Skocz do zawartości

Odprowadzenie wody z dachu domu


Recommended Posts

Mam domek na wsi - siedlisko - przy drodze. We wsi nie ma kanalizacji burzowej więc woda z rynny odprowadzana jest na drogę, droga jest piaszczysta, gruntowa, brak rowu melioracyjnego. Nigdy nie było z tym problemu, dom ma już ponad sto lat. ostatnio dostaliśmy telefon z gminy z uwagę, że woda jest odprowadzana na drogę z dużej powierzchni dachu. A gdzie mam ją odprowadzić? jeżeli odprowadzę z rynny pod dom, doprowadzę do zawilgocenia.

Link do komentarza
  Dnia 29.05.2017 o 07:33, Pomocnik napisał:

 ostatnio dostaliśmy telefon z gminy z uwagę, że woda jest odprowadzana na drogę z dużej powierzchni dachu. A gdzie mam ją odprowadzić? jeżeli odprowadzę z rynny pod dom, doprowadzę do zawilgocenia.

Rozwiń  

Można odpowiedzieć tak. Co konia obchodzi, że się wóz wywraca? Twój dom, więc odprowadzaj wodę na swoją działkę, a nie na cudzą drogę. Skoro droga jest piaszczysta, to i Twoja działka nie inna, więc wsiąknie. Poza tym, niezadługo bedzie wprowadzany podatek za odprowadzanie wody z dachu, np do kanalizacji burzowej, więc przygotuj się zawczasu na to. Będzie jak znalazł. I podziękuj gminie, że Cię zmobilizowała o czasie.

Link do komentarza
  Dnia 29.05.2017 o 07:33, Pomocnik napisał:

 

Mam domek na wsi - siedlisko - przy drodze. We wsi nie ma kanalizacji burzowej więc woda z rynny odprowadzana jest na drogę,

 

Rozwiń  

pokaż, jakie masz ukształtowanie terenu - bo to może decydować o tym, czy odprowadzenie wody opadowej i gdzie - będzie zagrażać budynkowi, czy nie.

  Dnia 29.05.2017 o 07:54, retrofood napisał:

Co konia obchodzi, że się wóz wywraca?

Rozwiń  

 

  Dnia 29.05.2017 o 07:54, retrofood napisał:

Poza tym, niezadługo bedzie wprowadzany podatek za odprowadzanie wody z dachu, np do kanalizacji burzowej,

Rozwiń  

To nie jest tak o końca - pewne rzeczy są, istnieją - i prawodawca musi brać pewne uwarunkowana pod uwagę. Np. pozwalanie, a nawet zachęcanie do dzielenia do absurdu powierzchni działek na małe, nawet 2.5 arowe  doprowadziło do zachwiania rownowagi  odprowadzenia wody opadowej. To gdzie ma teraz taki delikwent odprowadzić wodę?

 A to decydent, Prawodawca doprowadził , stymulował takie sytuacji wbrew zdrowemu rozsądkowi (likwidując dawne plany zagospodarowani, nie robiąc nowych, bazując na bałaganie WZetek i falandyzacji prawa, zabudowując, zagęszczając ponad miarę tereny jeszcze niedawno ogrodowe, tereny zielone, itd).  

Napiszesz, że jak wydadzą prawo - to trzeba płacić. Niestety - prawda - wbrew logice :14_relaxed: ale dziękować Gminie? :wallbash: 

Przecież to Gminy odpowiadaj  za politykę przestrzenną, plany, WZ itd  

Link do komentarza

Formalnie gmina ma rację. gdyż zgodnie z przepisami wód opadowych nie można odprowadzać na sąsiednią działkę - w tym przypadku drogę. Oczywiście woda powierzchniowa będzie spływać zgodnie z ukształtowaniem terenu, ale w tym przypadku chodzi pewnie o bezpośrednie wyprowadzenie rur spustowych na drogę. Pod względem technicznym problem może rozwiązać rozprowadzenie wody z dachu na działce (drenaż, rowki). wykonanie studni chłonnej bądź otwartego lub zakrytego zbiornika retencyjnego - zależnie od warunków lokalnych i przewidywanej objętości wody. Podstawową sprawą jest jednak skala problemu i na ile utrudnia to użytkowanie drogi, jeśli dotychczas nie było z tym kłopotu. Trzeba więc jakoś dogadać się z gminą, która może zaakceptować rozwiązanie zadowalające obie strony.

Link do komentarza
  Dnia 29.05.2017 o 09:10, bajbaga napisał:

Co było i jest niedopuszczalne.

Ale.
Ale wystarczy skrócić "rurę" tak, aby kończyła się przed granicą działki, aby sprostać wymaganiom obowiązującego prawa.

Rozwiń  

Co wcale nie spowoduje, że skarżący się, wcoorwieni sąsiedzi przestaną dręczyć gminnych urzędników, żeby coś wreszcie z tym cholernym zalewaczem zrobili.

Edytowano przez retrofood (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Tymi rencamy i nogyma - z pomocą mojego taty, ileś tam lat temu (jeszcze przed wprowadzeniem się do domu) okopałam chatę z trzech stron, wszystkie rury spustowe mają takie mini studzienki (ni cholery nie wiem, jak się to zwie), które mogę otworzyć i wyczyścić koszyczki, w których zbiera się syf wszelaki spływający z rynien wraz z deszczówką. Każda studzienka jest połączona z kolejną rurami kanalizacyjnymi - wyszła taka opaska - i w jednym miejscu jest zebrana w trójnik i wyprowadzona ze 40 m od domu. Bliżej budynku użyliśmy również rur kanalizacyjnych, z 10m dalej jest już rura drenażowa, opsypana drobnymi kamyczkami. Na samym końcu Wyględny wykopał dół na prawie 2m, o średnicy pi razy drzwi 1,5m, który również został zasypany kamyczkami. Na wierzchu jest ziemia i jakby mi przyszło teraz znaleźć to miejsce - miałabym problem.

