Skocz do zawartości

Czy można podłączyć okap kuchenny do nieużywanego komina?


Recommended Posts

Napisano

Pytanie z formularza ze strony: https://budujemydom.pl/budowlane-abc/porady

Dzień dobry.

W nowo kupionym domu mam ceglany komin po kominku gazowym i zastanawiam się czy mogłabym podłączyć okap kuchenny do tego komina? Kominka już nie ma, więc komin by był tylko dla okapu. No i jak można to jak najlepiej to zrobić? Bezpośrednio czy wsadzić w ten komin rury wentylacyjne? Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam

Napisano
10 minut temu, Pomocnik napisał:

Bezpośrednio czy wsadzić w ten komin rury wentylacyjne

Jeśli już - to z różnych względów "wsadzić w ten komin rury wentylacyjne"  a miejce wlotu i wylotu dobrze uszczelnić.

Oczywiście jeśli warunki "techniczne" na to pozwalają - np. komin jest indywidualny.

Napisano

Proszę wziąć pod uwagę zjawisko cofki na podciśnieniu z pozostałych kanałów wentylacyjnych. A skąd cofka?

Wentylacja grawitacyjna zostanie zakłócona nagłym wzrostem wydalanego powietrza po załączeniu wentylatora w okapie.

O ile nie dostarczymy więcej powietrza przez otwory okienne i drzwiowe, to zgadnijcie skąd to powietrze nam "przyleci"?

 

Napisano

Do "bzykacz niepospolity " dzieki za odpowiedz ale jakie  wzgledy masz na mysli ? Pytanie moje bylo pod wzgledem technicznym dotyczacym kominow murowanych w domkach -czy moge sobie " dziure" w tym kominie zrobic w innym miejscu niz byl kominek - bo kominek w salonie a kuchnia po drugiej stronie sciany . No i oczywiscie co lepsze: wykorzystanie tego komina jak jest czy jak da rade to wsadzic wentylacyjna rure PCV albo izolowane spiro.

Do " Profesjonalista" no super o tym ciagu ale gdziekolwiek bym  tego okapy nie zainstalowala to moglby mi sie zrobic ciag wsteczny w grawitacyjnej instalacji w momencie zalaczania wentylatora - zadna nowosc. W koncu z pustego to i  Salomon nie naleje.  Moje pytanie bylo czy mozna wykorzystac do okapu komin z bylego kominka?

Napisano
7 minut temu, klima napisał:

 Moje pytanie bylo czy mozna wykorzystac do okapu komin z bylego kominka?

Mogłabyś pisać po polsku, bo aż oczy bolą od tylu byków. Wstydu nie masz czy jak?

A odpowiadając na Twoje pytanie, to przecież dostałaś odpowiedź. Tak, można, ale...  I w w tym "ale" mieszczą się wszystkie zastrzeżenia, których nie da się rozwikłać, nie widząc i nie znając dokładnie całego mieszkania. Nikt nie wie jakie masz inne kominy, czym ogrzewasz, czy używasz gazu...

Ostatnia wróżka na forum wyemigrowała w ubiegłym tygodniu do Ameryki żeby zdążyć przed dekretem Trumpa i teraz nie ma kto powróżyć.

Napisano

Do " Bakopisarz i rymoholik....." - Najwyrazniej nie bylo tak zle z moja pisownia skoro udalo ci sie przeczytac i zrozumiec tekst. Widac masz troszke okrojone  myslenie skoro nie wpadles ze moze nie mam Polskich liter w klawiaturze ... poza tym nawet jak sie blad pojawi to co? to jest forum techniczne a nie kolko literackie.

Poza tym pisalam do " bzykacz niepospolity" wiec daj koledze szanse by sie wypowiedzial , widac ze chyba odpowiedz zna. A ty nie trac czasu na pisanie skoro nic konkretnego do powiedzenia nie masz, zycia szkoda marnowac.

Napisano

Do "Bajkopisarz....." - tak, mam 5 lat, jestem w grupie biedronek  i zamierzam podlaczac okap w domu ... szkoda mi na ciebie czasu .

