Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Pomocnik

Jaki jest sens kładzenia styropianu na ściany bez zachowania ciągłości izolacji?

Recommended Posts

Pytanie z formularza ze stronyhttps://budujemydom.pl/budowlane-abc/porady

Witam, mam pytanie odnośnie ocieplenia starego wielorodzinnego budynku. Firma która kładzie tą izolację twierdzi że na boki ściany przy oknach jeśli jest miejsce na położenie styropianu to się go kładzie ale jeżeli nie ma tego miejsca to się nie kładzie. Moim zdaniem ściana powinna być odkuta tyle by położyć tą izolację.

Czy to jest błąd czy takie rozwiązania się stosuje?  Moim zdaniem jest to wywalanie pieniędzy w błoto (inwestycja ok. 500 000 zł.), bo jaki jest sens kładzenia 15 cm styropianu na ściany skoro przy samych oknach zostawia się 15 cm gołej ściany, wyrównanej tylko siatką i tynkiem. Proszę o opinię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Pomocnik napisał:

Firma która kładzie tą izolację twierdzi że na boki ściany przy oknach jeśli jest miejsce na położenie styropianu to się go kładzie ale jeżeli nie ma tego miejsca to się nie kładzie. Moim zdaniem ściana powinna być odkuta tyle by położyć tą izolację.

Polecam temat na forum - wyczerpaliśmy w dużej mierze temat chyba:

A od siebie teraz:

Mozna sprawdzić , czy da się odkuć węgarki (boczne i nadproża) - jeśli są węgarki  - to jest kilka (5 - 8)  cm do dyspozycji, przy okazji można od zewnątrz wymienić uszczelnienie okien między ościeżami i ościeżnicami.

można też zmniejszyć do minimum "widok" ościeżnicy okna - np zostawić ok 3 cm - resztę przysłonić styropianem - ale to też kwestia wyglądu architektonicznego po ociepleniu.

zawsze można porządnie docieplić parapet zewnętrzny (odkuwszy tyle ile trzeba wcześniej muru) i nadproże (jeśli węgarek w nim nie jest zbyt zespolony (zezbrojony) z resztą nadproża) .

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

To jest jedyne technicznie i ekonomicznie uzasadnione rozwiązanie. Ciągłość ocieplenia można byłoby uzyskać poprzez zmniejszenie okien, ale i tak wpływ na ciepłochronność całego budynku byłby niewielki.

Trochę nie rozumiem powyższej odpowiedzi:

- technicznie uzasadnione? bo fachowcom nie chce się zrobić tego poprawnie? czyli odciąć, odkuć kilka cm ściany żeby położyć izolację?

- ekonomicznie uzasadnione? Inwestycja na lata, to po co kładli 15 cm styropianu, mogli od razu 2 cm położyć było by ekonomicznie.

Okna nowe, kilkuletnie, nie do wymiany.

Czy pozwoliłby Pan w swoim domu fachowcom podczas kładzenia styropianu na zewnętrzne ściany nie położyć izolacji wokół okien? Szczerze wątpię, nie było by pisania o niewielkiej ciepłochronności.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zanim rozstawili rusztowanie myślałem o dwóch opcjach ocieplenia ścian przy oknach, a mianowicie:

- poszerzenie otworów okiennych przy użyciu piły tarczowej lub odkuciu kilku cm, by położyć poprawnie styropian

- poszerzenie otworów okiennych do szerokości okien i przesunięcie ich do krawędzi ściany ceglanej (przed ociepleniem) i położenie 15 cm styropianu, tak jak wykonuje się to przy stawianiu nowych budynków. Wymiana okien ekonomicznie nie możliwa dla większości mieszkańców, kogo było stać wymienił.

Ale nie, Fachowcy wiedzą lepiej, albo się położy albo nie. Dziwię się tylko że nie zostało to ujęte podczas planowania ocieplenia. 

Z tego co się dowiedziałem, w większości okien zastosowano metodę nie kładzenia izolacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, decre napisał:

poszerzenie otworów okiennych do szerokości okien i przesunięcie ich do krawędzi ściany ceglanej (przed ociepleniem) i położenie 15 cm styropianu, tak jak wykonuje się to przy stawianiu nowych budynków

W nowych budynkach okna mogą (powinny?) być osadzone w warstwie styropianu - ale to już bardziej droga inwestycja i pracochłonna. Jest jeszcze kwestia górnego węgarka w nadprożu.No i uciążliwość dla mieszkańców też dość znaczna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

I tak nie jest to mała inwestycja, trzeba było zdecydować się na droższą i mieć spokój i oszczędności na lata, a tak się kupę pieniędzy wydało na ocieplenie a pożytek z tego będzie marny. U mnie tylko górny węgarek w trzech oknach będzie nieocieplony, boli mnie to, ale i tak więcej styropianu będę miał na pozostałych węgarkach niż inni, tylko przez to że stałem nad fachowcami i im na ręce patrzyłem ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Odpadam - materia zbyt twarda.
  • Wiem o tym, może nie w takim sensie jak to opisałeś ale.. studium ma każda gmina a MPZP nie każda gmina może sie pochwalić jego posiadaniem, ale żeby pochwalić się MPZP to musi być studium, gdy wchodzi MPZP to studium nie jest wiążące bo wydawane są wszelakie  papierki że to tak nazwie z planu a nie ze studium. I jak może studium być nadrzędne do planu??? to tak jakbyś powiedział że średnie wykształcenie jest nadrzędne do wyższego bo aby mieć coś co stoi w hierarchii wyżej trzeba posiadać to  co jest niżej, więc pisząc że studium jest nadrzędne do MPZP jest nadinterpretacją z Twojej strony.
  • Panas to też inwerter. On ma stałą moc 9kw do -15C - jest to osiągnięte w ten sposób, że ma mocniejszą sprężarkę bodajże 12 albo 16kw i w wyższych temperaturach jest ona ograniczona programowo. To taki chwyt margetingowy Więc jak się boisz zachowania w niskich temperaturach, to bierz TCAPa. Tyle, że w nowych mocno energooszczędnych domach, gdzie inwestorzy są pewni, że dobrze zbudowali dom, odchodzi się już od TCAP - bo jest on zwyczajnie za mocny, tylko raczej daje się słabsze (tańsze!) modele, bardziej szyte na miarę.   Nie podałeś też ceny obu zestawów - a to też bardzo istotna kwestia podczas wyboru.
  • Zachowuję.    Ps. Aktualna ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, zmienia nieco funkcje obu aktów planistycznych, zwiększając znaczenie studium i umacniając jego wpływ na kształt miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Ujawnia się to nie tylko w spójności planu ze studium, ale także zgody z jego konkretnymi ustaleniami, której brak skutkuje nieważnością planu. Studium, mimo że nie jest aktem prawa miejscowego, jest "nadrzędne" w stosunku do MPZP który jest aktem prawa miejscowego.
  • Było wałkowane i jest a Ty tez pytasz  jakbyś pierwszy raz miał spotkanie z czymś takim. Ile razy można pisać jedno i to samo?  Pytasz jakie warunki/- WARUNKI ZABUDOWY !!!!!! a gdy jest MPZP to o co wnioskujesz? o WZ czy o wypis z MPZP? Z braku argumentów  zachowujesz, to dobrze, przyda się kiedyś w dyskusji.
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...