Póki co - system działa i nie mamy problemu z deszczówką...

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Komentarz dodany przez piotrek: To tak samo, jak z tymi dręczonym spamem alertów RCB, że też są obowiązkowe i na złość, by uniemożliwić czy utrudnić możliwość ich zablokowania są umyślnie przesyłane kanałem BTS, który nie podlega pod żaden numer, który by można normalnie zablokować oraz jako jednostronne bez możliwości odpowiedzi. I też nie trzeba się na nie zapisywać, natomiast wypisać się też nie można. Typowe zmuszanie na siłę, a nie każdy sobie życzy być tym spamem dręczony jako stalking. Teraz jeszcze z tymi czujkami, rozumiem hotele pensjonaty jako budynki do użyteczności publicznej, ale co kodo obchodzi czy ja we własnym domu mam czujnik czadu, jak to moje zdrowie życie to moja sprawa. Kolejny krok w kierunku dręczenie obywateli. Ten kraj żydopolin już się robi tak perfidny fałszywie uśmiechnięty, że oby jak najszybciej jakaś przyjazno obca armia rozgromiła ten kraj i w razie jakiegoś konfliktu nieistotne kto to będzie czy Niemcy Ruscy Ukraińcy Chińczycy to ja przejdę na stronę wroga i zaczne strzelać do swoich. Niedorzeczne być uszczęśliwianym na siłę i kary płacić za narażanie własnego zdrowia życia, mimo że nie mam ubezpieczenia.
    • Myślę, że warto przyjrzeć się podobnym produktom w sklepie globy platform . Zawsze istnieją produkty wysokiej jakości przeznaczone do różnych celów. Jestem bardzo zadowolony z usługi. Świetny sklep internetowy! Wszystko jest szybkie, wygodne i wysokiej jakości. Zamówię więcej produktów, których potrzebuję.
    • Dzień dobry, Nasze zalecenia dotyczące montażu blachy trapezowej TP-26 SUPER: MONTAŻ - Konstukcja wsporcza z łat drewnianych 40×50 mm, 40×60 mm, 32×100 mm montowanych w maksymalnym rozstawie 350 mm mierzonym od tych samych krawędzi. - Należy sprawdzić i jeżeli to konieczne przeprowadzić jej niwelację zapewniającą kąty proste na połaci oraz jej równą płaszczyznę. - W części okapowej rekomendowane jest użycie pasa nadrynnowego zaciągowego jako elementu nośnego do montażu arkuszy. Arkusze należy przygotować, wykonując w ich części startowej tzw. zaciąg, element zaczepowy o pas. - Mocowanie arkuszy w górę fali w rozstawie wkrętów maksymalnie co 700 mm, za pomocą wkrętów samowiercących typu TORX 4,8 x 60 mm w kolorze pokrycia. Należy zwrócić uwagę na siłę dokręcenia wkrętów, powinna zapewnić odpowiednie przyleganie arkusza do podkonstrukcji bez wgniecenia górnej części fali. Należy odpowiednio wyregulować siłę dokręcenia wkrętów używając do tego np. sprzęgła wkrętarki. - Zaleca się wykonanie wlotowej szczeliny wentylacyjnej okapu o przekroju min. 200 cm2 /1mb oraz w celu jej zabezpieczenia przed owadami i gryzoniami wykonanie specjalnej obróbki z blachy perforowanej. - Zalecana wylotowa szczelina wentylacyjna powinna mieć przekrój czterokrotnie mniejszy od wlotowej, licząc na jedną stronę połaci ( 50 cm2 /1mb). Zapewnia ją pozostawienie 60 mm szczeliny pomiędzy arkuszami przeciwległych połaci w kalenicy oraz obustronny montaż listwy podkalenicowej, w której specjalnie zaprojektowania perforacja zapewnia optymalny przepływ powietrza, chroniąc kalenicę przed wdmuchiwaniem wody opadowej i śniegu. Listwa podkalenicowa do TP26 SUPER jest także elementem nośnym do montażu obróbki kalenicy np. PROSTA PLUS. CIĘCIE - Do cięcia blach należy używać nożyc elektrycznych z głowicą rotującą. Po zakończeniu montażu bezwzględnie oczyścić powierzchnię z opiłków, wkrętów itp. W przypadku uszkodzenia powierzchni należy jak najszybciej wykonać niezbędny (punktowy) retusz, przy zastosowaniu lakieru odpowiedniego z oryginalnym kolorem blach. - W przypadku użycia szlifierki kątowej do cięcia blach powlekanych lub innych materiałów będących w zasięgu powstającego na skutek cięcia strumienia gorących opiłków, następuje utrata gwarancji. Reklamacje nie będą uwzględniane. __________________________ Blacha trapezowa TP-26 SUPER https://pruszynski.com.pl/produkt/blachy-trapezowe/blacha-trapezowa-na-dach/tp26super-blacha-trapezowa-na-dach/
    • Przy kolejnych porządkach tak zrobię, ale mimo to i tak stoi już parę lat. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Komentarz dodany przez Henryk: Jedyny na rynku legalny zestaw do przeróbki szamba. Warunek - trzeba mieć szczelne szambo. Procedura tak jak przy oczyszczalni. Montaż - 1 dzień. W końcu nie śmierdzi, a oczyszczone ścieki wykorzystuje do nawadniania iglaków...
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...