Do " bzykacz niepospolity " jakbys mial chwile napisz prosze czy sa jakies przeciwskazania do zamontowania takiego okapu bezposrednio do komina. Z gory dzieki .

Napisano

Panowie i Panie, tu o poradę chodzi a nie o rozliczanie z polszczyzny i IQ. Wolny kanał wentylacyjny musi być bo do jednego kanału nie możesz.

Staram się wytłumaczyć, ze wolny kanał trzeba przystosować do nowej funkcji i to pod okiem kominiarza. Na własną rękę to się można czadem zatruć. Drastyczny żart ale daje do myślenia.

Napisano
11 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Panowie i Panie, tu o poradę chodzi

Taż napisałem

Cytat

odpowiadając na Twoje pytanie, to przecież dostałaś odpowiedź. Tak, można, ale...  I w w tym "ale" mieszczą się wszystkie zastrzeżenia, których nie da się rozwikłać, nie widząc i nie znając dokładnie całego mieszkania. Nikt nie wie jakie masz inne kominy, czym ogrzewasz, czy używasz gazu...

Panienka jednak to (----) ustawa o cenzurze.

Napisano

Do " Profesjonalista" -  ja doceniam bardzo twoje przestrogi przed czadem i ciagiem wstecznym - ja to wszystko wiem. Zeby cie uspokoic : czadu nie bedzie bo nie ma zrodla - to jest domek jednorodzinny , kominka juz nie ma i innych zrodel potencjalnego zaczadzenia tez nie. Po bylym kominku ( zreszta gazowym ) ostal sie komin. Chce sobie zamontowac kuchnie na innej scianie - tej co jest ten komin i jak da rade wykorzystac ten komin do okapu.  Zastanawiam sie tylko czy np ilosc wilgoci wywiewana okapem nie bedzie problemem jezeli zostawie komin jak jest, czy mozna zrobic " dziure" w tym kominie w innym miejscu niz byl oryginalny kominek itd.  Co bys poradzil, podczepic tylko okap do komina jak jest czy tak jak pisal " bzykacz" wcisnac w ten komin rure ?

Ps. Sorry za potencjalne bledy - pisze na wszelki wypadek jakby znowu jakis nadgorliwy sie chcial przyczepic ;)

 

Napisano

Panowie , wszystko fajnie.... tylko moze by tak ktos cos konkretnego napisal?

Mozna w murowanym kominie te dziure w innym miejscu wybic czy nie mozna, no i jakie minusy jakbym komin wykorzystala jak jest  a nie dawala spiro rury czy innej - "bzykacz" rozwin prosze swoja pierwsza mysl bo fajnie zaczales.

PS: Jeszcze raz co by nie bylo watpliwosci : domek jednorodzinny , komin po kominku gazowym ( takim dekoracyjnym - niby romantyczny klimat robil ;) ) wentylacja grawitacyja jest osobno i zadnego zrodla czadu nie ma.

Napisano

Można. Tylko najlepiej przy włączaniu okapu rozszczelniaj gdzieś w pomieszczeniu okno.

Napisano

Do " Bajkopisarz ..." sie poswiece i odpisze ... tak Panienka - i co z tego ?  A ty widze ze z tych  co nie wazne co pisza wazne ze pisza, juz pare postow zamiesciles i zadnego konkreta - zenada. Mam nadzieje ze zdolasz ten tekst przeczytac bo nie ma "polskich znakow " :P

3 minuty temu, Razmes napisał:

Można. Tylko najlepiej przy włączaniu okapu rozszczelniaj gdzieś w pomieszczeniu okno.

Dzieki za odpowiedz.

W oknach mam nawietrzaki powinno byc OK .

 

Napisano
16 minut temu, klima napisał:

Mozna w murowanym kominie te dziure w innym miejscu wybic czy nie mozna, no i jakie minusy jakbym komin wykorzystala jak jest  a nie dawala spiro rury czy innej - "bzykacz" rozwin prosze swoja pierwsza mysl bo fajnie zaczales.

