Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Pomocnik

Jak rozumieć przepis o obszarze oddziaływania obiektu?

Recommended Posts

Buduję dom na osiedlu domków jednorodzinnych, przy którym ma powstać zakład produkcyjny. Jakie mogą być konsekwencje takiego sąsiedztwa? Jakie czynniki przesądzają o tym, że nieruchomość znajduje się w obszarze oddziaływania takiej inwestycji i co można z tym zrobić?


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/budowlane-abc/poradnik-prawny/porady/10896-jak-rozumiec-przepis-o-obszarze-oddzialywania-obiektu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Sławek
Czy w zakres obszaru oddziaływania obiektu wchodzi obszar niezbędny do jego wykonania a na który to obszar obiekt nie będzie oddziaływał po jego wykonaniu? Czyli czy wszystkie prace budowlane związane z wykonaniem danego obiektu, musza być wykonane wyłącznie z terenu ujętego w zakresie oddziaływania obiektu? np. czy wykop może sięgać poza obszar oddziaływania obiektu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

bardziej zawile się nie dało....co konkretnie chcesz robić?

IMHO

możesz sobie podzielić na oddziaływanie przy wykonywaniu i użytkowaniu

a jeżeli włazisz z wykopem w cudzą działkę, to choćbyś nie oddziałowywał, bez zgody właściciela - nielzjia

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, Pomocnik napisał:

Jakie mogą być konsekwencje takiego sąsiedztwa?

Począwszy - jak pisze w artykule - od ograniczenia prawa do zagospodarowania naszej działki - skończywszy na licznych, czasem niemożliwych do przewidzenia uciążliwościach ktore działają na przestrzeń naszej działki i na nas.

Np. - zwiększony ruch samochodowy i wszystkie konsekwencje tego, a jest tego na cały artykuł, smród lub łagodniejsze zapaszki - które w tej chwili zdaje się nie są nawet objęte konkretnym prawem, hałas (różne jego postaci), pył, wpływ na poziom wod gruntowych, nawet głębinowych, , na nasłonecznienie naszej działki, ścieki burzowe, itp - również na wartość naszej nieuchomości. To tylko część mżliwego oddziaływania!

Wszystko zależy od rodzaju budowli, wielkości, intensywności użytkowania.

 • Smutny 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Trochę nieaktualne.

Była zmiana przepisów - architekt/projektant ustala teraz obszar oddziaływania budowanego obiektu. Starosta później to tylko już zweryfikuje.

Obecne przepisy zmieniły też definicję obszaru oddziaływania obiektu.

Przez tego typu obszar należy rozumieć teren wyznaczony w otoczeniu obiektu budowlanego na podstawie przepisów odrębnych, wprowadzających związane z tym obiektem ograniczenia w zagospodarowaniu, w tym zabudowy, tego terenu. (w starej definicji nie było słów „w tym zabudowy" co jest bardzo istotne).

Zasady (ewentualne) wejścia na cudzą działkę reguluje kc - nie przepisy budowlane i nijak to się ma do oddziaływania obiektu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, bajbaga napisał:

Była zmiana przepisów - architekt/projektant ustala teraz obszar oddziaływania budowanego obiektu

Nie zależy to od wielkości obiektu? Wydaje mi się, że większe inwestycje opiniuje kilka instytucji - wydział środowiska m. in. 

Ja pisałem o tym, co można brać pod uwagę - bo często jest tak, że są to ustalenia naciągane pod inwestora - niestety - stąd protesty społeczne o jakiś czas.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, bajbaga napisał:

.......na podstawie przepisów odrębnych, wprowadzających związane z tym obiektem ograniczenia........................

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Zastosowanie odpowiedniej warstwy styropianu w żadnym wypadku nie spowoduje zawilgocenia ściany. Z kolei przyklejanie bardzo cienkiej warstwy jest trudne w realizacji, dość pracochłonne  i przynosi małe korzyści z tytułu poprawy cieplnej ścian zewnętrznych. Jeżeli inwestor życzy sobie elewację bez dodatkowego ocieplenia wówczas  elewację można zrobić poprzez wyrównanie podłoża, następnie wykonanie warstwy zbrojonej (siatka zatopiona w warstwie kleju) następnie gruntowanie gruntem sczepnym, który poprawia  przyczepność tynku do podłoża i separuje ewentualne wzajemne oddziaływanie mineralnych podłoży na warstwę tynku. Drugi sposób może okazać się  bardziej racjonalny, ponieważ wykonując prace związane z elewacją, niewielkim nakładem finansowym można poprawić izolacyjność ścian zewnętrznych, co w perspektywie dalszej eksploatacji powinno przynieść korzyści z tytułu mniejszego zużycia energii na potrzeby grzewcze. W sytuacji kiedy już jesteśmy zdecydowani na zwiększenie ochrony cieplnej, najbardziej adekwatnym materiałem jaki powinien zostać użyty do ocieplenia jest styropian grafitowy Termo Organika z linii TERMONIUM, który ma znacznie lepsze właściwości izolacyjne niż zwykły biały styropian przy takiej samej grubości. W przypadku budynków docieplanych grubość stosowanej izolacji zazwyczaj jest kompromisem wynikającym z pewnych ograniczeń architektonicznych (zamontowane okna, obrys dachu, itp.) Na koniec warto podkreślić fakt, iż osiągniecie najwyższych jakościowo standardów będzie możliwe przy zastosowaniu kompletnego systemu, gdzie wszystkie składniki pochodzą od jednego producenta, co daje gwarancję kompatybilności danego rozwiązania i w połączeniu z odpowiednim wykonawstwem będą stanowić o trwałości elewacji.
  • Jak bardzo nietypowe są te otwory? jeśli można wiedzieć... I z grubsza gdzie są te otwory... tzn. w jakiej okolicy...
  • Pytanko do eksperta w sprawie domu, który został wybudowany w 2000r. Ma ściany trójwarstwowe od wewnątrz: beton belit 24cm, styropian miękki 8 cm, beton belit 12cm. W domu jest sucho i ciepło zimą a przyjemnie chłodno latem. W największe upały temperatura nie przekracza 22 stopni. Teraz przyszła planowana jest na zrobienie elewacji. Ekspert/wykonawca twierdzi, że należy dać jeszcze styropian, choćby cienki ale koniecznie pod tynk elewacyjny. Natomiast inny mędrzec:) uważa, że styropian wpłynie na zawilgocenie ścian. Kto ma rację?
  • Przeglądam oferty i zainteresowała mnie blachodachówka płaska. Co możecie polecić, jaka kolorystyka, gwarancja. Może jakieś zdjęcia z realizacji dałoby radę załączyć?
  • Poszukaj w swoich okolicach i popytaj znajomych Lepiej kogoś z okolicy zorganizować żeby spojrzał na wymiar. Chociaż pewnie niektóre z tych większych sieciówek budowlanych mają możliwość wykonania drzwi pod wymiar, posprawdzaj u nich na stronach.
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...