Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
agak24

Grunty chronione, a budowa domu

Recommended Posts

Witam, czy istnieje jakokolwiek szansa na budowę domu na gruntach chronionych (RIIIb). Działka ma 27 arów, nie ma planu zagospodarowania przestrzennego - należy wystąpić o warunki zabudowy. Czy na wstępie temat jest już spalony, czy mozna jakoś to obejść ? Ps. działka przy drodze publicznej, do najbliższej działki budowlanej około 50 m. Nie jestem rolnikiem. Czyli chyba szanse marne :-(

Edytowano przez agak24 (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli działka jest przy drodze, 27a,  i najbliższa działka budowlana blisko - masz szanse. Ja bym wystąpił o WZ.

 • Lubię to 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Odrolnienie gruntu klasy III wymaga zgody ministra ...........

Niekoniecznie - zgodnie z obowiązującym prawem Ustawa o ochronie gruntów ..... art.7 :

Cytat

2a.  Nie wymaga uzyskania zgody ministra właściwego do spraw rozwoju wsi przeznaczenie na cele nierolnicze i nieleśne gruntów rolnych stanowiących użytki rolne klas I–III, jeżeli grunty te spełniają łącznie następujące warunki:

1) co najmniej połowa powierzchni każdej zwartej części gruntu zawiera się w obszarze zwartej zabudowy;

2) położone są w odległości nie większej niż 50 m od granicy najbliższej działki budowlanej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2016 r. poz. 2147 i 2260 oraz z 2017 r. poz. 624 i 820);

3) położone są w odległości nie większej niż 50 metrów od drogi publicznej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1440, 1920, 1948 i 2255 oraz z 2017 r. poz. 191);

4) ich powierzchnia nie przekracza 0,5 ha, bez względu na to, czy stanowią jedną całość, czy stanowią kilka odrębnych części.

 

37 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

WZ wydawane jest tylko na działki nie wymagające odrolnienia.

Co zamyka sprawę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za udział w dyskusji.. Jak myślicie, czy jeśli złożymy wniosek teraz, a prawdopodobnie, nie spełniamy jednego z wymienionych warunków - raczej odrzucą nam wniosek.. Dom chcielibyśmy budować za jakieś 4-5 lat - czy lepiej wstrzymać sie teraz z tym wnioskiem ? Chodzi mi o to, czy jak teraz odrzucą wniosek, to za kilka lat będzie można ponownie go złożyć (jak ktoś w okolicy się wybuduje, bo takie są plany i wówczas byłyby spełnione wszystkie wymogi) - czy potem będzie większy problem z już raz odrzuconym wnioskiem ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Łaska pańska na pstrym koniu jeździ.

Wspomniana Ustawa w była nowelizowana 30 (trzydzieści) razy - trzeba mieć nadzieję ............

Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, agak24 napisał:

Dom chcielibyśmy budować za jakieś 4-5 lat

Wz jest ważna chyba 3 lata. Chyba. 

Ale jak ci dadzą  - to już będzie atut. A jak nie dadzą - to za 5 lat wszystko sie może zmienić, a i tak nikt nie będzie pamiętal o odmowie. Wg mnie nie ma to znaczenia. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chyba.

Tyle to jest ważne PnB bez rozpoczęcia robót.

Resztę doczytaj, zanim coś napiszesz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Blachodachówka PŁASKA Blachy Pruszyński swoim nowatorskim kształtem doskonale wpisuje się w nowoczesną i przemysłową zabudowę. Prosta i szybka w montażu. Ekonomiczna - do koniecznego minimum ograniczona ilość odpadów. Bardzo bogata paleta zabezpieczeń antykorozyjnych (powłoki organiczne i metaliczne). Dzięki temu pokrycie dachowe wykonane z blachodachówki płaskiej może być projektowane na dziesięciolecia.   https://pruszynski.com.pl/blachodachowka-plaska,prod,57,2985.php   Blachodachówka panelowa FIORD® Blachy Pruszyński to nowość w ofercie firmy. Wyrazisty kształt zachwyca zdecydowanym przetłoczeniem przypominającym skandynawski styl projektowania. Drobne przetłoczenia na wypłaszczeniach poprawiają sztywność panelu, dzieki czemu unikamy nieestetycznych pofalowań blachy. Symetryczność blachodachówki jest dużym ułatwieniem montażu na dachu. Przeznaczona przede wszystkim na dachy domów w nowoczesnym budownictwie.     https://pruszynski.com.pl/blachodachowka-plaska,prod,57,2985.php
  • Taki oto cytat i trzeba wziąć pod uwagę, że to budynek w standardzie NF 40 (zapotrzebowanie na ciepło 40 kWh/m²/rok), a WT2021, i tak postrzegane jako restrykcyjne, narzucają budowę w standardzie NF 70. Czyli koszty ogrzewania takiego budynku będą jeszcze większe. Ale do sedna - cytuję fragment z artykułu:   "Aby pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną pompy ciepła pracującej na cele c.o. oraz c.w.u., potrzebujemy instalacji fotowoltaicznej o mocy ok. 2,88 kW, czyli 9 paneli o mocy 320 Wp. Przyjmując średnią cenę za wykonanie kompleksowej instalacji fotowoltaicznej na poziomie 4500 zł za 1 kW mocy instalacji, koszt wykonania instalacji wyniesie około 12 960 zł. W takim samym budynku z innym elektrycznym urządzeniem grzewczym, do pokrycia zapotrzebowania na energię potrzebowalibyśmy instalacji fotowoltaicznej o mocy 11,2 kW, czyli aż 35 paneli. W związku z tym, koszt wykonania takiej instalacji wyniósłby ponad 50 000 zł."   Do cen bym się nie przywiązywał ściśle i założył widełki 10%, ale zwrócił uwagę na zużycie energii i konieczna jej produkcję.
  • Cóż, po wnikliwej lekturze można skupić się na takich zagadnieniach jak: Nasłonecznienie i zacienienie działki. Nachylenie dachu Powierzchnia dachu Miejsce na falownik Niezbędne formalności i odbiory przy elektrowni o określonej mocy I to by było chyba na tyle. Reszta wyjdzie w praniu. Jeśli chodzi o dofinansowanie, to do 18 grudnia 2020 jest szansa dostać 5 tysięcy dofinansowania. Niby to mało, ale na ulicy nie znajdziemy.
  • Wierzba pali się nawet na mokro i jest to pewnego rodzaju zaleta, ale również trzeba ja dobrze wypalić. W innym przypadku może zakleić ścianki, a przy paleniu w kotle na drewno po długim czasie może spowodować zatkanie czopucha i przy dopalaniu weglem nawet pożar sadzy. To w najgorszym scenariuszu.
  • Gość Sławek
   Dzięki za ten tekst, wyczerpująco opisuje temat, w przyszłym roku będę montował u siebie panele, pewnie zrobi to maxcom eco energy, teraz wiem, co mieć na uwadze.
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...