Teoretycznie (bo nie znam wszystkich uwarunkowań) - można.

Ale jednak wpuścić rurę i uszczelnić:

- przy wlocie z okapu,

- przy wylocie z komina.

Pamiętać należy też, że wylkot komina wentylacyjnego jest inny niż spalinowego.

Napisano

Dzieki,  o wylocie wiem, ale dzieki za przypomnienie - wylot sie przerobi .

A jakie sa minusy gdybym np nie dala rady tej rury wcisnac ? Sorry ze tak mecze temat, ale jeszcze do komina nie " zagladalam" i nie wiem co tam w srodku siedzi.

 

 

 

 

Napisano

Albo na wyloty pionów wentylacyjnych pozakładaj nasady obrotowe ;) Przy dobrym wietrze jak zassie w pokoju to i dywan pod sufit podniesie ;)

Napisano

Dzieki Razmes ;) , fajnie ze ktos z poczuciem humoru ;) .

A tak na serio... chyba nie trzeba bedzie walczyc z wentylacja grawitacyjna bo do tej pory okap i grawitacyjna dzialaly Ok, tylko ja chce ten okap na inna sciane dac i  akurat na niej mam ten nieuzyteczny komin po kominku.

 

Napisano
16 godzin temu, klima napisał:

Panowie , wszystko fajnie.... tylko moze by tak ktos cos konkretnego napisal?

  1. Jeśli był kominek to był i nawiew.
  2. Można podłączyć wyciąg nadkuchenny do istniejącego kanału spalinowego, ale trzeba sprawdzić u zarządcy czy to nie jest komin typu LAS (powietrzno-spalinowy) bo wtedy będzie problem.
  3. Z montowanie to : otwór w ściance kanału, osadzona rozetka, rura sztywna z kolankami lub spiro o odpowiedniej średnicy.
Napisano
20 godzin temu, klima napisał:

Panowie , wszystko fajnie.... tylko moze by tak ktos cos konkretnego napisal?

Mozna w murowanym kominie te dziure w innym miejscu wybic czy nie mozna, no i jakie minusy jakbym komin wykorzystala jak jest  a nie dawala spiro rury czy innej - "bzykacz" rozwin prosze swoja pierwsza mysl bo fajnie zaczales.

PS: Jeszcze raz co by nie bylo watpliwosci : domek jednorodzinny , komin po kominku gazowym ( takim dekoracyjnym - niby romantyczny klimat robil ;) ) wentylacja grawitacyja jest osobno i zadnego zrodla czadu nie ma.

Kanał kominowy, który spełniał warunki konieczne dla kanałów spalinowych dla urządzeń gazowych, o ile tylko ma średnice przynajmniej 15 cm lub wymiary 14 × 14 cm, będzie odpowiedni również jako wentylacyjny dla okapu. Z pewnością trzeba go wyczyścić. O ile się da, wkład jest dobrym pomysłem.

Nowy otwór wlotowy można zrobić.

