Skocz do zawartości

fundament na gliniastym gruncie


Recommended Posts

Witam, czy jest jakaś różnica w sposobie wykonania fundamentów, gdy dom ma być posadowiony na gliniastym gruncie? W wybranym projekcie jest ława. Jeżeli lepsza byłaby płyta, to czy będzie to wymagało zmian wprowadzonych przez projektanta? Czy fundament na glinie powinien mieć dodatkowo podsypkę żwirową?
Jeżeli w projekcie jest strop teriva a ma być lany to czy to również zmienia technologię budowy domu? Obciążenia są całkiem inne i wymagają zmiany w projekcie?
Link do komentarza
Cytat

Witam, czy jest jakaś różnica w sposobie wykonania fundamentów, gdy dom ma być posadowiony na gliniastym gruncie? W wybranym projekcie jest ława. Jeżeli lepsza byłaby płyta, to czy będzie to wymagało zmian wprowadzonych przez projektanta? Czy fundament na glinie powinien mieć dodatkowo podsypkę żwirową?
Jeżeli w projekcie jest strop teriva a ma być lany to czy to również zmienia technologię budowy domu? Obciążenia są całkiem inne i wymagają zmiany w projekcie?



Robiłeś badania gruntu, czy tak sobie strzelasz w ciemno?

Sposób posadowienia określa projektant adaptujący/ wykonujący projekt. Zmiany o których wspominasz; fundament, strop to zmiany istotne, które muszą być odnotowane w projekcie.
Link do komentarza
Każdy projekt gotowy wymaga dostosowania do konkretnych warunków gruntowych i powinien to zrobić np. projektant opracowujący plan zagospodarowania działki po uprzednim zbadaniu gruntu. Zmiany w sposobie fundamentowania jak i konstrukcji stropowej można też wprowadzać w trakcie budowy np. na wniosek kierownika budowy nanosząc je w projekcie ze stosownym wpisem w dzienniku budowy.
Link do komentarza
Cytat

Zmiany w sposobie fundamentowania jak i konstrukcji stropowej można też wprowadzać w trakcie budowy np. na wniosek kierownika budowy nanosząc je w projekcie ze stosownym wpisem w dzienniku budowy.



icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif

Intencje tego (takiego) wpisu ja rozumiem - ale dla "przeciętnego" inwestora, ten (taki) wpis jest "wprowadzającym w błąd". icon_evil.gif
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Dnia 22.07.2015 o 11:56, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Każdy projekt gotowy wymaga dostosowania do konkretnych warunków gruntowych i powinien to zrobić np. projektant opracowujący plan zagospodarowania działki po uprzednim zbadaniu gruntu.

Plan zagospodarowania opracowuje zwykle architekt, natomiast fundamenty liczy i projektuje konstruktor w porozumieniu z architektem (chyba ze maja podwójne uprawnienia, albo budynek takich nie wymaga). A konstruktor liczy te fundamenty na podstawie badań geologicznych, chyba że uzna, że sa niepotrzebne.

Link do komentarza

I wątpie by posadowił budynek na płycie na terenie gliniastym.

Zgłoszenie czy pozwolenie to kwestia administracyjna ale ustrój konstrukcyjny był i będzie zawsze tym samym ustrojem do momentu aż Inwestor wpadnie na inny pomysł. Wtedy jednak wkracza konstruktor by któregoś dnia Inwestorowi sufit na łeb się nie zwalił. To tak w skrócie. A kiedy ma wkroczyć konstruktor - jest określone w Prawie budowlanym. Nad tym wszystkim czuwa anioł czyli kierownik budowy, który ma pieczę nad wszystkimi Stronami (projektant/architekt, konstruktor, wykonawca, inwestor etc.) i aspektami procesu budowy i zna literę prawa czyli Prawo Budowlane.

Link do komentarza
16 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

I wątpie by posadowił budynek na płycie na terenie gliniastym.

Tak w oderwaniu od meritum tematu.

