Skocz do zawartości

Wentylacja mechaniczna - grzanie latem


Recommended Posts

witam, proszę o pomoc w takiej kwestii, otóż posiadam centralę wentylacyjna FAN 400 firmy Ciecholewski wentylacje z bypassem. dodatkowo GWC ok 40m od 2 do 4 m głębokości. Latem miałem mieć w domu ładne chłodne świeże powietrze, a mam ciepłotę od 26 w nocy do 30 w dzień. czekam już na serwis firmy ale trochę to trwa. czujniki w centrali pokazują takie wartości:
Tz 18,6 jak myślę temperatura wchodząca do rekuperatora z zewnątrz;
Tref 24,2 nie wiem co to jest;
Tn 23,5 myślę ze to temperatura nawiewu
Tp 29,4 nie wiem
Tw 24,2 nie wiem
Tr 27,9 nie wiem

dodatkowo:
t w domu 28,3
na zew 28,6
na wylotach 27 mierzone zwykłym termometrem

bypass jest otwarty a podobno odzysk zamknięty - tego akurat nie widać
czy ktoś może mi wyjaśnić co oznaczają skróty których nie wiem, i co sie dzieje z tym powietrzem że na wylotach mam 27 C.
dodam:
domek 130m wentylowane 100
parter: nawiew salon x2; wywiew kuchnia WC i wiatrołap
piętro: nawiew w każdym pokoju 3; wywiew łazienka hol pralnia i garederoba

Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
GWC może nieco schłodzić powietrze i dom latem, ale klimatyzacji jako takiej nie zastąpi. Pytanie jakie parametry (wielkość GWC, przepływ powietrza) musiałby mieć wymiennik gruntowy, żeby odczuwalnie schłodzić latem dom?
A tu właściwie nic nie wiemy. Pytanie ile wynosiłaby temperatura w domu, gdyby GWC nie było? Wtedy można coś powiedzieć na temat skuteczności obecnego rozwiązania. Może dom po prostu mocno sie nagrzewa przez duże okna bez osłon przeciwsłonecznych?
Link do komentarza
Tutaj serwis nic nie pomoże, rekuperator nie służy chłodzeniu, tym bardziej przy takich temperaturach jakie są w lecie w Polsce (35 stopni w słońcu) Przez same okna wleci ci tyle ciepła ze gwc nie wyrobi na 100%. Grube i zasłonięte rolety przez cały dzień przy takich upałach to podstawa. Polecam poczytać https://www.strefaklimatyzacji.pl/baza-wied...owietrza,31.html i dowiedzieć się jak działa taka wentylacja.
Link do komentarza
Cytat

Tutaj serwis nic nie pomoże, rekuperator nie służy chłodzeniu, tym bardziej przy takich temperaturach jakie są w lecie w Polsce (35 stopni w słońcu) Przez same okna wleci ci tyle ciepła ze gwc nie wyrobi na 100%. Grube i zasłonięte rolety przez cały dzień przy takich upałach to podstawa. Polecam poczytać https://www.strefaklimatyzacji.pl/baza-wied...owietrza,31.html i dowiedzieć się jak działa taka wentylacja.



Zawsze możemy posadzić lipę przed domem lub pas innych drzew liściastych o rozłożystych koronach. Za 20 lat będziemy mieli cień.

A tak całkiem serio - szyby anti-sun, rolety, markizy, żaluzje - jest w czym wybierać i tu nikt "dynamitu" drugi raz nie wymyśli. Częśc przeszkleń możemy umieścić od północy/wschodu.

Nie zmienia to faktu, ze GWC może funkcjonować jako wspomaganie chłodzenia/ogrzewania.

Wracamy do oznaczeń - > strona 7 i 9 dokumentu pdf na przykładzie przypadkowego sterownika
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Może autor tematu się odezwie z informacją, jaka temperaturę powietrza z centrali i z GWC ma teraz, kiedy zaczęły się mrozy? Ciekawie byłoby porównać temperaturę powietrza przed GWC (zewnętrzna) i po przejściu przez wymiennik gruntowy. Na ile chroni to przynajmniej przed zaszronieniem wymiennika w centrali?
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Mam podobny dom z kaloryferami i jestem bardzo zadowolony z Termeta 19kw. Najważniejszy dla mnie jest dostęp do menu serwisowego żeby ustawić sobie wszystko pod konkretną instalację. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Witam chcę zamontować kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny z zasobnikiem wody ACV SMART 210 litrów wymiennik stal nierdzewna. Dom jest wiekowy ocieplony 150 m2. Ogrzewanie kaloryferki:)  Proszę o sugestie na jaki piec powinienem zwrócić uwagę i jakiej mocy. 
    • Dzień dobry Drodzy Forumowicze!   W tym sezonie planuje rozpoczęcie budowy swojego domu i mam pewien dylemat, którym chciałbym się podzielić oraz poprosić o rady. Otóż działka, na której stanie dom ma spory spadek w kierunku cieku wodnego znajdującego się w sąsiadującym ze mną lasie, w związku z czym poziom terenu jest niższy niż pozostałe domostwa po drugiej stronie ulicy.  Projekt drogi dojazdowej zakłada rzędną 54.1. Na tej podstawie mój Projektant wyznaczył rzędną "0" na rzędnej 54.3, załadając 0.5m schodów. W związku z czym poziom terenu po niwelacji, będzie na rzędnej 53.8 (30cm poniżej planowanej drogi) Rzędna najbardziej wysuniętego punktu do lasu (najniższy punkt) to obecnie 53.2 Założenie przewiduje ławy fundamentowe. Jak widzicie, teren będzie musiał zostać mocno podniesiony, ława fundamentowa w najniższym punkcie terenu będzie posadowiona płytko, na głębokości 40cm (grunt nośny) a potem teren będzie obsypany ziemią (z pobliskiej budowy drogi szybkiego ruchu także materiału gliniastego jest sporo).  Obawiam się jednak, iż podniesienie terenu do rzędnej 53.8 i tak będzie powodował zalewanie terenu. Czy powiedzmy zniwelowanie terenu dookoła posesji z 2% spadkiem w strone lasu wystarczy, żeby uniknąc problemu? Dodam, że projektant przewidział drenaż fundamentów. Czy widzicie tutaj ryzyka, którym powinenem się bardziej przyjrzeć? Działki sąsiadujące są na razie puste.  Będę bardzo wdzięczny za rady.   Pozdrawiam
    • Może podaj linka o którą dokładnie Ci chodzi.
    • Czy ktoś z was stosował blachodachówkę PŁASKA PLUS na dużych połaciach dachowych? Duża to rozumiem, taka ok. 500 m2. Jakie są wasze doświadczenia z jej montażem i użytkowaniem.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...