Dom jest jednorodzinny, więc problemu z ewentualnymi innymi użytkownikami nie ma.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Zapraszam do zapoznania się z usługami firmy elektrycznej działającej na terenie Warszawa.  Szeroki zakres usług  wykonywanych przez elektryk warszawa, instalacja infrastruktury elektrycznej, montaż kamer CCTV, usuwanie awarii elektrycznych typu brak prądu.  Pogotowie działające 24 h na dobę. Firmę cechuję rzetelność profesjonalność i fachowość. Pomożemy każdemu potrzebującemu w jego awarii z prądem . Zapraszamy do kontaktu i dzwonienie w potrzebie o każdej porze.
    • Cześć wszystkim, dołączyliśmy do forum, aby przedstawić Wam naszą ofertę. Tworzymy dla Firm i Osób Prywatnych.     Szukasz sprawdzonego partnera do realizacji sufitów napinanych i innych elementów dekoracyjnych? Gładki Sufit to firma z 15-letnim doświadczeniem na rynku, która stawia na jakość, innowację i zadowolenie klienta. Działamy na terenie całego kraju, gwarantując szybką i sprawną realizację każdego projektu.   Dlaczego warto wybrać Gładki Sufit? Doświadczenie i profesjonalizm: - Nasze 15-letnie doświadczenie to gwarancja perfekcyjnego wykonania i dbałości o każdy szczegół. Znamy branżę od podszewki i wiemy, jak sprostać najbardziej wymagającym oczekiwaniom. Najlepsze materiały w atrakcyjnych cenach: - Dzięki wynegocjowanym cenom z dostawcami, możemy zaoferować Ci najwyższej jakości podzespoły w konkurencyjnych cenach. Nie uznajemy kompromisów – nie montujemy tanich, śmierdzących folii ani wadliwych LED-ów czy zasilaczy. Stawiamy na trwałość i bezpieczeństwo. Indywidualne podejście: Często profile wykonujemy sami, aby idealnie dopasować je do specyfiki Twojego zlecenia. To pozwala nam na realizację nawet najbardziej nietypowych i skomplikowanych projektów. Szybkość realizacji: Montaż sufitu napinanego, np. w przedpokoju, zajmuje nam około 3 godzin. Szanujemy Twój czas i staramy się, aby prace przebiegały sprawnie i bez zakłóceń.   Co oferujemy? Nasze usługi to znacznie więcej niż tylko sufity napinane. Materiał, który wykorzystujemy do sufitów, z powodzeniem montujemy również na ścianach, tworząc unikalne i spójne aranżacje. Ponadto, specjalizujemy się w projektowaniu i tworzeniu: Nowoczesnych lamp: od subtelnych podświetleń po designerskie konstrukcje, które staną się ozdobą każdego pomieszczenia. Efektownych reklam: Nietypowy sufit podświetlany z Logo wyróżnią Twoją Firmę. Ścianek działowych: lekkich i estetycznych konstrukcji, które pozwolą Ci elastycznie zaaranżować przestrzeń. Elementów dekoracyjnych: trójwymiarowych form, półek – wszystko, co pozwoli Ci stworzyć wnętrze z charakterem. Akustycznych paneli: idealnych do biur, sal konferencyjnych czy domowych kin, poprawiających komfort akustyczny.   Naprawy i poprawki po innych wykonawcach Czy Twoja poprzednia ekipa zawiodła, a efekt końcowy jest daleki od oczekiwań? Oferujemy również kompleksowe naprawy i poprawki po źle wykonanych zleceniach.   Zaufaj naszemu doświadczeniu i daj nam szansę na przywrócenie blasku Twoim wnętrzom. Skontaktuj się z nami już dziś i pozwól nam zrealizować Twoje wizje! Gładki Sufit – jakość, na którą zasługujesz. https://gładki-sufit.pl
    • EQ Entrance to najnowsza propozycja renomowanej firmy Konsport, która łączy w sobie estetykę, funkcjonalność i bezpieczeństwo. Jest to idealne rozwiązanie dla nowoczesnych systemów ogrodzeniowych. Multifunkcyjny słupek furtkowy z zadaszeniem wyznacza nowe standardy w projektowaniu przestrzeni zewnętrznych. Pełna treść artykułu pod adresem: https://budujemydom.pl/wokol-domu/ogrodzenia/polecane/110363-zwieksz-bezpieczenstwo-swojego-domu-z-eq-entrance-funkcjonalnym-slupkiem-furtkowym
    • Dzień Dobry,   Cześć, szukam właśnie sobie jakiegoś projektanta/firmy, która zaprojektuje mi mieszkanie. I interesuje mnie nadzór inwestorski. Mieszkanie w Warszawie - 67 metrów  - Firma 1 - projekt 19430 PLN(290 p m2) + nadzór 11250 PLN(4500 za miesiąc) - Firma 2 - projekt 13400 (200 m2) + nadzór 13400 PLN (200 za m2)   Waszym zdaniem - dużo - za mało? jak to stoi rynkowo w Warszawie.  
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...