Jeśli jest budynek pasywny, to z tego co widziałem w projektach, czesto daje się płytę (bez wzgledu na podłoze (wyłaczajac skrajne warunki) - BO jest ta płyta grubo ocieplona od spodu styropianem jednolita warstwa.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Nie trzymam się ale staram się trzymać...już mam przykłady za sobą w swoim mieszkaniu gdzie nie jest to możliwe. Do którego paragrafu, rozdziału doczytać? Możesz zasugerować, czy po prostu do końca?   @retrofooddzięki, teraz b. rzeczowo.  to jak to się ma do tego:? https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20220001225/O/D20221225.pdf trochę dziwne hierarchia hmmm.   Rozumiem, że dok z linku najważniejszy: "I to jest dokument podstawowy..."
    • No właśnie. Przepisami obowiązującymi w każdej sytuacji, jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690, wraz z późniejszymi zmianami.   https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20220001225/O/D20221225.pdf Instalacji elektrycznej dotyczy rozdział 8, od paragrafu 180. A jednym z najważniejszych paragrafów jest ten z nr 183, ale radzę dokładnie przestudiować wszystkie.   I to jest dokument podstawowy. Bo nawet Polskie Normy nie są dokumentem obowiązującym, a jedynie zalecanym. Od postanowień normy można odstąpić w sytuacjach uzasadnionych. Przykład podałem wyżej. Nie da się prowadzić instalacji w strefach do siebie prostopadłych, jeżeli pomieszczenie ma ściany ukośne. Albo okrągłe. A takie są i wcale nierzadko. Innym przykładem był kiedyś nakaz obejmowania połączeniami wyrównawczymi wszelkich elementów metalowych w łazienkach. A więc literalnie go stosując, należało uziemiać zawiasy szafek, albo klucze w zamkach. Co jest absurdem totalnym.      Całej instalacji nie ma technicznego sensu prowadzić np. w podłodze, bo np. lampy wiszą najczęściej na suficie, albo na ścianach. Ale np. większość instalacji gniazdek wtyczkowych - już tak. Łatwiej i taniej prowadzić ją w podłodze. Nie wszystkie oczywiście, bo musimy mieć na uwadze postanowienia paragrafu 188, pkt 2: § 188.  1... 2. W instalacji elektrycznej w mieszkaniu należy stosować wyodrębnione obwody: oświetlenia, gniazd wtyczkowych ogólnego przeznaczenia, gniazd wtyczkowych w łazience, gniazd wtyczkowych do urządzeń odbiorczych w kuchni oraz obwody do odbiorników wymagających indywidualnego zabezpieczenia.   Bo zasadą jest prowadzenie przewodów w liniach prostych, równolegle do krawędzi ścian i stropów. A odległości,  czyli wymiary w strefach, to już jest wymysł speców z SEP. Natomiast Ty się tego trzymasz, jak rąbka mamusi spódnicy. Niepotrzebnie.        
    • @retrofood Dla mnie pod takim czymś kryją się przepisy:   Jeżeli Cię dobrze zrozumiałem to "...przepisach pomocniczych" to te strefy możemy traktować jako zalecenia...prowadź tak, jeżeli się da... Z Twojej wypowiedzi zrozumiałem również, że zastrzeżeniem jest, że w prawej stronie przewody/rurki mam co powiedzmy 5cm. Przy prowadzeniu tylko przewodów one byłby obok siebie.     Możesz wskazać jak albo krótko opisać co masz na myśli, może coś pominąłem w tych artykułach. Przy tak ogólnym sformułowaniu mogę rozumieć, że miałem prowadzić całą instalację np.: w podłodze lub w suficie w tedy tak, na pewno bardziej da się uniknąć prowadzenia w większości przewodów w ścianach.  
    • Zgadza się, strefy prowadzenia przewodów są w przepisach pomocniczych, które i tak są nieprecyzyjne. Bo np. na poddaszach nie da się poprowadzić przewodów nie naruszając literalnie tych postanowień. Ale to i tak nie są kwestie zasadnicze. Bo instalacja będzie dobrze i bezpiecznie pracowała, jeśli przewód będzie poza strefą. Tyle, że tam nie możemy później wiercić. 
    • @retrofood pyta raczej nie o przewody w rurkach, tylko o przepisy, które chcesz zachować przy takim układzie instalacji...  
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...