemu podejściu.     Podsumowanie Jeśli chcesz mieć instalacje, które: działają stabilnie i bezawaryjnie są przewymiarowane, a nie robione „na styk” realnie przyspieszają zwrot z inwestycji pozwalają ograniczyć rachunki do zera to zapraszamy do Raccoon 24 Home.   U nas nie pytamy, czy chcesz mieć wzmocnioną instalację — bo każdą robimy w wersji premium już w standardzie. Tak pracują wykonawcy, którzy naprawdę rozumieją inwestycję w energię i komfort.   Chcesz sprawdzić, jak może wyglądać Twój domowy bilans energetyczny? Skontaktuj się z nami i poznaj propozycję systemu szytego pod Twoje potrzeby.   Usługi Raccoon 24 Home   Instalacje C.O. Instalacje centralnego ogrzewania (C.O.)   Ogrzewanie Ogrzewanie grzejnikowe Ogrzewanie podłogowe   Pompy ciepła Pompy ciepła dla Twojego domu   Kotły gazowe Kotły gazowe kondensacyjne   Klimatyzacja Klimatyzatory Split Klimatyzatory Multi-Split Systemy klimatyzacji VRF Klimakonwektory Przeglądy okresowe klimatyzacji Serwis klimatyzacji   Wentylacja Rekuperacja Wentylacja mechaniczna Kanały wentylacyjne — rodzaje Serwis wentylacji Wentylatory wyciągowe Systemy odciągowe dla hal i garaży   Sterowanie Sterowanie ciepłem   Cennik usług Cennik usług instalacyjnych   O firmie O nas   Kontakt Formularz i dane kontaktowe     Michał Rzepczyński +48 698 000 441  office@raccoon24.pl
    • W świecie usług budowlanych i instalacyjnych od lat funkcjonują dwa zupełnie różne podejścia do kwestii wycen i rozliczeń z klientami. Z jednej strony mamy wykonawców, którzy nie boją się jasno przedstawiać swoich stawek, otwarcie informują o kosztach poszczególnych usług i uczciwie tłumaczą, z czego wynikają konkretne ceny. Z drugiej — wciąż istnieją firmy, które wyceniają „na oko” przez telefon, a na końcowym etapie realizacji zaskakują klienta dodatkowymi pozycjami na fakturze lub tłumaczą nieuzgodnione wcześniej koszty jako „nieprzewidziane prace dodatkowe”. Ten podział doskonale zna każdy inwestor, deweloper, zarządca nieruchomości czy zwykły klient prywatny, który choć raz zlecał wykonanie instalacji wodnej, elektrycznej, wentylacyjnej czy gazowej. Dlatego w Raccoon 24 Home od samego początku postawiliśmy na pełną przejrzystość i uczciwe zasady współpracy z klientem.     Dlaczego przejrzystość cenowa w usługach instalacyjnych jest tak ważna?   W odróżnieniu od wielu branż, w których ceny można łatwo sprawdzić w cennikach online czy porównać na popularnych porównywarkach, w usługach instalacyjnych sytuacja jest dużo bardziej skomplikowana. Każda inwestycja ma swoją specyfikę, zakres prac często ustala się indywidualnie, a ceny mogą się różnić w zależności od rodzaju budynku, zastosowanych materiałów, stopnia skomplikowania instalacji czy lokalizacji inwestycji. To sprawia, że niektórzy wykonawcy wykorzystują tę niepewność na swoją korzyść. Podają orientacyjne stawki bez szczegółów, nie pokazują klientowi dokładnego kosztorysu, a podczas realizacji pojawiają się „niespodzianki”, które trudno później zweryfikować. Dlatego uważamy, że uczciwy wykonawca nie ma powodu, by ukrywać swoje ceny. Przeciwnie — powinien udostępniać je w przejrzysty i dostępny sposób, aby klient od samego początku wiedział, ile zapłaci za usługę i z czego wynika dana kwota.   Jak to wygląda w praktyce? Transparentny kalkulator usług instalacyjnych   Właśnie z myślą o klientach stworzyliśmy na stronie Raccoon 24 Home kalkulator usług instalacyjnych. To proste i wygodne narzędzie, które pozwala w kilka chwil sprawdzić orientacyjny koszt wykonania wybranej instalacji lub prac modernizacyjnych. Dzięki temu klient ma możliwość porównania cen różnych usług jeszcze przed kontaktem z naszym doradcą technicznym i może zaplanować swój budżet inwestycyjny bez obaw o późniejsze „niespodzianki”. W kalkulatorze jasno przedstawiamy, jakie elementy składają się na cenę usługi — od kosztów materiałów, przez robociznę, aż po ewentualne dodatkowe prace towarzyszące. Dzięki temu klient wie, za co płaci i może świadomie podjąć decyzję o wyborze konkretnej usługi czy zakresu prac.   Czym różni się uczciwy wykonawca od nieuczciwego?   Różnic jest wiele, ale najważniejsze to: Jasne i przejrzyste wyceny jeszcze przed rozpoczęciem prac. Brak ukrytych kosztów, które pojawiają się na końcowej fakturze. Szczegółowe kosztorysy przedstawiane klientowi do akceptacji. Przejrzyste warunki współpracy, które określają, co wchodzi w zakres usługi, a co wymaga dodatkowych ustaleń.   Stała komunikacja z klientem na każdym etapie realizacji inwestycji.   W Raccoon 24 Home klaklulator właśnie według takich zasad prowadzimy każdą realizację. Naszym celem jest nie tylko wykonanie instalacji na najwyższym poziomie technicznym, ale również zbudowanie zaufania i poczucia bezpieczeństwa u klienta.   Wiemy, że inwestorzy i klienci prywatni mają dość niejasnych wycen, niedomówień i kosztów, które nagle pojawiają się w trakcie realizacji zlecenia. Dlatego pokazujemy pełen kosztorys jeszcze przed podpisaniem umowy, informujemy o wszystkich możliwych dodatkowych opcjach i pozwalamy klientowi samodzielnie sprawdzić ceny w naszym kalkulatorze. Dlaczego inne firmy wciąż boją się udostępniać swoje ceny?   Bo często ich polityka cenowa opiera się na „polowaniu” na nieświadomego klienta. Bez przejrzystego cennika można manipulować wyceną w zależności od sytuacji, nastroju klienta, lokalizacji czy konkurencji w danym rejonie.   My w Raccoon 24 Home uważamy, że takie praktyki powinny zniknąć z rynku. Klient ma prawo wiedzieć, ile zapłaci, a wykonawca, który jest pewny jakości swoich usług i uczciwie kalkuluje koszty, nie ma żadnego powodu, by ukrywać stawki.     Podsumowanie   Jeśli szukasz wykonawcy instalacji budowlanych, który: gra w otwarte karty nie boi się pokazać cen swoich usług oferuje transparentny kosztorys pozwala Ci sprawdzić wycenę jeszcze przed pierwszym kontaktem   to zapraszamy do Raccoon 24 Home. Na naszej stronie znajdziesz transparentny kalkulator usług instalacyjnych, dzięki któremu możesz od razu oszacować koszt planowanych prac i sprawdzić, jak wygląda uczciwa wycena w tej branży.   Nie warto ryzykować współpracy z firmami, które unikają konkretów i nie potrafią jasno określić ceny. Wybieraj wykonawców, którzy szanują Twój czas, pieniądze i nerwy.  
    • Nie zastanawiałbym się nad tym ale już zdążyłem przygotować pole pod ten garaż z kostki brukowej i teraz musiałbym to wszystko robić na nowo.    Jakie byłyby koszty starania się o pozwolenie?
    • Tak Rury wodnej podłogówki prowadzi się w warstwie wylewki. Rury pozostałych instalacji (woda, kanalizacja), także kanały wentylacji mechanicznej układa się w warstwie styropianu. Grubość warstw styropianu można dobrać do średnicy rur - to a propos optymalnej grubości styropianu. To rozstrzygnie instalator. Dylatacje wykonują fachowcy od wylewki, powinny być też zaplanowane w projekcie ogrzewania. Zwykle i tak wykonuje się je w otworach drzwiowych.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...